Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Κόψιμο Νικοτίνης

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Είμαι στο 3 νικοτίνη πολύ καιρό. Θέλω να τη κόψω τελείως. Προτείνετε να πάω στο 1.5-2 για κανά 2-3 μήνες και μετά 0, ή απο τώρα αντέχεται;;

Αν το έχει δοκιμάσει κανείς και μπορεί να πει γνώμη.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Κώστα αν θέλεις να την κόψεις τελείως, σου προτείνω να πας στο 1,5mg εφόσον τώρα είσαι στα 3 και μετά από 2 μήνες να αρχίσεις υγρά με μηδενική.

Εγώ κατάφερα να την μειώσω σταδιακά μέχρι τα 3 - 4 mg, αλλά δεν έκανα ακόμη το βήμα για μηδενική.

Θα πρέπει να έχεις θέληση για να το καταφέρεις, μιας και η νικοτίνη είναι πολύ εθιστική.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Κώστα θα συμφωνήσω με το Μάκη@

ότι είναι καλύτερα να κατέβεις σταδιακά πριν αφαιρέσεις τελείως τη νικοτίνη. 

Επίσης ένα άλλο τρικ, που κατά τη γνώμη μου βοηθά, είναι η αύξηση της PG όταν μηδενίζεις τη νικοτίνη μιας και σου δίνει την ψευδαίσθηση του χτυπήματος λόγω της πιο "τραχιάς" τζούρας στο άτμισμα.

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   vassilis1966

vassilis1966

Member

• VF Members
  • 51 Δημοσιεύσεις
Εγώ φίλε μου έκανα μια δοκιμή από 3 στο 0 κατευθείαν αλλά δεν το κατάφερα. Νομίζω κι εγώ ότι το σταδιακό θα έρθει πιο ομαλά στον οργανισμό σου, αν και βέβαια κάθε ένας μπορεί να επιβληθεί διαφορετικά στον οργανισμό του. Όπως και να έχει πάντως μακάρι να το πετύχεις όσο το συντομότερο
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019
Κώστα @

θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά, για σταδιακή μείωση μέχρι τον μηδενισμό. Τα μεγαλύτερα άλματα που έκανα ήταν από τα 12 στα 9 και από εκεί στα 6 mg/ml, αλλά αυτή την εβδομάδα που θα μαγειρέψω για το επόμενο τρίμηνο, θα φτιάξω τα υγρά μου στα 5 mg και στη συνέχεια 4 κοκ.
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

Ωραία, αποφασίστηκε, το επόμενο βάζο, πάει με 1,5 νικοτίνη και 60PG / 40VG.

Και εγώ είχα ξεκινήσει με 12, και μετά πήγα στο 6, και τώρα 3. Συνήθως μου έπαιρνε 1 εβδομάδα η προσαρμογή. Θα το παλέψω πιστεύω.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

@

Κώστα καλημέρα.

Την ίδια εξέλιξη ακριβώς έχει και η δική μου ατμιστική πορεία.

Ξεκίνησα με 12, σε 6 περίπου μήνες πήγα στο 6 όπου και έμεινα περίπου 3 χρόνια.

Τώρα είμαι στο 3 και βλέπουμε.  :)

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Παράλληλα με την μείωση του ποσοστού νικοτίνης καλό είναι να μην αυξήσουμε την ποσότητα του υγρού που ατμίζουμε, πράγμα που σε αρκετές περιπτώσεις δεν το προσέχουμε.

Παράδειγμα αν ατμίζαμε 5ml υγρού με νικοτίνη 6mg και τώρα ατμίζουμε 10ml με νικοτίνη 3mg είναι το ίδιο, ίσως και χειρότερο μιας και ατμίζουμε περισσότερη ποσότητα υγρού από πριν, ενώ λαμβάνουμε την ίδια ποσότητα νικοτίνης.

Αυτό το έχει επισημάνει πολλές φορές ο αξιότιμος γιατρός μας Δρ Κωνσταντίνος Φαρσαλινός.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Κάνε 3 χαρμάνια των 10ml με 2mg/ml, 1mg/ml και 0mg/ml. Έτσι, αναμιγνύοντας σε διαφορετικές αναλογίες μπορείς να παίξεις από 3 έως 0 και να δεις ποιό σου κάθεται καλύτερα. Αν σου μείνει με την χαμηλή ή την μηδενική νικοτίνη δυνάμωσε τα με λίγο booster και ανέβα εκεί που σου άρεσε με ελάχιστη απώλεια γεύσης από την αραίωση. Προσωπικά όταν πήγα από τα 6 στα 3 άλλαξα την αναλογία PG/VG από 50/50 σε 70/30 και τώρα είναι ξανά στο 50/50. Καλή επιτυχία!

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

@

Έχεις δίκιο σε αυτό με την κατανάλωση. Θα το παρακολουθήσω.

Είμαι στα ~5ml την ημέρα τώρα, και πολλές φορές νιώθω μπουχτισμένος απο την ποσότητα. Αν μείνω στα 5ml και με το 1,5 θα είναι επιτυχία.

Θα δούμε εν καιρώ πως θα πάει.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Συνήθως οι εξαρτήσεις κόβονται μαχαίρι

Το ‘εύκολο’ κομμάτι είναι στο σώμα και το δύσκολο στο μυαλό

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αν ίσχυε αυτό, στην Ελλάδα κανείς δεν θα είχε εξαρτήσεις  :laugh1:  :laugh1:  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Μετά από 1 χρόνο στο άτμισμα δοκίμασα υγρά με 3 mg/ml σε μέτριους έως σχετικά αεράτους άτμο. Το κτύπημα στον λαιμό για μένα δεν ήταν ποτέ κριτήριο. Στην αρχή μπορεί να ήταν λίγο ευχάριστο αυτό το γαργάλημα στον λαιμό αλλά μετά με κούραζε. Επίσης ποτέ εκτός ίσως τις πολύ αρχές δεν ένιωθα ότι ξέμενα από νικοτίνη και ότι έπρεπε επιτακτικά να αναπληρώσω. Εδώ και ενάμιση χρόνο όλα μου τα υγρά είναι 3 mg/ml

Φτιάχνω ένα Steam Train – Jubilee για την γυναίκα μου χωρίς καθόλου νικοτίνη. Επειδή έχει αυτό το “παγωτικό” το υγρό δεν είναι για όλη μέρα αλλά δεν έχω πρόβλημα να το κάνω από το απόγευμα έως το βράδυ με λίγες τζούρες ενδιάμεσα από κάτι άλλο για αλλαγή.

Το ερώτημα που γεννάται: είναι η πρόσληψη νικοτίνης πραγματική ανάγκη, εξάρτιση, συνήθεια, ευχαρίστηση ή ένα παιχνίδι του μυαλού;

Άλλο παράδειγμα από την αντίθετη πλευρά

Τα υγρά μου τα κάνω με booster 18mg/ml. Δοκιμάζοντας με 20mg/ml το υγρό βγαίνει 3,33mg/ml. Μικρή η διαφορά αλλά είναι αμέσως αντιληπτή στο lung hit. Αυτό το ξάφνιασμα στην αρχή είναι ευχάριστο αλλά πολύ σύντομα το χάνω γιατί το συνηθίζω. Ανέβασα επίτηδες σε 3,5 mg δυο υγρά για να δω εάν η αύξηση νικοτίνης ρίξει την κατανάλωση σε ml. Το ένα μου βγήκε και λίγο παραπάνω γιατί ξέπλυνα το μπουκάλι της νικοτίνης (100ml) με pg και θα πήρε 1-2 ml παραπάνω ίσως να βγήκε κάπου στα 3,75mg/ml αν όχι παραπάνω. Αυτό βαράει σαν διαόλι (είναι και με λεμόνι και ξυρίζει στο λαιμό) και μετά από μερικές τζούρες σαν να βουίζει το κεφάλι μου. Με το 3,5 mg/ml όλα είναι ο.κ και ίσως η κατανάλωση να είναι λίγο πιο κάτω αλλά προς το παρόν κρατάω μικρό καλάθι γιατί φοβάμαι ότι θα το συνηθίσω και δεν θα μου κάνει πια διαφορά και θα κάνω όσα έκανα και πριν..

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

Το ερώτημα που γεννάται: είναι η πρόσληψη νικοτίνης πραγματική ανάγκη, εξάρτιση, συνήθεια, ευχαρίστηση ή ένα παιχνίδι του μυαλού;

Νίκο καλησπέρα.

Η νικοτίνη είναι γνωστό ότι προκαλεί εθισμό.

Το κάπνισμα ή το άτμισμα που χρησιμοποιούμε για πρόσληψη νικοτίνης είναι ένας συνδυασμός εξάρτησης και συνήθειας.

Για άτομα που έχουν κατεβάσει τη νικοτίνη σε αρκετά χαμηλά επίπεδα όπως εσύ, εγώ και πολύ άλλοι πιστεύω ότι η εξάρτηση σε μεγάλο βαθμό έχει εξαλειφθεί και έχει δώσει τη θέση της στην ευχαρίστηση.

Επίσης οι διαφορές νικοτίνης που αναφέρεις από 3 σε 3,33 σε 3,5 και τέλος σε 3,75 είναι μικρές και δυσκολεύομαι να καταλάβω την τόσο μεγάλη διαφορά από το 3,5 στο 3,75.

Από το 3 στο 3,75 ναι υπάρχει μια διαφορά αλλά από το 3,5 στο 3,75 είναι κατά τη γνώμη μου αμελητέα.

Από τη στιγμή που σε ενοχλεί σημαίνει ότι ο οργανισμός σου έχει συνηθίσει σε χαμηλότερες νικοτίνες και αυτό είναι θετικό δείγμα για την σταδιακή μείωσή της ή ακόμη και το μηδενισμό της σε σύντομο ίσως διάστημα.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νίκο η νικοτίνη είναι εξαρτησιογόνος ουσία, οπότε επειδή την έχουμε συνηθίσει (λόγω του βρωμοτσίγαρου), θα πρέπει να μειώνουμε σιγά σιγά το ποσοστό πρόσληψης (μέχρι να το μηδενίσουμε), αν θέλουμε στο μέλλον να απεξαρτητοποιηθούμε.

Η απάντηση στο ερώτημά σου: "είναι η πρόσληψη νικοτίνης πραγματική ανάγκη, εξάρτιση, συνήθεια, ευχαρίστηση ή ένα παιχνίδι του μυαλού;" για μένα είναι λίγο απ' όλα.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 128 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

Ξεκίνησα το άτμισμα πριν 4 χρόνια με 24άρα νικοτίνη. Κάπνιζα στριφτό,drum μπλε.

Μετά από ένα εξάμηνο είχα πέσει στα 12mg για mtl και 6mg για dl. Σταθεροποιήθηκα σ' αυτές τις τιμές για 2,5-3 χρόνια.

Τον τελευταίο χρόνο συνειδητά αποφάσισα να ρίξω νικοτίνη,και έπεσα από Σεπτέμβρη στο 1.5 για mtl και μηδενική για dl.

Το κράτησα περίπου 4 μήνες , και κάπου στην πρωτοχρονιά ''κύλησα'' κι άναψα τράκα ένα στριφτό.

Για να μην τα πολυλογώ, σχεδόν όλος ο Γενάρης πήγε άτμισμα και κάπνισμα. :(

Πριν λίγες μέρες ανέβασα νικοτίνη στα υγρά μου, τα έκανα 3άρια για τους σφιχτούς και 1.5 για αεράτους.

Νομίζω είμαι πλέον καλά, βέβαια η επιθυμία για κάνα στριφτό πάντα υποβόσκει...

αλλά τότε στάζω 2-3 σταγόνες 12άρα βάση στον citadel, βήχω σαν π@%#ης κι εξαφανίζεται η επιθυμία... :laugh1:

Αν χρειαστεί ν' ανεβάσω κι άλλο την νικοτίνη ώστε να μείνω μακριά απ' το τσιγάρο, θα το κάνω...

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δημήτρη από 12mg στο 1,5mg, ήταν πολύ απότομο κατέβασμα, γι αυτό και ο οργανισμός σου ζητούσε παραπάνω.

Κατεβάζουμε σταδιακά το ποσοστό νικοτίνης αν θέλουμε να την μειώσουμε.

Όχι απότομα κατεβάσματα.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Felderer-Homburg

Felderer-Homburg

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιάννης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:doggy, troll, ultimo, kayfun, wasp, leto, gear, intake

Τελικά δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά έχω σχηματίσει την ιδέα ότι παίζει η περίπτωση η νικοτίνη να είναι η λιγότερη βλαβερή ουσία που περιέχεται στο άτμισμα (και στο κάπνισμα). Από παρακολούθηση βίντεο, διάβασμα άρθων και απόψεων γιατρών και άλλων ατμιστών και συζητήσεις σε φόρουμ , υπάρχει η άποψη ότι καλύτερα να ατμίζεις για παράδειγμα 5 ml 12άρα νικοτίνη σε mtl ατμοποιητή και χαμηλά βατ , παρά να κάνεις 3άρα νικοτίνη και να καταναλώνεις 20 και 30 ml υγρό τη μέρα σε υψηλά βατ με χοντροσύρματα.

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιάννη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Καλό είναι να μειώσουμε το ποσοστό νικοτίνης στα υγρά που ατμίζουμε χωρίς όμως να ανεβάσουμε την ποσότητα που ατμίζουμε καθημερινά.

Αν μειώσουμε την νικοτίνη π.χ. στο μισό αλλά ατμίζουμε τριπλάσια ποσότητα υγρών, τότε κάναμε μια τρύπα στο νερό και αυτό είναι χειρότερο.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 128 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

@

Φίλε Μάκη συμφωνώ μαζί σου, όχι απότομο κατέβασμα,

πιθανότατα θα οδηγήσει σε αύξηση της κατανάλωσης καθώς θα την ζητήσει ο εξαρτημένος οργανισμός μας.

Όμως δεν έκανα εγώ αυτό το πράγμα, ίσως δεν έγινα κατανοητός. Την έριχνα σταδιακά για ένα χρόνο περίπου , από το 12 έφτασα στο 1.5 πολύ ομαλά

κι έμεινα στο 1.5 για 4 μήνες, από Σεπτέμβρη μέχρι Πρωτοχρονιά.

Γιατί άναψα στριφτό? Η μ@λ@%# που με δέρνει καμιά φορά... :dash:  

Έλα μωρέ, 1 τσιγάρο, τί πειράζει? Να θυμηθούμε και πώς ήταν... Και τα θυμήθηκα..Και τον βήχα, και την μπόχα,και,και,και.....

Δεν νομίζω όμως να είχε να κάνει με το ότι έπαιρνα λίγη νικοτίνη απ΄ τα υγρά μου.

Ξανανέβασα νικοτίνη και πλέον είμαι στο 3 γιατί όπως ανέφερα όλος ο Γενάρης πήγε άτμισμα +κάπνισμα, συνήθισε ο οργανισμός μου στην νικοτίνη του στριφτού

και το άτμισμα με 1,5mg δεν με κάλυπτε. Στα 3 είμαι καλά,  εδώ και περίπου 2 βδομάδες.

Ανέφερα το πάθημά μου προς γνώση των υπολοίπων :),

Οπως μπορεί ο καθένας μακριά από το κ.τ, έστω και με αυξημένη νικοτίνη

• Μου αρέσει (+) x 4

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη