Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Atmizoo Tripod RTA

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 605 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Tripod RTA από Atmizoo 

Please Login or Register to see this Hidden Content

358,81K   13 Αριθμός λήψεων

Ξεκινώντας την παρουσίαση ενός Ελληνικού RTA να τονίσω πώς τα συμπεράσματα που ακολουθούν

είναι καθαρά προσωπικά και ανάλογα με τα δικά μου γούστα στο άτμισμα

Χαρακτηριστικά

·  Χωρητικότητα 2ml (Borosilicate Glass Tank)

·  Ύψος 39mm (χωρίς επιστόμιο) / 47mm (με επιστόμιο)

·  Βάρος 56gr

·  Κατασκευασμένος από ανοξείδωτο ατσάλι SS316

·  PEEK Thermoplastic insulators

·  Επιστόμιο από acetal

·  Ο ατμο/της είναι μονής αντίστασης

·  Φινίρισμα Γυαλισμένο η Ματ

·  M2.5mm pan head phillips post screws

·  10.0mm post-to-post space, ~6.6mm post-to-post net space , ~5.8mm coil space

·  Max. net coiling height ~9.0mm (C & C Reducer out) / ~5.3mm (C & C Reducer in)

·  Chimney top inner D ~5.2mm (C & C Reducer out) / ~3.0mm (C & C Reducer in)

Υπάρχουν και πωλούνται ξεχωριστά

·  Γυάλινη δεξαμενή 4 ml + 2 extension με διαφορετική εσωτερική διάμετρο D=3.0mm + D=4.0mm

·  5 Air Flow Pins σε διαμέτρους 2.0 / 2.2 / 2.5 / 2.8 /3.0 mm

·  Μακρύτερο επιστόμιο με ύψος 15mm (Αcetal)

·  2 Tank από Steam Tuners 2.7ml + 4.1ml (Plexi)

Ο ατμο/της αγοράστηκε πριν 1 μήνα και είναι γνήσιος

Στον μήνα αυτό ήταν ο καθημερινός μου

Χρησιμοποιήθηκε, στήθηκε αρκετές φορές με σύρματα 26 + 28 + Clapton 26/32 + Cotton Bacon V2  

Το σύρμα 26 δοκιμάστηκε με πυρήνα 3 + 5 σπείρες που είναι και η μόνιμή επιλογή μου στον

αγαπημένο μου KFV5

Το σύρμα 28 δοκιμάστηκε με 5 + 6 σπείρες σε 2.5 + 3πυρήνα

To Clapton 26/32 δοκιμάστηκε και με πυρήνα 3 + 5 σπείρες

Σπείρες πάντα ανοικτές

Σύρματα τεραστίων διαστάσεων το deck δεν παίρνει και καλά κάνει

Όλα τα σύρματα ήταν Kanthal της Crazy Wire

Υγρά

STEAM TRAIN Inspector 70/30-4mg

ELF Supreme clone 70/30-4mg

TPA Cubano Type + Caramel 60/40-4mg

Sucker Punch clone (Bavarian Cream (TPA) - Dragonfruit (TPA) - Vanilla Swirl (TPA) 60/40-4mg

145,22K   11 Αριθμός λήψεων

Συσκευασία

Ο ατμ/της έρχεται σε μια λυτή και όμορφη μεταλλική θήκη που εντός περιέχει

Τον ατο/τη (Καθαρότατος + Άοσμος)

Αναλυτικότατες Οδηγίες για το λύσε δέσε τις οποίες έχω ανεβάσει στο ανάλογο σημείο του forum

Κάρτα εγγύησης

Ανταλλακτικό γυάλινο tank 2ml

Σακουλάκι με orings που κάποια από αυτά έχουν διαφορετικό υλικό κατασκευής (Σιλικόνης)

από αυτά που είδη φορά ο ατμο/της

Οι διαστάσεις είναι ίδιες

Στα orings υπάρχει χαρτόνι με τυπωμένους κύκλους

Ακουμπώντας το κάθε λαστιχάκι επάνω βρίσκεις τη διάμετρο του χωρίς να μετράς με όργανα (Atmizoo respect)

Στη συσκευασία επίσης θα βρούμε τέσσερα pins για τη ρύθμιση της ροής αέρα με διαμέτρους

D=1.0mm / 1.2mm / 1.5mm / 1.8mm

Αυτά κουμπώνουν ΜΟΝΟ στο κεντρικό pin αέρα που φορά ο ατμο/της από το εργοστάσιο

Και ΔΕΝ μπαίνουν στα 5 κεντρικά pin που πωλούνται extra

Κρατώντας τον ατμο/τη στο χέρι και παρόλο που φαίνεται πεντακάθαρος ξεκινάω το λύσιμο για το

πρώτο του μπάνιο

Όλες οι ρυθμίσεις του ατμ/τη για τα σημάδια προτείνω να γίνονται πάνω στο mod + Δεξιόστροφα

Για να βγάλουμε το καπάκι όπου φιλοξενεί το driptip και γίνεται και το γέμισμα πρέπει να συναντηθούν 2 σημάδια

117,55K   11 Αριθμός λήψεων

Ένα τριγωνικό που βρίσκεται στο πλάι από το καπάκι που γυρίζει  και μια τελεία (Πόντα) που

είναι σταθερή στο από κάτω καπάκι που κρατά το γυάλινο tank

Όταν τα σημάδια δεν συναντιούνται το καπάκι είναι ασφαλισμένο 

Το τριγωνικό σημάδι φαίνεται μια χαρα

Για να δεις όμως την πόντα πρέπει να έχεις μάτι αετού αλλιώς μην περιμένεις

Για τους απανταχού γκαβούς όπως εγώ η λύση είναι να σκουπίσουμε καλά το σημείο της πόντας και

ακουμπώντας έναν ανεξίτηλο μαρκαδόρο με λεπτή μύτη αρκετές φορές να δώσουμε στην πόντα χρώμα

Έτσι τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα

Βγάζοντας το καπάκι τελικά βλέπουμε μέσα μια φλάντζα που στεγανοποιεί τα υγρά του tank

και το driptip που για να το βγάλουμε πρέπει να το ξεβιδώσουμε κρατώντας κόντρα με το δάχτυλο ένα πλαστικό

παξιμάδι που βρίσκεται κάτω από αυτό

Εκτός από αυτό το driptip που έχει μπορεί να πάρει και άλλα ίδιου τύπου

Η διαδικασία αυτή με τα σημάδια γίνεται κάθε φορά που θέλουμε να γεμίσουμε τον ατμο/τη

Βγάζοντας το deck

Εδώ πρέπει να συναντηθούν άλλα 2 σημάδια (Το όνομα του ατμ/τη έπρεπε να είναι ο Σημαδεμένος) :hahaha:

Το deck έχει 2 δαχτυλίδια

Το κάτω (side airflow regulator) που λεν κι στο χουριομ :D

Και το πάνω που κινεί το deck γύρω από την καμπάνα με αποτέλεσμα να ανοιγοκλείνουν τα υγρά

Βλέποντας το σημάδι tripod χαραγμένο στην καμπάνα και περιστρέφοντας (Δεξιόστροφα)

έχοντας πιάσει το deck από το πάνω δαχτυλίδι περιμένουμε να δούμε ένα τρίγωνο να συναντηθεί

με το σκαλιστό σημάδι tripod στην καμπάνα

Σε αυτή τη φάση το έμβολο είναι στο άνω νεκρό σημείο και μπορούμε….συγνώμη μπερδεύτηκα

Σε αυτή τη φάση τα υγρά μας είναι κλειστά και το deck έτοιμο να βγει τραβώντας προς τα κάτω

Κάτι σαν RDA ένα πράμα

Εδώ να πω πως αν τα υγρά είναι σκουρόχρωμα τα σημάδια δεν φαίνονται καλά

122,25K   10 Αριθμός λήψεων

Λύνοντας το βιδάκι στον πόλο φεύγουν μονωτικά ,κεντρικό pin, και τα post με τα βιδάκια που πιάνουν το σύρμα

Παρατηρώντας το κεντρικό pin αέρα που φορά είδα ότι είναι αρκετά μεγάλης διαμέτρου

Μεγαλύτερης από 3mm πόσο ακριβώς όμως δεν γνωρίζω      

Είναι έτσι για να μπορεί να δεχτεί τις 4 τάπες που μειώνουν τον αέρα και που ναι μεν έχουν την ίδια εξωτερική

διάμετρο όλες αλλά οι εσωτερικές τους τρύπες ανάλογα το πόσο σφιχτό θέλουμε τον ατμ/τη είναι

1.0mm / 1.2mm / 1.5mm / 1.8mm

Μαζί με την αγορά του ατμο/τη προμηθεύτηκα και τα άλλα 5 airflow pins που δίνει η εταιρεία

Αυτά δουλεύουν σκέτα και δεν παίρνουν τις 4 τάπες που μειώνουν τον αέρα

Πάντα είχα καλύτερα αποτελέσματα ρυθμίζοντας τον αέρα από το κέντρο και όχι από τα πλάγια

Πάει κι αυτό το λύσαμε το είδαμε και όλα μαζί τα πετάξαμε στο πλυντήριο

Καμπάνα και tank

ΟΚ εδώ τη γλιτώσαμε δεν έχει σημάδια

Πρίν ξεβιδώσουμε το πάνω μέρος που κρατά το γυάλινο tank κρατημένο στην καμπάνα βλέπουμε τα εξής

Μέσα στην καμπάνα υπάρχει το C & C Reducer (Chamber & Chimney Reducer)

Ένας κωνικός από τη μια πλευρά δίσκος που μειώνει τον όγκο της καμπάνας εσωτερικά

Και το οποίο βγαίνει και μπαίνει ανάλογα με το αποτέλεσμα που θέλουμε να πάρουμε (Γεύση η Ντουμάνι)

Κρατιέται στη θέση του από ένα σωληνωτό παξιμάδι (Κάτι σαν αποστάτης με σπείρωμα στην μια άκρη) 

Μειώνει αρκετά την έξοδο του αέρα προς το dritip

Ένα άλλο αρκετά παράξενο πράγμα που παρατήρησα είναι πως όσο και να σφίξεις την καμπάνα με το γυάλινο

Tank αυτό γυρνά ελεύθερα πάνω στα oring και χωρίς διαρροές απ ότι διαπίστωσα στην πορεία

Άρα αδύνατο να σπάσεις το γυάλινο tank όσο ντούκι και μπρατσομένο παιδί να είσαι

Τώρα αν πέσει ναι θα σπάσει :dash:

Σε αυτό το σημείο φαίνεται η τέλεια σχεδίαση κατά την άποψη μου

Να σημειώσω εδώ ότι τα oring στο γυάλινοTank πάνω και κάτω είναι τύπου L

Μαζί με την αγορά του ατμο/τη προμηθεύτηκα και το κιτ που κάνει τον ατμο/τη 4ml

2ml δεν φτάνουν ούτε να στρώσεις τα βαμβάκια

Οι αποστάτες του κιτ είναι ίδιοι με μόνη διαφορά την εσωτερική διάμετρο τους

Αν ο ατμ/της φορά το C & C Reducer νομίζω όποιο και να βάλεις το ίδιο θα είναι

Αν όχι μια διαφορά φαίνεται σε συνδυασμό και με το υπόλοιπο setup

Καμπάνα, 2ml tank ,C & C Reducer ,κιτ 4ml με όλα τα βιδάκια και το 4ml tank όοολα πλύσιμο

στο πρόγραμμα για ατσάλινα SS316 :uup:

Και αφού το πλύσιμο και το στέγνωμα έλαβε τέλος κοιτάζω στον πάγκο 1 σκασμό συμπράγκαλα

που πρέπει να δεθούν σωστά

Το πιο δύσκολο όμως είναι ποιόν από όλους τους συνδυασμούς να διαλέξεις σε

Κεντρικά pin -  τάπες που μειώνουν τον αέρα - C & C Reducer η όχι – Ποιόν αποστάτη από το κιτ των 4ml

Τι σύρμα ? Πυρήνα ?

Ποιος συνδυασμός θα είναι ο καλύτερος για αρχή

Αυτό θα δουλέψει με το εκείνο ? Με το άλλο ? Κόλαση λέμε :lollarge:

Σε κάποια φάση μου ερχόταν να βάλω μπρός το Ναυτίλο η να πάρω την Ελένη Λουκά να με πεί καμιά ιδέα :blink:

Αρκετοί οι παράμετροι στον ατμο/τη που προσπαθεί να έρθει όσο πιο κοντά γίνεται στις προτιμήσεις του ατμιστή

Καλώς η όχι ο καθένας πρέπει να τον φέρει στα δικά του γούστα και αυτό θέλει ψάξιμο

Αν κάποιος είναι της σφιχτής τζούρας νομίζω δεν χρειάζεται να αγοράσει τίποτα παραπάνω

Ότι υπάρχει στη συσκευασία του ατμο/τη είναι αρκετό για να βρεί αυτό που θέλει με λιγότερο ψάξιμο

Επειδή προσωπικά είμαι φίλος του αέρα ένα στήσιμο που με ικανοποίησε ήταν

Κεντρικό Pin 2.8 χωρίς C & C Reducer και την στενής διαμέτρου προέκταση 4ml

Με 26 σύρμα 3 πυρήνα 5 σπείρες

Το ίδιο στήσιμο με Clapton μου στέγνωνε τα βαμβάκια (Ίσως να τα έβαλα βιαστικά + το λάθος να είναι δικό μου)

Ακολούθησαν και άλλα στησίματα με το πιο σφιχτό στήσιμο αλλά και φοβερή γεύση να είναι

Με C & C Reducer και την στενής διαμέτρου προέκταση 4ml + τάπα ρύθμισης ροής αέρα 1,8mm

28 σύρμα 2,5 πυρήνα 6 σπείρες

Πιο σφιχτό από αυτό πάω οριλά

Όμως τι στήσιμο άρεσε και τι όχι σε μένα δεν παίζει ρόλο

Άλλωστε έχω πειραματιστεί λίγο σε σχέση με όλες αυτές τις διαφορετικές παραμέτρους που ο ατμο/της σηκώνει

Ένα πράγμα που θέλει σε όλα τα στησίματα ο ατμο/της είναι σωστή ποσότητα και πολύ αφράτο βαμβάκι

Το βαμβάκι στην αρχή μου έδωσε υποψία καμένου (Απανωτές τζούρες + Πολύ VG στα υγρά μου)

Όταν από τις τρύπες τροφοδοσίας με μια καρφίτσα τράβηξα ελαφρά το βαμβάκι στα πλάγια και άφησα μικρή ποσότητα βαμβακιού στο κέντρο το υγρό ξεκίνησε να τροφοδοτεί καλύτερα τα βαμβάκια με αποτέλεσμα η γεύση

να είναι κορυφή

Όταν στο επόμενο στήσιμο έβαλα λιγότερο και πιο αφράτο βαμβάκι όλα ήταν μια χαρά στην τροφοδοσία

Κατά καιρούς μεγάλες φουσκάλες ανέβαιναν στην κορυφή του tank πράγμα που αν δεν το δω μετά από 2-3 τζούρες ξέρω ότι θα πάρω καμένο

Σπάνια και όταν το βαμβάκι έχει κουραστεί υπάρχει μια μικρή επιστροφή υγρών από το βαμβάκι στο tank

Το πέρασμα του σύρματος στις βίδες είναι παιχνίδι

Το deck διαθέτει και θήκες για να ακουμπά ο πυρήνας (Εξυπηρετεί μόνο αν η αντίσταση στήνετε χαμηλά)

Κάποιες φορές το καπάκι που πρέπει να φέρουμε στα σημάδια του για να το ανοίξουμε και να βάλουμε υγρά

γυρίζει δύσκολα η λύση είναι λίγο VG όταν το κλείνουμε η τοποθέτηση του oring σιλικόνης

(Υπάρχει στη συσκευασία) αντί του μαύρου oring που φορά από την εταιρία

Όταν βιδωθεί προέκταση για τα 4ml κολλάει στην καμπάνα και για να ξεβιδώσει θέλει Μητσοτσίμπιδο

με λαστιχένια σωληνάκια στις άκρες του για να ξεβιδώσει χωρίς να γίνει ζημιά

‘Όταν λείπει το C & C Reducer μπορούμε να κρατάμε την καμπάνα κόντρα με κλειδί Άλεν

Δεν έχω μετανιώσει για την αγορά του

Δεν τον συνιστώ με τίποτα σε αρχάριους

Υπέροχη ποιότητα κατασκευής + γεύση

Σχετικά δύσκολο γέμισμα με τα σημάδια (Κλείσιμο υγρών – Απ ασφάλιση τάπας)

Εύκολη τοποθέτηση σε Σύρμα Βαμβάκι

Μικρή αρχική χωρητικότητα

Ελληνικός με υποστήριξη (Πιστεύω) σε ανταλλακτικά στο μέλλον

Αν βρεις το setαρισμα σου η επισκευή – καθαρισμός δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολος

Μπορείτε να τον δοκιμάσετε στα καταστήματα που πωλείται

127,88K   11 Αριθμός λήψεων

Κι εδώ με το Steam Tuners Tank

718,76K   11 Αριθμός λήψεων

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Επεξεργάσθηκε απο Scorpion, 13 Δεκέμβριος 2019 - 11:01.

• Μου αρέσει (+) x 9
  • Χρήσιμο (+) x 2

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.458 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Εξαιρετική και ολοκληρωμένη παρουσίαση Κώστα. :ok: :respect:

Την διάβασα στα γρήγορα κατά την διάρκεια του καφέ, επειδή φεύγω για δουλειά.

Το απογευματάκι που θα έχω χρόνο θα την μελετήσω σε βάθος. :)

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 605 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Άσχετο με την παρουσίαση

Είναι κάποιοι χρήστες του forum που εδώ και καιρό έχουν χαθεί

Προσωπικά μου λείπουν οι γνώσεις τους οι παρουσιάσεις που έκαναν οι αξιολογήσεις τους

και οι διορθώσεις τους αν κάπου έκανα λάθος

Ελπίζω αιτία για την απουσία τους να είναι απλές καθημερινές υποχρεώσεις και όχι κάτι σοβαρό

Ελπίζω σύντομα να ξανασυναντηθούμε και να τα ξαναπούμε :default_bye: :default_bye: :default_bye:

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   thanos1071

thanos1071

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΒραχάτι
@

Από τις πιο ωραίες παρουσιάσεις.
Την διάβασα 2 φορές. Την πρώτη, την ξέχασα από τα γέλια, με το ΑΝΣ!!!
  • Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 225 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kaifun Prime - Taifun GTR - Zest 2.2

Εξαιρετική και αναλυτικότατη παρουσίαση Κώστα @

. :super:

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 605 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Θάνο @

+ Νίκο @

+ Μάκη  @

Ευχαριστώ εσάς + όλους όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν το κατεβατό :hat-tip:

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 113 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη
@

άψογη η παρουσίασή σου Κώστα, συγχαρητήρια!!!
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.272 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Συγχαρητήρια Κώστα για την εξαιρετική παρουσίαση. :goodpost: :urock: :thankyouyellow:

Αναλυτική και με αρκετή δόση χιούμορ :respect:

Απ ότι φαίνεται οι Atmizoo έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στο θέμα κατασκευή. :ok:

Το θέμα που σε προβλημάτισε και θα προβλημάτιζε και μένα είναι το λύσιμο δέσιμο με τα σημάδια κ.λ.π.

Δυστυχώς παρά τη διάθεση τα μάτια από μια ηλικία και μετά κάνουν τα δικά τους ;)

Παραμένω στα θετικά που είναι η πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, η πολύ καλή γεύση και η δυνατότητα παραμετροποίησης έτσι ώστε να τον φέρεις στα γούστα σου.

Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι ατμοποιητής για αρχάριους αλλά απ ότι κατάλαβα αποζημιώνει και με το παραπάνω τον γνώστη ή αυτόν που θα ασχοληθεί μαζί του.

Καλοάτμιστος και καλά ατμίσματα να έχουμε. :)

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.458 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Κώστα μου συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη @ambient  :rolleyes:

Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται;;; :D :D :D

Μου άρεσε ότι έχει υπογραφή του υπεύθυνου ελέγχου πριν συσκευασθεί και ένα χρόνο εγγύηση. :twothumbs:

Επίσης πολύ έξυπνη η κάρτα με τις διαστάσεις των ορινγκς. :rockout:

Συμπερασματικά να γράψω ότι ο συγκεκριμένος Ελληνικός ατμοποιητής έχει απ' ότι διάβασα και είδα σε reviews πολλά θετικά με το κυριότερο ότι παραμετροποιείται ανάλογα με τα γούστα σου.

Όμως δεν κάνει για μένα για δύο κυρίως λόγους:

1. δεν βλέπω μικρές λεπτομέρειες (σημάδια) στα κοντινά πλάνα χωρίς γυαλιά λόγω ηλικιακής γκαβομάρας, επιστημονικώς πρεσβυωπίας !!!  :mollie:

2. δεν τα πηγαίνω τελευταία πολύ καλά με τους ατμοποιητές που αποτελούνται από πολλά κομμάτια και μου δυσκολεύουν την ζωή. :toohot:

Χαίρομαι πάντως που Έλληνες κατασκευαστές βγάζουν High End ατμοποιητές καλής ποιότητας και τους βγάζω το καπέλο  :hat-tip: αν και κατά τη γνώμη μου σε μερικές περιπτώσεις υπερτιμημένους. 

Ένα review από τον Todd

Kαι ένα ελληνικό

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Thanasis

Thanasis

Member

• VF Members
  • 13 Δημοσιεύσεις
Ο Tripod ήταν ό πρώτος μου rta ,στην αρχή ενθουσιάστηκα τόσο που μετά από τρεις μέρες παρήγγειλα και δεύτερο!
Μια εβδομάδα μετά , παρατήρησα υγρό να βγαίνει από το δαχτυλίδι του αέρα. Το υγρό δεν ήταν αποτέλεσμα κακού στησίματος (flooding) αλλά προϊόν συμπύκνωσης (condensation). Σαν αρχάριος ρώτησα σε όλα σχεδόν τα φόρουμ αλλά και στην ομάδα υποστήριξης του κατασκευαστή (εξαιρετικός ο Τάσος!!!), οι απαντήσεις ήταν παντού ίδιες: "Είναι φυσιολογικό". Κάθε τρεις μέρες λοιπόν, έπρεπε να κάνω βίδες το deck και να πλένω όλα τα μέρη του deck και του airflow για να αποτρέψω πιθανή διαρροή "υγρού" .
Για να μην πολυλογώ, το μεγαλύτερο πρόβλημα του Τripod (για μένα ) είναι η έλλειψη στεγανότητας στο σημείο που ενώνεται ο θετικός πόλος και το deck με το κατώτερο μέρος του ατμοποιητή (airflow). Το πρόβλημα ξεκινά από τα κλειστά "πηγάδια" του deck τα οποία δεν επιτρέπουν στο βαμβάκι να έχει επαφή με την επιφάνεια του deck στην οποία καταλήγει ο υγροποιημένος ατμός που δημιουργείται φυσιολογικά μέσα στην καμπάνα, αυτό σε συνδυασμό με την έλλειψη στεγανότητας που προανέφερα δημιουργούν τη διαρροή και την ανάγκη για τακτικό λύσε-πλύνε-στέγνωσε-δέσε τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα .
Περιττό να αναφέρω ότι μετά από δύο μήνες χρήσης, τους πούλησα για 70€ (και τους δύο) έχοντας τους αγοράσει 230€, η αγανάκτηση μου ήταν τέτοια που ήμουν έτοιμος να επιστρέψω σε εργοστασιακές αντιστάσεις. Δύο ακόμη προβλήματα θα αναφέρω και κλείνω: 1) Οποιοδήποτε Drip tip πέραν του δικού του έχει μπόσικα , κουνιέται και πολλά μου έμεναν στο στόμα μετά τη τζούρα. 2)Ανεπαρκές το σύστημα σφραγίσματος του top cup με την μεγάλη τσιμούχα σιλικόνης, είχα πάντα υπερτροφοδοσία(αλλά όχι πλημμύρα) υγρού ακόμα και με σχεδόν κλειστό το liquid flow control με αποτέλεσμα άσχημο spit back μετά από λίγα λεπτά σε αναμονή , έχοντας αλλάξει την τσιμούχα που προανέφερα χωρίς αποτέλεσμα κατέφυγα στη λύση του υπερβολικά σφιχτού βαμβακόματος με ότι αυτό συνεπάγεται.Πιστεύω ότι με το νέο top cup των Steam Tuners αυτό διορθώθηκε σίγουρα και χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει.
Κατόπιν διασταύρωσης των εμπειριών μου με άλλους χρήστες ανά τον κόσμο, θεώρησα σωστό να αναφέρω τα ελαττώματά του Tripod RTA στο φόρουμ χωρίς αυτό να σημαίνει οτι ο ατμοποιητής είναι άχρηστος . Λόγο μεγέθους παράγει καλή γεύση και ανάλυση αλλά μόνο σαν DL (χωρίς κανένα pin , απαραίτητα με Clapton στα 25 με 30 watt με μισόκλειστο το ΑFC) αλλά υπερθερμαίνεται πολύ γρήγορα!
Σταματώ εδώ αλλά ευχαρίστως να απαντήσω σε οποιαδήποτε απορία ή διαφωνία.
  • Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 605 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

@

Ο Tripod ήταν ό πρώτος μου rta ,στην αρχή ενθουσιάστηκα τόσο που μετά από τρεις μέρες παρήγγειλα και δεύτερο!
Το κάνω κι εγώ αυτό και μάλιστα σε κάποιον το έχω κάνει Χ3

Πριν όμως περιμένω τουλάχιστον 2 μήνες να δω αν θα είναι καλό παιδί :jumping-19:  :D

Μια εβδομάδα μετά , παρατήρησα υγρό να βγαίνει από το δαχτυλίδι του αέρα.

Δηλαδή επί μια βδομάδα δεν είχε διαρροή - υγρασία ?

Τι άλλαξε μετά ?

Μήπως κατά λάθος κάτι δεν μπήκε σωστά η καταστράφηκε ?

Το υγρό δεν ήταν αποτέλεσμα κακού στησίματος (flooding) αλλά προϊόν συμπύκνωσης (condensation). Σαν αρχάριος ρώτησα σε όλα σχεδόν τα φόρουμ αλλά και στην ομάδα υποστήριξης του κατασκευαστή (εξαιρετικός ο Τάσος!!!), οι απαντήσεις ήταν παντού ίδιες: "Είναι φυσιολογικό".

Υγρό στο δαχτυλίδι του αέρα δεν βλέπω ποτέ

Μάλιστα φυσάω με δύναμη από τη μια πλευρά και από την άλλη τίποτα

Εκτός αν

Το βαμβάκι κουράστηκε

Άνοιξα να γεμίσω χωρίς να κλείσω τα υγρά

Λίγη υγρασία θα δω εάν στρίβω να κλείσω τα υγρά η τον αέρα

Σκουπίζω και μετά τέλος οι υγρασία

Κάθε τρεις μέρες λοιπόν, έπρεπε να κάνω βίδες το deck και να πλένω όλα τα μέρη του deck και του airflow για να αποτρέψω πιθανή διαρροή "υγρού" .

Δεν νομίζω ότι μπορεί να στεγανοποιήσεις κάτι πλένοντας το

Κάθε 3 μέρες έτσι κι αλλιώς ένα πλύσιμο το κάνεις διότι χρειάζεται να αλλάξεις και αντίσταση

Για να μην πολυλογώ, το μεγαλύτερο πρόβλημα του Τripod (για μένα ) είναι η έλλειψη στεγανότητας στο σημείο που ενώνεται ο θετικός πόλος και το deck με το κατώτερο μέρος του ατμοποιητή (airflow). Το πρόβλημα ξεκινά από τα κλειστά "πηγάδια" του deck τα οποία δεν επιτρέπουν στο βαμβάκι να έχει επαφή με την επιφάνεια του deck στην οποία καταλήγει ο υγροποιημένος ατμός που δημιουργείται φυσιολογικά μέσα στην καμπάνα, αυτό σε συνδυασμό με την έλλειψη στεγανότητας που προανέφερα δημιουργούν τη διαρροή και την ανάγκη για τακτικό λύσε-πλύνε-στέγνωσε-δέσε τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα .
Περιττό να αναφέρω ότι μετά από δύο μήνες χρήσης, τους πούλησα για 70€ (και τους δύο) έχοντας τους αγοράσει

230€, η αγανάκτηση μου ήταν τέτοια που ήμουν έτοιμος να επιστρέψω σε εργοστασιακές αντιστάσεις.

Δύο ακόμη προβλήματα θα αναφέρω και κλείνω:

1) Οποιοδήποτε Drip tip πέραν του δικού του έχει μπόσικα , κουνιέται και πολλά μου έμεναν στο στόμα μετά τη τζούρα.

Το driptip που έχω και που βλέπεις στις φώτο όταν το έβαλα είχα το πρόβλημα που λές

Όταν στο ίδιο driptip έβαλα oring από το driptip του KFV5 δεν έβγαινε ακόμα κι όταν ήθελα να βγεί

2)Ανεπαρκές το σύστημα σφραγίσματος του top cup με την μεγάλη τσιμούχα σιλικόνης, είχα πάντα υπερτροφοδοσία(αλλά όχι πλημμύρα) υγρού ακόμα και με σχεδόν κλειστό το liquid flow control με αποτέλεσμα άσχημο spit back Ούτε αυτό μου έχει συμβεί ποτέ (spit back)

μετά από λίγα λεπτά σε αναμονή , έχοντας αλλάξει την τσιμούχα που προανέφερα χωρίς αποτέλεσμα κατέφυγα στη λύση του υπερβολικά σφιχτού βαμβακόματος με ότι αυτό συνεπάγεται.Πιστεύω ότι με το νέο top cup των Steam Tuners αυτό διορθώθηκε σίγουρα και χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει.

Με υπερβολικά σφιχτό βαμβάκι ειδικά στον Tripod έχεις ένα καμένο άλλο πράμα

Να ατμίζω καμένο για να μην έχω διαρροές δεν θα το άντεχα με τίποτα

Κατόπιν διασταύρωσης των εμπειριών μου με άλλους χρήστες ανά τον κόσμο, θεώρησα σωστό να αναφέρω τα ελαττώματά του Tripod RTA στο φόρουμ χωρίς αυτό να σημαίνει οτι ο ατμοποιητής είναι άχρηστος . Λόγο μεγέθους παράγει καλή γεύση και ανάλυση αλλά μόνο σαν DL (χωρίς κανένα pin , απαραίτητα με Clapton στα 25 με 30 watt με μισόκλειστο το ΑFC) αλλά υπερθερμαίνεται πολύ γρήγορα!
Σταματώ εδώ αλλά ευχαρίστως να απαντήσω σε οποιαδήποτε απορία ή διαφωνία.

Αν και όπως γράφω στην παρουσίαση ο αέρας μου αρέσει τον Tripod τον αγόρασα για την υπέροχη

γεύση που μου έδωσε την ώρα της δοκιμής

Ήταν setαρισμένος με το 1,8 pin και αφράτο κοντό βαμβάκι + kanthal 28 η 26 δεν θυμάμαι

Έπιασα τον εαυτό μου να του αρέσει το MTL που μέχρι τώρα δεν μου άρεσε

Να πω εδώ πως επειδή τον αγόρασα πρίν 1 μήνα μπορεί κάποια πράγματα να έχουν αλλάξει από τις πρώτες παρτίδες Αυτό μου το είπαν και στο κατάστημα (Ότι έχει βγεί 2η παρτίδα)

Οι λίγοι ατμο/τες που διαθέτω και έχουν τον αέρα κάτω και στο πλάι μια μικρή υγρασία την αφήνουν

Είναι μικρή και μετά από πολύωρη χρήση

Όταν ΔΕΝ είναι υγρασία αλλά διαρροή τότε πάμε για γενική επισκευή και όλα πάλι δουλεύουν ρολόι

Αλλιώς τον αέρα πάνω και έχουμε την απόλυτη στεγανότητα

Με βάση το ρητό που παλαιότεροι ατμιστές λένε ότι δηλαδή δεν είναι όλοι οι ατμο/τες για όλους

καλά έκανες και τους έδωσες

Σημασία έχει να απολαμβάνουμε το άτμισμα με τον ατμο/τη που μας ταιριάζει :rasta:

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 605 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

@jimfer13   @ambient    :hat-tip:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 605 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

@

Μου άρεσε ότι έχει υπογραφή του υπεύθυνου ελέγχου πριν συσκευασθεί και ένα χρόνο εγγύηση

Αυτός ο υπεύθυνος που υπογράφει πρέπει να έχει τρελαθεί στο άτμισμα για να τους δοκιμάζει 1 προς 1

και μετά να ρίχνει τζίφρα :rasta: :rasta: :rasta: :rasta: :geliooo:

Όμως δεν κάνει για μένα για δύο κυρίως λόγους:

1. δεν βλέπω μικρές λεπτομέρειες (σημάδια) στα κοντινά πλάνα χωρίς γυαλιά λόγω ηλικιακής γκαβομάρας, επιστημονικώς πρεσβυωπίας !!! 

Ναι Μάκη είναι θέμα αυτό ειδικά σε εξόδους ΠΣΚ και σε περιβάλλον με χαμηλό φωτισμό η αναπλήρωση

υγρών είναι αδύνατη ακόμα κι αν η όραση κάποιου είναι καλή

Πιστεύω το Nr 1 σύστημα αναπλήρωσης το έχει ο Zeus

Του πετάς το μπουκάλι και γεμίζει μόνος του  :fovero: :uup:

2. δεν τα πηγαίνω τελευταία πολύ καλά με τους ατμοποιητές που αποτελούνται από πολλά κομμάτια και μου δυσκολεύουν την ζωή.

Δηλαδή RDA Μάκη ?  :draplol:

Χαίρομαι πάντως που Έλληνες κατασκευαστές βγάζουν High End ατμοποιητές καλής ποιότητας και τους βγάζω το καπέλο  αν και κατά τη γνώμη μου σε μερικές περιπτώσεις υπερτιμημένους. 

Οι Έλληνες έχουν φτιάξει γερό όνομα και είναι πολλοί

Αν είχαν και την κατάλληλη βοήθεια θα είχαν κάνει μεγαλύτερη επιτυχία

Δυστυχώς αλλά ότι υπερβολικό πληρώνουν αυτοί κατά την παραγωγή θα μεταφερθεί στον τελικό αγοραστή

ΟΚ δεν αγοράζουμε κάθε μέρα ακριβούς ατμο/τες όμως κάποιους από αυτούς αξίζει να τους έχει κάποιος

Αρκεί να του δίνουν αυτό που θέλει :ok:

• Μου αρέσει (+) x 4

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.458 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  1.  Δηλαδή RDA Μάκη ?  :draplol:
  2. Οι Έλληνες έχουν φτιάξει γερό όνομα και είναι πολλοί

Αν είχαν και την κατάλληλη βοήθεια θα είχαν κάνει μεγαλύτερη επιτυχία

Δυστυχώς αλλά ότι υπερβολικό πληρώνουν αυτοί κατά την παραγωγή θα μεταφερθεί στον τελικό αγοραστή

ΟΚ δεν αγοράζουμε κάθε μέρα ακριβούς ατμο/τες όμως κάποιους από αυτούς αξίζει να τους έχει κάποιος

Αρκεί να του δίνουν αυτό που θέλει :ok:

1. Κώστα υπάρχουν RTA's που αποτελούνται από κομμάτια μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού όπως π.χ. ο True και αυτός είναι ένας από τους λόγους που μου αρέσει. ;)
  2. Αυτό είναι μεγάλο θέμα και σηκώνει πολύ συζήτηση, οπότε ας μην το αναπτύξω εδώ γιατί θα χρειαστεί να γράψω σεντόνι.... :lol:

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Thanasis

Thanasis

Member

• VF Members
  • 13 Δημοσιεύσεις
@

1) Πήρε 7 μέρες για να συγκεντρωθεί αρκετή ποσότητα υγρού , με το που πλάγιασε mod και Tripod μέσα στο τσαντάκι μου βγήκαν 2-3 σταγόνες από την οπή του δαχτυλιδιού. Από κει και πέρα τον έλεγχα ανά 3 μέρες και υπήρχε πάντα (αν και ελάχιστο) υγρό μέσα στη βάση του Tripod.Θα γνωρίζεις καλά πλέων ότι ο Tripod δεν γίνεται να μην κουμπωθεί καλά και να λειτουργήσει. Η υγρασία που περιγράφεις και σκουπίζεις ήταν αρκετή για να είμαι συνέχεια στην "πρίζα" μιας και τα δύο mod μου είναι πανάκριβα για ένα διανομέα (Dani 21700). Εάν έκανα κάτι λάθος λόγω ασχετιάς θα το έκανα και στους επόμενους, θα δώσω ένα συγκριτικό παράδειγμα με τον rta που χρησιμοποιώ (Taifun GTR). Από το πρώτο στήσιμο (ίδιο σύρμα,βαμβάκι,Ω και watt)πήρα διπλάσια γεύση και παραγωγή ατμού. 12 στησίματα μετά από ένα μήνα (τον άφησα άπλυτο για να δω πότε θα δακρύσει από το δαχτυλίδι ), έλυσα το deck για πλύσιμο και το μόνο που αντίκρισα προς μεγάλη μου έκπληξη ήταν μια σταγόνα σε μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας κάτω από το peek insulator του θετικού πόλου!!! Όλα αυτά χωρίς να φυσήξω ποτέ το AFC η να χρησιμοποιήσω χαρτί πέραν της διαδικασίας στησίματος και γεμίσματος. Το λοιπόν, ο GTR έχει τέλεια διαχείριση condensation και ΜΗΔΈΝ υγρασίες και τον λύνω εντελώς για ένα τυπικό πλύσιμο κάθε 20 μέρες!
2) Δεν είπα ποτέ ότι έλυνα τον ατμοποιητή κάθε τρείς μέρες με σκοπό την στεγανοποίηση του, το έκανα για να σκουπίζω με χαρτί το υγρό που σιγά-σιγά συγκεντρώνονταν μέσα στο χώρο του AFC.
3)Δεν πήρα ποτέ καμμένο από το σφιχτό wicking, φαντάζομαι λόγω παρουσίας πίεσης μέσα στο tank από κακή εφαρμογή-σφράγιση του top cup.
4)Drip tip: Ποιός ο λόγος να καταφύγω στην πατέντα, τη στιγμή που πλήρωσα 112€ για έναν ατμοποιητή.
5 και τέλος) Ενώ αναφέρεις ότι δεν δεν είδες ποτέ υγρό μέσα στο ΑFC, παρακάτω γράφεις ότι στρίβοντας καμιά φορά βλέπεις υγρασία και την σκουπίζεις με χαρτί. Όλα αυτά ενώ δηλώνεις ότι τον πλένεις κάθε 3 μέρες! Εφόσον λοιπόν σκουπίζεις υγρασίες μέσα σε τρείς μέρες σκέψου μετά από μία εβδομάδα χωρίς πλύσιμο τι έχει να μαζέψει!
Δεν είμαι εδώ σε καμία περίπτωση για να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα φίλο του forum, απλά με πείραξε πολύ που έχασα τόσα χρήματα αλλά όπως πολύ σωστά έγραψες έπρεπε να περάσω περισσότερο χρόνο με τον πρώτο πρίν αγοράσω τον δεύτερο. Έμαθα το μάθημα με τον δύσκολο τρόπο.

Επεξεργάσθηκε απο Thanasis, 17 Δεκέμβριος 2019 - 11:45.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 605 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

@

1) Πήρε 7 μέρες για να συγκεντρωθεί αρκετή ποσότητα υγρού , με το που πλάγιασε mod και Tripod μέσα στο τσαντάκι μου βγήκαν 2-3 σταγόνες από την οπή του δαχτυλιδιού. Από κει και πέρα τον έλεγχα ανά 3 μέρες και υπήρχε πάντα (αν και ελάχιστο) υγρό μέσα στη βάση του Tripod.Θα γνωρίζεις καλά πλέων ότι ο Tripod δεν γίνεται να μην κουμπωθεί καλά και να λειτουργήσει. Η υγρασία που περιγράφεις και σκουπίζεις ήταν αρκετή για να είμαι συνέχεια στην "πρίζα" μιας και τα δύο mod μου είναι πανάκριβα για ένα διανομέα (Dani 21700). Εάν έκανα κάτι λάθος λόγω ασχετιάς θα το έκανα και στους επόμενους, θα δώσω ένα συγκριτικό παράδειγμα με τον rta που χρησιμοποιώ (Taifun GTR). Από το πρώτο στήσιμο (ίδιο σύρμα,βαμβάκι,Ω και watt)πήρα διπλάσια γεύση και παραγωγή ατμού. 12 στησίματα μετά από ένα μήνα (τον άφησα άπλυτο για να δω πότε θα δακρύσει από το δαχτυλίδι ), έλυσα το deck για πλύσιμο και το μόνο που αντίκρισα προς μεγάλη μου έκπληξη ήταν μια σταγόνα σε μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας κάτω από το peek insulator του θετικού πόλου!!! Όλα αυτά χωρίς να φυσήξω ποτέ το AFC η να χρησιμοποιήσω χαρτί πέραν της διαδικασίας στησίματος και γεμίσματος. Το λοιπόν, ο GTR έχει τέλεια διαχείριση condensation και ΜΗΔΈΝ υγρασίες και τον λύνω εντελώς για ένα τυπικό πλύσιμο κάθε 20 μέρες!

Οκ νομίζω το κατάλαβα Taifun GTR + πανάκριβο Dani 21700 αχτύπητο δίδυμο

Βρήκες αυτό που ήθελες κι όλα καλά

2) Δεν είπα ποτέ ότι έλυνα τον ατμοποιητή κάθε τρείς μέρες με σκοπό την στεγανοποίηση του, το έκανα για να σκουπίζω με χαρτί το υγρό που σιγά-σιγά συγκεντρώνονταν μέσα στο χώρο του AFC.

Αυτό ακριβώς είπες στο πρώτο σου post Είναι γραμμένο

3)Δεν πήρα ποτέ καμμένο από το σφιχτό wicking, φαντάζομαι λόγω παρουσίας πίεσης μέσα στο tank από κακή εφαρμογή-σφράγιση του top cup.

Κακή εφαρμογή το cup δεν έχει

4)Drip tip: Ποιός ο λόγος να καταφύγω στην πατέντα, τη στιγμή που πλήρωσα 112€ για έναν ατμοποιητή.

Είναι πατέντα να αλλάξεις λάστιχα ? Δηλαδή αν μετά από φυσιολογική φθορά αλλάξω oring σε ατμο/τη κάνω πατέντα εκείνη την ώρα ?

Γιατί θές να αλλάξεις driptip από αυτό του κατασκευαστή ? Αυτό δεν είναι πατέντα αφού ΔΕΝ είναι το original?

5 και τέλος) Ενώ αναφέρεις ότι δεν δεν είδες ποτέ υγρό μέσα στο ΑFC, παρακάτω γράφεις ότι στρίβοντας καμιά φορά βλέπεις υγρασία και την σκουπίζεις με χαρτί. Όλα αυτά ενώ δηλώνεις ότι τον πλένεις κάθε 3 μέρες! Εφόσον λοιπόν σκουπίζεις υγρασίες μέσα σε τρείς μέρες σκέψου μετά από μία εβδομάδα χωρίς πλύσιμο τι έχει να μαζέψει!

Είδες με έπιασες να λέω ψέματα

Εγώ και όλοι οι άλλοι που λένε καλά λόγια για τον Tripod είναι βαλτοί της Atmizoo

Για να το ξεκαθαρίσω λοιπον

Βλέπω μια μικρή υγρασία ΜΕΤΑΞΥ των δακτυλιδιών και όχι από τις τρύπες αέρα

Σκουπίζω και ΔΕΝ τις ξαναβλέπω ποτέ μέχρι να ξαναγεμίσω

Τον πλένω κάθε 3 μέρες για λόγους υγιεινής και όχι γιατί έχει η δεν έχει διαρροές υγρασίες η ότι άλλο

κακό βάλει ανθρώπινος νους

ΔΕΝ περιμένω να αλλάξω βαμβάκι και σύρμα σε βρώμικο Deck 30ήμερου γιατί με κόβω τέζα

Δεν είμαι εδώ σε καμία περίπτωση για να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα φίλο του forum,

Ούτε εγώ

απλά με πείραξε πολύ που έχασα τόσα χρήματα αλλά όπως πολύ σωστά έγραψες έπρεπε να περάσω περισσότερο χρόνο με τον πρώτο πρίν αγοράσω τον δεύτερο. Έμαθα το μάθημα με τον δύσκολο τρόπο.

Περισσότερο χρόνο πρέπει να διαθέσεις ΠΡΙΝ την αγορά

Εγώ Πριν τον αγοράσω πέρασα μαζί του 1 ώρα σκαλίζοντας και ατμίζοντας τον Μέχρι που τον τσούλαγα βαρελάκι πάνω στον πάγκο 

Φίλε Θανάση

Τον ατμο/τη δεν τον εμπορεύομαι ούτε έχω καμιά σχέση με την Atmizoo

Έγραψα την εμπειρία που είχα μαζί του σχεδόν 1 μήνα

Οι περισσότεροι χρήστες (και αυτό έχει εξέχουσα σημασία) που τον απέκτησαν έχουν από καλά έως πολύ καλά λόγια να πουν για τον Tripod

Κάποιοι άλλοι και αρκετά λιγότεροι τον έβγαλαν μέτριο έως και για τα σκουπίδια

Το βασικότερο όλων όμως είναι τι λέει η πλειοψηφία των ατμιστών

Το άτμισμα είναι hobby και παιχνίδι

Και στο παιχνίδι χάνεις + κερδίζεις

Για μένα αυτός που διαχειρίζεται σωστά το θυμό του όταν χάνει είναι άξιος θαυμασμού :thumbup:

Επεξεργάσθηκε απο Scorpion, 17 Δεκέμβριος 2019 - 23:47.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Thanasis

Thanasis

Member

• VF Members
  • 13 Δημοσιεύσεις
@

Θα μπορούσα να γράψω άλλο ένα σεντόνι μα θεωρώ ότι πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο , ειλικρινά χαίρομαι που απολαμβάνεις αυτό που σε μένα έγινε εφιάλτης.
  • Μου αρέσει (+) x 3

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.458 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

@

Παιδιά έχουμε πει πολλές φορές ότι όλοι οι ατμοποιητές δεν είναι για όλους. :rolleyes:

Αυτός που εμένα μου αρέσει πολύ και έχει όλα τα καλά του κόσμου σε κάποιον άλλο θα είναι ο χειρότερος και δεν θα ήθελε ούτε να τον βλέπει.

Όλοι μας διαφέρουμε στα ατμιστικά γούστα και αυτό είναι φυσιολογικό.

Η ευγενής αντιπαράθεση των απόψεων είναι μέσα στο πνεύμα του φόρουμ, αρκεί να μην ξεφεύγει από κάποια όρια και ενοχλεί.

Είναι υγιές για ένα φόρουμ σαν το δικό μας, που δεν έχει κανένα οικονομικό όφελος από κανέναν επαγγελματία του χώρου, να υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για ένα προΙόν.

Εγώ πάντως χαίρομαι που διάβασα τις δημοσιεύσεις στις οποίες γράψατε την γνώμη και τα επιχειρήματά σας.

Έτσι ζυγίζοντας τα γραφόμενά σας με βοηθάει να έχω μία καλύτερη άποψη για τον ατμοποιητή. ;)

:vapefriends-parea:

• Συμφωνώ! (+) x 6
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 605 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North