Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αυτοπαρουσίαση μελών

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
814 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Γεια σου Στέλιο και καλώς μας ήρθες στην παρέα των  :vfriends:

Μιας και ατμίζεις 3 χρόνια λογικά έχεις κατασταλάξει σε ατμοποιητές και υγρά που σου αρέσουν.

Αν θέλεις γράψε μας τις ατμιστικές σου συνήθειες (ατμοποιητές - υγρά) για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα όταν χρειαστεί.

Μέσα στο forum θα βρείς αρκετά θέματα που θα σε ενδιαφέρουν.

Όπως σου είπε και ο Δημήτρης @

το παρείστικο κλίμα υπάρχει και είναι ο λόγος που ξεκινήσαμε το forum.

Για οτιδήποτε χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις είτε σε κάποιο υπάρχον θέμα ή ανοίγοντας κάποιο νέο.

Καλή συμμετοχή και καλές δημοσιεύσεις. 

:welcomeVF:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   dsapo

dsapo

Member

• VF Members
  • 18 Δημοσιεύσεις
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kali V2, Kennedy 25 (clone), Hadaly (clone), Phenomenon v2.2 (clone)

καλησπέρα σε όλους, ατμιστής προ 3 ετών (για μερικούς μήνες μόνο δυστυχώς) και ξανά ατμιστής από τον Μάρτιο μέχρι τώρα. Ο πρώτος μου επισκευάσιμος ήταν μιά σκέτη απογοήτευση (Zeus X) καθώς ήταν ελαττωματικός - ευτυχώς πήρα τον intake και όλα καλά!!! Αποκλειστικά βανίλιες DIY (TPA, FA, Vape Train, Inawera, Flavor West, Capella, Hexocell, Molinberry). 70%VG/30%PG, 4 mg/ml νικοτίνη, γυάλινα φυμέ κατοστάρια για αποθήκευση. Τα είπα όλα νομίζω ...

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

@

Καλώς μας ήρθες στους  :vapefriends:

Ο Intake είναι ένας αεράτος ατμοποιητής με πολύ καλή γεύση αλλά και τσιμπημένη κατανάλωση.

Δεν είμαι fan των αεράτων αλλά ο συγκεκριμένος θα ήταν ένας από τους υποψήφιους αν ήμουν.

Υπάρχουν αρκετά θέματα στο forum που πιστεύω ότι θα βρεις ενδιαφέροντα.

Η συμμετοχή σου με τα συμπεράσματα χρήσης είτε ατμοποιητών είτε υγρών θα είναι χρήσιμη σε όλους.

Για ότι χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   dsapo

dsapo

Member

• VF Members
  • 18 Δημοσιεύσεις
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kali V2, Kennedy 25 (clone), Hadaly (clone), Phenomenon v2.2 (clone)

Καλώς σας βρήκα λοιπόν ! Ποιά η διαφορά του ''αεράτου'' και των άλλων; Υπάρχουν διαφορετικά είδη; Ερώτηση ψιλοάσχετου δηλαδή ! Ναι, ο Intake έχει καλή γεύση και αυξημένη κατανάλωση (αν και αυτό δεν πειράζει, γιατί με την ιδιοκατασκευή υγρών μου βγαίνει το 10ml από 0,5€ έως 1 €)

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Καλώς ήρθες στην παρέα μας κι από μένα :welcomeall: :hellored:

Να απαντήσω και στην ερώτησή σου αν και το νήμα αυτό είναι για καλωσορίσματα... :D

Ναι υπάρχουν διάφορα είδη ατμοποιητών. :rolleyes:

• Ανάλογα με τον τρόπο επισκευής ή αντικατάστασης κεφαλών - αντίστασης κατατάσσονται σε επισκευάσιμους στους οποίους φτιάχνεις εσύ την αντίσταση ή εργοστασιακούς στους οποίους αγοράζεις και τοποθετείς έτοιμες κεφαλές - αντιστάσεις.

• Ανάλογα με την ποσότητα αέρα που εισάγεται και κατ' επέκταση της αίσθησης τζούρας που έχουμε διακρίνονται σε "αεράτους" ή "σφιχτούς" (DTL ή MTL)

• Ανάλογα με τον τρόπο αναπλήρωσης και χωρητικότητας υπάρχουν οι επισκευάσιμοι και οι εργοστασιακοί ατμοποιητές με τανκ (δεξαμενή) και ονομάζονται RTA, υπάρχουν επισκευάσιμοι ατμοποιητές χωρίς τανκ στους οποίους στάζεις και ονομάζονται drippers και υπάρχουν οι επισκευάσιμοι ατμοποιητές που κάνουν και τα δύο, δηλαδή έχουν μικρό τανκ αλλά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν drippers και ονομάζονται RDTA.

Υπάρχουν και άλλες μικρότερες υποκατηγορίες (όχι τόσο σημαντικές για νέους στον ατμό, τις οποίες δεν είναι κατάλληλο το νήμα για να τις αναπτύξουμε.

Aυτά σε λίγες γραμμές για να απαντήσω στην ερώτησή σου.

Μπορείς να ανατρέξεις στις σελίδες του φόρουμ, μέσα στις οποίες θα βρεις ενδιαφέροντα θέματα και γνώσεις πάνω στον ατμό για την ενημέρωσή σου και πιστεύω ότι θα απαντηθούν πολλά από τα ερωτήματα που πιθανώς να έχεις και θα λυθούν πολλές τυχόν απορίες σου.

Αν βέβαια δεν καλυφθείς απ' την βιβλιοθήκη μας μπορείς να ρωτήσεις σε ένα ήδη υπάρχον νήμα ή αν η ερώτησή σου αφορά κάτι άλλο που δεν υπάρχει ήδη, να ανοίξεις ένα νέο θέμα.

Όπως και να έχει όλοι εδώ μέσα έχουμε πολύ καλή και φιλική διάθεση να βοηθήσουμε σε ότι χρειαστεί και είναι χαρά μας. :)

:vapefriends-parea:

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   jimada

jimada

Newbie

• Members
  • 1 Δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!! :) :) Το όνομά μου είναι Δημήτρης και είμαι 49 ετών. Λοιπόν η ιστορία μου έχει ως εξής.....κομμένο το τσιγάρο από το 2010...ώσπου φέτος κάπου στον Μάιο και με κάποια προβλήματα που έτυχαν και με αρκετή δόση ηλιθιότητας άρχισα το " δεν βαριέσαι ένα είναι" το ένα έγιναν 2 και τα 2 κάπου στον Αύγουστο έγιναν 1μιση πακέτο :( :( !!! Αυτό μέχρι και την γιορτή μου όπου και είπα πριν με πάρει τελείως από κάτω να δοκιμάσω το άτμισμα ;) ;) . Από τότε πέρασε σχεδόν ένας μήνας χωρίς να ξαναβάλω στο στόμα μου τσιγάρο και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν μου λείπει καθόλου :yahoo: !!!!Συγνώμη για το πολύ μεγάλο post μου.

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

@

Καλώς ήρθες συνονόματε Δημήτρη στην παρέα μας.

Μιας και από το " δεν βαριέσαι ένα είναι" κατέληξες ξανά στο τσιγάρο και ευτυχώς τον τελευταίο μήνα στο ατμό, εδώ είμαστε για να παραμείνεις στον ατμό και όταν αισθανθείς έτοιμος το σταματάς και αυτό.

Ξεκίνησε διαβάζοντας στο forum θέματα που σε ενδιαφέρουν και όπου χρειαστεί εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Όπως θα διαπίστωσες είμαστε μια μεγάλη παρέα που μας αρέσει να καταθέτουμε τις απόψεις και τις απορίες μας πάνω στο άτμισμα βοηθώντας όποιον το χρειάζεται ή μαθαίνοντας από τους άλλους.

Σκοπός μας είναι να σε βοηθήσουμε να παραμείνεις μακριά από το τσιγάρο.

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Καλώς μας ήρθες και πάντα στη διάθεσή σου. Αν και όπως επισήμανε ο Μάκης @

είναι εκτός νήματος, γράφω κάποιες πληροφορίες. Αν υπάρχει διαφωνία να βγάλει ο Μάκης το δικό του και να μείνει το δικό μου  :laugh1:

Περί ατμοποιητών και αντιστάσεων

1. Με βάση την ύπαρξη δοχείου υγρού
    1. Με δοχείο (tank) à RTA (Rebuildable Tank Atomizer)
      1. Με έτοιμες αντιστάσεις – βαμβάκι σε ενιαίο σύνολο à εργοστασιακοί
      2. Με χειροποίητες αντιστάσεις και τοποθέτηση βαμβακιού από τον χρήστη à επισκευάσιμοι
    2. Χωρίς δοχείο (tank) à RDA (Rebuildable Drip Atomizer). Να σημειώσω εδώ ότι ενώ κανονικά βάζεις κάθε τόσο υγρό στο βαμβάκι της αντίστασης, το τελευταίο καιρό υπάρχει και η δυνατότητα τροφοδοσίας από κάτω (bf bottom feed) με ειδικό μπουκαλάκι σε συγκεκριμένο τύπο mod (Squonk). Εδώ οι αντιστάσεις είναι πάντα χειροποίητες.
    3. Υβριδικού τύπου που προσπαθούν να συνδυάσουν και τους δύο κόσμους, χωρίς συνήθως ιδιαίτερη επιτυχία (RDTA Rebuildable Dripping Tank Atomizer). Και εδώ οι αντιστάσεις είναι πάντα χειροποίητες.
  2. Με βάση τον αέρα που περνάει για ατμοποίηση
    1. Σφικτοί (τσιγαρίσιοι)
    2. Αεράτοι
  3. Με βάση τον τρόπο ατμίσματος
    1. Τζούρα όπως στο κάπνισμα (πρώτα στο στόμα και μετά εισπνοή) à MTL (Mouth To the Lung)
    2. Απευθείας εισπνοή à DTL (Direct To the Lung). Εννοείται ότι αυτή η κατηγορία είναι αναγκαστικά αεράτοι.

Κατ’ εξαίρεση κάποιοι κατασκευαστές έχουν φτιάξει διάφορες διατάξεις για να κάνουν εργοστασιακές αντιστάσεις και σε άλλους τύπους ατμοποιητών, αλλά δεν νομίζω να κατάφεραν τίποτα ιδιαίτερο.

Άλλα στοιχεία που αφορούν τον ατμοποιητή και παίρνει κάποιος υπόψη του είναι η χωρητικότητα, η διάμετρος και οι συνολικές διαστάσεις. Φυσικά αν πρόκειται να τοποθετούνται χειροποίητες αντιστάσεις ενδιαφέρει η ευκολία και ο χώρος που διατίθεται γιαυτό.

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 21 Νοέμβριος 2019 - 07:20.

• Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 128 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

Rebuildable ;)...

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

άμα άλλα σκέφτεσαι κι άλλα γράφεις...  :wallbash:

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@kritop  +  @dsapo  +  @jimada  Καλώς ήρθατε

:D :default_bye:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 60 Δημοσιεύσεις

Γιώργος, 37, Αθήνα, Ατμιστής 6 χρόνια και είμαι καλά, τι εννοείτε δεν είναι οι Ανώνυμοι Ατμιστές εδώ?  :WhatHeMeans:  :lol: 

εξοπλισμός λόγω του ότι έχω ασχοληθεί και επαγγελματικά στο παρελθόν με το άθλημα, έχει περάσει άπειρος από τα χέρια μου, φτηνός, ακριβός, καλός, κακός κλπ...θα μπορούσα να γράφω αιώνες για αυτό... ωστόσο για την προσωπική μου χρήση φροντίζω να κρατάω όσο το δυνατόν λιγότερα από εξοπλισμό και τεράστιο μέρος που έχει περάσει από τα χέρια μου το έχω χαρίσει αριστερά δεξιά...  πλέον συμβατικά κρατάω μερικούς ατμοποιητές..... και ένα Mod για καθημερινή χρήση, τίποτα ιδιαίτερο πραγματικά...

• Μου αρέσει (+) x 8

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιώργο καλώς ήρθες στην παρέα των :vapefriends:  :welcomeall: 

Οι γνώσεις και οι εμπειρίες σου είναι πολύ χρήσιμες και πιστεύω ότι θα εμπλουτίσουν την "βιβλιοθήκη" μας.

Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν υπάρχουν μέλη μας που δημοσιεύουν και με τον τρόπο αυτό βοηθούν και τους υπόλοιπους της παρέας.

Όπως θα έχεις καταλάβει το φόρουμ μας είναι σχετικά καινούργιο (δύο χρόνια και κάτι μήνες) και από την αρχή που το στήσαμε προσπαθούμε (όσο μπορούμε) να το εμπλουτίσουμε με όσο το δυνατόν περισσότερα θέματα, παρουσιάσεις, εμπειρίες και γνώσεις.

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη μας που είναι αρωγοί σ' αυτήν την προσπάθεια.

Καλή διαμονή, καλές δημοσιεύσεις και ελπίζω να τα λέμε συχνά. :) :default_bye: 

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

@

Γεια σου Γιώργο και καλώς ήρθες στην παρέα των :vapefriends:

Ξεκίνησες λίγο ανάποδα πρώτα πόσταρες σε διάφορα θέματα μαι μετά έκανες την αυτοπαρουσίασή σου. :)

Από τις δημοσιεύσεις σου φαίνεται ξεκάθαρα ότι είσαι ένας άνθρωπος που γνωρίζει το χώρο του ατμού και με διάθεση για βοήθεια. :ok:

Αφού σε ευχαριστήσω πρώτα για τις πληροφορίες - γνώσεις - εμπειρίες που κατάθεσες, να σε καλωσορίσω και εγώ με τη σειρά μου στην παρέα μας.

Σε αυτό το forum λειτουργούμε σαν μια μεγάλη παρέα χωρίς ψιλά γράμματα και χωρίς δεύτερες σκέψεις.

Μια περιήγηση στα νήματα θα το αποδείξει.

Είναι χαρά για όλους και για την προσπάθεια που κάνουμε να υπάρχουν φίλοι και συνατμιστές που προσφέρουν στην ενημέρωση νεώτερων αλλά και παλιότερων ατμιστών.

• Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   Madmat

Madmat

Newbie

• Members
  • 1 Δημοσιεύσεις
Καλησπέρα σας και από εμένα,το όνομα μου είναι Μάνθος, είμαι αισίως στα 34 και ασχολούμαι με το ατμισμα από τα πρώτα "στυλό" τις ovale. 😂😂 Αγαπημένες γεύσεις φρούτα, κυρίως φραουλες, επισκευάσιμο ατμοί,κυρίως αερατοι,εκτός από έναν zenith που πάντα υπάρχει στο τσαντάκι με λίγο παραπάνω nic για τον πρώτο καφέ ή καμιά μπύρα. Ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία!
  • Μου αρέσει (+) x 8

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Mάνθο καλώς ήρθες στην παρέα μας. :welcomeall:

Έχεις αρκετό καιρό στον ατμό και σίγουρα οι εμπειρίες και οι γνώσεις σου θα φανούν χρήσιμες σε πολλά μέλη μας αλλά και σε επισκέπτες που μπαίνουν καθημερινά στις σελίδες μας.

Μην διστάσεις να ρωτήσεις για ότι χρειαστείς και όλα τα παιδιά εδώ μέσα είναι πρόθυμα να απαντήσουν.

Καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις.  :) :welcome2:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   leons89

leons89

Newbie

• Members
  • 1 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Λεωνίδας
  • ΠεριοχήΊλιον
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Hastur-Ammit-Galaxies-Berserker-Precisio-Skyline-Kayfun Lite-Hussar-
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Αθλητισμός,,Ταξίδια,Θέατρο,κινηματογράφος,μουσική,κ' καλή παρέα να υπάρχει κ' όλα γίνονται.

Καλό ξημέρωμα, λέγομαι Λεωνίδας είμαι από την Αθήνα κ' ατμίζω 3 χρόνια περίπου. Προτιμώ το MTL άτμισμα χωρίς να λέω όχι κ' στους ψιλοαεράτους. Έχω στην κατοχή μου αρκετούς επισκευάσιμους ατμοποιητές καθώς κ' κάποιους εργοστασιακούς που χρησιμοποιώ αναλόγως τα κέφια.. Μου αρέσουν  περισσότερο οι καπνικές-ημικαπνικές γεύσεις.Θα ήθελα να φτιάχνω συχνότερα υγρά δικά μου,πειραματιζόμενος με διάφορες γεύσεις..

Αυτά προς το παρών,κ' εύχομαι ότι καλύτερο στο φόρουμ κ' στα μέλη του.

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

@

Καλημέρα και καλώς μας ήρθες Λεωνίδα στην παρέα των :vfriends:

Είσαι παλιός ατμιστής και φαντάζομαι έχεις καταλήξει σε ατμοποιητές και υγρά που σου ταιριάζουν.

Κατά την περιήγησή σου στο Forum πιστεύω ότι θα βρεις αρκετά ενδιαφέροντα θέματα.

Ελπίζω να βοηθήσεις με τις γνώσεις και την εμπειρία που έχεις αποκτήσει αυτά τα χρόνια ενασχόλησης με τον ατμό στον εμπλουτισμό του Forum και την ενημέρωση νεώτερων ατμιστών.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Καλώς μας ήρθες Λεωνίδα :welcomeall:

Θα χαρούμε ιδιαίτερα αν αφιερώσεις έστω και λίγο απ' τον πολύτιμο χρόνο σου για να μετέχεις ενεργά στις συζητήσεις μας, καταθέτοντας τις εμπειρίες - γνώσεις σου προς βοήθεια τόσο των μελών του φόρουμ μας, όσο και των πολυάριθμων επισκεπτών μας.

Καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις :welcomewave: :hat-tip:

• Μου αρέσει (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη