Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αυτοπαρουσίαση μελών

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
741 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Iakinthos

Iakinthos

Newbie

• Members
  • 3 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικόλας
  • ΠεριοχήΚάρπαθος Δωδεκάνησα
Καλησπέρα κι από εμένα. Το όνομα μου είναι Νίκος και είμαι 47 χρόνων. Ατμίζω εδώ και 3 μήνες περίπου αν και η πρώτη μου απόπειρα να διακόψω το Κ.Τ. ξεκινάει αρκετά χρόνια πίσω, ίσως και από το 2004. Τελικά πιστεύω ότι δεν ήταν αρκετά μεστά τα πράγματα γύρω από το η.τ. εκείνη την εποχή και δεν κατάφερα να το κρατήσω πάνω από μερικές εβδομάδες. Πριν μια 5ετία δοκίμασα και πάλι με παταγώδη αποτυχία. Αυτή η φορά είναι η νεότερη και μεγαλύτερη σε διάρκεια απόπειρα. Ελπίζω ότι για το καλό μου θα έχει συνέχεια. Καλώς σας βρήκα λοιπόν και καλά ατμισματα σε όλους μας.
  • Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.198 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Καλώς μας ήρθες Νίκο στην παρέα των :vfriends:

Εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε ώστε να μην ξανακυλήσεις στο τσιγάρο.

Το γεγονός ότι κατάφερες για τρεις μήνες να παραμείνεις στον ατμό είναι ένα πρώτο θετικό βήμα.

Αν θέλεις πες μας τι ατμιστικό εξοπλισμό χρησιμοποιείς και τι υγρά σου αρέσουν έτσι ώστε όταν χρειαστεί να είναι πιο εύκολο να σε βοηθήσουμε.

Για ότι χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Περιηγήσου στο forum και θα σου λυθούν αρκετές απορίες που έχεις και θα δεις ότι λειτουργούμε σαν μια μεγάλη παρέα.

Καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις.

:welcomeVF:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.316 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Καλώς ήρθες Νίκο στην ατμοπαρέα των :vapefriends:

Καλή διαμονή καλές δημοσιεύσεις και για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε. :)

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Iakinthos

Iakinthos

Newbie

• Members
  • 3 Δημοσιεύσεις
Χμμμ! από που να αρχίσω :) ξεκίνησα με το Luxe kit 220w της Vaporesso. Μετά ήθελα και κάτι πιο μικρό για τις ώρες εκτός σπιτιού. Πήρα και το Armour pro kit της ίδιας εταιρίας. Και από τα δυο πολύ ευχαριστημένος, αλλά βιαζόμουν να μπω στο club των επισκευάσιμων μετά από όσα είχα διαβάσει στα διαφορά forums. Το είδα ως κάτι να περνάω και το χρόνο μου ευχάριστα. Πρώτος επισκευάσιμος Fresia από την Damn Vape. Μου αρέσει τελικά η mtl τζούρα. Άσε που έχω πολύ μικρότερη κατανάλωση. Επόμενη αγορά Wotofo Profile RDA. Τον γνωρίζετε οπότε δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Βαρέθηκα όμως να στάζω και λέω δεν αγοράζω ένα squonk mod? Και αγόρασα και το Dual της Dovpo. Και για να μην τα πολυλογώ έχω ένα ντουλάπι γεμάτο με πράγματα που δεν φανταζόμουν ποτέ ότι αγόραζα. Όμως το χαίρομαι το όλο σκηνικό. Και φυσικά έχω ξεκινήσει δειλά δειλά να φτιάχνω τα δικά μου υγρά από έτοιμες συνταγές, όμως πολύ απλά πράγματα. Το πολύ 4 διαφορετικά αρώματα. Ωχ σεντόνι το έκανα το ποστ. Δε θα σας κουράσω άλλο με τη φλυαρία μου. Στην πορεία θα σας πω και τα υπόλοιπα. Και πάλι καλά ατμίσματα σε όλους μας.

*ξέχασα να αναφέρω για τα υγρά ότι μου αρέσουν τα ημίγλυκα καπνικά και τα φρουτώδη. Ξεκίνησα με φρουτώδη και δύσκολα αποχωριζομαι τα καπνικά με μπισκοτοβανιλιες...

Επεξεργάσθηκε απο Iakinthos, 23 Ιούνιος 2019 - 12:55.

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.316 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νίκο, μια χαρά σε βλέπω. :ok:

Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε εξελίξει το άτμισμα, σε ένα ευχάριστο χόμπι.

Στην πορεία έχουμε δοκιμάσει πολλούς ατμοποιητές, μοντάκια και υγρά.

Πολλοί έχουν καταλήξει στο τί τους αρέσει, άλλοι ψάχνονται ακόμη και όλο αυτό είναι ένα "ταξίδι", για το οποίο δεν έχει σημασία ο προορισμός αλλά η χαρά της ασχολίας, της περιπλάνησης και της εξερεύνησης.

Υπάρχουν αρκετές ενότητες και θέματα στα οποία θα βρεις ενδιαφέροντα πράγματα.

Το φόρουμ μας είναι μία μικρή βιβλιοθήκη που εμπλουτίζεται διαρκώς χάρη στις δημοσιεύσεις των ενεργών μελών μας, τα οποία μοιράζονται τις εμπειρίες και τις γνώσεις τους με τους υπόλοιπους της παρέας.

Για ότι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις στο αντίστοιχο νήμα ή να ανοίξεις καινούργιο (αν δεν υπάρχει ήδη).

Και πάλι καλώς ήρθες. :default_bye:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 565 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

Με τόσο εξοπλισμό στο ντουλάπι δύσκολα σε βλέπω να γυρνάς στο ΒΚΤΤ (Βρομερό Και Τρισάθλιο Τσιγάρο) :)

Με τον RDA να προσέχεις

Ξεμυαλίζει (Σε μένα τουλάχιστον αυτό συμβαίνει)

Και από το MTL πάω στο DSVATN (Den Se Vlepo Apo To Ntoymani:pare:

Καλώς ήρθες Νίκο στην παρέα :uup:

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   Iakinthos

Iakinthos

Newbie

• Members
  • 3 Δημοσιεύσεις
Σας ευχαριστώ πολύ όλους και για την θερμή υποδοχή και για την διάθεση για βοήθεια. Είναι σημαντικό να ξέρεις ότι αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια, υπάρχουν άνθρωποι που με ευχαρίστηση και ενθουσιασμό θα σε βοηθήσουν. Σας ευχαριστώ όλους. Καλή μας συνέχεια λοιπόν!!!!!!
  • Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   margo

margo

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
Χαιρετώ όλη την ατμοπαρέα! Τρία και μισό χρόνια στο ατμισμα, σταθερά με tron-s που με βόλεψε πολύ αλλά τώρα δεν κυκλοφορεί. Σταθερή και στα αρώματα, καπνικά ημίγλυκα. Απεχθάνομαι τις συνταγές, ότι άρωμα παίρνω το αραιωνω σκετο, με νικοτίνη εννοείται
Βέβαια συνεχίζω να ψάχνομαι και να ενημερώνομαι μέσα από φόρουμ. Στην επαρχία δεν έχεις και πολλές επιλογές δοκιμών και αν και πολύ θα το ήθελα να ανανεώσω τον εξοπλισμό μου. Τώρα βέβαια με τη νέα tpd θα ξεκουνηθώ κι εγώ από σταθερότητα και θα γίνω απεγνωσμένη χομπιστρια, πράγμα που επιχειρησα και στην αρχή αλλά δεν βρήκα και κατι να με ενθουσιάζει και ταυτόχρονα να είναι απλό. Για ατμοποιητές μιλώ.
Όσο για τα αρώματα, έχω την εντύπωση ότι δεν έχουν πια την ίδια ένταση που είχαν προ τριετίας.
Αυτά και σας ευχαριστώ όλους που με δεχτηκατε στη παρέα σας

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.316 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Καλώς ήρθες στην παρέα των :vapefriends:

Το να φτιάξεις ένα υγρό με ένα, δύο ή τρία αρώματα δεν είναι δα και επιστήμη.

Λίγο χρόνο θέλει και υπομονή.

Πολλές φορές το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο, αλλά "παίζοντας" με τα αρώματα και τα ποσοστά αραίωσής τους βρίσκεις στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτό που ψάχνεις.

Τα αρώματα είναι σχετικά φθηνά για να κάνεις κάποιες δοκιμές αρχικά και στις δοκιμές δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς νικοτίνη.

Όσο για την ένταση των αρωμάτων εγώ δεν έχω δει κάποια διαφορά εδώ και καιρό.

Ίσως κάποιες εταιρείες να αφαίρεσαν κάποια συστατικά που πλέον δεν θα περνούσαν τον έλεγχο.

Περιηγήσου στις σελίδες και εδώ είμαστε όλοι μία ευχάριστη παρέα με καλή διάθεση για να βοηθήσουμε και να απαντήσουμε σε ότι ερωτήματα - απορίες τυχόν έχεις.

Καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις. :hat-tip:

:welcomeall: :hellored:

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 565 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Καλώς την   @

:vfriends:   :heureuse:   :uup: 

Μην διστάσεις να ρωτήσεις και να λύσεις κάθε απορία σου για το ΗΤ

Αφού είσαι 3,5 χρόνια στον ατμό καλά πας  :thumbup:

Μια απορία σχετικά με αυτά που γράφεις πιο πάνω

Ατμίζεις σκέτα τα αρώματα ρίχνοντας μέσα νικοτίνη ?

Χωρίς μηδενική PG-VG ?

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   margo

margo

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
makis να διευκρινίσω: δεν είπα πως δεν μπορώ να..μαγειρεψω 😁, είπα ότι δεν Μ αρέσει. Άλλωστε ποιος ο λόγος αφού βρήκα στάνταρ γεύσεις που απολαμβάνω σκέτες? Μήπως και τα αρώματα για να δώσουν αυτό που θέλουν να δώσουν είναι μια γεύση? Συνδυασμός είναι.
Τώρα skorpion..εννοείται η νικοτίνη είναι σε βάσεις🤣! Αν και δεν θα έλεγα όχι σε μια 18mg να βάλω λίγο αρωμα🤔. Είδες? Μ' έβαλες σε σκεψεις 😉😂. Ευτυχώς τώρα...(δυστυχώς εννοώ δηλαδή) που θα μας κόψουν και τα αρώματα και οι μάγειροι θα μείνουν χωρίς δουλειά ενώ εμείς θα βρούμε και δεύτερη για να πληρώνουμε τα ετοιματζίδικα
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 565 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Τώρα skorpion..εννοείται η νικοτίνη είναι σε βάσεις!

Ok η νικοτίνη είναι σε βάσεις όπως σωστά λες και είναι οι νικοτινούχες βάσεις

Και αυτές είναι σε κατηγορίες 18 η 20 mg πάντα και αραιωμένη η νικοτ σε PG μόνο η VG μόνο η 50VG/50PG

Όμως σε μια συνταγή με 1 η και 2 η όσα αρώματα εκτός από νικοτινούχα βάση και άρωμα ρίχνουμε και μηδενική

PG + VG με 0 νικοτίνη δηλαδή

Και επειδή στο πρώτο post γράφεις

Απεχθάνομαι τις συνταγές, ότι άρωμα παίρνω το αραιωνω σκετο, με νικοτίνη εννοείται

Εγώ κατάλαβα ότι ατμίζεις άρωμα με booster nicotine

Στα πόσα mg φτιάχνεις τις συνταγές σου ?

Αν δεν σου κάνει κόπο ανέβασε στις συνταγές και περιέγραψε πως τη φτιάχνεις μια δικιά σου απλή συνταγή

με ένα άρωμα

Αν και δεν θα έλεγα όχι σε μια 18mg να βάλω λίγο αρωμα. Είδες? Μ' έβαλες σε σκεψεις .

Θα είναι κάτι σαν Τζατζίκι με Μήλο   :D

Ευτυχώς τώρα...(δυστυχώς εννοώ δηλαδή) που θα μας κόψουν και τα αρώματα και οι μάγειροι θα μείνουν χωρίς δουλειά ενώ εμείς θα βρούμε και δεύτερη για να πληρώνουμε τα ετοιματζίδικα

Μην στεναχωριέσαι για τίποτα :cool:

Ας κόψουν ότι θέλουν για όλα υπάρχουν λύσεις ρώτα στο forum για ότι σε απασχολεί

Και TPD υπάρχει και υπάρχουν ατμ/τες που χωράνε κοντά λίτρο

Περισσότερα στα ανάλογα νήματα του forum :uup:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   margo

margo

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
😂 ααα ίσως δεν εκφραστηκα καλα, το θεώρησα αυτονόητο για τις μηδενικές.
Αρχισα με 12,5, έπεσα πέρυσι στα 9 mg και τώρα κάνω που και που και 6 αλλά δεν μου κάθεται. Δεν έχω λόγο να μειώσω τη νικοτίνη ούτε ήθελα..λόγοι οικονομίας και μόνο.
Ξέρω...τώρα θα ρωτήσεις γιατί 😁
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 565 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Περί βάσεων Νικοτίνης κλπ ρώτα ότι θες στο ανάλογο μέρος του forum

Εδώ είναι για να γράφουμε λίγα λόγια για το profile μας ως ατμιστές

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   margo

margo

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
Eυχαριστω @skorpion
Εδώ με ρώτησες εδώ απάντησα.
Ας έδινες το νήμα εξ αρχής, δεν ήθελα να κάνω κατάχρηση του θέματος αυτοπαροτσιασης.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.198 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και από μένα.

Μετά από 3 1/2 χρόνια θεωρείσαι πλέον παλιά ατμίστρια και κατασταλαγμένη στο τι σου αρέσει να ατμίζεις και με τι εξοπλισμό.

Το μόνο που έχω να πω μιας και τα υπόλοιπα τα είπαν οι φίλοι Μάκης @

και Κώστας @

είναι ότι ούτε και εγώ έχω διαπιστώσει να είναι πιο άτονα τα αρώματα με τα οποία φτιάχνουμε τα υγρά μας.

Το μόνο που υποψιάζομαι ότι μπορεί να έχει συμβεί είναι το φαινόμενο του κορεσμού της γεύσης που συμβαίνει όταν κάνουμε για μεγάλο διάστημα το ίδιο υγρό χωρίς τακτικές εναλλαγές γεύσεων.

Τώρα όσο αφορά την ανανέωση εξοπλισμού υπάρχουν αρκετά θέματα στο forum που μπορεί να σου δώσουν κάποιες ιδέες.

Αν πάλι δεν ικανοποιηθείς ρώτησε σε κάποιο από τα υπάρχοντα νήματα ή δημιούργησε κάποιο νέο αν δεν καλύπτεσαι.

Για ότι χρειαστείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε.

Καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις.

:welcomeVF:    

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   margo

margo

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
Σας ευχαριστώ όλους!
@

, Μάκη, Κώστα!
Πριν λίγο έγραψα ένα κατεβατό που όμως δεν εμφανίστηκε στο φόρουμ και μου έβγαλε πρόβλημα μη διαθέσιμης σελίδας. Τέλος πάντων, βαριέμαι να το ξαναγράψω θα τα πούμε σε άλλο τοπικ.
Να είστε καλά!
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.316 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Yπάρχει εδώ και κάποιες ώρες ένα μικρό θεματάκι με τον server που μας "φιλοξενεί" και ελπίζουμε να λυθεί σύντομα.

Γι αυτό τον λόγο και οι καθυστερήσεις στην φόρτωση των σελίδων.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση... :)

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Mardok

Mardok

Newbie

• Members
  • 1 Δημοσιεύσεις

Καλημερα με λενε γιωργο Ειμαι 37 ετων ειμαι στο ατμισμα περιπου 4 χρονια

τον τελευταιο καιρο βασιανιζω ενα prime και ενα Dvarw (κλοναρια γιατι απο μαρουλι τζιφος)

το site το ανακαλυψα πριν λιγο καιρο 

• Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.316 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Καλως ήρθες Γιώργο στην παρέα μας. :welcomeall: :hellored:

Για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. :rockout:

Όπως θα έχεις παρατηρήσει αν περιηγήθηκες στις σελίδες του φόρουμ το κλίμα είναι πολύ φιλικό και ευχάριστο. :yes:

Επίσης με τις εμπειρίες και γνώσεις σου αφού έχεις 4 χρόνια στον ατμό θα μπορούσες και εσύ με την σειρά σου να βοηθήσεις άλλους συνατμιστές. :rolleyes:

Καλή διαμονή και καλή περιήγηση. :default_bye:

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη