Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Προτάσεις για μπαταρίες

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
82 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Δηλωνω απο την αρχη ειναι ειμαι ασχετος με το θεμα μπαταρια κτλπ. Εχω αγορασει απο διαφορετικα καταστηματα της χωρας μπαταριες της LG HG2 τις καφε. Καποιες απο αυτες γραφουν το εξης: ....for e-cigarette use are strictly prohibited. 

Τι θελει να πει με αυτο δηλαδη; Το εχετε συναντησει και εσεις στις δικες σας μπαταριες;

Κάθε κινητό, laptop, ηλεκτρικό κατσαβίδι κλπ έχει μέσα του μια συστοιχία λιθίου. Τα ατυχήματα σε σχέση με τον όγκο των συσκευών που κυκλοφορούν είναι πραγματικά μηδαμινά. Οι μπαταρίες λιθίου είναι ότι ασφαλέστερο μπορεί να μας προσφέρει σήμερα η τεχνολογία που όμως ειρωνικά στηρίζονται στην πιο επικίνδυνη και ανασφαλή χημεία.

Ο λόγος που οι μπαταρίες λιθίου δεν μας σκοτώνουν ή δεν μας καίνε το σπίτι είναι ότι πάντα οι συσκευές μας τις ελέγχουν και τις παρακολουθούν αντί για μας. Μέσα σε κάθε laptop ή κινητό υπάρχουν αόρατοι ηλεκτρονικοί μπάτσοι που φροντίζουν να μην υπερφορτίζει η μπαταρία και διακόπτουν την λειτουργία της στην υπερβολική αποφόρτιση ή άνοδο θερμοκρασίας οποιουδήποτε κελιού. Φροντίζουν επίσης την ομοιόμορφη φόρτιση και αποφόρτιση των κελιών μιας συστοιχίας.

Ο λόγος που παρακολουθείται τόσο στενά μια μπαταρία λιθίου είναι γιατί πραγματικά είναι επικίνδυνη. Και δεν πρέπει ποτέ να τη χρησιμοποιούμε χωρίς προστατευτικό κύκλωμα ασφαλείας.

Πρώτη η Sony άρχισε να βάζει προειδοποιήσεις στις μπαταρίες της και ακολούθησε η LG. Οι μπαταρίες λιθίου ποτέ δεν κυκλοφόρησαν στη λιανική για τους καταναλωτές. Προορίζονται μόνο για την κατασκευή συστοιχιών και θα πρέπει να συνδέονται σε κάποιο BMS (Battery Management System) που θα μας προστατεύει από τις κακοτοπιές.

Με την εξάπλωση του ηλεκτρονικού τσιγάρου οι ειδήσεις άρχισαν πάλι να ασχολούνται με τις εκρήξεις των μπαταριών και οι κατασκευαστές θορυβήθηκαν. Στην πλειονότητα τους αυτά τα ατυχήματα οφείλονται σε λάθος χειρισμό από το χρήστη (βραχυκύκλωμα μέσα σε τσέπη με κέρματα ή κλειδιά, φθαρμένα μονωτικά κλπ). Με τις προειδοποιήσεις που αναγράφουν επάνω, οι κατασκευαστές αφενός καλύπτουν τα νώτα τους και αφετέρου μας υπενθυμίζουν ότι οι μπαταρίες τους δεν σχεδιάστηκαν για να αφαιρούνται από τις συσκευές ή να μεταφέρονται χωρίς το προστατευτικό τους κύκλωμα.

• Χρήσιμο (+) x 8
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Γιώργο  δηλαδή  να φαντάζομαι να πλησιάζεις κατασκευαστή μπαταρίας με μηχανικό μοντάκι και αυτός να κάνει βήματα προς τα πίσω??? :WhatHeMeans:  :hahaha:  :hahaha:  :hahaha:  :mollie:  :mollie:  :lotpot:  :lotpot:  :laugh1:  :laugh1:  :rockout:  :rockout:  :rockout:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   perelevas

perelevas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Περικλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονκη

Απο την στιγμη που στο νημα γραφουν ο camber και ο shadockan,τι να λεμε τωρα.ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ και οι δυο.

• Συμφωνώ! (+) x 5

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta
Παίδες θα ήθελα τη συμβουλή σας για μπαταρία σε μηχανικό θα παίζω γύρω στα 8 με 9 αμπέρ το πρόβλημα μου είναι η σχετικά γρήγορη πτώση τάσης με τις lg hg2 18650 και κάτι αντίστοιχες samsung το μοντακι παίρνει και 20700 μπαταρία αξίζουν οι sanyo ncr20700?

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Στα μηχανικά μου που χρησιμοποιώ καθημερινά "παίζω μπάλα" με 18650 Sony VTC6, που πιστεύω είναι οι καλύτερες.

Όσον αφορά τις 20700 ή τις 21700 δεν έχω άποψη.

Πιστεύω ο Γιώργος ο @

είναι αυτός που έχει τις απαιτούμενες γνώσεις για να μας διαφωτίσει.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις
Κοίταγα εάν αξίζει η αγορά μιας 20700 για το pulse 80w ή να έμενα με 18650.
Από αυτές που βρήκα διαθέσιμες δεν έχουν αν προσφέρουν σε θέμα αυτονομίας κάτι το ιδιαίτερο παρά μόνο σε θέμα ρευμάτων που όμως με καλύπτουν και οι 18650.

Κάτι είχα ακούσει για τις 20700 της sanyo αλλά τότε δε με ενδιέφερε το θέμα
Κοιτώντας τώρα βλέπω ότι υπάρχουν 2 τύποι

Εάν κάποιος έχει εμπειρία με ενδιαφέρει και εμένα.

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Πολύ reviewers ξεχωρίζουν τις sanyo από όλες τις άλλες μάλιστα είναι δισευρετες λόγω μεγάλης ζητήσεις επισης ύστερα από πολλά βίντεο στο youtube
Είδα ότι προτιμούν σαν καλύτερες all around τις sony vtc5 λόγω δυνατότερου χτυπηματος το θέμα είναι αν κανείς από προσωπικη εμπειρία μπορεί να μας πει ότι μια ijoy ή vapecell 20700 είναι έστω και στο ελάχιστο μεγαλύτερης αυτονομίας από μια lg hg2 για παραδειγμα

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

111,43K   14 Αριθμός λήψεων

106,38K   14 Αριθμός λήψεων
Αφού όπως φαίνεται δεν πολυχρεισιμοποιουνται οι 20700 είπα να ανεβάσω κάποιες απ' τις μετρήσεις που έκανα στις
Panasonic/sanyo ncr20700b (έχει ανέβει και το data sheet στην ενότητα downloads)
Από την εμπειρία μου είναι η μέρα με τη νύχτα με τις 18650 οι μετρήσεις αφορούν μια γεμάτη μέρα υπολογίζοντας να έχω ατμισει 10-12 ml και έχουν να δώσουν ακόμα
Υγ συγκρίθηκαν με τις sony vtc5 lg hg2 και samsung 29e
  • Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Ψάχνοντας σήμερα για μπαταρίες έπεσα σε

το κατάστημα.

Δεν το γνωρίζω και δεν το προτείνω αλλά μέσα στις επώνυμες μπαταρίες γράφει ότι είναι 100% αυθεντικές και έχει και τα αντίστοιχα πιστοποιητικά.

Έχει πάντως πολύ καλές τιμές και χαμηλά μεταφορικά.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει. 

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Πρόταση για 18350; Ναι, ξέρω ότι είμαι λίγο εκτός μόδας αλλά συζητάω για ένα πολύ μικρό ξύλινο από τον Craven και χωράει μόνο τέτοιες.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Δημήτρη απ όσο είδα έχει και ο

και η

.

Κάνε και ένα τηλέφωνο να σου πουν λεπτομέρειες.

Αναφέρομαι σε αυτούς τους δυο γιατί ξέρω ότι ελέγχουν τις μπαταρίες τους.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

Και αν φυσικά σε συμφέρει ρίξε και μια ματιά σ αυτόν που χρόνια τώρα αγοράζουν πολλοί

Κι εγώ μέσα σ αυτούς με αγορές 18650 + 21700

Άψογες όλες

Βεβαίως και τα μαγαζιά που αναφέρει ο Δημήτρης @ambient είναι εγγύηση απ ότι διαβάζω

Δεν έχω κάνει αγορές

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   thanos1071

thanos1071

Member

• VF Members
  • 20 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΒραχάτι
@

Καλησπέρα, χωρίς να έχω άποψη ο ίδιος, για 18350 έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια και για τις keeppower.
Είναι 1200mah, αλλά 10A αποφόρτιση, οπότε προσοχή, αν και είσαι έμπειρος, τι ρεύμα θα ζητήσεις...
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αν δεν κάνω λάθος οι 18350 δεν πάνε πάνω από 10Α συνεχούς εκφόρτισης (peek 15Α). Σε μηχανικό με αντίσταση 0,5Ω στα 4,2V (max) θα τραβήξει 8,4A.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

καλησπερα δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος που κανω την ερωτηση αλλα ειδα πολλα νηματα κ διαλεξα αυτο  εχω το vtc mini απο το 2015  ειχα 3 set μπαταριων κ τις αλλαζα  στην διαρκεια της ημερας 2 samsung 30q  1 lg καφε μεχρι κ πριν μια εβδομαδα δεν ειχα κανενα προβλημα ακομα κ μεχρι σημερα μου βγαζουν 10 με 12 ωρες η καθε μια  με τον τροπο που ατμιζω αλλα πριν μια εβδομαδα αρχησε να ζεστενετε πολυ το mod σε σημειο να μην μπορω να το κρατησω στο χερι απο την ζεστη κ μαζι ο ατμο σε σημειο να καιει το drip tip με 5 τζουρες  αγοραζω λοιπον πριν 2 μερες   1  samsung 30q  1  sony vtc 6

1 lg καφε  τις φορτιζω βαζω την πρωτη κανω 5 με 6 τζουρες αρχηζει παλι να καιει το mod και ο ατμο βαζω κ τις αλλες δυο τα ιδια  οτι ακριβως δηλαδη μου εκαναν κ οι παλιες μπαταριες που κ γι'αυτο τις αλλαξα μηπως επειδη ειναι παλιες μου δημιουργουσαν καποιο θεμα  αλλα οπως βλεπω κ οι καινουργιες που ειναι ημερων τα ιδια μου κανουν  αν μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να φταιει  αν εχει συμβει σε καποιο κατι παρομοιο   κ το ποιο κουφο οι παλιες μπαταριες εχουν μεγαλυτερη διαρκεια απο τις καινουργιες οι καινουργιες δεν βγαζουν ουτε 8 ωρες ατμισματος ειδικα απο την vtc που ειναι δηθεν κ μεγαλυτερη περιμενα να δω καποια διαφορα αλλα τιποτα κ οι 3 καινουργιες αδειαζουν πολυ πιο γρηγορα απο τις παλιες σας ευχαρισω για τον χρονο σας ελπιζω να μην εγινα κουραστικος αλλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη τι μπορει να συμβαινει

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

@

Γιατί οπωσδήποτε να φταίνε οι μπαταρίες ?

Ας πάρουμε όμως την περίπτωση ότι οι μπαταρίες φταίνε και όχι το mod

Βάλε τις μπαταρίες σου και τον ατμο/τη σου σε ένα άλλο mod και δες αν εκείνο το βράζουν

Μέχρι τότε μην χρησιμοποιείς το mod   

Τα Ω της αντίστασης σου είναι αυτά που πρέπει και στο mod που έχεις (Σου δείχνει σωστά ?)

Τα Watt που ατμίζεις είναι αυτά που πρέπει στο mod ? (Μήπως ανέβηκαν από λάθος ?)

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Κώστα αν και με τις παλιές και με τις καινούργιες μπαταρίες σου κάνει τα ίδια πράγματα, το πιο πιθανό είναι να έχει "σοβαρό" θέμα το μοντάκι.

Πήγαινέ το σε ένα κατάστημα ατμιστικών ειδών να το ελέγξουν και μην το χρησιμοποιείς.

Αν έχεις δεύτερο όπως σου είπε και ο Κώστας @

δοκίμασε αν σου κάνει τα ίδια, πράγμα απίθανο.

Επίσης αν έχεις επισκευάσιμο ατμοποιητή έλεγξε το στήσιμο.

Αν έχεις εργοστασιακό, άλλαξε κεφαλή.

Βέβαια αν το μοντάκι δούλευε σωστά και υπήρχε κάποιο βραχυκύκλωμα στον ατμοποιητή θα έπρεπε να κόβει το ρεύμα.

Όπως έχουμε ξαναπεί πρέπει να έχουμε στην κατοχή μας τουλάχιστον 2 μοντάκια για να μην ξεμείνουμε.

Και ως γνωστόν 1=κανένα

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

καλησπερα παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις να σας πω κ τι χρηση κανω κ με τι ατμοποιητες για να εχετε πιο ολοκληρωμενη εικονα  μεχρι κ πριν αρχησει να βραζει το mod  κ οι ατμο  δηλαδη απο το 15 που το αγορασα μεχρι κ σημερα  δουλευα επισκευασιμο τον lemo drop που το αγορασα και μαζι  τα στησιματα ηταν με n80  24 ga 5 σπειρες 3mm εβγαινε περιπου 0,4 κ το δουλευα στα 30 watt  + n80 26 ga 5 σπειρες 3mm εβγαινε περιπου 0,6 κ το δουλευα στα 20 watt  δεν ειχε κανενα θεμα το mod να ζεστενετε  μεχρι κ πριν μια εβδομαδα  τωρα τελευταια  δοκιμασα κ τον sub tank mini με τις εργοστασιακες τις 0,5 στα 30+ watt γιατι ειναι kanthal οποτε θελουν παραπανω watt  με τιποτα δεν κανω ουτε τζουρα με τον subtank δεν μπορω ουτε να τον αγγιξω με την θερμοκρασια που σηκωνει σε καθε τζουρα ποσο μαλλον να ατμισω αφου και καιει  μεχρι κ το drip tip    τωρα εχω τον wasp nano rda του εχω n80 26ga 5 σπειρες 3mm 0,6 στα 25 watt κ τα κανει ολα αυτα αλλα κ στα 20 που το κατεβασα παλι τα ιδια κανει κ αυτο που που κανει εντυπωση ειναι πως σε ολα τα βιντεο που εχω δει για τον wasp  ολοι βαζουν clapton κ ατμιζουν που αν του βαλω σε μενα clapton θα γινει αλοιφη o wasp οσο για το mod θα προσπαθησω να βρω καποιο να δοκιμασω κ αυτην περιπτωση  κ παλι σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Κωστή είναι πολλά τα χρόνια για να εργάζεται ακατάπαυστα ένα και μοναδικό mod

Ένα δεύτερο mod εξυπηρετεί και για να κάνεις τα test που γράφουμε πιο πάνω

Και για να ξεκουράζει το ένα το άλλο

Και για να μην ξεμείνεις ποτέ από ρεύμα αν κάτι πάει στραβά όπως τώρα

Και για να στήνεις 2 ατμο/τες παρέα με διαφορετικές γεύσεις – σύρματα κλπ

Προς το παρόν σε ένα ατμομάγαζο θα κάνεις τη δουλειά σου και ελπίζω να βγάλεις συμπέρασμα

Μια περίπτωση είναι και να είναι μούσκεμα η πλακέτα από ατμο-υγρά (Συμβαίνει κάποιες φορές)

Οκ τα υγρά αυτά δεν προκαλούν βραχυκύκλωμα

Όμως μαζεύουν υγρασία που αν υπερβεί κάποιο όριο το βραχυκύκλωμα ήρθε

Οκ έχει προστασία η πλακέτα

Όμως και οι προστασίες έχουν όριο

Η ταπεινή μου άποψη είναι μέχρι να λυθεί το θέμα που έχεις με τις θερμοκρασίες…..

\\\\\\\\\\\\\\\  ΒΑΛΤΟ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ  ///////////////

Η χάρισε το στον χειρότερο εχθρό σου με ευχετήρια καρτούλα hasta la vista baby  :whistling: :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

χαχαχα μπα για να το χαρισω δεν λεει προτιμοτερο ειναι να μπει σε μουσειο προς αποφυγην αλλον να κανουν το ιδιο......αυτο θα κανω θα αγορασω καινουργιο καλα αντεξε 10 λιτρα υγρα κ τοσους ατμο πανω η βλακεια μου ηταν που πηρα αδικα τις μπαταριες αφου οι παλιες ηταν μια χαρα οπως φανηκε  κ δεν εδωσα ακομα τα μισα να παρω το mod σας ευχαριστω κ παλι για τον χρονο σας κ τις απαντησεις να ειστε καλα.....

• Μου αρέσει (+) x 4

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη