Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Doggystyle 2K16 (SJMY clone)

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
123 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 145 Δημοσιεύσεις

Λοιπόν παίδες, εχθές αγόρασα έναν doggy της sxk για την γυναίκα μου και έχω δυο απορίες που δεν θα τις είχε ούτε άνθρωπος που δεν έχει ξαναδεί ατμο.

α) Πως στον κορ@κα βγαίνει το δακτυλίδι από το πλαστικό tank; Από photo έχω δει ότι βγαίνει αλλά σε μένα είναι λες και είναι ένα σώμα.

β) Από τα λίγα που έχω διαβάσει για τον doggy πουθενά δεν έχω ακούσει για ρύθμιση υγρών. Παρόλα αυτά ενώ είναι δεμένος ο άτμο, εάν στρίψω το drip tip παίρνει μια ολόκληρη στροφή και κατεβάζει ελάχιστα την καμπάνα. Είναι αυτό έστω και υποτυπώδης έλεγχος υγρών;

Μάλλον έχω συνηθίσει οι ατμοποιητές μου να έχουν > 5 κομμάτια και η απλότητα του doggy δεν μου πάει στην λογική. :WhatHeMeans: 

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 229 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

O doggy δεν έχει ρύθμιση υγρών. Το πιθανότερο είναι να μην έχει σφίξει καλά η καμπάνα στο πάνω μεταλλικό δαχτυλίδι γι αυτό να γυρίζει. Και στον δικό μου doggy το δαχτυλίδι στην αρχή δεν έβγαινε εύκολα. Μετά από λίγο καιρό με το βίδωνε ξεβίδωνε την καμπάνα στο πλύσιμο βγήκε. Παρόλα αυτά δεν χρειάζεται να βγει το δαχτυλίδι. Αυτό που χρειάζεσαι είναι καλό σφίξιμο της καμπάνας.

Δες στο βίντεο από το 1:20 δείχνει πως βιδώνει-ξεβιδώνει η καμπάνα. Στην όλη διαδικασία μπορεί να σε βοηθήσει και ένα κέρμα στις εγκοπές που έχει η καμπάνα.

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 28 Μάρτιος 2018 - 16:38.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Την πρώτη φορά το δαχτυλίδι θα βγει με δυσκολία γιατί εκτός το ότι οι Κινέζοι το σφίγγουν βάζοντας όλη την δύναμή τους, έχει στο πάνω μέρος, στο σημείο επαφής με το τανκάκι ένα ορινγκ το οποίο είναι για στεγανοποίηση.

Με ένα κέρμα μικρό ξεβίδωσε την καμπάνα και αφού την αφαιρέσεις το πάνω δαχτυλίδι με λίγη πίεση θα βγει.

Τώρα επειδή είναι καινούργιο είναι λιγάκι σφηνωμένο.

Αφού τον καθαρίσεις και τα ξαναβιδώσεις όλα σφίξε καλά το δαχτυλίδι στην καμπάνα με την βοήθεια του κέρματος και είσαι έτοιμος.

Εγώ εκτός από την πρώτη φορά δεν τα ξαναέλυσα.

Πλένω τανκ - καμπάνα - δαχτυλίδι όπως είναι βιδωμένα.

Έτσι ο Doggy πράγματι είναι ο πιο απλός ατμοποιητής και με τα λιγότερα κομμάτια.

Ρύθμιση υγρών δεν έχει και η καμπάνα αν είναι σφιγμένη κανονικά, γυρνάει μαζί με το τανκ.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 145 Δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ και τους δυο.

Δεν είχα πρόβλημα να βγάλω την καμπάνα απλά επειδή ξέρω ότι το πλαστικό μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστεί αλλαγή, μου έμεινε η απορία για το δακτυλίδι εάν μείνει πάνω στο tank.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Για να βγάλεις το πάνω δακτυλίδι μπορείς να βιδώσεις την καμπάνα ανάποδα και να το τραβήξεις.
  • Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Παιδια να δοκιμασω να στησω στον Doggy με 0,40mm σε 2αρι πυρηνα ή χανω το χρονο μου?

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Τί εννοείς; Να μπει, μπαίνει. Τα Watt τα αντέχει. Με Kanthal 0,40mm 6 σπείρες θα σου βγάλει γύρω στα 0,65Ω με 16W. Τώρα, αν θα σου αρέσει, δοκίμασέ το ;)
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Εχεις δικιο εγω δεν το εγραψα σωστα!!!! Οντως οτι μπαινει ναι μπαινει απλα φοβαμαι μην χασω σε γευση  :delicious:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Θα χάσεις 10cm σύρμα, 5cm βαμβάκι και 10 λεπτά νέο στήσιμο (αν βάλεις το ίδιο υγρό πριν το πρώτο τανκ δεν θα χρειαστείς πλύσιμο) :D
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Καλα που υπαρχεται και εσεις οι πιο εμπειροι και με ξεκολλατε!!!!  :thumbup:  :thnx:

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Γιάννη καλύτερα κάνε την αντίσταση σε 2,5mm πυρήνα (χωράει μια χαρά) για να μην έχεις ζεστό ατμό λόγω πάχους σύρματος (0,40mm) ;)

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Μάκη το ξέρεις ότι χωράει με λίγο θράσος και 3mm, οπότε τα 2,5mm χωράνε εύκολα. Αυτό που δεν κατάφερα, όσο κι αν την σήκωσα, ήταν να χωρέσω 3,5mm και μάλιστα δεν φτάνει που βραχυκύκλωνε, με δάγκωσε κιόλας :D
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Παντα με 3αρη πυρηνα τον στηνω απλα θελει λιγο προσοχη στο θεμα ποσο θα το σηκωσεις πανω απο την εισαγωγη αερα ωστε να μην βρισκει στη καμπανα.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Γνώμη μου είναι ότι ο σκυλάκος δεν θέλει υπερβολές με πυρήνα 3 και 3,5mm διάμετρο.

Η ιδανική επιλογή για μένα είναι διάμετρος πυρήνα 2,5mm, 5 με 6 σπείρες και σύρμα Kanthal 0,32 έως 0,40mm.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Μαλλον θα επιλεξω το στησιματακι 2,5αρι πυρηνα και ειμαι μεσα μιας και το στησιμο θα γινει αργα το βραδυ και αντοχες και υπομονη σχεδον μηδεν.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Πού το βάζεις και το ότι θα είναι σκοτάδι  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Τελικα , αφου γυρισα απο το γηπεδο (με ψυχολογια λιγο πεσμενη λογω ηττας) και μιας κ κοιμοταν η οικογενεια , παραβλεψα κουραση και ωρα και εστησα τον doggy με 2,5αρι πυρηνα και 0.40mm kanthal μιας και το 0,32mm τελειωσε. Παρα το αθλιο στησιμο του ο σκυλακος γαυγιζει μια χαρα χωρις να παραπονιεται και το ντουμανακι του παει τρενο!!!! :dog_smiley:  Απροβληματιστος ατμοποιητης και για τα λεφτα του (clone της sxk) μια χαρα!!!  :says_hello:

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Γιάννη άρα το στησιματάκι με 0,40mm σύρμα και 2,5mm πυρήνα σου έκατσε !!! ;)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Μακη καλησπερα!!!! Ναι μου εκατσε καλα αλλα πιστευω οτι αν ειχα 0,35mm θα ηταν ταμαμ!!! Οσονουπω ομως αρχες του μηνα θα παιξει προμηθεια απο thermansys Σαλονικα οποτε απο τρενο που παει τωρα ο doggy πιστευω θα μετατραπει σε ταχεια!!!  :motorcycle14:

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Ίσως το 0,35mm να είναι η χρυσή τομή για το Doggy.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη