Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Doggystyle 2K16 (SJMY clone)

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
123 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Πάλι κουβέντα για το αφράτεμα, το πότισμα, το στούμπωμα, την ποσότητα, το μήκος και πάει λέγοντας... Πλην εξαιρέσεων που ο ίδιος ο κατασκευαστής τις αναφέρει (πχ Erlkoenigin) οι βασικές αρχές που χρησιμοποιώ είναι οι ίδιες (για RTA όχι RDA, ισχύουν λίγο διαφορετικά πράγματα) και καλούμαι να απαντήσω σε κάποια ερωτήματα. Πρώτο ερώτημα: το βαμβάκι που χρησιμοποιώ διογκώνεται όταν ποτίζεται ή όχι; Δεύτερο ερώτημα: αν αφρατέψω το βαμβάκι στη συνέχεια πρώτα το ποτίζω και μετά το περναω από λούκια ή ότι άλλο έχει ή το ανάποδο; Τρίτο ερώτημα: το βαμβάκι μου έχει πλεγμένες ευθείες ίνες ή ελεύθερες στο αρχικό τους μήκος; Τέταρτο ερώτημα: απορροφάει γρήγορα παχύρευστα υγρά ή όχι; Πέμπτο ερώτημα: η αντίστασή μου ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία και αν χρησιμοποιούμε TC με τί ρυθμίσεις ατμίζουμε; Και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό. Ανάλογα με τις απαντήσεις, καταλήγουμε σε παραπλήσια ή διαφορετικά στησίματα σε ίδιους ατμοποιητές. Μπορεί κάποιος να βρει διάφορες απαντήσεις και να δοκιμάσει. Αυτή δεν είναι μεταξύ άλλων η χάρη των επισκευάσιμων;

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Μανο χάρηκα που σε γνώρισα ευχαριστώ για την βοήθεια κρίμα που δεν πετύχαμε γεύση καλή ειχαμε και τον nautilus2 και γεμίζαμε το ιδιο υγρό καμια σχέση πολύ ηπια την έβγαζε ο doggy. Ωραιο το καπνικο της rop cut ε;

Διονύση χάρηκα κι εγώ πολύ για τη γνωριμία και το καφεδάκι που ήπιαμε παρέα.

Αυτό που έχω να καταθέσω είναι πως δεν είναι όλοι οι ατμοποιητές για όλους (άλλωστε κι εγώ τον doggy τον έδωσα γιατί δεν τρελάθηκα μαζί του).

Σύμφωνα με την εμπειρία μου αλλά και την λειτουργία του ατμοποιητή όση ώρα τον δουλεύαμε, το στήσιμο που κάναμε ήταν άψογο (5 σπείρες ανοιχτές σε 2,5 πυρήνα με κανθαλ Α1 0,32χλστ). Το βαμβάκωμα που έκανες πιστεύω πως ήταν ιδανικό. Συμφωνώ πως το υγρό της Rope Cut (το οποίο παρεμπιπτόντως ήταν φανταστικό) απέδιδε καλύτερα στον nautilus με την συγκεκριμένη κεφαλή απ'ότι στον doggy με το στήσιμο μας. Από εκεί και πέρα πιστεύω πως πρέπει να πειραματιστείς λίγο με διάφορες διατομές σύρματος και πυρήνα κι αν στο τέλος δεν πάρεις αυτό το κάτι παραπάνω πηγαίνεις γι' άλλα. Οι επιλογές είναι πλέον πάρα πολλές για όλα τα γούστα. 

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:dionisios marinos
  • Περιοχήkesariani
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hcigar vt75 color doggystale, nautilus2, merlin mtl
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Pc gamer, βολτες με μηχανη, track day

προς απογοητευση μου ο doggy μπηκε στην ακρη και στο hcigar vτ75 color ξανακουμπωθηκε ο nautilus2 τουλαχιστον να ατμιζω και να απολαμβανω γευση αφου με τον doggy το μονο που καταφερνω να βγαζει μια ηπια γευση εως καθολου.

τι λαθος κανω?ειλικρινα εχω δοκιμασει μα τα παντα ομως τι ανοιχτες σπειρες ,τι κλειστες σπειρες οπως το εκανε ο μαγαζατορας παντα σε πυρηνα 2,5 ειτε με ga28 ειτε με 26ga αλλες φορες 6 σπειρες αλλες φορες 5 σπειρες ποιο λιγο βαμβακωμα αλλες φορες ποιο πολυ,αφρατευμα χωρις αφρατευμα οπως μου εχει πει ο κωσταντινος και ο μανος,δεν μπορω με τιποτα να πετυχω τις γευσεις που μου ειχε στησει και τις δυο φορες ο μαγαζατορας και λεω αμαν τι γευσαρες ειναι αυτες.

κραταω αυτο που μου ειπε ο φιλος μανος μερικοι ατμοποιητες δεν ταιριαζουν μπορει οντος με το στησιμο να μην μου ταιριαζει ο συγκεκριμενος και ενας αλλος πχ με το στησιμο που θα του κανω να περνω αυτο που θελω.γιατι οπως γραφει ο μανος πανω δεν κανω κατι λαθος.

αυτα μακαρι να τυχουμε κανεναν ατμοποιητη απο τον διαγωνισμο χιχιχιχ.

υ.γ κωσταντινε δεν σε ξεχναω θα στην κανω την επισκεψη αλλα δεν αδειαζω τον τελευταιο καιρο.

Επεξεργάσθηκε απο mparaxir, 11 Δεκέμβριος 2017 - 20:25.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Σιγά - σιγά βγάζω κι εγώ από τους ατμοποιητές που χρησιμοποιώ τους doggy (2 από τους 3). Ο λόγος; Δοκιμή των υγρών τους σε άλλους ατμοποιητές και ...ουάου! καλύτερη, σαφέστερη, εντονώτερη γεύση! Το Lemon Bunz το είχα σε απόσυρση και τώρα το ατμίζω καθημερινά (μέχρι να τελειώσει, δε με τρέλανε κιόλας) στον Erl. Κλώνος Tribeca (καλός) έβγαζε μία γλυκερή εκδοχή και κάτι που στο βάθος το θύμιζε. Άτμισμα στον Ares, καμία σχέση: Tribeca λίγο πιό γλυκό. Ο τρίτος έχει μια diy λεμονόπιτα που αποδίδει καλά (όπως στον Calix). Το κακό της είναι ότι λόγω αρκετής κανέλας βγάζει πολύ βρωμιά και ο doggy  με βολεύει στο καθάρισμα της καμπάνας. Θα δοκιμάσω μια τροποποίηση με πολύ λιγότερη κανέλα και περισσότερο μήλο στον doggy και στον Τηλέμαχο και θα δείξει αν θα κάνει παρέα στην αγγέλη. Πιθανά να γίνει το τρίδυμο του καλοκαιριού για την παραλία μαζί μ' ένα VTDuo mini που δουλεύει πιά μόνο σε W.

Edit: και από στησίματα; Άπειρα, άλλα χειρότερα και άλλα καλύτερα, αλλά ισχύει αυτό που έγραψα: μειωμένη διάκριση γεύσεων και τονισμός των γλυκών υγρών.

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 11 Δεκέμβριος 2017 - 21:14.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Μην ξεχνάς οτι ο σκοπός του η.τ είναι να την κάνουμε από το κ.τ με ελαφρά πηδηματάκια...οπότε αν σε ικανοποιεί ο χ ατμοποιητής τότε μένεις εκεί μέχρι να βρεις αυτό που θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα από τον υπάρχων εξοπλισμό σου,για εμένα πάντως ο ναυτιλος2 είναι ισάξιος έως και ελαφρά καλύτερος από τον doggy, μην νομίζεις δλδ οτι είναι υποβάθμιση της ατμιστικης σου εμπειρίας....

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   xaroulaskoutin

xaroulaskoutin

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΗράκλειο
Αυτό που κατάλαβα με τον doggy, οσο καιρό τον χρησιμοποιώ, είναι ενας ατμοποιητης, για εισαγωγή στον χώρο τον επισκευασιμων ατμοποιητων. Είναι όμως τίμιος, απροβληματιστος και τουλάχιστον εμένα μου δίνει ικανοποιητική γεύση. Αρνητικό ίσως είναι η κάπως τραχιά τζούρα του και το γέμισμα από κάτω.
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Δεν ειναι ασχημος οσον αφορα την ευκολια του αλλα μεχρι εκει.Υπαρχουν πολλοι καλυτεροι γευστικοι,που τον προσπερνανε

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 240 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

Και εγώ θεωρώ ότι είναι ένας τίμιος και απροβλημάτιστος ατμοποιητής, κατάλληλος για εισαγωγή στο χώρο των επισκευάσιμων. Είχα δύο, αλλά τους έδωσα όταν θεώρησα ότι η τζούρα του ήταν πλέον πολύ σφιχτή για τα γούστα μου.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Έχω 5 doggy ζωή ναχουνε :lol:

Είναι ένας απροβλημάτιστος ατμοποιητής που παίζει αξιοπρεπώς σχεδόν όλα τα υγρά.

Υπάρχουν πολλοί και καλύτεροι ατμοποιητές σε θέμα γεύσης αλλά ο συγκεκριμένος έχει ένα πακέτο χαρακτηριστικών που τον κατατάσσει ψηλά σε θέματα ευκολίας και φορητότητας.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests

Μπορω να πω οτι εχει γινει ο καθημερινος μου ατμοποιητης κ δεν βγαινει απο το e-pipe με τπτ ομως :D

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Θα συμφωνήσω Κυριάκο ότι και σε μένα στην Elitar e-pipe της Joyetech που έχω πάει γάντι. :)

• Μου αρέσει (+) x 1

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests

Ρουφας ρουφας κ δεν τελειωνει...εχω δει μεγαλη οικονομια σε σχεση με αλλους (κ για να σας προλαβω μιλαω για ιδια στησιματα ιδια συρματα κτλπ) η καταναλωση ειναι ακρος χαμηλη.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Γιατί δεν βγαίνει, κόλλησε έεεε;  :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests
Εχει γινει ενα με την πιπα γιατρε μου,ειναι σοβαρο πως τα βλεπετε τα πραματα;

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Σε μέγγενη το Elitar e-pipe και ξεβιδώνεις τον σκύλο με σκύλα  :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests

Εδω θα τα χαλασουμε Γιατρε μου..μιλαμε για κλασικη πιπα τι elitar μου τσαμπουνας :D

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Φωτό θέλουμε με τον σκύλο πάνω στην πίπα. :lol:

• Μου αρέσει (+) x 1

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests
Παρτε να’χετε (ακου εκει elitar ιεροσυλοι )

79333cfdca431342ac9fb4a90137f2a8.jpg

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Με 18350 σου φτάνει για συνοδεία ενός καφέ;  :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests

18490 παιρνει..εχω καμια 20αρια (για καφε φτανει) για τσιπουρα θελω κ φορτιστη μαζι μου :P Εχει γινει το καθημερινο μου σετ παντος  :) Ομορφια + οικονομια!!

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη