Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Προτάσεις για μπαταρίες

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
82 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Μακη καλημερα !!! Οταν βγαινει η μπαταρια πληρως φορτισμενη απο τον φορτιστη , ποσα volt πρεπει να δειχνει ?

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Στον δικό μου φορτιστή (OPUS BT-C3100 V2.2) όταν τελειώνει η φόρτιση δείχνει 4,20 Volt.

Αν τις ξεχάσω επάνω στον φορτιστή, η φόρτιση σταματάει όταν φτάσουν στα 4,20 Volt και αρχίζουν σιγά σιγά να χάνουν ελάχιστη τάση (αποφορτίζονται με πολύ αργό ρυθμό μάλλον για λόγους ασφαλείας).

Μερικές φορές όταν τις έχω ξεχάσει για πολλές ώρες πάνω στον φορτιστή, βλέπω τάση 4,12 Volt στην χειρότερη περίπτωση, αν θυμάμαι καλά.

Αν τις βγάλω και τις ξαναβάλω αρχίζει η φόρτιση για λίγα λεπτά μέχρι να φτάσουν και πάλι στα 4,20 Volt αλλά παίρνουν πολύ λίγα mA.

Γι αυτό λέμε ότι πρέπει να έχουμε για τις μπαταρίες μας έναν καλό και αξιόπιστο φορτιστή, που δεν πρέπει απαραίτητα να είναι πολύ ακριβός.

Είναι ένα απαραίτητο εξάρτημα για εμάς.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Τα 3,85 v είναι πολύ χαμηλά για οποιαδήποτε (καινούργια) μπαταρία που να είναι ιόντων λιθίου άσχετα από το εάν είναι μια καλή επώνυμη ή η πιο απλή noname που κάνει μόνο για φακό και χαμηλό c rate.

Με τι μετράς τα 3.85 v στις μπαταρίες;

Στο φορτιστή, με πολύμετρο ή στο mod;

Κανε έναν έλεγχο ότι ολοκληρώνεται η φόρτιση στον φορτιστή.

Σου δίνει κάποιες πληροφορίες π.χ. mah, ώρα φόρτισης, τάσης;

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις
Το mod είναι το aegis solo είναι δύο μηνών ο λόγος που το αγόρασα είναι γιατί πριν είχα το vtc mini κ θεώρησα ότι επειδή είναι παλιό αυτό φταίει που ζεστενετε κ έτσι άλλαξα mod αλλά αφού συνέχισε να κάνει το ίδιο άλλαξα κ μπαταρίες αλλά πάλι τα ίδια νέο mod νέες μπαταρίες συνεχίζει τα ίδια ο φορτιστής που έχω είναι ο xtar vc1 plus το μαγαζί που αγόρασα τις μπαταρίες είναι το discount-store
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Κωστα και εγω απο discount store αγορασα 3 μπαταριες και τερματιζει η φορτιση στα 4,20v που ανεφερε ο Μακης παραπανω.

Τις φορτιζω σε liitokala li pd4 και οταν τις βαζω στο aegis solo οπου εχω επισης δεν ζεσταινετε ποτε.

Βεβαια παιζω σε χαμηλα vatt (16 το ανωτερο) αλλα δεν ξερω αν επηρεαζει αυτο

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις
Ευχαριστώ για την απάντηση ίσως να έχει σημασία κ ο φορτιστής επειδή είναι απλός αλλά τις παλιές που είχα τις έβγαζε στα 4.2 μέχρι 4.1.2 ο ίδιος φορτιστής βέβαια σκευτομε να πάρω κάποια στιγμή τον vc2 plus που έχει κ οθόνη με τις ένδειξης μπορεί να κάνει καλύτερο φορτισμα το δούλεμα που κάνω είναι διαφορετικό γιατί τις δουλεύω στα 40 watt αρα δεν είναι μάπα η μπαταρίες από discount μα κ ο λόγος που τις αγόρασα από εκεί είναι επειδή είχα διαβάσει καλές κριτικές για το συγκεκριμένο μαγαζί βέβαια έτσι που είναι τα πράγματα αναγκαστικά θα πάρω καινούργιες πάλι ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας παιδιά κ τις απαντήσεις σας. (να κάνω μια ερώτηση εκτός θέματος μην ανοίγω νέο κ δεν ξέρω κ που.....μηπως ξέρετε τι μέγεθος είναι οι βίδες του pulse 22 rda η phillips flat θέλω να παραγγείλω κ δεν ξέρω πιο μέγεθος να πάρω
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Να ξερεις πως και η ecig εχει γνησιοτατες LG.

Τσεκαρισμενες απο τον Γιωργο @

οπου τις ελεγχει

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

ο φορτιστής που έχω είναι ο xtar vc1 plus το μαγαζί που αγόρασα τις μπαταρίες είναι το discount-store

Μοντέλο XTAR VC1 plus δεν υπάρχει. Αν ο φορτιστής σου είναι μόνος πιθανόν έχεις τον MC1 plus, αν είναι διπλός τον VC2 plus. Όπως και να έχει κανένας από τους δύο δε δείχνει την τάση της μπαταρίας. Με τι όργανο τη μετράς 3.85V;

Αν το βλέπεις στο Mod πιθανότατα το έχεις σε bypass mode και όχι Power, δηλαδή δουλεύει σαν μηχανικό. Αυτό γιατί λες ότι όλες οι μπαταρίες που αγόρασες (LG, Sony, Samsung) δείχνουν 3.85V

@

Ένα από αυτά είναι η ecig Hellas, μιας και γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι ο Γιώργος @

τις ελέγχει δειγματοληπτικά πριν βγούνε στην αγορά.

Μάκη απλά να διορθώσω ότι η τελευταία φουρνιά που έλεγξα είναι εισαγωγή Αυγούστου που εξαντλήθηκε στην eCig τέλη Οκτωβρίου - αρχές Νοεμβρίου. Πλέον δεν εργάζομαι στην eCig Hellas οπότε και δεν μπορώ να ελέγχω τις νέες παραλαβές.

Όμως έζησα 5 χρόνια μέσα στην εταιρία και γνωρίζω ότι είναι πολύ σοβαρή και ευαίσθητη σε θέματα ασφαλείας. Έχει αποσύρει χωρίς δεύτερη κουβέντα μπαταρίες που αποδείχτηκαν μαϊμούδες και γενικά αγοράζει από αξιόπιστους προμηθευτές.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Μολις ειδα το ποσταρισμα του Γιωργου οποτε οτι καταλαβαινεις απο αυτα που λεει.

παντως αξιολογη εταιρια ειναι και θα την ξαναπροτιμησω

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Γιωργο συνεχιζεις στο ιδιο χωρο - αντιστοιχη εταιρια ?

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

OK, Γιώργο μου, ευχαριστούμε για την ενημέρωση. :)

Πάντως εμείς εσένα ξέρουμε, εσένα εμπιστευόμαστε όλα αυτά τα χρόνια. :)

Ενημέρωσέ μας πάντως για οποιαδήποτε νεότερη εξέλιξη (αν υπάρχει).

Να συμφωνήσω βεβαίως βεβαίως ότι η εταιρεία είναι σοβαρή και προσέχει τους πελάτες της.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Μάκη μου  :ok:

@

Γιωργο συνεχιζεις στο ιδιο χωρο - αντιστοιχη εταιρια ?

Γιάννη προς το παρόν θα ασχολούμαι με τα service κάποιων καταστημάτων. Έχω ανεβάσει και κάποια δείγματα της δουλειάς μου εδώ 

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις
Τις είδα στην ecig και θα παραγγείλω από εκεί ευχαριστώ για την πληροφορία αφού είναι η lg πιστεύω πως και οι samsung και οι sony δεν πιστεύω να μην είναι καλές ναι ο mc1 plus o xtar είναι ο φορτιστής ναι στο bypass βλέπω το 3.85 μόλις την βγάζω από τον φορτιστή όπως με τις προηγούμενες έβλεπα 4.18
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Φόρτισε τη μπαταρία με το mod για να σιγουρευτείς ότι δε φταίει ο φορτιστής

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις
Εννοείς να την φορτίσω με usb μέσα στο mod θα το δοκιμάσω αν είναι να δω αν περασει τα 3.85 volt γιατί το κουφό είναι πως το κάνουν κ οι τρεις μπαταριες να είναι στα 3.85 volt αν κ με όλα αυτά που μου λέτε αρχηζω να πιστεύω πως μάλλον ο φορτιστής τα παίξε δεν είναι κ ο καλύτερος με 7 ευρω οπότε τα λεφτά του τα χει βγάλει....να προσθέσω κ κάτι που το είδα τώρα που πήγα να αλλάξω μπαταρία την έβαλα στο bypass mode πριν την βγάλω κ είχε 3.16 volt είπα να σας το πω μήπως έχει κάποια σημασια
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Αν απ' ότι κατάλαβα "έκοψε" στα 3,16 Volt το μοντάκι, τότε είναι μια χαρά.

Το σίγουρο είναι ότι δεν φταίνε οι μπαταρίες.

Βασικά δεν κατάλαβα πώς μετράς τα 3,85 Volt στην λειτουργία Bypass.

Mε τον ατμοποιητή επάνω φαντάζομαι, πατώντας το fire;

Τότε υπάρχει πτώση τάσεως και παίζουν πολλά ρόλο.

Εμένα π.χ. το μοντάκι με φρεσκοφορτισμένη μπαταρία, σε λειτουργία Bypass και με τον ατμοποιητή επάνω μου πατώντας το fire μου δείχνει 3,79 Volt

Πάντως ο φορτιστής σου δεν είναι για πολλά και πρέπει να σκεφτείς κάποια στιγμή να τον αντικαταστήσεις.

Κάνε λίγο οικονομία από άλλα πράγματα και πάρε έναν καλό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Τόσα λεφτά δίναμε για τσιγάρα κάποτε.

Αυτά εντελώς φιλικά. :)

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις
Ναι με τον ατμοποιητη πάνω πατάω fire στο bypass κ βλέπω τα 3.85 volt κ στις τρεις μπαταρίες μα αυτό που μου κάνει εντύπωση πως οι παλιές με το που τις έβγαζα από το φορτιστή εδειχναν 4.18 κ ήταν κ 3 χρόνων μπαταρίες γι'αυτό έκανα την ερώτηση θα αγοράσω ένα φορτιστή με οθόνες νέες μπαταρίες να δω μήπως βγει κάποια ακρη
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Ούτε ο φορτιστής ούτε το mod ούτε οι μπαταρίες σου έχουν πρόβλημα.

Υποθέτω παλιά μετρούσες τις μπαταρίες με το VTC και τώρα τις μετράς με το Aegis. Αν τις μετρήσεις ξανά με το VTC θα σου δείξουν 4.18V.

Το VTC σε bypass σου δείχνει την τάση της μπαταρίας σε ελεύθερο κύκλωμα ενώ το Aegis υπό φορτίο. Υπολογίζω ότι ο ατμοποιητής σου είναι κάπου στα 0.4Ω οπότε είναι φυσιολογική αυτή η πτώση τάσης υπό φορτίο.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Κώστα σου έγραψα και πιο πάνω ότι και μένα σε λειτουργία Bypass μου βγάζει 3,79 Volt με φορτισμένη μπαταρία.

Δεν φταίνε οι μπαταρίες σου.

Υπάρχουν απώλειες στο μοντάκι.

Αν μετρήσεις την μπαταρία φορτισμένη μόνη της (εκτός μοντ) θα σου δείξει κοντά στα 4,20 Volt.

EDIT: Με πρόλαβε ο αγαπητός Γιώργος @

:ok:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   kostassk

kostassk

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις
Άρα για να το καταλάβω το vtc δεν το νοιαζει τι αντίσταση έχω πάνω ενώ το aegis μετράει κ τι αντίσταση έχω πάνω Συνήθως η αντίσταση είναι στο 0.55 όπως κ τώρα που γράφω αυτό το μήνυμα οπότε η γνώμη σας είναι να μην πάρω πάλι μπαταρίες γιατί ήδη το μετάνιωσα που πήρα αυτές ενώ κ οι παλιές δεν είχαν καμία διαφορά σε χρήση όσο κρατάνε οι νέες κράταγαν κ οι παλιές παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια κ τις συμβουλές εννοείτε Μάκη πως δεν υπάρχει θέμα κ έχεις δίκιο πως θα επρεπε να είχα πάρει ένα καλύτερο φορτιστή κ όχι τον πιο απλό της xtar απλά αφού φόρτιζε κ έκανα την δουλειά μου δεν είχα δώσει σημασία ώστε να πάω σε κάτι πιο ακριβο
  • Off Topic x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη