Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Ρύθμιση στροφών σε βιδολογο

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 109 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta
Καλησπέρα παίδες έχω μετατρέψει έναν βιδολογο από μπαταρίας σε ρεύματος με τη βοήθεια ενός τροφοδοτικού 12v 5A για την κατασκευή αντιστάσεων και θέλω να καταργήσω την σκανδάλη του με έναν ρυθμιστή τάσης.
Δοκίμασα με παλμικό dimmer 12v 8A αλλά δεν δούλεψε γνωρίζει κανείς αν με απλό ποντεσιομετρο θα κάνω δουλεια
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.430 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Bασίλη πιστεύω ότι θα δουλέψει.

Έχω φτιάξει τροφοδοτικό 5 έως 16 Volt/6A και ανεβοκατεβάζω την τάση με ποτενσιόμετρο (αλλιώς μεταβλητό διαιρέτη τάσης), σαν αυτό στην φωτό.

Έχω συνδέσει την τάση των 16 Volt και την γείωση στα δύο ακραία ποδαράκια και παίρνω την ρυθμιζόμενη τάση από το μεσαίο ποδαράκι.

Γυρνώντας το ποτενσιόμετρο ρυθμίζω την τάση εξόδου από 5 έως 16 Volt.

62,38K   9 Αριθμός λήψεων

Το ποτενσιόμετρο είναι ένας ρυθμιζόμενος διαιρέτης τάσης.

Με τη μεταβολή της θέσης της ολισθαίνουσας επαφής στην αντίσταση, λαμβάνουμε μεταβλητή τάση από την αντίσταση (η οποία δεν είναι μεταβλητή αντίσταση).

Σε ένα ποτενσιόμετρο εφαρμόζεται ολόκληρη η τάση εισόδου σε όλο το μήκος της αντίστασης και η τάση εξόδου είναι η πτώση τάσης μεταξύ της σταθερής και της ολισθαίνουσας επαφής όπως φαίνεται στην εικόνα.

6,34K   9 Αριθμός λήψεων

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Βιδολόγοι (φιλιέρες, κατσαβίδια ή κολαούζα; ), ρυθμιζόμενοι διαιρέτες τάσης, κοχλιοστροφείς, κοχλίες, σπειροτόμοι, φωτοδίοδοι, μιλάμε για προχωρημένο forum  :laugh1:

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 17 Νοέμβριος 2019 - 08:44.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 109 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Ευχαριστώ @

το ίδιο πιστεύω και γω ανάβω κολητηρι
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 109 Δημοσιεύσεις

Μην περιμένεις τέτοια ποτενσιόμετρα να μπορούν να αντέξουν το ρεύμα ισχύος που χρειάζεται ένας έστω μικρός βιδολόγος.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.430 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Πόσο ρεύμα (Α) να τραβάει ένας βιδολόγος μπαταρίας (επαναφορτιζόμενος) για να στρίψει ένα σύρμα;

Πιστεύω ένα μεταλλικό ποτενσιόμετρο θα κάνει τη δουλειά του.

@

Τώρα κατάλαβες γιατρέ μου ότι είμαστε προχωρημένοι χα, χα, χα; :D :D :D

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Παλιότερα που έφτιαχνα Clapton σε διάφορες εκδοχές, χρησιμοποιούσα ένα τρυπάνι (δράπανο για να κρατήσω το επίπεδο) της Makita που έχει πολύ μαλακή και προοδευτική σκανδάλη. Έτσι μπορούσα να παίζω και σε πολύ χαμηλές στροφές χωρίς αυξομειώσεις. Τώρα που ανέβασα τα Ohms στα 0,6 - 0,8 γύρισα σε Power mode και έκοψα το DTL, μου αρκεί το απλό SS136L στα 0,28 - 0,36mm (5-8 σπείρες, ανάλογα). Με το Kanthal και το Ni80 δεν είχα ποτέ καλές σχέσεις.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 109 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Μην περιμένεις τέτοια ποτενσιόμετρα να μπορούν να αντέξουν το ρεύμα ισχύος που χρειάζεται ένας έστω μικρός βιδολόγος

Ο βιδολογος το πολύ 3-4Α να τραβάει δούλευε με 14 σε σειρά 18350 NiCd

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.430 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Βασίλη γράψε μας για το αποτέλεσμα όταν ολοκληρώσεις το project. :) :rolleyes:

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 109 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Φίλε @

τα αποτελέσματα ακόμα μυρίζουν είναι αδύνατον έστω και σε ρεύματα του 1Α να χειριστείς τάσεις 12ν με μόνο ένα ποτενσιόμετρο του 1-4watt βρήκα ρυθμιστές στο δίκτυο με οθόνες κλπ αρκετά οικονομικούς αλλά προτίμησα να παραγγείλω ένα mini drill έτοιμο με ρυθμιστή στροφών και reverse παρακαλω
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.430 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Ναι Βασίλη, συμφωνώ.

Αν χρησιμοποιήσεις σκέτο ποτενσιόμετρο πρέπει να είναι και της ανάλογης αντοχής σε τάσεις και εντάσεις ρευμάτων.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 109 Δημοσιεύσεις

Την καλύτερη δουλειά έκανες. Εάν ασχοληθείς με τύπου alien χρειάζεται η αντίστροφη φορά. Επίσης δεν είναι όλα τα dc μοτέρ το ίδιο ανεκτικά στην ρύθμιση στροφών.

Με το παλμικό pwm τι πρόβλημα είχες; δεν ξεκίναγε ή δεν ρύθμιζε καθόλου τις στροφές;

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 109 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
@

μαζί με το ντιμερ πήρα και ένα μοτεράκι 3000rpm με σκοπό να δοκιμάσω να φτιάξω αργότερα και ένα κύκλωμα h bridge και να χρησιμοποιώ εκείνο καλύπτοντας όλες τις ανάγκες μου σε ταχύτητα και φορά γιατί οι βιδολογοι αργά ή γρήγορα τα φτύνουν και το κόστος αντικαταστάσεις ενός μοτέρ είναι μικρό δούλεψε στην αρχή αλλά δεν άντεξε μάλλον τα 8Α που υποσχόταν δεν ίσχυαν.Αν σε ενδιαφέρει στο aliexpress έχει πάρα πολλά σχετικά πράγματα σε εξευτελιστικές τιμές
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 592 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Μεταχειρισμένο μοτέρ πλυντηρίου με δυνατότητα δεξιόστροφης – αριστερόστροφης κίνησης

Με διακόπτη εναλλαγής της φοράς περιστροφής + ΠΛΑΚΕΤΑ ρύθμισης

Αν διαλέξεις DC τότε ανάλογη  ΠΛΑΚΕΤΑ ρύθμισης + Ampere τροφοδοτικού

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 53 Δημοσιεύσεις

Καλησπέρα παίδες έχω μετατρέψει έναν βιδολογο από μπαταρίας σε ρεύματος με τη βοήθεια ενός τροφοδοτικού 12v 5A για την κατασκευή αντιστάσεων και θέλω να καταργήσω την σκανδάλη του με έναν ρυθμιστή τάσης.
Δοκίμασα με παλμικό dimmer 12v 8A αλλά δεν δούλεψε γνωρίζει κανείς αν με απλό ποντεσιομετρο θα κάνω δουλεια

βασικά ένα πράγμα το οποίο θα σου πρότεινα πριν μπεις σε έξοδα για μετασχηματιστές ή οτιδήποτε άλλο  γιατί οι πατέντες δεν είναι πάντα φτηνές ή δεν καταλήγουν πάντα φτηνά... και κάποια ποιοτικά υλικά επίσης κοστίζουν γιατί δεν ρίχνεις μια ματια στο: 
DAEDALUS By Avid Artisan ? 

έτοιμο κιτ είναι για να φτιάχνεις σύρματα, βέβαια κοστίζει κάτι ψηλά (κάπου 60 ευρώ αν θυμάμαι καλά) και δουλεύει με 2 μπαταρίες 18650...  από όσο έχω διαβάσει (Γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία) όλοι έχουν μείνει ευχαριστημένοι... στα + του είναι το οτι είναι ελαφρύ και μαζεμένο γενικώς και δεν πιάνει πολύ χώρο... 

• Χρήσιμο (+) x 4

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 109 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Φίλε @

καλή η σκέψη σου σωστό Κιτ όχι και τόσο φθηνό όσο νομίζεις αλλά είναι περιορισμένων δυνατοτήτων με πατέντα το πολύ πολύ να φτιάξεις μέχρι 3core alien για πιο σύνθετα ,builds θέλει υπομονή και μερακι
Εξάλλου μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι έχουμε σπίτι μας σχεδόν ότι χρειάζεται για να ξεκινήσει κάποιος να φτιάχνει τις δικές του αντιστάσεις.

Επεξεργάσθηκε απο Billygrante, Χθές, 18:26 .

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη