Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

After Work (by Kostas44)

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Έψαξα και βρήκα την αγαπημένη συνταγή του After Work του Kostas44 με την βοήθεια του Δημήτρη @

Please Login or Register to see this Hidden Content

Την παραθέτω εδώ για όσους θέλουν να δοκιμάσουν να την μαγειρέψουν.

Εγώ θα κάνω μία προσπάθεια στην πρώτη ευκαιρία και θα γράψω τις εντυπώσεις μου.

102,79K   14 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Σήμερα παρέλαβα ένα 10μελο μπουκαλάκι με υγρό After Work μαγειρεμένο από τον αγαπητό φίλο @

και τον ευχαριστώ πολύ. :thankyouyellow:

Ώρα 02:00 τα χαράματα δεν άντεξα στον πειρασμό, έπρεπε να το δοκιμάσω.......

Έβγαλα από το κουτί του τον δεύτερο καινούργιο μου True και αφού τον έπλενα βιαστικά, τον έστησα. :pare:

Τον γέμισα με το After Work που μου έστειλε ο Γιάννης, τράβηξα μερικές τζούρες και λέω εδώ είμαστε.  :rasta:

Δεν έχει ύπνο σήμερα. :laugh1:

Έβαλα λίγο λικέρ ρόδι (δικής μου παρασκευής) σε ένα ποτηράκι με κανα δύο παγάκια και δίπλα ξηρούς καρπούς.  :wineviva:

Άραξα στην προεδρική μου πολυθρόνα και άτμιζα σα να μην υπάρχει αύριο. :cigar: :ntoymania:

Πραγματικά πολύ ισσοροπημένο, ελαφρύ και εύγευστο υγρό, θα έλεγα για όλη την ημέρα. :delicious2:

Μου πήρε λιγότερο από μία ώρα να αδειάσω το τανκάκι αλλά και το λικεράκι, ψάχνοντας στο διαδίκτυο να βρω τα αρώματα που μου λείπουν για να το παρασκευάσω.

Δεν περίμενα ότι θα μου αρέσει τόσο πολύ γιατί φοβόμουν το Kentucky Bourbon το οποίο για καλή μου τύχη "ακούγεται" πολύ λίγο (τόσο - όσο).

Ευχαριστώ και πάλι τον Γιάννη που επέμενε να μου στείλει το υγρό να το δοκιμάσω. :urock:

Μας έπιασε 03:00 και αύριο δεν θα ξυπνάμε.

:kalinyxta: και καλό Σ/Κ

• Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 84 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

'Οταν το είχα φτιάξει δεν μου πολυάρεσε ,το έδωσα σε φίλο για δοκιμή και 2 χρόνια τώρα ατμίζει μόνο αυτό...

Στα θετικά της συνταγής η μικρή περιεκτικότητα σε αρώματα, 6.5% είναι super...

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Τα αρώματα που έλειπαν αγοράσθηκαν και στις 30 Μαρ βράδυ προχώρησα στην παρασκευή του.

252,93K   8 Αριθμός λήψεων

Την συνταγή του Κώστα την άλλαξα ελάχιστα ανέβασα δηλαδή κατά 0,5% το ποσοστό του RY4Double

Υπομονή τώρα για ένα μήνα τουλάχιστον

101,2K   8 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Doggy Sxk , Berserker , Kayfun Prime

@

Ρε θηριο 200ml? Αν θυμαμαι παιζεις με mtl ατμοποιητες οποτε θα σε βγαλει αρκετο καιρο.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αν μου βγει καλό, θα αγνοήσω το separate steeping (δεν θα έχει νόημα) και θα φτιάξω 50ml one shot.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Μια χαρα μου ακουγεται γιατρε !!!

Ποσα ml συνολικου τελικου υγρου βγαζουν τα 50ml one shot?

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Ρε θηριο 200ml? Αν θυμαμαι παιζεις με mtl ατμοποιητες οποτε θα σε βγαλει αρκετο καιρο.

Γι αυτό σε ρώτησα αν το δεκάμελο που μου έστειλες ήταν ίδιο με τη συνταγή του Κώστα.

Αν μου αρέσει μία συνταγή κάνω μπόλικο.

Εξάλλου μόνο βάση και το Goofy's Juice έχω για βασικό, το οποίο στο μήνα θα τελειώσει.

Τώρα αν δεν γίνει σαν το δικό σου εσένα θα κυνηγήσω. :mollie: :mollie: :mollie:

@

Γιατρέ να μας ενημερώσεις πως πήγε το επιχείρημα με τα 50ml one shot :rolleyes:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Μην ανησυχεις φιλτατε αν ακολουθησεις επακριβως τις αναλογιες (ή προσαρμοσεις εσυ τις θες περισσοτερο) αλλα αφησεις ανοιχτο το μπουκαλακι μιση μερα (λογω bourbon) δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα απο γευση.

Ερωτω για την ποσοτητα γιατι δεν ξερω αν μετα απο καποιο καιρο που θα κανεις να τελειωσεις το υγρο ΄κατσει΄καπως η γευση ή εξασθενησει.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Γιάννη και το Goofy πλέον το κάνω σε μεγάλη ποσότητα γιατί το ατμίζω καθημερινά.

Το After Work ήταν αυτό που μου έλειπε σαν λιγότερο γλυκό καπνικό από το Goofy και ολοήμερο χωρίς να κουράζει.

Τα 200ml αν ατμίζω 3ml την μέρα από αυτό το υγρό μου πάνε δύο μήνες ίσως και τρεις.

Σ' αυτό το διάστημα τουλάχιστον το Goofy δεν χάνει καθόλου τη νοστιμιά και την σπιρτάδα του.

Επειδή τα αρώματα και στο Αfter Work είναι της TPA (μερικά ίδια και τα υπόλοιπα παραπλήσια), είμαι σίγουρος ότι για ένα τετράμηνο η γεύση θα είναι η ίδια.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Δεν γνωριζα οτι της TPA τα αρωματα κρατανε την ενταση τους παραπανω απο καποιων αλλων εταιριων.

Π.χ την καραμελα της capella στην πρωτη εβδομαδα (μετα απο 3 εβδομαδες ωριμανσης μιας συνταγης) ηταν καλη και την διεκρινες.

Απο εκει και επειτα την εψαχνα!!!!!

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.141 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

:offtopic2:  Πολλά αρώματα από αυτά που εγώ χρησιμοποιώ και είναι συνήθως καπνικά δεν εξασθενούν με την πάροδο του χρόνου.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Divino Cigar της Ecig που το τελευταίο 10μελο από το υγρό που είχα φτιάξει το άτμισα 1 χρόνο μετά.

Επίσης και στο RY4D της TPA που το είχα ατμίσει μετά τους 6 μήνες δεν διαπίστωσα υποτονικότητα στη γεύση

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις συνταγές και με τις μίξεις αρκετών αρωμάτων και πως αυτό επηρεάζει το τελικό υγρό με την πάροδο του χρόνου.

Γενικά επειδή φτιάχνω αρκετά υγρά, που λόγω όγκου αργούν να τελειώσουν, καταλήγουν κάποια από αυτά να ατμίζονται μετά το 6μηνο.

Γενικά δεν έχω διαπιστώσει απώλειες στην ένταση της γεύσης παρά μόνο να σκουραίνει λίγο ή αρκετά το υγρό με την πάροδο του χρόνου.   :offtopic2:

.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Το RY4 Double της TPA κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο γλυκοκαπνικό άρωμα για βάση στην οποία ξεκινάς να "χτίσεις" μία συνταγή.

Τα υγρά που έχω φτιάξει με αυτό το άρωμα κρατάνε πολύ χωρίς να χάνουν την ποιότητα της γεύσης και το βασικό αργούν αρκετά να αρχίσουν να σκουραίνουν.

Το Goofy's Juice και το After Work έχουν σαν βάση το RY4D οπότε πιστεύω ότι θα έχουν την ίδια συμπεριφορά κατά την διάρκεια της παλαίωσης.

Με τις μίξεις πολλών αρωμάτων υπάρχει ένα θεματάκι μετά από κάποιους μήνες και σ' αυτό μάλλον φταίει κάποιο από τα αρώματα που συμμετέχουν στην συνταγή.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

@

Οσον αφορα το divino cigar, το kml elf& ry4d οντως και εγω επ'αυξανω οτι αργουν να 'πεσουν' , θελουν ωριμανση και ειναι και καθαρα υγρα ως προς αντισταση-βαμβακι.

Με το ry4d εχω πειραματιστει πριν χρονια και δεν με χαλαει ακομη και τωρα ενα 50μελο 4nic απο Ry4d + παραζινη.

Αλλα εφτιαξα μια συνταγη απο erl με ονομασια :

Snowy Fuji 

BAVARIAN CREAM (TPA)       4ml

CARAMEL  (CAPELLA)           2.5ml

FUJI APPLE ( FLAVOUART)   3.5ml

και μετα απο 20 ημερες στην σειρηνα , με 3αρι πυρηνα και 0,40mm συρμα απο thermansys το μονο που πηρα ειναι ενα πολυ ωραιο μηλο & ελαχιστη καραμελα η οποια σε 5 μερες την εκανε με ελαφρα πηδηματακια !!! 

Οσο για την βαυαρικη κρεμα της tpa δεν νομιζω και αυτη να εκανε δουλεια και ηταν σχεδον ανυπαρκτη.

Ισως βεβαια φταιει οτι περασαν περιπου 2 εβδομαδες απο την 25 Μαρτιου που πηγα στην πεθερα μου και εφαγα σκορδαλια με μπακαλιαρο και εκανα reset τους γευστικους καλυκες μου  :lotpot:  και πρεπει να κανονισω παλι τραπεζακι μου φαινεται για ρεκτιφιε !! 

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Πιστευω φταιει η αναλογια της συνταγης.

Και στον true να τον δοκιμασω (τον πηρα πριν 5 μερες περιπου) ετσι πιστευω να παιξει.

Κ τα αρωματα αγορασμενα προσφατα με ημερομηνια ληξης 2020  :D

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Μια χαρα μου ακουγεται γιατρε !!!

Ποσα ml συνολικου τελικου υγρου βγαζουν τα 50ml one shot?

Με 7,5% άρωμα τα 50ml one shot βγάζουν τα σατανικά 666,666666666666666666666666666666666ml  :laugh1:  :laugh1:  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Update:

Το After Work ωρίμασε με τον τρόπο που γράφω πιο πάνω στην συνταγή για δύο εβδομάδες (7 ημέρες χωριστά οι δύο ομάδες αρωμάτων και 7 μέρες όλα μαζί με την βάση).

Η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή και πράγματι το ατμίζω εδώ και 5 ημέρες χωρίς να με κουράσει.

Είναι ένα ολοήμερο καπνικό υγρό με τα επιμέρους αρώματα απλά να το τονίζουν χωρίς να αλοιώνουν τον ήπιο χαρακτήρα του ή να καλύπτει το ένα το άλλο.

Πιστεύω όμως ότι θέλει τον χρόνο του, δηλαδή άλλες 15 μέρες τουλάχιστον και στον μήνα θα αποδώσει στην εντέλεια τον πολύπλοκο χαρακτήρα του.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.750 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μάκη το περιμένω για τις 29/4 για να κλείσει τον μήνα και θ' ανεβάσω την δική μου άποψη. Πάντως κάπου είχα κάνει λάθος και νομίζω θα βγει λίγο πιό αραιό (στα 30ml χρειάστηκε να βάλω επιπλέον 4ml βάση). Μπορεί όμως το λάθος να έγινε στην τελική ανάμειξη οπότε θα βγει σωστό  :wallbash:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 190 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Καλησπέρα παιδια , στο After Work DIY γιατι θα πρέπει να ειναι ξεχωριστά για 7 ημέρες το Ry 4 Double και τα υπόλοιπα 3 άρωματα ?
Γίνεται η πρόσμιξη πιο γρήγορα ? η για κάποιο άλλο λόγω ?
Πήρα τα άρωματα και αύριο θα τα κάνω

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 22 Απρίλιος 2019 - 22:02.

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 84 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

Ο εμπνευστής της συνταγής(Kostas44) πρότεινε την ξεχωριστή ωρίμανση(separate steeping) καθαρά για γευστικούς λόγους.

Υποστήριζε ότι η ξεχωριστή ωρίμανση βοηθά να έρχονται κατά κύματα οι γεύσεις κι όχι flat, ενιαία ...

Την έχω δοκιμάσει την ξεχωριστή ωρίμανση , και στο after work και στο crime scene .. Αν έχεις όρεξη την ακολουθείς...

Εγώ πάντως όταν φτιάχνω  το crime scene, τα ρίχνω πλέον όλα τα αρώματα μαζί εξ αρχής...

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη