Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Diy Αναδευση

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
88 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Δώσε αναζήτηση για "μαγνήτες ανάδευσης" και δες πιο είναι πιο κοντά σου 

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Μαγνητάκια σε μορφή που να μην μολύνουν το υγρό που βρίσκουμε;

Kώστα έχω πάρει πριν αρκετό καιρό

Please Login or Register to see this Hidden Content

που είναι ένα πλήρες σετ και τα δουλεύω συνέχεια στον DIY μαγνητικό αναδευτήρα μου.

Κατά την γνώμη μου είναι τα καλύτερα ποιοτικά μετά από δοκιμή αρκετών.

Επίσης το σχήμα τους βοηθάει στην περιστροφή τους αλλά και στην καλύτερη ανάδευση γιατί κάνει ευκολότερα δίνη.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

συμφωνώ με τον απο πάνω για τα συγκεκριμενα μαγνητακια, βοηθάνε πολύ στην κίνηση, θα τα βρεις και στην Ελλάδα αλλά η τιμη του θα ειναι ανα τεμάχιο και θα τσοοουζει λίγο, εγω πάντως πέταξα οτι είχα κατασκευάσει περί ανάδευσης, πλεον ολα γινονται με την λογικη του  φραπέ και τελιωνει η ιστορία, ασε που οι μαστερ στα diy πλέον δεν προτείνουν αναδευτήρα (οχι λόγω χρήσης αλλά λόγω κόστους κρίνεται καθαρά ως gadget)

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νικόλα η πιο σωστή ανάδευση γίνεται με μαγνητικό αναδευτήρα.

Αυτό το έχω διαπιστώσει φτιάχνοντας ίδιο υγρό και με τους δύο τρόπους, συγκρίνοντας το αποτέλεσμα σε ίδιο ατμοποιητή μετά από ένα μήνα ωρίμανσης.

Το υγρό που ανάδευσα με τον μαγνητικό αναδευτήρα είχε περισσότερο "όγκο" και ήταν πιο γευστικό.

Ίσως ομογενοποιήθηκαν καλύτερα τα αρώματα, μιας και το υγρό περιείχε 5 αρώματα.

Αν πιάνουν τα χέρια σου όπως πολύ καλά ξέρεις το κόστος για να φτιάξεις έναν Μ.Α. μόνος σου είναι ελάχιστο.

Το φραπέδιασμα δεν ενδείκνυται γιατί δημιουργεί φυσαλίδες, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Βέβαια αν δεν σε ενδιαφέρει η λεπτομέρεια το κάνεις το φραπέδιασμα. ;)

Και μου φαίνεται παράξενο οι "μάστερ" στα DIY να μην προτείνουν μαγνητικό αναδευτήρα για καλύτερο αποτέλεσμα.

Τί προτείνουν όμως τελικά;

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 294 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Στο e-shop με 9 ευρώ, 9 εκ. διάμετρο και USB 2.0

144,04K   3 Αριθμός λήψεων

Παίρνεις 2 μαγνητάκια, και έτοιμο για μικροποσότητες 100-150ml

• Χμμμμμ !!! x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

@

Κ που και πως τα κολλας τα μαγνητακια?

Το δοχειο ζεσεως που εχω των 100ml τα παταει σταθερα στο εμμαδο του μικρου μαυρο κυκλου που βλεπουμε στην εικονα?

Δεν χρειαζεται μεγαλυτερο εμβαδο που θα παταει το ποτηρι ?

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Σχωραμε ειμαι πανασχετος με τετοιες πατεντες  :(

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 294 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

Στο προφίλ δείχνει έτσι:

57,87K   4 Αριθμός λήψεων

Αν δεν πατάει σταθερά το δοχείο σου ούτε έξω, αλλά και ούτε στον μικρότερο κύκλο που είναι περίπου η μισή διάμετρος, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πλαστικό καπάκι απο μπωλ φαντάζομαι για βάση, ή ένα κομμάτι χοντρό χαρτόνι κλπ

Ο ένας μαγνήτης θα πρέπει να κοληθεί ακριβώς επάνω στο κέντρο του ανεμιστήρα, αφού αφαιρέσεις το προστατευτικό πλαστικό, και μετά το ξανατοποθετείς. Ο άλλος μαγνήτης μέσα στο δοχείο με το υγρό.

Ο συγκεκριμένος ανεμιστήρας είναι ένα παράδειγμα, άλλα καταστήματα μικροσυσκευών μπορεί να έχουν πιο βολικούς. Είναι στην κατηγορία ανεμιστήρες γραφείου/προσώπου.

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Καμια ιδεα για μαγνητακια περιοπης εδω απο αθηνα ?

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Μπορεις να αναρτησεις την διεθυνση του site γιατι κατι κανω λαθος και δεν το βρισκω?

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 294 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

Αυτό που θα κολλήσεις στον ανεμιστήρα, μπορεί να είναι μαγνήτης όποιας μορφής. Αν έχεις παλιό σκληρό δίσκο ή DVD-RW υπολογιστή, και τα ανοίξεις έχουν μέσα ισχυρό μαγνητάκι κατάλληλο. Αλλιώς ένα καλό μαγνητάκι, τώρα απο που... θα σε γελάσω, δεν έχει τύχει να αγοράσω ποτέ μαγνήτη, αλλά δεν νομίζω να είναι δύσκολο.

Αυτό που θα μπαίνει μέσα στο δοχείο με το υγρό, καλό είναι να μην έχει τριβή με το πάτο του δοχείου, και να μην αφήνει ρινίσματα για μόλυνση του υγρού. Έχει βάλει πιο πάνω ο @

link στο e-bay για μαγνητάκια με επικάλυψη teflon. Ο πωλητής βέβαια πουλάει 7άδα, μπορείς να πάρεις και μεμονωμένο με $1 δολλάριο.

To link του e-shop είναι

, αλλά κοίτα και Κωτσόβολο, MediaMarkt κλπ

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

:thankyouyellow:

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Σε περιπτωση που φτιαξω μαγνητικο αναδευτηρα για ενα δοχειο ζεσεως των 100 ml τι διασταση μαγνητικου αναδευτηρα με teflon πρεπει να παρω και ποσοι χρειαζονται? 2 ωστε να βγαζω και αυτον με τον οποιο αναδευω και ειναι μεσα στο υγρο ? 

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Για να βγάζεις τη μπάρα ανάδευσης από το μπουκάλι χρειάζεσαι ένα μαγνήτη νεοδυμίου και όχι μια επιπλέον μπάρα γιατί δεν έχει αρκετά ισχυρό μαγνήτη.

Η μπάρα ανάδευσης ιδανικά θα πρέπει να έχει το ίδιο μήκος με το μαγνήτη νεοδυμίου του αναδευτήρα αρκεί βέβαια να χωράει στο μπουκάλι.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Γιωργο βαση εμπειριας σου (αν ξερεις βεβαια) που μπορω ελλαδα να προμηθετω μπαρα αναδευσης με teflon και μαγνητη νεοδμιου και σε δοχειο ζεσεως 100ml τι διασταση επιλεγω ?

Ρωταω γιατι αν δεν βρω μαγαζι να παω αυτοπροσωπος και αγορασω μεσω eshop μην κανω λαθος επιλογη μιας και θα αγορασω σε τεμαχιο και οχι σε σετ

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Για τους τρελαμένους diyers πιο αποτελεσματικός είναι ο ομογενοποιητής αλλά είναι απλησίαστος σε κόστος.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Γιατρε καλημερα !!!!

Τρελαμενος diy δεν ειμαι, ψαχνω κατι απλο - οικονομικο να φτιαχνω 100ml υγρακι γιατι η μικρη μου δεν με αφηνει σε χλωρο κλαρι και τα βραδια μετα που κοιμαται δεν εχω κουραγια να ανακατευω χειροκινητα κλπ....

Ψαχνομαι (μιας και ειμαι εντελως ασχετος και δεν πιανουν τα χερια μου) να φτιαξω καμια πατεντα πολυ οικονομικη για μαγνητικο αναδευτηρα (ανεμιστηρακια υπολογιστων κλπ) και ακολουθω την συνταγη '...ρωτωντας πας στην πολη..' μιας και εσεις οι πιο εμπειροι μπορειτε να με καθοθηγησετε.

Αστα να πανε !!!!

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Γιάννη δεν πιστεύω να το πήρες κάπως το "τρελαμένοι" γιατί αφορά και μένα, απλά επειδή βρέθηκα με μεγάλο stock νικοτίνης χρησιμοποιώ snv γιατί μου έρχονται πιό φθηνά. Όσο ασχολιόμουν με diy και επειδή έχω την τύχη να έχω γυναίκα φαρμακοποιό με αρκετά εξοπλισμένο εργαστήριο, χρησιμοποίησα και μηχανικό stirrer αλλά και ομογενοποιητή. Με τον δεύτερο είχα καλύτερα αποτελέσματα, αλλά μιλάμε για μηχανήματα (Γερμανικά) αξίας άνω των 1000€ το καθένα. Γενικά όμως έχω μια διαφωνία ανάδευσης με το χέρι, με φραπιέρα ή με άλλο τρόπο, γιατί προσωπικά δεν βρίσκω αξιόλογη διαφορά πλην κάποιων εξαιρέσεων (σαν τους US καθαριστές ένα πράγμα)  ;)​ 

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιάννη εκτός του ανεμιστήρα που σου πρότεινε ο Κώστας @

(ο οποίος κατά την γνώμη μου δεν θα κάνει δουλειά γιατί δεν έχει δύναμη επειδή είναι 5Volt), τον μαγνήτη που θα κολλήσεις στον ανεμιστήρα και το τεφλόν μαγνητάκι που θα χρειαστείς για την ανάδευση, θα χρειαστείς και κάποιο κύκλωμα ροοστάτη για να αυξομειώνεις τις στροφές, αλλιώς δεν θα κάνεις δουλειά.

s-l1600.jpg

Εδώ στο eBay ένα παράδειγμα για οικονομική λύση

Ο ροοστάτης κάνει την σημαντικότερη δουλειά και φυσικά θέλει ανεμιστηράκι 12Volt (όχι αυτά τα "ψόφια" που παίρνουν ρεύμα από USB), το οποίο να έχει κάποια δύναμη και ροπή στρέψης ώστε να μπορεί να γυρίσει το τεφλόν μαγνητάκι μέσα σε αρκετή ποσότητα υγρού.

Συγνώμη αν σε αποθαρρύνω αλλά το θέμα είναι μην δώσεις χρήματα για κάτι που δεν θα σου κάνει τελικά την δουλειά για την οποία το προορίζεις. ;)

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Γιατρε εννοειται πως δεν παραξηγησα τα λεγομενα σου.

Δυστυχως η συζηγος ειναι ανεργη , εχω ενα δανειο σπιτιου να με κυνηγαει απο πισω μου  :smileycar69:  και σε συνδιασμο με τα εξοδα της μικρουλας μου  :yahoo:   , εχω συμπιεσει τοσο πολυ τα εξοδα του ατμισματος μου που προσπαθω να κανω οσο το δυνατον στοχευμενα και  λιγοτερα εξοδα ωστε να βγει ο μηνας.

Οποτε καταλαβαινεις το diy ειναι προς το παρων μονοδρομος για εμενα και το παλευω οσο μπορω.

Εχω και εγω μια ψιλοκαβα νικοτινης και σε συνδιασμο με το οτι εχω ριξει αρκετα την νικοτινη μου (στα 2mg κοντα) την παλευω προς το παρον απο πρωτες υλες (μονο αρωματα ψαχνω , φαινεται και απο το πληθος των ερωτησεων μου στο φορουμ) αλλα δεν εχω σχεδον καθολου χρονο για 'ξεκουραστο' και 'ακριβη' diy παρα μονο το βραδυ αργα που καταλαβαινεις οτι συριγγες , ποτηρια ζεσεως , χειροκινητη αναδευση κλπ μου φαινονται βουνο.

Αν βαλεις και το στησιμο - πλυσιμο ατμοποιητων βουρκωσα και δεν θελω με τιποτα να σκεφτομαι να σταματησω το ητ.

Τελοσπαντων σχωρατε με για την 'φθηνες' λυσεις που προσπαθω να βρω και σας ζαλιζω.

Δεν πιανουν και τα χερια μου βλεπεις.

Οπως και να εχει ευχαριστω εκ των προτερων ολους σας !!!!  :hi-there-smiley:

• Μου αρέσει (+) x 4

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη