Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Dreamer μηχανικό μοντ και αρχάριος!

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Geokous90

Geokous90

Newbie

• Members
  • 3 Δημοσιεύσεις
Ομάδα καλησπέρα σας! Καινούριος στο φόρουμ , όχι όμως στο ατμισμα!
Όπως γράφω και στον τίτλο, μόλις παραγγειλα το dreamer. Ήταν κοντά στο μπάτζετ που είχα !
Έχω διαβάσει σχεδόν πολλά για τα μηχανικά μοντ και τι πρέπει να προσέχω, όμως έχω κάποιες απορίες και θα ήταν μεγάλη μου χαρά αν θα μπορέσετε να μου τις λύσετε!
Περί νόμους του ωμ αλλά και για μπαταρίες είμαι εντάξει, ούτως η άλλως για αρχή δεν θα παίξω χαμηλά, θα πάω safe!
Η απορία μου είναι στο θέμα καθαρισμού! Χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο υλικό/υγρό για την εκκαθάριση του?
Και δεύτερον, όσο αναφορά την επαφή του πόλου με την μπαταρία, πρέπει να προσέξω κάτι εκεί?
Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.492 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Ο εσωτερικός καθαρισμός ενός μηχανικού είναι απαραίτητος, ειδικά στα σημεία των επαφών των πόλων της μπαταρίας με τον διακόπτη αλλά και με τον πόλο του ατμοποιητή (αν δεν είναι ιβριδικό).

Η συχνότητα του καθαρισμού εξαρτάται από το υλικό που είναι κατασκευασμένο το μοντ (χαλκός, μπρούτζος, ατσάλι κλπ) με τον χαλκό να θέλει τον πιο συχνό καθαρισμό, αλλά να προσφέρει και τις χαμηλότερες απώλειες σε ρεύμα.

Επίσης πρέπει να γίνεται περιοδικά (ανάλογα με τον χρόνο χρήσης του),

Ο καθαρισμός του διακόπτη να γίνεται επιμελώς αφού λυθεί τελείως.

Το καθαριστικό που χρησιμοποιώ εγώ στα μηχανικά μου μοντ είναι η ισοπροπυλική αλκοόλη με καθαρότητα τουλάχιστον 99,5%, η οποία κάνει καταπληκτική δουλειά.

Ένα μαλακό (βρεγμένο με νερό) πανί μικροϊνών είναι καλό για τον εξωτερικό καθαρισμό

Για τις επαφές υπάρχουν στο εμπόριο ειδικά σπρέϊ επαφών αν θες να κάνεις το "κάτι" παραπάνω.

Καλό θα είναι να μην σφίγγουμε πολύ την μπαταρία γιατί ο θετικός πόλος της μπαταρίας δεν είναι μεγάλης αντοχής και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάνει λακκουβίτσα.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   Geokous90

Geokous90

Newbie

• Members
  • 3 Δημοσιεύσεις
@makiss66 Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση!!
Ο κονεκτορας 510 είναι χάλκινος , υπολογίζω ότι είναι χάλκινο όλο!!
Δεν το έχω στα χέρια μου ακόμα, το περιμένω..
Αναφερθηκες σε σπρέι για τις επαφές!
Κάποιο συγκεκριμένο υπάρχει?
Εκτός από σπρέι, άλλη δυνατότητα υπάρχει καθαρισμού?
Σε ευχαριστώ και πάλι!!

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.492 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Ένα από τα καλύτερα σπρέι επαφών είναι το WD40 (δοκιμασμένο).

Το βρίσκεις περίπου στα 7 ευρώ, αλλά είναι 400ml και κρατάει για πολύ καιρό.

31,77K   5 Αριθμός λήψεων

Και όπως έγραψα και πιο πάνω καταπληκτική δουλειά κάνει και η ισοπροπυλική αλκοόλη που κοστίζει γύρω στα 8 ευρώ το λίτρο.

26,93K   5 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Geokous90

Geokous90

Newbie

• Members
  • 3 Δημοσιεύσεις
@makiss66
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!
Να 'σαι καλά και καλή συνέχεια!!