Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Taifun GTR (YFTK clone)

* * * * * 1 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 212 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kaifun Prime - Taifun GTR

Μετά από ένα περίπου μήνα χρήσης και αφού βρήκα λίγο χρόνο όπως είχα πει στον αγαπητό φίλο Δημήτρη @

Please Login or Register to see this Hidden Content

κάνω μια μικρή παρουσίαση του Taifun GTR της YFTK.

Ο ατμοποιητής έρχεται στην κλασική συσκευασία της YFTK, η οποία περιέχει ένα σακουλάκι με ανταλλακτικά o-rings και βιδάκια και δύο αλενάκια (ένα για το λύσιμο του θετικού πόλου και ένα για τις βίδες του ντεκ).

Πρόκειται για έναν πολύ ποιοτικό MTL RTA, κατασκευασμένο από SS316 & PC, διαμέτρου 23mm,  χωρητικότητας 4ml, ο οποίος αποτελείται από λίγα επιμέρους κομμάτια.

YFTK-Taifun-GTR-MTL-RTA-23mm-4ML.th.jpg Taifun-GTR1.th.jpg

Διαθέτει ρυθμιζόμενη ροή αέρα στη βάση με δύο τρύπες 1.0 & 1.2mm που μπορούν να μας δώσουν έξι συνδιασμούς. Το AFC συγκρατείται στη θέση του από μια μπίλια με ελατήριο ενσωματωμένη στο deck η οποία κουμπώνει σε εσοχές στο εσωτερικό του δαχτυλιδιού και ασφαλίζει σταθερά.
Επειδή γνωρίζω ότι κάποιοι ενδιαφέρονται, να πω ότι με τις δύο τρύπες θεωρώ ότι είναι ελαφρώς πιο αεράτος από τον Prime. Δοκίμασα και τον πιο αεράτο θετικό πόλο (οπές 0.9mm & 1.5mm), αλλά επέστρεψα στον αρχικό.

Η τροφοδοσία είναι υποδειγματική. Αντιδιαμετρικά στο deck βρίσκονται δύο διπλά κανάλια τροφοδοσίας διαφορετικού μεγέθους και τα ρυθμίζουμε ανάλογα με την πυκνότητα των υγρών μας.

Taifun-GTR2.th.jpg

Η αναπλήρωση είναι πανεύκολη καθώς το top cap κουμπώνει στο τανκ και ασφαλίζει/ανοίγει απλά περιστρέφοντάς το (ούτε βίδωμα-ξεβίδωμα, ούτε γύρισμα ανάποδα κλπ).

Taifun-GTR3.th.jpgTaifun-GTR4.th.jpgTaifun-GTR5.th.jpg

Τέλος, το deck είναι άνετο και το στήσιμο επίσης πανεύκολο. Στον ένα περίπου μήνα που τον χρησιμοποιώ, δεν είχα ποτέ διαρροές, προβλήματα τροφοδοσίας κλπ.

Είναι σχετικά ήσυχος, με καλό χτύπημα και έχει γίνει πλέον ο καθημερινός μου ατμοποιητής.

Μη με ρωτήσετε για αναλύσεις γεύσεων κλπ. Δεν ατμίζω πολύπλοκα υγρά και με τα Divino Cigar και Fidel που χρησιμοποίησα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Εκτός από τον πιο αεράτο θετικό πόλο, κυκλοφορεί και γυάλινο διάφανο τζαμάκι

και ημιδιάφανο

.

Επίσης κυκλοφορεί ένα αναλυτικότατο manual του αυθεντικού

, από το οποίο πήρα και τις περισσότερες φωτογραφίες.

Taifun-GTR6.md.jpg

Πιστεύω ότι είναι ένας ατμοποιητής που αξίζει να έχει κάποιος στην συλλογή του και ήδη σκέφτομαι να παραγγείλω και έναν δεύτερο.

Αυτά τα ολίγα και σας ευχαριστώ που με διαβάσατε :default_bye:

• Μου αρέσει (+) x 7
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 579 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Ευχαριστούμε Νίκο για την παρουσίαση     :thankyou:  :ok:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Ευχαριστούμε Νίκο για την περιεκτική και ουσιαστική παρουσίαση αυτού του τόσο ενδιαφέροντος ατμοποιητή. :thankyouyellow:

Πιστεύω ότι πολύς κόσμος ανέμενε να διαβάσει κι εδώ σ' εμάς για τον GTR.

Έχουν ακουστεί αρκετά καλές κριτικές κι από άλλους ατμιστές.

Κι εγώ ήμουν στο "τσακ" να τον παραγγείλω...... :WhatHeMeans: :rolleyes:

Εμφανισιακά δεν με τρελαίνει, αλλά μου αρέσει η απλότητά του σε συνδυασμό με τις πολλές ρυθμίσεις που έχει για τροφοδοσία αέρα και υγρών.

Ειδικά η δική σου γνώμη, μιας και έχεις αρκετές γνώσεις και εμπειρίες έχει βαρύνουσα σημασία. :yes: :rockout: :twothumbs:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.213 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Ευχαριστούμε πολύ Νικόλα για την παρουσίαση.  :goodpost:  :thankyouyellow:

Θα μείνω στις διαπιστώσεις σου. Πολύ καλή κατασκευή, ευκολία στησίματος, μηδενικές διαρροές, δυνατότητα τσιγαρίσιας και αεράτης τζούρας και πολύ καλή γεύση.

Οι πιο πάνω διαπιστώσεις είναι αρκετά κατατοπιστικές για κάποιον που ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο ατμοποιητή ή για κάποιο ατοποιητή με παρόμοια χαρακτηριστικά.

Ήταν και είναι στους υποψήφιους προς αγορά, αλλά προς στιγμή προτίμησα τον

Νεώτερα προσεχώς.  ;)

Να σαι καλά και καλοάτμιστο το νέο σου απόκτημα.  :twothumbs:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   thanos1071

thanos1071

Newbie

• Members
  • 9 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΒραχάτι
@

Ωραία παρουσίαση, ενδιαφέρων ατμοποιητής.

@

Μην μας ξεχάσεις για το φαινόμενο...
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 579 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Και το manuali μπήκε στη θέση του για όποιον στο μέλλον το χρειαστεί εδω

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.213 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Μην μας ξεχάσεις για το φαινόμενο...

Μην ανησυχείς Θάνο @

.

Όταν με το καλό παραλάβω και αφου δοκιμαστεί μερικές μέρες θα ανεβάσω μια παρουσίαση με την άποψή μου από τη χρήση του. ;)

• Μου αρέσει (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη