Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Diamond MTL RTA by Damn Vape and Jay Design

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.492 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Παρουσίαση του Diamond MTL RTA by Damn Vape and Jay Design

Please Login or Register to see this Hidden Content

95,13K   8 Αριθμός λήψεων

Μου έκανε κλικ και ήρθε στα χέρια μου χωρίς δεύτερη σκέψη.

Ο Diamond RTA είναι ένας πολύ μικρός MTL ατμοποιητής, διαμέτρου 22mm, από την Damn Vape, την εταιρία που μας έχει δώσει και τον Fresia.

Διαθέτει ένα εύκολο deck για στήσιμο μονής αντίστασης και πολύ μικρή καμπάνα σε σχήμα κώνου για πολύ καλή απόδοση γεύσης και έντονο χτύπημα.

Η εσωτερική οπή του αέρα κάτω από την αντίσταση είναι 1.5mm, ενώ η ρύθμιση της εισαγωγής αέρα (airflow) γίνεται πανεύκολα από μία βίδα που έχει τρύπα 1,5mm στο πλάι του ατμοποιητή.

44,92K   8 Αριθμός λήψεων

Το tank του χωράει 2ml υγρού, ενώ με το Bubble tank που υπάρχει στη συσκευασία η χωρητικότητα αυξάνεται στα 3,5ml.

Διατίθεται μόνο σε δύο χρώματα μαύρο και SS.

68,03K   8 Αριθμός λήψεων

Το γέμισμα του τανκ γίνεται από το πάνω μέρος.

Το ντεκ του είναι πολύ εύκολο ακόμα και για έναν αρχάριο στους επισκευάσιμους αρκεί να δώσει λίγο προσοχή στο βαμβάκωμα.

Χαρακτηριστικά:

Yλικό: Stainless Steel (SS)

Διαστάσεις: Φ22mm x 39mm (μαζί με το drip tip)

Χωρητικότητα Tank: 2ml / 3.5ml (με το bubble glass)

Drip Tip: 510 Delrin

Συνιστάται στήσιμο με αντίσταση σε πυρήνα διαμέτρου 3.0mm

51,91K   7 Αριθμός λήψεων

Η ρύθμιση του αέρα γίνεται από τα πλάγια με ένα βιδάκι.

56,84K   7 Αριθμός λήψεων

Ο Diamond έχει μία πολύ μικρή καμπάνα με μικρή διάμετρο σε σχήμα κώνου.

64,33K   7 Αριθμός λήψεων

Το ντεκ του έχει δύο ποστς για στήσιμο MTL.

Ανάμεσά τους και στο κέντρο υπάρχει η τρύπα εισαγωγής αέρα που έχει διάμετρο 1,5mm.

Επίσης υπάρχουν δύο μεγάλες υποδοχές για τις άκρες του βαμβακιού.

54,67K   7 Αριθμός λήψεων

Περιεχόμενα Συσκευασίας:

1 X Diamond MTL RTA

1 X Bubble Glass

1 X Σακουλάκι ανταλλακτικών (ίσιο κατσαβιδάκι, ορινγκς, βιδάκια για ποστς και βιδάκι για το airflow)

1 X Εγχειρίδιο χρήσης

259,95K   7 Αριθμός λήψεων

Παρατηρήσεις - συμπεράσματα.

Είναι ένα πολύ μικρός και διακριτικός ατμοποιητής, θα έλεγα από τους μικρότερους που κυκλοφορούν.

Εδώ συγκριτικά με κάποιους άλλους (από αριστερά προς τα δεξιά: Diamond, Doggy, True, Hussar, Skyline, Kayfun 5)

353,73K   7 Αριθμός λήψεων

Πολύ εύκολος στο στήσιμο ακόμη και για αρχάριο.

Η αναπλήρωση πανεύκολη από το πάνω μέρος ξεβιδώνοντας το καπάκι και χωρίς άνοιξε - κλείσε υγρά.

Στην συσκευασία περιέχει και τανκάκι που έχει χωρητικότητα 3,5ml και δεν δείχνει άσχημος

270,89K   7 Αριθμός λήψεων

278,43K   7 Αριθμός λήψεων

Η απόδοση γεύσης είναι κορυφαία λόγω του πολύ μικρού χώρου ατμοποίησης, της κοντής καμπάνας και της μικρής απόστασης της περιοχής ατμοποίησης από το στόμα.

Όπως συνιστά και η εταιρεία θα πρέπει να τον στήνουμε με αντίσταση σε πυρήνα 3mm έτσι ώστε να έχουμε αρκετό βαμβάκι ώστε να γεμίσουν οι δύο μεγάλες υποδοχές που έχει.

Σε διαφορετική περίπτωση, όπως παρατήρησα εγώ στήνοντάς τον σε 2,5mm πυρήνα, θα έχουμε υπερτροφοδοσία που την νιώθουμε όταν τραβάμε τζούρα και ακούμε θόρυβο σαν μπουρμπουλήθρες και ίσως μικρή διαρροή από την εισαγωγή αέρα (airflow).

Σ' αυτό το ντεκ θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε εξωτικά σύρματα όπως το superfine MTL Fused Clapton της Vandy Vape.

Με αντίσταση σε πυρήνα 3mm πραγματικά έχει πολύ καλή τροφοδοσία ακόμη και σε απανωτές τζούρες και δεν υπάρχει ίχνος διαρροής.

Πάντως θέλει λίγο προσοχή στην τοποθέτηση του βαμβακιού, ώστε να "γεμίσουν" καλά οι υποδοχές του.

Τα δύο βιδάκια στο ντεκ μπορείς να τα σφίξεις - ξεσφίξεις είτε με σταυροκατσάβιδο είτε με ίσιο κατσαβιδάκι.

Θα ήθελα όμως να ήταν ελάχιστα πιο μακριά σε μήκος, γιατί το σύρμα 0,40mm περνάει οριακά πριν ξεβιδώσουν τελείως.

Εφόσον όμως περάσει σφίγγουν υποδειγματικά το σύρμα και οι εσοχές που έχει στα ποστς βοηθούν πολύ στο να κοπεί πολύ κοντά το σύρμα που περισσεύει και να μην δημιουργηθεί κάποιο βραχυκύκλωμα ακουμπώντας στην καμπάνα η οποία βιδώνει πάνω στο ντεκ.

Το σύστημα ρύθμισης του αέρα με το τρύπιο βιδάκι στο πλάι εμένα δεν με ενόχλησε μιας και μία φορά το ρυθμίζεις εκεί που σου αρέσει και τέλος.

269,98K   6 Αριθμός λήψεων

Κατά τη διάρκεια της τζούρας ακούγεται το θρόισμα του εισερχόμενου αέρα αλλά θα έλεγα ότι δεν είναι κάτι που ενοχλεί ιδιαίτερα (δεν είναι σφύριγμα).

Ο Diamond είναι ένας πραγματικός MTL ατμοποιητής και η τζούρα του ρυθμίζεται από πολύ σφιχτή έως σφιχτή, αλλά σε καμία περίπτωση αεράτη τσιγαρίσια.

Αν βγει τελείως το βιδάκι, αυξάνεται λίγο ο εισερχόμενος αέρας, αλλά υπάρχει όριο, λόγω της οπής κάτω από την αντίσταση η οποία έχει διάμετρο 1,5mm.

Το στήσιμο που του έκανα και μου άρεσε μετά από κάποιες δοκιμές είναι με Kanthal A 0,40mm (26AWG), 5 σπείρες σε 3mm πυρήνα λίγο ανοιχτές.

Βαμβάκι Muji (κλασσικά) :lol:

Υγρό DIY Goofy's Juice

258,67K   6 Αριθμός λήψεων

346K   5 Αριθμός λήψεων

358,34K   5 Αριθμός λήψεων

387,29K   5 Αριθμός λήψεων

295,84K   5 Αριθμός λήψεων

264,17K   5 Αριθμός λήψεων

H παρουσίαση του Diamod MTL RTA από δύο καλούς κατά τη γνώμη μου reviewers:

Σας ευχαριστώ που είχατε την υπομονή να διαβάσετε την παρουσίαση του Diamond και ευχαρίστως να απαντήσω σε τυχόν ερωτήσεις - απορίες. :)

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 1

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.284 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Ευχαριστούμε Μάκη για μια ακόμη εξαιρετική παρουσίαση.  :goodpost:  :thankyouyellow:  :urock:

Μια απορία που θα μπορούσες να μου λύσεις είναι με ποιόν ατμοποιητή που έχεις δοκιμάσει μοιάζει η τζούρα του, τόσο γευστικά όσο και από θέμα αέρα-χτυπήματος.

Έτσι όπως τον βλέπω μου δείχνει μια καλή λύση για χρήση σε μηχανικά μιας και δεν μεγαλώνει αρκετά το ύψος τους.   

Επίσης το θέμα με το βιδάκι ρύθμισης αέρα ναι μεν δεν χρειάζεται να το διορθώνεις συνέχεια αλλά δεν αποτελεί λύση σύγχρονου ατμοποιητή. 

Στα + επίσης το εύκολο στήσιμο, η πολύ καλή γεύση και η τιμή των 31€ για τον ασημί.

Μια ακόμη καλή επιλογή για αυτούς που ατμίζουν mtl ατμοποιητές και για νεοεισερχόμενους στους επισκευάσιμους λόγω της ευκολίας στησίματος. 

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 229 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kaifun Prime - Taifun GTR - Zest 2.2

Ευχαριστούμε για την, για άλλη μια φορά, εξαιρετική παρουσίαση Μάκη @

. Το ότι η τζούρα του ρυθμίζεται από πολύ σφιχτή έως σφιχτή, είναι για μένα αποτρεπτικός παράγοντας, άσε που κλείσανε για αυτό το μήνα οι αγορές, αφού παρήγγειλα ήδη τον zest 2.2 :lol:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.492 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

@

Eυχαριστώ παίδες για τα καλά σας λόγια. :thankyouyellow:

Δημήτρη μοιάζει η τζούρα του με τον True και με τον Hussar με το πιν 1,3mm. Λίγο πιο σφιχτός από Skyline με το πιν 1,5mm

Το μόνο αρνητικό για μένα είναι ότι ακούγεται ελαφρώς ο αέρας όταν τραβάς τζούρα σε αντίθεση με Hussar και True που δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα.

Όσο για τον αέρα βρίσκεις με το βιδάκι την θέση που σου αρέσει και τέλος.

Όταν θα βρεθούμε τον δοκιμάζεις. ;)

• Μου αρέσει (+) x 2

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.284 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Δημήτρη μοιάζει η τζούρα του με τον True και με τον Hussar με το πιν 1,3mm. Λίγο πιο σφιχτός από Skyline με το πιν 1,5mm

Το μόνο αρνητικό για μένα είναι ότι ακούγεται ελαφρώς ο αέρας όταν τραβάς τζούρα σε αντίθεση με Hussar και True που δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα.

Όσο γα τον αέρα βρίσκεις με το βιδάκι την θέση που σου αρέσει και τέλος.

Όταν θα βρεθούμε τον δοκιμάζεις. ;)

Από τη στιγμή που είναι πιο σφιχτός από το 1,5 του Skyline είναι αρκετά σφιχτός και για τα δικά μου γούστα.

Θα τον άτμιζα μεν αλλά θα ήθελα λίγο παραπάνω αέρα. :)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   rakiracer

rakiracer

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:vasilis
  • Περιοχήcreta
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:berserker mini-doggystyle sxk-berserker mtl rda-sxk kf prime-phenomenon zest2.2

@

υπεροχη παρουσιαση οπως παντα!με προβληματιζουν οι τρυπες εισαγωγης υγρου που φαινονται τεραστιες...

κατα τα αλλα δειχνει πολλα υποσχομενος για το μικρο του μεγεθος που ταιριαζει στην mtl λογικη.

Απεναντι στον berserker mini τι λεει??

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.492 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Ευχαριστώ Βασίλη. :)

Αν και τα λούκια για το βαμβάκι είναι μεγάλα δεν είχα ποτέ πρόβλημα υπερτροφοδοσίας ή διαρροής.

Ο Berserker (ο κανονικός γιατί τον μίνι δεν τον έχω), μου αρέσει περισσότερο.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   rakiracer

rakiracer

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:vasilis
  • Περιοχήcreta
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:berserker mini-doggystyle sxk-berserker mtl rda-sxk kf prime-phenomenon zest2.2

@

οπως φαινεται δυσκολα θα βρεθει αντικαταστατης του brskr σε αναλογο μικρο μεγεθος!!το καλο ειναι τωρα βγαινουν πολλοι τσιγαρισιοι για να μπαινουμε σε πειρασμο!

και δε χρειαζεται να τιναξεις τη μπανγκα στον αερα για να τους παρεις...

• Συμφωνώ! (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη