Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Προτάσεις για μπαταρίες

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
82 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 60 Δημοσιεύσεις

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

γενικώς μακριά από efest, MXJO και rewrapped μπαταρίες γενικώς... η MXJO την μία έχει μπαταρίες της LG, την άλλη κάτι άλλο και πάει λέγοντας...και ποτέ δεν είσαι σίγουρος για το συμβαίνει με αυτές. με τις efest έχουν προκύψει μπαταρίες να φτύνουν υγρά (Venting) ή ακόμα και να σκάνε στο παρελθόν ακόμα και σε χρήση 10amps... ενώ κάποτε μπήκαν στο παιχνίδι γερά πλέον θεωρούνται από τις πιο αναξιόπιστες στο ατμιστικό κοινό (όχι μόνο σε ελλάδα αλλά και εξωτερικό εδώ και χρόνια) 
τα 35 Ampere τα οποία γράφουν οι συγκεκριμένες ΔΕΝ υφίστανται... τεσταρισμένες που τις είχα δει κάπου έδιναν 18 πραγματικά σε CDR (Continuous Discharge Rate), αν πάλι το 35 ο υποτιθέμενος κατασκευαστής (γιατί είναι Rewrapped)  το εννοεί σε PULSE, τότε με λύπη να σε πληροφορήσω πως δεν υπάρχει κάποιο παγκόσμιο standard για μετρήσεις σε Pulse  και κανείς δεν αναφέρει πως έβγαλε αυτά τα 35Amps, πόσους παλμούς, τι διάρκεια όπως και σε τι διαστήματα τα ζήτησε...και για το ατμιστικό κοινό αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα. γιατί οι 3 παράγοντες που έγραψα πριν (πόσοι παλμοί, τι διάρκεια είχαν και σε τι διαστήματα) μπορούν να παίξουν καθοριστικό ρόλο για την χήμεία της μπαταρίας όπως και στην θερμοκρασία αλλά και την αντοχή της.....και επομένως όπως καταλαβαίνεις και στην ασφάλεια μας. από την άλλη έχουμε και ένα κάρο επαγγελματίες τόσο εξωτερικό όσο και εδώ που προμοτάρουν τις μπαταρίες με ότι αμπέρ τους κατεβάσει η γκλάβα... π.χ. την VTC6 η SONY την έχει βγάλει ως 15Α  και την έχω δει σε site ατμιστικού καταστήματος να την αναγράφει ως 30Α και πραγματικά δεν ξέρω τι ανευθυνότητα είναι αυτή εκ μέρους τους. (ΔΕΝ θα κατονομάσω όμως το κατάστημα).  

Σοβαρές μπαταρίες 18650 που θα πρότεινα, παίρνοντας υπόψιν την διαθεσιμότητα τους, την αξιοπιστία τους όπως και είναι 
1) SONY VTC 5A 2500MaH 25A
2) LG HB6  1500MaH  30A
3) LG HG2  2000MaH 20A 
5) SAMSUNG 20S 2000MaH 30A 

6) SAMSUNG 25R 2500MAH 20A

@

αυτές που πήρες....   τις έχω γράψει εδώ, με την προϋπόθεση πως δεν είναι μαϊμού,  3000MaH  και μέχρι τα 20Α είναι αστέρια :)  για το θέμα γνησιότητας σου έχει απαντήσει ήδη ο @

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Οι SONY VTC6, 3120mah είναι κορυφαίες στην αγορά από τη στιγμή που δεν ζητάς πάνω από 20Α.

Δοκιμασμένες πολύ καιρό και μέχρι 20Α δεν ζεσταίνονται καθόλου.

82,54K   7 Αριθμός λήψεων

200,43K   7 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 60 Δημοσιεύσεις

@

σύμφωνα με τις μετρήσεις του mooch τις συγκεκριμένες τις έχει 20Α ως τους 80 βαθμους και 15Α για άνω αυτών... όσο για χωρητικότητα την βρήκε 3000MaH.. προσωπικά τον τυπάκο τον εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια.. όσο για προσωπική χρήση τις συγκεκριμένες τις έχω δει να ζεσταίνονται αρκετά στα 17A (καινούριες, με μόνο 2-3 φορτίσεις συνολικά)...  

σχετικό ποστ:
https://www.facebook.com/batterymooch/photos/a.1648700412086205/2018639411758968/?type=3&theater

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

20Α έως 80 βαθμούς Κελσίου για συνεχή εκφόρτιση και όχι όπως τις χρησιμοποιούμε εμείς για διακεκομμένα διαστήματα (pulse) έως 10 sec το πολύ (και σε σπάνιες περιπτώσεις).

Ίσως γι αυτό εγώ στα 20Α δεν παρατήρησα αξιοσημείωτη άνοδο θερμοκρασίας του κελιού.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Άποψη για τις Molicel; Να σημειώσω ότι είναι κατασκευαστής μπαταριών από το 1998.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιατρέ μου είναι από την εταιρεία E-One Moli Energy που έχει εργοστάσιο στην Taiwan και στον Καναδά και είναι προμηθευτής αυτοκινητοβιομηχανιών, όπως π.χ. η Ford και η BMW για τα ηλεκτρικά τους μοντέλα.

Η 18650 που παράγουν δεν είναι ευρέως διαδεδομένη στην χώρα μας, αν και τα χαρακτηριστικά της είναι καλά, όπως διαβάζω στο datasheet της εταιρείας.

Διαθέτει μεγάλη ποικιλία σε μπαταρίες 18650, 21700 και κάποιες άλλες που δεν μας αφορούν.

Από τη στιγμή όμως που είμαι ικανοποιημένος με μπαταρίες πολύ μεγαλύτερων εταιρειών δεν μπαίνω στη διαδικασία να τις δοκιμάσω.

Για όποιον ενδιαφέρεται για προδιαγραφές κλπ

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 60 Δημοσιεύσεις

@

20Α έως 80 βαθμούς Κελσίου για συνεχή εκφόρτιση και όχι όπως τις χρησιμοποιούμε εμείς για διακεκομμένα διαστήματα (pulse) έως 10 sec το πολύ (και σε σπάνιες περιπτώσεις).

Ίσως γι αυτό εγώ στα 20Α δεν παρατήρησα αξιοσημείωτη άνοδο θερμοκρασίας του κελιού.

@

με κάθε σεβασμο Pulse λέγεται όταν ζητάς ρεύμα για μερικά miliseconds... από εκει και πέρα λέγεται CDR.... όταν ο άλλος τραβάει τζούρα 3-4 seconds ή παραπάνω, ή πλακώνεται στο ChainVaping σαν να μην υπάρχει αύριο...  το Pulse Rate δεν είναι συνετό, όπως είπα και παραπάνω δεν υπάρχει κάποιο διεθνές standard για την μέτρηση σε pulse,    o ο καθένας μπορεί να να βγάλει για μια μπαταρία  ότι αποτελέσματα θέλει...  και κάπως έτσι έχουν κυκλοφορήσει και μπαταρίες 18650 που να γράφουν ακόμα και για 60A.. ((το εξήγηησα και πιο πάνω) η ένταση + η διάρκεια + συχνότητα μπορούν  να έχουν τεράστια διαφορά στην χημεία της μπαταρίας, στην θερμοκρασία και τελικα στην ασφάλεια μας)... άλλο ένα πολύ σημαντικό  θέμα είναι πάλι πως σε αντίθεση με τα μηχανικά mods στα ηλεκτρονικά mods υπάρχει και ακόμα ένας παράγοντας...  ότι π.χ. εσύ μπορεί να ατμίζεις στα 4.2V, ωστόσο για να σου κρατήσει η μπαταρία το voltage που χρησιμοποιείς  που φυσικά όσο την χρησιμοποιείς αδειάζει προκειμένου να συνεχίσει να δίνει αυτό που της ζητάει ο χρήστης ανεβάζει επιπλέον τα Amps της...  και δεν υπολογίζουμε ούτε και την κατανάλωση της συσκευής που μπορεί να φτάσει σε κάποιες περιπτώσεις μέχρι και 20% από το ρεύμα που ζητάμε κάθε φορά...  γενικότερα το "πνεύμα" μου είναι η ασφάλεια πρώτα... και μη γνωρίζοντας τις συνήθειες κάποιου, τον εξοπλισμό ή οτιδήποτε άλλο, ο "τυφλοσούρτης" θα είναι πάντα με γνώμονα την ασφάλεια και τίποτα παραπάνω.. και φυσικά δεν μπορούμε να τα γνωρίζουμε και όλα... 

@

στην αντίληψη μου έχει πέσει η Molicel P26A 2600mAh  (18650) βγάζει με ασφάλεια 25Α σύμφωνα με τον mooch...  ωστόσο δεν τις έχω συναντήσει πουθενά για αγορά, συνεπώς δεν τις έχω χρησιμοποιήσει... γενικότερα για 21700, 26650 κλπ δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα... 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Έχεις δίκιο όσον αφορά την έννοια του Pulse Rate.

Ίσως να μην το διατύπωσα σωστά.

Εννοούσα την διακοπτόμενη λειτουργία διάρκειας μερικών sec που χρησιμοποιούμε εμείς ως ατμιστές όταν ατμίζουμε.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

... @

στην αντίληψη μου έχει πέσει η Molicel P26A 2600mAh  (18650) βγάζει με ασφάλεια 25Α σύμφωνα με τον mooch...  ωστόσο δεν τις έχω συναντήσει πουθενά για αγορά, συνεπώς δεν τις έχω χρησιμοποιήσει... γενικότερα για 21700, 26650 κλπ δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα... 

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 812 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Παιδες καλημερα !!! 

Θελω να αγορασω επεναφορτιζομενες μπαταριες για οικιακες συσκευες πχ παιχνιδια της κορης μου , τηλεχειριστηρια κλπ και να τις φορτιζω στον φορτιστη που εχω στην κατοχη μου  

Οι συγκεκριμενες  

μπορουν να φορτιστουν στον παραπανω φορτιστη ναι ?

Εχετε να προτεινετε καποιες αλλες επαναφορτιζομενες καλυτερες - αξιολογες ?  :WhatHeMeans:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Γιάννη καλησπέρα.

Ναι ο φορτιστής σου μπορεί να τις φορτίσει χωρίς πρόβλημα.

Οι συγκεκριμένες που έχεις ποστάρει είναι της Panasonic και κατά την άποψή μου είναι από τις καλύτερες.

Εγώ προσωπικά αυτές θα σου πρότεινα.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιάννη όπως σου έγραψε και ο Δημήτρης οι μπαταρίες που έβαλες είναι κορυφή και φορτίζονται μια χαρά στον φορτιστή σου.

Επειδή είναι Ni-Mh και σε αυτού του είδους τις μπαταρίες παρουσιάζεται το φαινόμενο της "μνήμης" καλό θα ήταν για να σου κρατήσουν πολύ να κάνεις ολοκληρωμένους κύκλους φορτίσεων - αποφορτίσεων.

Δηλαδή να μην τις φορτίζεις συνέχεια, αν δεν έχουν "πέσει".

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Μάκη στις νέες μπαταρίες Ni Mh (Νικελίου Υδριδίου μετάλλου) δεν παρουσιάζεται φαινόμενο μνήμης και στην ουσία συμπεριφέρονται όπως οι Λιθίου (Li Ion) στο συγκεκριμένο τομέα.

Τέτοιο "πρόβλημα" είχαν οι πρώτες που κυκλοφόρησαν πριν αρκετά χρόνια αλλά δεν υφίσταται πλέον.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

ONLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω εάν είναι αλήθεια αλλά είναι ότι πιο πιστικό έχω ακούσει για το φαινόμενο μνήμης.

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δημήτρη αυτό δεν το γνώριζα, αν και χρησιμοποιώ τις συγκεκριμένες σε τηλεκοντρόλ εδώ και καιρό. :)

Μπορεί να τις μπέρδεψα με τις πιο παλιές Νικελίου-Καδμίου Νi-Cd :WhatHeMeans:

Κάθε μέρα μαθαίνεις και κάτι καινούργιο. :rolleyes:

Γι αυτό είναι χρήσιμο το φόρουμ. :ok:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Τώρα είδα το βιντεάκι.

Ωραίος ο τύπος και οι πληροφορίες που δίνει πολύ χρήσιμες. :twothumbs:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

με κάθε σεβασμο Pulse λέγεται όταν ζητάς ρεύμα για μερικά miliseconds... από εκει και πέρα λέγεται CDR.... όταν ο άλλος τραβάει τζούρα 3-4 seconds ή παραπάνω, ή πλακώνεται στο ChainVaping σαν να μην υπάρχει αύριο...  το Pulse Rate δεν είναι συνετό, όπως είπα και παραπάνω δεν υπάρχει κάποιο διεθνές standard για την μέτρηση σε pulse,    o ο καθένας μπορεί να να βγάλει για μια μπαταρία  ότι αποτελέσματα θέλει...  και κάπως έτσι έχουν κυκλοφορήσει και μπαταρίες 18650 που να γράφουν ακόμα και για 60A.. ((το εξήγηησα και πιο πάνω) η ένταση + η διάρκεια + συχνότητα μπορούν  να έχουν τεράστια διαφορά στην χημεία της μπαταρίας, στην θερμοκρασία και τελικα στην ασφάλεια μας)... άλλο ένα πολύ σημαντικό  θέμα είναι πάλι πως σε αντίθεση με τα μηχανικά mods στα ηλεκτρονικά mods υπάρχει και ακόμα ένας παράγοντας...  ότι π.χ. εσύ μπορεί να ατμίζεις στα 4.2V, ωστόσο για να σου κρατήσει η μπαταρία το voltage που χρησιμοποιείς  που φυσικά όσο την χρησιμοποιείς αδειάζει προκειμένου να συνεχίσει να δίνει αυτό που της ζητάει ο χρήστης ανεβάζει επιπλέον τα Amps της...  και δεν υπολογίζουμε ούτε και την κατανάλωση της συσκευής που μπορεί να φτάσει σε κάποιες περιπτώσεις μέχρι και 20% από το ρεύμα που ζητάμε κάθε φορά...  γενικότερα το "πνεύμα" μου είναι η ασφάλεια πρώτα... και μη γνωρίζοντας τις συνήθειες κάποιου, τον εξοπλισμό ή οτιδήποτε άλλο, ο "τυφλοσούρτης" θα είναι πάντα με γνώμονα την ασφάλεια και τίποτα παραπάνω.. και φυσικά δεν μπορούμε να τα γνωρίζουμε και όλα...

Το pulse rate δεν είναι κάτι standard αλλά δεν αναφέρεται απαραίτητα σε miliseconds. Ο χρόνος του παλμού και της παύσης απλά πρέπει να δηλώνεται στις προδιαγραφές. Το CDR αναφέρεται στην συνεχόμενη αποφόρτιση και όχι όταν τραβάμε τζούρα για 5-10sec και αφήνουμε το κουμπί.

Πράγματι στα ηλεκτρονικά mods επειδή ζητάμε σταθερή ισχύ η μπαταρία καλείται να δώσει περισσότερα αμπέρ όσο αποφορτίζεται. Έχω κάνει μετρήσεις σταθερής ισχύος που μπορείς να δεις εδώ

Όπως φαίνεται από τις μετρήσεις καμία εκ των VTC6, HG2, 30Q δεν έχει πρόβλημα να δώσεις 50W ακόμη και με συνεχόμενη αποφόρτιση. Για παλμική αποφόρτιση (5sec on, 30sec off) που προσομοιώνει το άτμισμα και οι 3 μπαταρίες στα 80W ανεβάζουν θερμοκρασία 50 βαθμών κελσίου που είναι πολύ φυσιολογική.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις
Καλημέρα παιδιά μια ερώτηση αγοράσα lg καφέ sony vtc 6 samsung 30q. Από γνωστό site με διαφορά κοντά μισής τιμής από όλα τα άλλα κ όταν τις βγάζω από το φορτιστή είναι όλες στα 3.85 volt ενώ το ίδιο σετ που είχα τρία χρόνια ακόμα συνέχιζαν όταν έβγαιναν από το φορτιστή να είναι στα 4.12 μέχρι τα 4.07 απλά τις άλλαξα γιατί αρχησε να καίει το mod κ νόμιζα πως εφταιγαν οι μπαταρίες αλλά τελικά κ με τις καινούργιες συνεχίζει να καίει το ίδιο η ερώτηση μου είναι υπάρχει περίπτωση να είναι κλώνοι η προβληματικές οι μπαταρίες κ αν γνωρίζετε κάποιο έμπιστο site να αγοράσω πάλι τις ίδιες αλλά να είναι γνήσιες μην πετάω άδικα λεφτα
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 812 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

@

Ποιο site αν επιτρεπετε ?  :rolleyes:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Κώστα για να ζεσταίνεται το μοντ με όλες τις μπαταρίες θα πρέπει να έχει κάποιο θέμα.

Τί φορτιστή έχεις;

Από πού πήρες τις μπαταρίες; από μαγαζί ατμιστικών ειδών;

Μήπως φταίει ο φορτιστής σου που δεν τις φορτίζει σωστά; (αυτή η ερώτηση έχει να κάνει με τα Volt που δείχνει όταν τελειώσει η φόρτιση και όχι γιατί ζεσταίνονται μέσα στο μοντ)

Έχουμε γράψει σε ποιά μαγαζιά έχει σίγουρα γνήσιες (έχουν ελεγχθεί).

Ένα από αυτά είναι η ecig Hellas, μιας και γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι ο Γιώργος @

τις ελέγχει δειγματοληπτικά πριν βγούνε στην αγορά.

• Συμφωνώ! (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη