Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αυτοπαρουσίαση μελών

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
839 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fkyriazid

fkyriazid

Newbie

• Members
  • 5 Δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Φίλιππος, Αθήνα, καπνιστής 10-15 τσιγάρων την ημέρα από 1991 μέχρι αρχές 2018, ατμιστής με την πρώτη προσπάθεια από Φλεβάρη 2018... Συστήνομαι εκτενώς, για όποιον στην καραντίνα έχει όρεξη....

Ξεκίνημα με Nautilus 2 και Lamda Yoda κυρίως για 1 χρόνο.  Μαζί με eleaf pico mod.

Προσθήκη "και καλά" για ατμό και πιο ανάλαφρα υγρά του Melo 4 με RopeCut Dark Thirty & Skipper... και μαζί του SMOK mod, ούτε θυμάμαι...

Καταστροφή και των 2 mod σε διάστημα 2 μηνών μετά από 1 χρόνο (πτώσεις, υγρασία, και μια προσπάθεια για diy που τους αποτελείωσε).

Υποστήριξη μηδέν από το ατμο-μάγαζο που είχα γίνει σχεδόν μέτοχος, οπότε ξεκίνησε η περιπέτεια στο διαδίκτυο κυρίως με συντροφιά 2-3 αξιόλογα μαγαζιά στο Χαλάνδρι.

Πρώτος επισκευάσιμος Augvape Intake RTA, καλοκαίρι 2019, ακόμα είναι σε χρήση καθημερινή, και κυρίως λεμονόταρτες (Mr.Meringue πολύ και εσχάτως Lemon Tart Remixed - Divine Shots πολύ επίσης... ) στα 3mg νικοτίνη (οπότε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα τι ατμίζει το πρόσφατο μέλος 

Please Login or Register to see this Hidden Content

και 70/30 VG/PG σταθερά... μαζί με Aegis Solo 100W mod.

Δεύτερος επισκευάσιμος για MTL ο Innokin Ares RTA  (ο Νο1, ο παλιός) μαζί με Aegis Solo 100W mod πάλι, σε καθημερινή χρήση επίσης... Σε αυτόν πήγα με Yoda λίγο, μετά αρκετά Dark Thirty, αρκετά Skipper (αρώματα πλέον και όχι SnV), δοκίμασα κάποια αρώματα ToB και άλλα ΝΕΤ (πολύ τσιγάρο, δεν τα βρήκαμε), κόλλησα αρκετό χρόνο με το Redskin (Steampunk) και Buffalo (Egoist).... Ό,τι άλλο δοκίμαζα μετά, δε μου άρεσε, μέχρι που αποφάσισα να παίξω λίγο με δικά μου υγρά (εδώ και 2-3 μήνες). Δεν έχω καταλήξει, αλλά ατμίζω ευχάριστα τα SOHO,RY4,7LEAVES,CUBAN SUPREME,MAXX BLEND της FlavourArt μόνα τους ή και σε συνδυασμό με διάφορα άλλα που παίρνω κατά καιρούς από την ίδια ή άλλες εταιρείες (Graham, Cookie, Meringue, Apple Pie, Cotton Candy,Jamaican Rhum, ...). Δεν έχω πετάξει κανένα ακόμα, ευτυχώς υπάρχουν συνταγές στο internet που βοηθάνε εμάς τους νέους "αλχημιστές". Δε νομίζω να μου γίνει συνήθεια (βλέπω σε λίγο να γυρνάω στο Redskin) αλλά η μέχρι τώρα περιπέτεια έχει ενδιαφέρον εκτός αν κάποιος έχει τη συνταγή του Redskin...πάντα στα 3mg νικοτίνη και 70/30 VG/PG σταθερά

Πρόσφατα πήρα και πάλι σε τιμή ευκαιρίας έτσι για τη γεύση έναν RDA (Recurve Dual), τον χρησιμοποιώ 2-3 φορές την εβδομάδα αν έχω μπουχτίσει με νικοτίνη, ατμίζω και εκεί λεμόνι τάρτα ή καμία καραμέλα-τσίχλα χωρίς νικοτίνη

Αυτά τα πολλά

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

Καλώς ήρθες Φίλιππε ! :default_bye:

Ευχαρίστως να βοηθήσουμε αν μπορούμε σε ότι χρειαστείς

Και μια κι έχεις ήδη αξιόλογη πορεία στον ατμό, οι εμπειρίες σου θα ήταν χρήσιμες σε όλους μας :)

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Καλημέρα Φίλιππε και καλώς ήρθες στην παρέα των :vapefriends:

Ενδιαφέρουσα η πορεία σου στον ατμό, ειδικά όσον αφορά την πλειάδα των γεύσεων που δοκιμάζεις.

Εγώ μετά από χρόνια ασχολίας με την "μαγειρική", έχω καταλήξει στο τί μου αρέσει και δεν ψάχνομαι άλλο.

Φυσικά το φόρουμ υπάρχει για να αναμεταδίδει την όποια γνώση - εμπειρία του καθένα μας στους υπόλοιπους συνατμιστές και αυτό κάνουμε. :yes:

Για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε για να βοηθάει ο ένας τον άλλο.

Θα χαρούμε όλοι με την ενεργή συμμετοχή σου στις ενότητες

Χαιρόμαστε όταν συμμετέχουν τα μέλη μας.

Δυστυχώς λόγω της πανδημίας έχει πέσει η διάθεσή μας.

Πιστεύω όμως ότι αν ασχοληθούμε με κάτι ευχάριστο (μακριά από θέματα κορωνοϊού), θα ξεφύγει το μυαλό μας από τις γκρίζες σκέψεις και θα ανέβει το ηθικό μας.

Σου εύχομαι καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις.

:welcomeall: :hellored:

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Καλώς ήρθες και από μένα Φίλιππε στην παρέα των  :vfriends:

Έχεις δοκιμάσει αρκετά υγρά και φαντάζομαι ότι έχεις καταλήξει στις γεύσεις που σε καλύπτουν.

Το θέμα ατμοποιητής είναι και αυτό καθαρά θέμα προσωπικού γούστου και συνηθειών ατμίσματος.

Τον τελευταίοι καιρό ατμίζω με 2 Phenomenon Zest 2.2URS.

Προσωπικά και εγώ έχω καταλήξει σε 4-5 αρώματα και πλέον δεν ασχολούμαι άλλο.

Από αρώματα Tribeca, Divino cigar, White Castle, Lemon Tart και Βάση, me 3mgr νικοτίνης.

Κατά καιρούς ότι άλλο μου "χτυπήσει" στη γεύση χωρίς να το ψάχνω πολύ.

Για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. 

Χαρά μας να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας από τις οποίες μαθαίνουμε και εμείς.

Καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις.

:welcomeVF:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   νέο

νέο

Newbie

• Members
  • 1 Δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας, αποφάσισα και εγώ να το γυρίσω στον ατμό. Πήρα ένα myblu πριν μερικούς μήνες και ομολογώ, αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης, πως έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το θέμα της γεύσης. Δεν ξαναθέλησα τσιγάρο από τότε. Είπα πριν λίγρες μέρες και για λόγους οικονομικούς μιας και έχει αρκετά ακριβά ανταλλακτικά να πάρω ένα επαναγεμιζόμενο. Παρασυρμένος από τα θετικά σχόλια πήρα ένα aspire minican και δυστυχώς είμαι πολύ απογοητευμένος. Ο ατμός βγαίνει ζεστός και δεν μου αρέσει καθόλου. Πνίγει τη γεύση και μου μουδιάζει το στομα. Το δοκίμασα με 2 διαφορετικές γεύσεις μέντα μιας και στο myblu μου άρεσε πιο πολύ η μέντα (Μία Premium Crystal και μία Halo subzero). Άλλαξα κάψουλα μήπως ήταν ελαττωματική αλλά το ίδιο πράγμα. Θα ήθελα να με βοηθήσετε παιδιά να πάρω ένα μηχάνημα που να αποδίδει τη γεύση σαν το myblu, να βγάζει κρύο ατμό δηλαδή (αυτό με κέρδισε) και όσο γίνεται να είναι μια απλή στη χρήση οικονομική συσκευή (ειδανικά ένα μηχανηματάκι σαν myblu, minican).

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γεια σου φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα των :vapefriends:

Για να σου προτείνουμε ατμοποιητή θα πρέπει να μας γράψεις τις προτιμήσεις σου (σε κάποιο αντίστοιχο νήμα).

Ρίξε λίγο διάβασμα. Πιστεύω θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα θέματα και θα απαντηθούν αρκετές ερωτήσεις σου.

Εμείς είμαστε εδώ για να λύσουμε ότι απορίες έχεις και να βοηθήσουμε όσο μπορούμε στην επιλογή του κατάλληλου ατμοποιητή και μοντ για σένα.

Καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις. :welcomeall:  :hellored:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   AlexThai

AlexThai

Newbie

• Members
  • 1 Δημοσιεύσεις

Καλησπέρα ονομάζομαι Αλέξανδρος. Είμαι απο την Αθήνα και είμαι ατμιστής 1 μίση χρόνο τώρα μετά απο μια 10ετία καπνίσματος.

Έχω αλλάξει διάφορους ατμοποιητές (low budget) και στύλ ατμίσματος και έχω καταλήξει στο MTL αυτην  την στιγμή έχω τον Pioneer και αναμένω πως και πως τον Περσέα!!!

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Καλώς ήρθες Αλέξανδρε στην παρέα μας. :default_bye:

Στις διάφορες ενότητες θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα θέματα.

Για όποιες απορίες - ερωτήσεις έχεις εδώ είμαστε όλοι για να βοηθήσουμε.

Μπορείς βέβαια να ανοίξεις νέο θέμα αν δεν υπάρχει σχετικό νήμα.

Σου εύχομαι καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις.

:welcomeall: στους :vapefriends:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις

@

Αλέξανδρε καλώς μας ήρθες στην παρέα των  :vfriends:

Για ότι χρειαστείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε.

Σκοπός είναι να παραμείνεις στον ατμό και να μην ξαναγυρίσεις στον καταστροφικό καπνό, οπότε μην διστάσεις αν κάτι σε προβληματίζει.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ScorpioGr

ScorpioGr

Member

• VF Members
  • 10 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Retro υπολογιστές (δες commodore, amstrad, zx spectrum, κλπ)

Γεια σας παιδιά!

Δημήτρης απο Αθήνα.

Πρίν απο 6 χρόνια είχα μπεί στο sport του ατμίσματος για να περιορίσω το κάπνισμα αφού συνειδητοποίησα οτι κάπνιζα αρκετά (4 πακέτα dunhil την ημέρα).

Ξεκίνησα με ένα τσιγάρο ego t ή ego c θα σας γελάσω, με 18ml νικοτίνη.... το είχα πιπίλα.... τελικά κάθε 2 μήνες έκανα μια προσπάθεια να ρίξω την νικοτίνη με επιτυχία... μέχρι που έφτασα 0 και στο τέλος άρχισα να ξεχνάω και το ηλεκτρονικό στο σπίτι.... μέχρι που το πέταξα και αυτό....δεν το πίστευα οτι τα είχα καταφέρει....

πρίν 1 χρόνο όμως ξανα άρχισα...αυτή την φορά με camel....

τώρα είμαι με 1-1,5 πακέτο την ημέρα...

αποφάσισα λοιπόν να ξανα αρχίσω το άτμισμα μια που μου είχε αποτέλεσμα την 1ηγ φορά....

άρχισα να το κοιτάζω και είδα οτι τα πράγματα έχουν αλλάξει πάρα πολύ....

άλλα ηλ. τσιγάρα άλλα τεχνολογία....  άλλοι όροι... τα έχω χαμένα....

πήρα 1 joytech unimax και 12ml νικοτίνη σε αρωμα camel....

η αλήθεια είναι οτι με πιανει βήχας.... και στην εποχή μας όποιος ακούσει τον άλλο να βήχει.... χαχαχαχαχαχα

βλέπω λοιπον οτι αυτή την φορά ένας μεγάλος κόσμος ανοίγετε μπροστά μου διαβάζω διάφορα που δεν ξέρω τίποτα διαβάζω συνταγες διαβάζω για πνευματικά (αν τα λέω καλά) κλπ... ελπίζω μέσα απο εσάς να μάθω και εγώ και να μείνω αυτή την φορά σε αυτό το όπως βλέπω για πολλούς αγαπημένο χόμπι....

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δημήτρη καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Ο αγώνας που δώσαμε όλοι για να κόψουμε το τσιγάρο ήταν μία συνεχής επίπονη και δύσκολη προσπάθεια.

Θέλει επιμονή και υπομονή.

Δυστυχώς το τσιγάρο είναι μία κακή συνήθεια που ο εγκέφαλός μας έχει την τάση να μην μπορεί να "ξεχάσει εντελώς".

Αυτό που σου λείπει όταν κόβεις το τσιγάρο είναι η συνήθεια της κίνησης και το ότι το τσιγάρο το είχες "συνδέσει" με τον καφέ, με το ποτό, μετά το φαγητό κλπ.

Θα σου πρότεινα λοιπόν αυτήν την κακή συνήθεια να την μετατρέψεις αρχικά από συμβατικό τσιγάρο σε ηλεκτρονικό, αλλά με σωστές συσκευές και αρχικά "κανονικά" ποσοστά νικοτίνης στα υγρά σου, μειώνοντάς τα σταδιακά με την πάροδο του χρόνου.

Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς, είμαστε εθισμένοι στη νικοτίνη και θα είναι μεγάλο κατόρθωμα να την κόψουμε τελείως, πράγμα που το καταφέρνουν πολλοί λίγοι.

Προσωπικά την έχω μειώσει στα 3 με 4 mg και ενώ θα μπορούσα να την μηδενίσω, δεν το επιχειρώ γιατί φοβάμαι ότι θα μου λείψει με δυσάρεστα επακόλουθα.

Βέβαια ο κάθε οργανισμός και το κάθε μυαλό αντιδράει και διαφορετικά, οπότε έχοντας εσύ τα παραδείγματα του παρελθόντος πράττεις ανάλογα.

Για το ότι σε πιάνει βήχας με τον ατμό είναι επειδή ο οργανισμός ΄σου είναι σε μία κατάσταση μετάβασης από τον καπνό στον ατμό, κάτι που δεν έχει συνηθίσει ακόμη, οπότε αντιδρά μ' αυτόν τον τρόπο.

Οι περισσότεροι το περάσαμε αυτό στα αρχικά στάδια και είχαμε μικροενοχλήσεις.

Μεγάλο ρόλο παίζει και το "σωστό ηλεκτρονικό εργαλείο", καθώς και το καλής ποιότητας υγρό που θα βοηθήσει στην ομαλή μετάβαση.

Αν συνεχίσω να γράφω, θα καταντήσει σεντόνι............ :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Ενημερώσου μέσα από τις σελίδες του φόρουμ και για ότι απορίες ή ερωτήσεις προκύψουν όλοι εμείς εδώ είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε.

Αν κάποιο θέμα που σε ενδιαφέρει δεν υπάρχει μπορείς να ανοίξεις καινούργιο στην κατάλληλη ενότητα ή να κάνεις τις τυχόν ερωτήσεις σου σε κάποιο ήδη υπάρχον νήμα.

Ελπίζω να τα λέμε συχνά και εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεις αυτό που θέλεις.

Καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις φίλε Δημήτρη. :) :default_bye: :vapefriends-parea:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.333 Δημοσιεύσεις

@

Δημήτρη καλημέρα και καλώς μας ήρθες στους  :vapefriends:

Θα συμφωνήσω σε όλα με αυτά που σου είπε ο Μάκης  @

πιο πάνω.

Η δυσκολία στη συγκεκριμένη περίσταση είναι ο Covid.

Το να σου προτείνουμε να δοκιμάσεις κάποιο σύστημα ατμίσματος λόγω καταστάσεων γίνεται απαγορευτικό.

Υπάρχουν πλέον τόσα πολλά και καλά συστήματα ατμίσματος, ακόμη και για αυτούς που ξεκινούν, που θα χαθούμε αν αρχίσουμε να προτείνουμε.

Πλέον στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα καινούργια Starter Kits είναι από καλά έως πολύ καλά και σχεδόν πλησιάζουν σε ατμιστικό αποτέλεσμα τους επισκευάσιμους.

Δες τις σου αρέσει και έλα να το συζητήσουμε.

Αυτό που είναι πιο ασφαλές είναι να πάρεις 2-3 μπουκαλάκια με έτοιμα υγρά που από τις περιγραφές τους σε καλύπτουν και να δοκιμάσεις.

Πιστεύω ότι η 12άρα νικοτίνη είναι καλή για αρχή αλλά αν δεις ότι σε "χτυπάει" πολύ δοκίμασε και μικρότερες συγκεντρώσεις.

Για αρχή δοκίμασε μικρές τζούρες μιας και τα και καινούργια ατμιστικά προϊόντα είναι πολύ καλύτερα και εντονότερα από τα "παλαιά"  Ego T -C.

Ο βήχας είναι ένα σύμπτωμα που υπάρχει σχεδόν πάντα στο ξεκίνημα του ατμίσματος και φεύγει μετά από μερικές μέρες.

Συνέχισε την προσπάθειά σου και ότι χρειαστείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ChrisVP

ChrisVP

Newbie

• Members
  • 1 Δημοσιεύσεις
Καλημέρα κι από μένα και καλώς σας βρήκα. Είμαι ο Χρήστος απο Θεσσαλονίκη. Ατμιζω έναν zeus sub ohm με εργοστασιακή αντίσταση 0.20 στο drag 3 μοντ. Επέλεξα τον συγκεκριμένο ατμοποιητη γιατί μ αρέσει η αεράτη πνευμονικη τζουρα με μπολικα ντουμανια. Επειδή δεν γνωρίζω αρκετά όσον αφορά τους ατμοποιητες καθότι είναι ο πρώτος μου ήθελα να σας ρωτήσω για κάποια θέματακια που έχω. Η αντιστάση που ατμιζω κανονικά δουλεύει στα 70-80 watt. Σ αυτά τα watt όμως μετα από καμιά 40αρια τζουρες μου φέρνει καμένο και αναγκάζομαι σιγά σιγά να κατεβαίνω watt και αυτή τη στιγμή για να μην μου φέρει καμένο ατμιζω στα 45-50 watt. Απ ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι επειδή το υγρό είναι παχύρρευστο και δεν προλαβαίνει να ποτίσει την αντίσταση σε κάθε τζουρα και δεν το γνώριζα για να ζητήσω να γίνει με αλλη αναλογία vg/pg. (Το υγρό είναι της steamtrain) μπορώ να κάνω κάτι τώρα πχ να αραίωθει το υγρό με κάποιο τρόπο η ίσως να πειράξω το βαμβάκι της εργοστασιακής αντίστασης για να αφήνει να περνάει περισσότερο υγρό?
  • Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Καλημέρα Χρήστο και καλώς ήρθες στην παρέα των :vapefriends: :welcomeall:

Είμαστε και κοντοχωριανοί :mollie: :mollie: :mollie:

Οπότε ίσως να μπορέσω να σε βοηθήσω και από κοντά αν σιγά σιγά το επιτρέψει η κατάσταση που ζούμε. :yes:

Όπως πολύ σωστά κατάλαβες στις απανωτές τζούρες και σε τόσα πολλά watt δεν προλαβαίνει να ποτίσει το βαμβάκι και στεγνώνει με αποτέλεσμα να αρχίσει να καίγεται και να δέχεσαι αυτή την δυσάρεστη γεύση του καμένου.

Οι λύσεις είναι:

1. να παίρνεις υγρά με ποσοστά VG/PG στο 50/50 για να τροφοδοτείται καλύτερα το βαμβάκι.

2. να ελαττώσεις τη συχνότητα ανάμεσα στις τζούρες για να προλαβαίνει να ποτίσει με υγρό το βαμβάκι.

Προς το παρόν αν τα υγρά σου είναι παχύρρευστα, δηλαδή έχουν περισσότερη ή μόνο VG καλό θα ήταν να πας στο κατάστημα που σου τα έφτιαξε και να τους πεις να στα αραιώσουν με PG, η οποία ως γνωστόν είναι πολύ λεπτόρρευστη.

Και πάλι καλώς ήρθες καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις :welcomewave:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ScorpioGr

ScorpioGr

Member

• VF Members
  • 10 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Retro υπολογιστές (δες commodore, amstrad, zx spectrum, κλπ)

@

Δημήτρη καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Ο αγώνας που δώσαμε όλοι για να κόψουμε το τσιγάρο ήταν μία συνεχής επίπονη και δύσκολη προσπάθεια.

Θέλει επιμονή και υπομονή.

Δυστυχώς το τσιγάρο είναι μία κακή συνήθεια που ο εγκέφαλός μας έχει την τάση να μην μπορεί να "ξεχάσει εντελώς".

Αυτό που σου λείπει όταν κόβεις το τσιγάρο είναι η συνήθεια της κίνησης και το ότι το τσιγάρο το είχες "συνδέσει" με τον καφέ, με το ποτό, μετά το φαγητό κλπ.

Θα σου πρότεινα λοιπόν αυτήν την κακή συνήθεια να την μετατρέψεις αρχικά από συμβατικό τσιγάρο σε ηλεκτρονικό, αλλά με σωστές συσκευές και αρχικά "κανονικά" ποσοστά νικοτίνης στα υγρά σου, μειώνοντάς τα σταδιακά με την πάροδο του χρόνου.

Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς, είμαστε εθισμένοι στη νικοτίνη και θα είναι μεγάλο κατόρθωμα να την κόψουμε τελείως, πράγμα που το καταφέρνουν πολλοί λίγοι.

Προσωπικά την έχω μειώσει στα 3 με 4 mg και ενώ θα μπορούσα να την μηδενίσω, δεν το επιχειρώ γιατί φοβάμαι ότι θα μου λείψει με δυσάρεστα επακόλουθα.

Βέβαια ο κάθε οργανισμός και το κάθε μυαλό αντιδράει και διαφορετικά, οπότε έχοντας εσύ τα παραδείγματα του παρελθόντος πράττεις ανάλογα.

Για το ότι σε πιάνει βήχας με τον ατμό είναι επειδή ο οργανισμός ΄σου είναι σε μία κατάσταση μετάβασης από τον καπνό στον ατμό, κάτι που δεν έχει συνηθίσει ακόμη, οπότε αντιδρά μ' αυτόν τον τρόπο.

Οι περισσότεροι το περάσαμε αυτό στα αρχικά στάδια και είχαμε μικροενοχλήσεις.

Μεγάλο ρόλο παίζει και το "σωστό ηλεκτρονικό εργαλείο", καθώς και το καλής ποιότητας υγρό που θα βοηθήσει στην ομαλή μετάβαση.

Αν συνεχίσω να γράφω, θα καταντήσει σεντόνι............ :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Ενημερώσου μέσα από τις σελίδες του φόρουμ και για ότι απορίες ή ερωτήσεις προκύψουν όλοι εμείς εδώ είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε.

Αν κάποιο θέμα που σε ενδιαφέρει δεν υπάρχει μπορείς να ανοίξεις καινούργιο στην κατάλληλη ενότητα ή να κάνεις τις τυχόν ερωτήσεις σου σε κάποιο ήδη υπάρχον νήμα.

Ελπίζω να τα λέμε συχνά και εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεις αυτό που θέλεις.

Καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις φίλε Δημήτρη. :) :default_bye: :vapefriends-parea:

@

Δημήτρη καλημέρα και καλώς μας ήρθες στους  :vapefriends:

Θα συμφωνήσω σε όλα με αυτά που σου είπε ο Μάκης  @

πιο πάνω.

Η δυσκολία στη συγκεκριμένη περίσταση είναι ο Covid.

Το να σου προτείνουμε να δοκιμάσεις κάποιο σύστημα ατμίσματος λόγω καταστάσεων γίνεται απαγορευτικό.

Υπάρχουν πλέον τόσα πολλά και καλά συστήματα ατμίσματος, ακόμη και για αυτούς που ξεκινούν, που θα χαθούμε αν αρχίσουμε να προτείνουμε.

Πλέον στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα καινούργια Starter Kits είναι από καλά έως πολύ καλά και σχεδόν πλησιάζουν σε ατμιστικό αποτέλεσμα τους επισκευάσιμους.

Δες τις σου αρέσει και έλα να το συζητήσουμε.

Αυτό που είναι πιο ασφαλές είναι να πάρεις 2-3 μπουκαλάκια με έτοιμα υγρά που από τις περιγραφές τους σε καλύπτουν και να δοκιμάσεις.

Πιστεύω ότι η 12άρα νικοτίνη είναι καλή για αρχή αλλά αν δεις ότι σε "χτυπάει" πολύ δοκίμασε και μικρότερες συγκεντρώσεις.

Για αρχή δοκίμασε μικρές τζούρες μιας και τα και καινούργια ατμιστικά προϊόντα είναι πολύ καλύτερα και εντονότερα από τα "παλαιά"  Ego T -C.

Ο βήχας είναι ένα σύμπτωμα που υπάρχει σχεδόν πάντα στο ξεκίνημα του ατμίσματος και φεύγει μετά από μερικές μέρες.

Συνέχισε την προσπάθειά σου και ότι χρειαστείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε.

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα!!!!

Λοιπόν πήρα 5 έτοιμα υγρά στο 12% να έχω για τις επόμενες μέρες... και πήρα 1l PG 1l VG + Booster & Αρώματα για την συνέχεια....

Είχα ένα Aspire K1 απο παλιά....

και πήρα ένα Joytech Unimax 25 (Για αυτό θέλω την γνώμη σας!!!)

και έπεται συνέχεια...!!!

***EDIT

Βρε παιδιά τι είναι τα mtl & dtl και αυτός που έχω τι είναι??

επιπλέον ποιος προσφέρει καλύτερη ευχαρίστηση???

Ευχαριστώ

Επεξεργάσθηκε απο ScorpioGr, 02 Απρίλιος 2021 - 01:07.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

MTL είναι Mouth To Lung , δηλαδή σφιχτή τζούρα, ''τσιγαρίσια''

DTL είναι Direct To Lung, δηλαδή αεράτη τζούρα, πνευμονική.

Ο Κ1 είναι στην πρώτη κατηγορία και το Unimax μάλλον προς την δεύτερη.(μάλλον κάπου ενδιάμεσα , σφιχτή πνευμονική τζούρα, άλλη κατηγορία αυτή :D :D)

Προσωπικά  μου αρέσουν και το mtl και το άνετο dtl.

Στο mtl χρησιμοποιώ ατμοποιητές με σφιχτή τζούρα, καπνικά υγρά και αυξημένη νικοτίνη

στο dtl χρησιμοποιώ ατμοποιητές με πολλή αεράτη τζούρα, υγρά μπισκοτοβανίλιες ή φρουτένια , και κατεβασμένη νικοτίνη

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 147 Δημοσιεύσεις

πήρα 1 joytech unimax και 12ml νικοτίνη σε αρωμα camel....

Λοιπόν πήρα 5 έτοιμα υγρά στο 12% να έχω για τις επόμενες μέρες

Αν μου επιτρέπεται μια διόρθωση καθαρά για το τυπικό της υπόθεσης, γιατί όλοι καταλαβαίνουμε τι εννοείς.

Σε έτοιμα υγρά που λέμε ότι έχει δωδεκάρα νικοτίνη  εννοούμε 12 milligram ανά mililitre (mg/ml) που είναι αντίστοιχο του 1,2 % 

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δημήτρη, μια χαρά είναι το Joytech Unimax 25, αν προτιμάς αεράτη τζούρα.

Αν θέλεις την γνώμη μου σιγά σιγά θα πρέπει να ανέβεις κατηγορία για να έχεις και την ευελιξία των ρυθμίσεων, αλλά και της καλύτερης ποιότητας ατμού.

Τα starter kits είναι για να αρχίσεις.

Αν δεις ότι παραμένεις στον ατμό και δεν κάνεις πισωγύρισμα στο τσιγάρο (που το εύχομαι) πας σε κάτι καλύτερο.

Βασικά είμαστε σε λάθος νήμα, μιας και εδώ είναι για αυτοπαρουσιάσεις και καλωσορίσματα.

Καλό θα ήταν για να μην χαθούν αυτές οι συζητήσεις οι οποίες σαφώς θα ήταν χρήσιμες και για πολλούς άλλους να γίνουν στην κατάλληλη ενότητα. :) ;)

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ScorpioGr

ScorpioGr

Member

• VF Members
  • 10 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑθήνα

@

Δημήτρη, μια χαρά είναι το Joytech Unimax 25, αν προτιμάς αεράτη τζούρα.

Αν θέλεις την γνώμη μου σιγά σιγά θα πρέπει να ανέβεις κατηγορία για να έχεις και την ευελιξία των ρυθμίσεων, αλλά και της καλύτερης ποιότητας ατμού.

Τα starter kits είναι για να αρχίσεις.

Αν δεις ότι παραμένεις στον ατμό και δεν κάνεις πισωγύρισμα στο τσιγάρο (που το εύχομαι) πας σε κάτι καλύτερο.

Βασικά είμαστε σε λάθος νήμα, μιας και εδώ είναι για αυτοπαρουσιάσεις και καλωσορίσματα.

Καλό θα ήταν για να μην χαθούν αυτές οι συζητήσεις οι οποίες σαφώς θα ήταν χρήσιμες και για πολλούς άλλους να γίνουν στην κατάλληλη ενότητα. :) ;)

οκ sorry...και που να συνεχίσουμε την συζήτηση γιατι θέλω να ρωτήσω πράγματα σε σχέση με αυτό που μου είπες (και σε ευχαριστώ).....

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.588 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δημήτρη καλησπέρα. :default_bye:

Αν θέλεις κάτι άλλο αναζήτησέ το στην αρχική σελίδα του φόρουμ.

Υπάρχουν πάρα πολλές ενότητες.

Αν δεν βρεις το θέμα για το οποίο θέλεις να ρωτήσεις, άνοιξε καινούργιο θέμα.

Αν κάνεις ερώτηση σε λάθος θέμα μην σκας, θα την τακτοποιήσουμε εμείς στο σωστό. :)

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη