Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Παρενέργειες απο ατμιστικό υγρό

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 294 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Δε γράφω για να κατηγορήσω το άτμισμα γενικά ούτε το συγκεκριμένο υγρό. Γράφω ενημερωτικά για πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισα απο άτμισμα υγρού, και το οποίο πρόβλημα σταμάτησε όταν σταμάτησα τη χρήση του υγρού αυτού.

Μπορεί να φταίει και ο οργανισμός μου, να έχει δυσανεξία σε κάποια απο τα συστατικά του υγρού και να μην το γνωρίζω.

Είχα φτιάξει 300ml ενός πολύ γλυκού υγρού (Rope Cut Skipper). Ήταν η πρώτη φορά που έκανα ένα τόσο γλυκό υγρό σε τόσες ποσότητες καθημερινά (5-10ml) και για τόση διάρκεια (πάνω απο μήνα).

Κάποια στιγμή, άρχισα να ξυπνάω τα πρωινά και να έχω διάρροια. Στη διάρκεια της ημέρας, ότι και να έτρωγα, κανένα πρόβλημα. Μόνο έντονο φούσκωμα.

Μία μέρα, δύο, τρείς.... κάθε μέρα το ίδιο θέμα. Πάω σε γαστρεντερολόγο και με βάζει να κάνω χίλιες εξετάσεις (αίμα, θυροειδή, πάγκρεας, ανάλυση κοπράνων για παθογόνα, κλπ) και βγαίνουν όλες αρνητικές. Υγιέστατος.

Το πρώτο πράγμα που μου είπε ο γιατρός είναι δίαιτα (βραστά και άπαχα ψητά) και άρχισε και με ρώταγε εαν έχω άγχος, stress, κλπ

Δεν έχω τέτοιτα θέματα.

Εγώ συνέχιζα το υγρό άκοπα. Έτρωγα βραστό ρύζι και έπινα μόνο νερό και η κοιλιά μου ήταν έτοιμη να εκραγεί απο το φούσκωμα...

Με τη δίαιτα το μόνο που δεν είχα ήταν διάρροια.

Ο γιατρός μου λέει εαν περάσουν 1-2 μήνες και δεν υπάρξει βελτίωση θα πρέπει να κοιτάξουμε πιο σοβαρά πράγματα, νόσο του Crohn, σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου.... (Ωχ λέω, μπλέξαμε άσχημα τώρα..).

Αυτό που είχα παρατηρήσει ήταν ότι τα ούρα μου ήταν πιο σκούρα και μύριζαν γλυκά. Ήξερα ότι είναι το υγρό υπεύθυνο.

Πάω στο google και ψάχνω για εντερικές διαταραχές απο φρουκτόζη, τεχνητά γλυκαντικά, κλπ και μου βγάζει τα ίδια συμπτώματα. Φούσκωμα και διάρροια.

Το πετάω το υγρό, πλένω ατμοποιητή, και βάζω σκέτη βάση. Απο την επόμενη το πρωί η δυσφορία έφυγε. Απο τη δεύτερη έφυγε το φούσκωμα.

Τώρα τρώω κανονικά και δεν έχω πρόβλημα.

Όταν ξεκίνησε το πρόβλημα, είχα δεν είχα ξεκινήσει το υγρό μια εβδομάδα. Όταν το έκοψα, σταμάτησε.

Ούτε φάρμακα πήρα (δεν βρέθηκε κάτι παθολογικό).

Για μένα φταίει το υγρό ή/και ο οργανισμός μου. Μπορεί να μην αντέχει τα γλυκαντικά.

Άλλαζα 2 φορές βαμβάκι την ημέρα να φανταστείτε.

Με Divino και σκέτη βάση θα την πάω απο εδώ και στο εξής.

• Χρήσιμο (+) x 7

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Κώστα κάθε οργανισμός αντιδρά και διαφορετικά σε διάφορες ουσίες, φαγητά κλπ.

Μην ξεχνάμε ότι και το άτμισμα δεν είναι τελείως αθώο.

Βέβαια είναι κατά πολύ λιγότερο βλαβερό από το κανονικό τσιγάρο και σε αυτό για μένα δεν υπάρχει σύγκριση.

Το σίγουρο είναι ότι μόνο ο καθαρός αέρας δεν κάνει κακό.

Πρέπει να προσέχουμε τις αντιδράσεις του οργανισμού μας, γιατί πάντα μας χτυπάει το καμπανάκι όταν δεν του αρέσει κάτι.

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Κώστα καλησπέρα.

Πολύ ενδιαφέροντα τα συμπεράσματα από την περιπέτεια που πέρασες.

Το συγκεκριμένο υγρό είναι από τα πιο γνωστά της συγκεκριμένης μάρκας.

Όπως είπε και ο Μάκης @

το άτμισμα και κατά συνέπεια τα υγρά που ατμίζουμε δεν είναι εντελώς αθώα.

Υπάρχουν διάφορες δυσανεξίες σε υγρά του ατμίσματος.

Έχω διαβάσει για δυσανεξία στη γλυκερόλη "VG" στην προπυλενογλυκόλη "PG" αλλά και σε αρώματα. 

Προφανώς κάποιο ή κάποια από τα συστατικά του συγκεκριμένου αρώματος σου προκάλεσαν τη συγκεκριμένη δυσανεξία.

Δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι και δεν έχουν τις ίδιες αντιδράσεις.

Θυμάμαι συγκεκριμένα ότι πριν καιρό μου έλεγε συνατμιστής και φίλος ότι το Divino του προκαλεί βήχα.

Τον κοιτούσα με απορία γιατί από το συγκεκριμένο υγρό έχω ατμίσει πάνω από 2 λίτρα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Μάλιστα το θεωρώ ένα από τα πιο καθαρά αρώματα που κυκλοφορούν με απουσία γλυκαντικών και ενισχυτικών γεύσεως. 

Η λύση που βρήκε μιας και το άρωμα του άρεσε πολύ, είναι να το κάνει με μικρότερο ποσοστό αρώματος και με προσθήκη και κάποιων άλλων αρωμάτων έτσι ώστε να μπορέσει να πάρει το άρωμα σε συνδυασμό με μια γλυκύτητα πράγμα που έσπαγε τον ξηρό χαραkτήρα του Divino και το έκανε ανεκτό σε αυτόν. 

Όπως καταλαβαίνεις δεν ισχύουν τα ίδια για όλους και για να σου πω την αλήθεια ώρες ώρες αισθάνομαι ότι είμαστε και λίγο πειραματόζωα που δοκιμάζουμε διάφορα πράγματα χωρίς να είμαστε απόλυτα σίγουροι για την "ασφάλειά" τους.

Χαίρομαι που ανακάλυψες σχετικά σύντομα τι πραγματικά σου δημιουργούσε πρόβλημα και το σταμάτησες.   

Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την περιπέτειά σου μαζί μας.

Καλά και ασφαλή ατμίσματα να έχουμε. :)  

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 192 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Καλημέρα
@

ετσι όπως τα λένε οι φίλοι απο πάνω ειναι
Ακόμα το Divino ετσι το κάνω Δημητρη @

( εγω είμαι που εχω θέμα με το Divino βήχα κτλ )
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 145 Δημοσιεύσεις
Μια που μιλάτε για παρενέργειες από το άτμισμα να πω κάτι που μου έχει συμβεί και έχει σχέση με τις άφθες στο στόμα.
Ως καπνιστής δεν ήταν λίγες φορές που είχα αυτό το πρόβλημα οπότε δεν μπορώ να κατηγορήσω το άτμισμα άμεσα.
Ωστόσο στα 3.5 χρόνια που ατμίζω μου έχει συμβεί 2 φορές με την δεύτερη να διαιωνίζεται το πρόβλημα για κανένα εξάμηνο και βάλε. 
Ατμίζω με ss και τώρα τελευταία με της mesh pnp της voopoo που πρέπει να είναι  fecral (ka1).

NiCr έχω πάρει δυο φορές για δοκιμή και χρονικά συμπίπτει με τις άφθες στο στόμα.
Α μπα ιδέα μου λέω θα είναι….  και το άφησα στο πίσω μέρος του μυαλού μου.
Πριν καμιά δεκαριά μέρες λέω να κάνω μια δοκιμή ακόμα μια και έχει καιρό που με έχει αφήσει το πρόβλημα.

Στήνω με nicr και κάνω κάτω από 2 ml υγρό καθώς άτμιζα και με ότι αλλά είχα ήδη στημένα.
Μέχρι το βράδυ είχε αρχίσει με μικρή πληγή κοντά στα ούλα και είχα δαγκωθεί 3-4 φορές ευτυχώς όμως όχι αρκετά δυνατά.

Τώρα αν αυτό δείχνει ότι κάνω κάποια  αλλεργική αντίδραση στο νικέλιο (ή τα οξείδια του νικελίου από το όποιο λίγο dry burn) δεν ξέρω αλλά έχω αρκετές ενδείξεις για να μην το ξαναδοκιμάσω.

• Χρήσιμο (+) x 4

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:dionisios marinos
  • Περιοχήkesariani
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hcigar vt75 color doggystale, nautilus2, merlin mtl
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Pc gamer, βολτες με μηχανη, track day
Εγω πχ με το καπνικο της rope cut αυτο που εχει ρούμι μου δημιουργούσε έντονο βηχα και φλεγματα, οποτε το έκοψα. Γενικά απο το καλοκαίρι ατμιζω σκέτη βαση νικοτινης και εχω βρει να το πω ετσι την υγεία μου, ουδέτερο άρωμα παει με όλα πίνεις καφέ καταλαβαίνεις καφέ.
Οι αντιστασεις δεν βρωμίζουν και είναι ολα ποιο καθαρά μπουχτισα με τα αρώματα.
Οσο αφορα τις αφτρες καθάριζε συχνά το πιπακι σου, σε σχέση με το τσιγάρο που το βγάζαμε από το πακετο και έκανες ενα και μετα ξανα απο αρκετη ώρα
Το πιπακι είναι εκτεθειμενο σε σκόνες και διάφορα άλλα, οποτε συχνα καθαρισμό εγω το καθαρίζω και με λίγο βρεγμένη χαρτοπετσέτα
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 294 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

@

Είχα το ίδιο θέμα απο επιστόμιο. Κακής ποιότητας πλαστικό. Το πέταξα και ησύχασα.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη