Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Bishop MTL RTA 4ml - Mini Παρουσίαση

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 296 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2
Bishop Mtl Rta

Please Login or Register to see this Hidden Content

58,44K   15 Αριθμός λήψεων

Το κουτί περιέχει ενα διάφανο ανταλλακτικό τζάμι, o-ring, ενα 3πλο πολυκατσαβίδι, pin αέρα και ένα φυλλάδιο οδηγιών χρήσης.

Παρόλο που λέει οτι είναι απο SS 316, το βάρος του δεν είναι μεγάλο. Εγώ στη αρχή νόμιζα οτι είναι απο αλουμίνιο.

Τσιγαρίσια. γλυκιά και αθόρυβη τζούρα με όλα τα pin αέρα.

Πανεύκολο στήσιμο και βαμβάκωμα.

Η αντίσταση πρέπει να στριφτεί αριστερόστροφα.

Θέλει μεν γέμισμα απο κάτω, αλλά το ότι παίρνει 4ml και οτι είναι το μοναδικό σπείρωμα στον ατμοποιητή, δεν προκαλεί δυσφορία.

Η βάση όπου στήνεις πέρα απο τα post δεν έχει τίποτα άλλο (τρύπες αέρα, κλπ)

Η βάση μπαίνει κουμπωτή σε καζάνι (πως να το πώ αυτό...). Το καζάνι έχει στο πλάι 2 τρύπες όπου βάζεις τα pin αέρα και απο πάνω 2 μικρές τρύπες τροφοδοσίας υγρού.

Όλο αυτό βιδώνει στην καμινάδα με το tank που περιέχει το υγρό.

124,52K   15 Αριθμός λήψεων

Το επιστόμιο δε ζεσταίνεται με τίποτα. Υγρό στο στόμα δεν ανεβάζει ακόμα και αν είναι στενό (στη φωτογραφία είναι του Kayfun, €7,5 πήγε το μαλλί...)

Δε γουργουρίζει, δε πιάνει υγρασία πουθενά.

Μου δίνει χτύπημα στο λαιμό ακόμα και με υγρό με 1% νικοτίνη.

Πρώτο στήσιμο με Cotton Bacon = αποτυχία. Δεν βρεχόταν αρκετά γρήγορα το βαμβάκι με αποτέλεσμα η τζούρα να είναι στεγνή (όχι καμμένο).

Δεύτερο στήσιμο με λιγότερη ποσότητα βαμβακιού Cotton Gods = αρκετά καλύτερα αλλά σε απανωτές τζούρες ένιωθες οτι στέγνωνε.

Το πρόβλημα φαίνεται να είναι οτι το βαμβάκι ακουμπά με πίεση ακριβώς κάτω απο την τρύπα του υγρού και το μπλοκάρει.

82,14K   12 Αριθμός λήψεων

Λύσεις: κούρεμα του βαμβακιού για να μην εφάπτεται στη τρύπα ή με μια καρφίτσα/οδοντογλυφίδα πιέζεις απο πάνω το βαμβάκι προς τα κάτω (αφού έχεις στήσει και έχει κουμπώσει το καζάνι)

Αμέσως βλέπεις τη διαφορά στις φυσαλίδες του αέρα. Ανεβαίνουν πιο γρήγορα και εύκολα.

Ανα πάσα στιγμή ξεκουμπώνεις και βλέπεις αντίσταση και βαμβάκι.

• Μου αρέσει (+) x 7
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.606 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Κώστα ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίαση του Bishop Mtl Rta και τις εντυπώσεις σου :) :ok:

Στα θετικά του τα 4ml χωρητικότητας, το μικρό του μέγεθος και οι επιλογές για εισαγωγή αέρα.

Μεγάλο αρνητικό το γέμισμα από κάτω που το βλέπαμε σε ατμοποιητές πολύ παλιότερους.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Τον έχω περίπου ένα μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πραγματικά δε μπορώ να βρω αρνητικά.

+ Εύκολο στήσιμο και βαμβάκωμα

+ Βελούδινη αθόρυβη mtl τζούρα

+ Καλή ποιότητα κατασκευής

+ Πλήρης συσκευασία με έξτρα τζαμάκι κλπ

+ Πολύ καλή απόδοση γεύσης στα καπνικά-ημικαπνικά

+ Μηδέν διαρροές

+ Μικρό μέγεθος με χωρητικότητα 4ml

- Το μόνο που σκέφτομαι είναι ίσως ότι δεν έχει περισσότερες επιλογές στα πιν αέρα.

Το γέμισμα από κάτω δεν είναι για μένα αρνητικό, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Αν είναι να ξεβιδώσω κάτι και να το αφήσω στο τραπέζι για να γεμίσω, δε με νοιάζει αν είναι το καπάκι ή ότι άλλο. Άσε που γλυτώνεις και το άνοιξε κλείσε της ρύθμισης των υγρών :).

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 22 Φεβρουάριος 2021 - 11:36.

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.337 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Ευχαριστούμε Κώστα @

για την παρουσίαση και Μάνο @

για τα συμπεράσματα χρήσης.

Φαίνεται ενδιαφέρουσα πρόταση λόγω μεγέθους, χωρητικότητας και ευκολίας στησίματος.

Το μόνο "αρνητικό" το γέμισμα από κάτω μιας και καλομάθαμε να γεμίζουμε από πάνω. :) 

Πιθανόν να δοκιμαστεί σε κάποια στιγμή όταν και αν το επιτρέψουν οι συνθήκες.

Καλοάτμιστα παιδιά. :ok:

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Ρε παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος γιατί το γέμισμα από κάτω είναι αρνητικό? Όλα αυτά τα χρόνια στον ατμό το ακούω συνέχεια από ατμιστές και reviewers και το είχα υιοθετήσει ως σωστό. Στην πράξη όμως διαπίστωσα πως το γέμισμα από πάνω δεν είναι πάντα πρακτικότερο. Έχουν πέσει στα χέρια μου ατμοποιητές που γεμίζουν από πάνω και σιχτίριζα κάθε φορά που ήταν να τους γεμίσω (είτε γιατί είχαν μικρή οπή αναπλήρωσης, είτε γιατί το άνοιξε κλείσε των υγρών ήταν προβληματικό κλπ).  

Οι περισσότεροι ατμοποιητές που γεμίζουν από πάνω πρέπει: να κλείσεις υγρά - να ξεβιδώσεις το πάνω μέρος - να γεμίσεις - να ξαναβιδώσεις το πάνω μέρος - να ανοίξεις υγρά.

Με το γέμισμα από κάτω γυρνάς το μοντ με τον άτμο ανάποδα, ξεβιδώνεις το τανκ, γεμίζεις, το ξαναβιδώνεις και τέλος. Το μόνο ίσως αρνητικό είναι ότι χάνεις λίγο σε χωρητικότητα.

Αν βάλεις δε στο παιχνίδι και ατμοποιητές τύπου Skyline που εκτός από όλα τα παραπάνω το γέμισμα απαιτεί την αφαίρεση δύο κομματιών, τότε χίλιες φορές από κάτω.

Το γέμισμα από πάνω υπερτερεί κατά την άποψη μου μόνο στους άτμο όπου γίνεται χωρίς να αφαιρέσεις τίποτα από τον ατμοποιητή (βλέπε cloud - brunhilde - ares κ.α.).

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 25 Φεβρουάριος 2021 - 15:07.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.606 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Mάνο υπάρχουν πλέον πολλοί ατμοποιητές με διαφορετικούς τύπους αναπλήρωσης υγρών, για κάθε γούστο.

Κατά τη γνώμη μου, η πιο απλή και γρήγορη αναπλήρωση, είναι όταν με βγάλσιμο ή στρίψιμο του πάνω καπακιού (όχι ξεβίδωμα) και χωρίς "άνοιξε - κλείσε υγρά"  ή βγάλσιμο του ατμοποιητή από το μοντ γεμίζεις σε λίγα δευτερόλεπτα.

Τέτοιος ατμοποητής π.χ. είναι ο True με το πιο απλό γέμισμα. :yes:

Ακόμα και ο Phenomenon Zest 2.2 URS γεμίζει σε δευτερόλεπτα, βγάζοντας πολύ απλά το πάνω δαχτυλίδι.

Προσωπικά θέλω να μην χάνω πολύ χρόνο στην επαναγέμιση των ατμοποιητών μου.

Με γνώμονα αυτό συν την απόδοση και την ποιότητα στην γεύση έχω διαλέξει κάποιους ατμοποιητές με τους οποίους πορεύομαι.

Βέβαια όλα τα παραπάνω διαφέρουν σε κάθε άτομο και ο καθένας ανάλογα με τα θέλω του και τί τον βολεύει διαλέγει και τις συσκευές που θέλει να χρησιμοποιεί. :) ;)

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Μάκη @

συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου. Αυτό προσπαθώ να πω πως ο τρόπος αναπλήρωσης, έως ένα βαθμό, δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο αλλά όπως βολεύει τον καθένα. Επίσης δε μπορώ να δεχτώ ως δεδομένο ότι το γέμισμα από κάτω είναι αρνητικό. Είναι απλά διαφορετικός τρόπος αναπλήρωσης. Σίγουρα κάποιοι ατμοποιητές με γέμισμα από πάνω είναι βολικότεροι αλλά και κάποιοι άλλοι όχι.

Το κλείνω εδώ γιατί είμαστε και λίγο offtopic :pare:

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

On topic

Βγήκαν κι έξτρα πινάκια 1.4 και 1.6. Ακόμα δεν τα βλέπω σε Ελληνικά καταστήματα.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   vassilis1966

vassilis1966

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
Να πω κι εγώ ότι είναι ένας προσεγμένος ατμο με ωραία κατασκευή και πολύ ωραία τζούρα για τα δικά μου γούστα.
Ίσως να είναι ένα σκαλί κάτω σε θέμα γεύσης από τον Purity plus αλλά το ξεχνάω με τη τζούρα που μου δίνει (αν και δεν είμαι και γευσιγνωστης).
Το English mix από tabbacheria που έχω τώρα πάντως το αποδίδει μια χαρά.
Για τη τροφοδοσία να πω ότι κόβω το βαμβάκι σύριζα με την αντίσταση και δεν αντιμετωπίζω κάποιο θέμα.
07e1fe3925a446410b8fa046fc7611e9.jpg63d36f617f4b19c344eb517e01378e86.jpg
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Ορίστε, για τους ιδιότροπους θα βγει και top refilling τύπου cloud απ' ότι φαίνεται. Βρείτε τώρα αρνητικό :mollie:

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 27 Φεβρουάριος 2021 - 10:44.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Φυσικά αστειεύομαι. Αυτό που μου αρέσει στην όλη ιστορία του bishop και θέλω να αναδείξω είναι ότι πλέον κυκλοφορούν ατμοποιητές σε λογική τιμή και με άριστη ποιότητα και απόδοση αλλά πλέον και υποστήριξη με προσφορά ανταλλακτικών, διαφορετικών τανκ κλπ., χαρακτηριστικά που παλιότερα τα έβρισκες μόνο στους λεγόμενους "high end" ατμοποιητές και όχι πάντα.

Πιστεύω πως αυτές οι συνεργασίες "high end" εταιριών με κινέζικες εταιρίες θα μας προσφέρουν και στο μέλλον πολύ ωραία πράγματα και σε λογικές τιμές. 

Για την ιστορία επειδή νομίζω δεν αναφέρθηκε ο bishop είναι προϊόν της Ιταλικής The Vaping Gentlemen Club και της Κινέζικης Ambition Mods.    

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 27 Φεβρουάριος 2021 - 11:18.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.606 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Μάνο ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Πράγματι ενδιαφέρουσα η προσθήκη του συστήματος top fill στην γκάμα των έξτρα του Bishop.

Αλήθεια αν κυκλοφορεί πού το βρίσκουμε; :WhatHeMeans:

Με λίγο πρόχειρο ψάξιμο δεν το βρήκα κάπου προς πώληση.

Και κάποιες ερωτήσεις προς τους κατόχους του Bishop:

Στις διάφορες φωτό φαίνεται σα να διαθέτει ο ατμοποιητής δύο διαφορετικά σε ύψος τζαμάκια που συνεπάγεται και διαφορετική χωρητικότητα (2 ή 4ml) και μάλλον διαφορετική καμπάνα.

Στην 3Fape υπάρχουν 2 εκδόσεις του Bishop, η μία με χωρητικότητα 2 και η άλλη με χωρητικότητα 4ml.

Στα ελληνικά καταστήματα ποιά έκδοση κυκλοφορεί;

Στην συσκευασία του, το ανταλλακτικό τζαμάκι είναι γυάλινο και ίδιο με αυτό που φοράει ο ατμοποιητής;

Ας δημοσιεύσω και μερικές πρόσθετες πληροφορίες όπως αναφέρονται σε διάφορα διαδικτυακά καταστήματα που πωλούν τον εν λόγω ατμοποιητή:

Bishop MTL RTA – Ambition Mods

132223595_492530625043651_66924925990547

O  Bishop MTL RTA από την Ambition Mods είναι ένας επισκευάσιμος ατμοποιητής κατασκευασμένος από SS316 & FKM με διάμετρο 22 mm και διαφανή δεξαμενή χωρητικότητας 4 ml για εύκολη αναγνώριση του επιπέδου πληρότητας.

132247050_1290281494680224_5304164970701

Διαθέτει δύο πλευρικά "βιδάκια" με οπές που περιορίζουν την ροή του εισερχόμενου αέρα με διαφορετική εσωτερική διάμετρο 0,6 / 0,8 / 1,0 και 1,2 mm για απόλυτη παραμετροποίηση ανάλογα με τιςην προτιμήσεις του χρήστη.

ambition_bishop_mtl_rta_5_-500x500.jpg

Για την τροφοδοσία της βαμβακοαντίστασης ο Bishop έχει δύο ανοίγματα 1,1 mm τα οποία οδηγούν το υγρό κατευθείαν επάνω στο βαμβάκι για ελαχιστοποίηση των “dry hits” και των διαρροών.

ambition_bishop_mtl_rta_3_-500x500.jpg

ambition_bishop_mtl_rta_6_-500x500.jpg

Τέλος η αναπλήρωση του υγρού γίνεται από το κάτω μέρος ξεβιδώνοντας το deck.

ambition_bishop_mtl_rta_7_-500x500.jpg

Χαρακτηριστικά:
  • Μέγεθος: 22mm x ​​50mm
  • Υλικό: SS316 & PC & FKM
  • Χωρητικότητα: 4ml
  • Ρυθμιζόμενο σύστημα πλευρικής ροής αέρα από δύο πλευρικά "βιδάκια" με οπές
  • Βάρος: 38gr
Περιεχόμενα Συσκευασίας:
  • 1 x Ambition Mods Bishop MTL RTA
  • Airflow Pins (0,6 / 0,8 / 1,0 και 1,2 mm εσωτερική διάμετρος + 1 τυφλό)
  • 2 x Ανταλλακτικά βιδάκια και σακουλάκι ανταλλακτικών
  • 1 x Ανταλλακτικό τζαμάκι
  • 1 x Εγχειρίδιο χρήσης

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Το top refilling το είδα στο facebook της εταιρείας. Μάλλον δεν έχει βγει ακόμα στην κυκλοφορία.

Απ' όσο έχω ψάξει τα περισσότερα μαγαζιά έχουν τον 4ml. Το ανταλλακτικό τζαμάκι είναι για 4ml επίσης απλά είναι άσπρο (αυτό που φοράει είναι smoke).

Στο site της εταιρείας πωλείται και το κιτ των 2ml. 

Ελπίζω κάποια στιγμή να δούμε όλα τα καλούδια και σε Ελληνικά καταστήματα,

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 28 Φεβρουάριος 2021 - 14:19.

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   vassilis1966

vassilis1966

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
Συμφωνώ κι εγώ σε όλα τα παραπάνω.

Σαν υπόθεση και ερώτημα για απάντηση στο μέλλον, αν αλλάξει ο τρόπος αναπλήρωσης μήπως δημιουργηθούν θέματα γουργουρισματος ή πλημμύρας; ενώ τώρα με το bottom είμαστε μια χαρά...
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.337 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Κυκλοφόρησε τουλάχιστον στην Κίνα το extention για τα 4ml και γέμισμα από πάνω.

72,38K   11 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   zalaros

zalaros

Newbie

• Members
  • 8 Δημοσιεύσεις
Αυτό είναι το τανκ για γέμισμα από πάνω :-P

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 296 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Αν βρεί κάποιος που πουλάνε pin αέρα ας κάνει ενα post εδώ.

Έχασα το 1, αυτό με το 1mm αέρα (η αγαπημένη μου ρύθμιση αέρα).

Έψαξα σε 3fvape, gearbest, fasttech, aliexpress και καμιά δεκαριά ελληνικά site αλλά τίποτα.

Βρήκα μόνο τα πολύ αεράτα 1,4mm & 1,6mm.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Dhmhtrhsd

Dhmhtrhsd

Member

• VF Members
  • 11 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Dhmhtrhs
  • ΠεριοχήOther
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Hastour,Ares2,Nivan,Bishop.
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Που χρονος για χομπυ,εργασια και χαρα.
Που τα βρηκες γιατι αυτα ψαχνω και δε τα βρισκω.Πολυ σφιχτη για τα γουστα μου η τζουρα του με τα πινακια που εχει στη συσκευασια.
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη