Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αγαπημενο Συρμα Και Γιατι......

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
116 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   nikmak95

nikmak95

Member

• VF Members
  • 14 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Dead Rabbit,Athena,Doggy Sjmy,Hussar Copp,Ammit Dual,Kylin,Manta,Dejavu
Ξεκίνησα με kanthal πήγα σε Clapton λέω εδώ ειμαστε. Από τότε που όλα αυτά βγήκαν με ni80 τα έβαλα ράφι τα kanthalακια και κολλησα. Αρπαει πολύ εύκολα και μου αρέσει πολύ η γεύση που βγάζει και η εξοικονόμηση!!
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Μετά το Kanthal (σε αρκετές εκδοχές υλοποίησης της αντίστασης), πέρασα σε SS316, ακολούθησε ζιρκόνιο, SS (Inowire) και τον τελευταίο μήνα NiFe30 (dicodes). Ενδιάμεσα χρησιμοποιούσα και Kanthal αφού δεν τα βρήκα με TC και μάλλον δίνει την καλύτερη γεύση. Οπότε όταν τελειώσει το NiFe30, θαπεράσω σε SS (Inowire), μετά σε ζιρκόνιο και θα ακολουθήσει το SS316. Μόλις τελειώσουν αυτά (σύνολο γύρω στα 26m άρα γύρω στις 290 αντιστάσεις και 1 εβδομάδα ανά αντίσταση που σημαίνει γύρω στα 5,5 χρόνια) θα γυρίσω σε Kanthal :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Επειδή από τη μια γουστάρω πολύ να ασχολούμαι και να στήνω ατμοποιητές αλλά από την άλλη δεν έχω χρόνο και όρεξη για πολλά ψαξίματα έχω καταλήξει σταθερά σε όλους τους ατμοποιητές μου να χρησιμοποιώ σύρμα kanthal A1, πάχους 0,32χλστ σε 2,5 πυρήνα και 5 ή 6 σπείρες. Αυτό το σύρμα με το συγκεκριμένο στήσιμο είναι η χρυσή τομή για εμένα απ'όλες τις απόψεις και μάλιστα αν ένας ατμοποιητής δεν αποδίδει καλά (για τα δικά μου γούστα) με αυτό το στήσιμο αποχωρεί από το οπλοστάσιό μου. 

Στα μεγάλα κέφια θα στήσω τον Phenomenon με kanthal 0,25 ή και 0,20χλστ σε 2 πυρήνα και φυσικά την αγαπημένη μου Σοφία η οποία δεν αγαπάει τα χοντρά σύρματα.

Έχω κάνει λίγες δοκιμές και με άλλα σύρματα όπως Νι200, SS κλπ αλλά δεν κατάφερα να πάρω το αποτέλεσμα που μου δίνει το kanthal.

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 13 Δεκέμβριος 2017 - 13:22.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   stavraetos

stavraetos

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις

κανθαλακι με διατομη απο 28-36 μμ στα 08-1.0 "ωμα " και βαμβακι απο ενα τοπικο καταστημα με βιολογικα προιοντα (το φερνει χυμα και το βαζει σε δικα του σακουλακια μαλλον-ο θεος και η ψυχη του) το οποιο μου καθεται τελεια .

χρονια τωρα τα χρησιμοποιω, αποταν ξεφορτωθηκαμετο μοναδικο συρμα resistance nr nichrome και φυτιλι(τι καψουλια ειχαμε φαει) :hahaha:

δοκιμασα κατα καιρους πολλα συρματα τα οποια ειναι ηδη στην ντουλαπα γιατι σαν το κανθαλ δεν εχει...

υγ: τωρα τελευταια κανω στησιμο με κανθαλ με παραλληλες αντιστασεις και ειναι ικανοποιητικο στησιμο...

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   chris7jimny

chris7jimny

Member

• VF Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρηστος
  • ΠεριοχήΚορινθος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:therion dna75,slider mech,doyble barel v2.1,taifun gsl, fev 4.5
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:off road,φωτογραφια

κανθαλακι 0.32-0,40 και ξερο ψωμι!

δοκιμασα κι αλλα συρματα αλλα δεν τα βρηκαμε!

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   V2g

V2g

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγελης
  • ΠεριοχήΚυρα βρυση Κόρινθος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Pico i power primo mini primo 220 vtci Skyline fenomenon zest fodi f2 cloud one
Καλησπέρα εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα kanthal 0.30 kai ss για αλλαγή! Από Νικελιο και τιτάνιο σχεδόν ποτέ μια η δύο φορές Νικελιο και όχι πάνω από μια ωρα
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Κανθαλ και γω 0.32-0.40 μονο....
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Gatilaras

Gatilaras

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Σπυρος
  • ΠεριοχήΛαμια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Wismec rx gen3-Innokin Ares RTA
Το nife30 της dicodes παιζει και σε wattage??

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Το Resistherm δεν έχει μεγάλη μεταβολή αντίστασης με την θερμοκρασία, οπότε παίζει και σε TC και σε W.

Resistherm.png

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 06 Μάρτιος 2018 - 07:28.

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Περι συρματων ο λογος,

Συρματα υπαρχουν παρα πολλα και πολλες κατηγοριες αναμεσα.......ακομα και στα ιδια συρματα......λεγοντας κανθαλ ή SS ή Nife ή FE  ή οτιδηποτε αλλο δεν σημαινει οτι αυτο που σου δινουν ειναι και αυτο που λενε παντα.

Τα περισσοτερα ειναι απο Κινα και να ξερεις ο κινεζος σου βαφτιζει οτι θελεις για οτι θελεις..........δεν ειναι τυχαιο που η Dicodes αναγκαστηκε να βγαλει δικο της συρμα.............επισης δεν ειναι τυχαιο που οταν παιρνεις ατμοποιητη που εχει μεσα αντιστασεις (για επισκευασιμο μιλαω)  οι 9 στους 10 δεν σου λενε καν τι συρμα ειναι

Γενικα το θεμα συρμα ειναι "χυμα"......τα υγρα "υποτιθεται"  λογω νομων οτι ειναι ελεγμενα (και παλι δεν ειμαστε σιγουροι).....φαντασου τι γινεται στα συρματα που ειναι τα πραγματα εντελως χυμα χωρις ΚΑΝΕΝΑ ελεγχο απο πουθενα.

Τι θελω να πω?..... μην εμπιστευεσαι ευκολα ,στον τομεα αυτο ....θα χαθεις

Αν θες ομως .....Ψωνιζε ΜΟΝΟ απο επωνυμα μερη που εχουν στανταρ ποιοτητα και το ξερεις......(προσωπικα vape-coil-wire.com, TEMCO USA , www.zivipf.com)

Διαφορα στη γευση (προς το καλυτερο) ΑΝ τα συρματα που παιρνεις ειναι αυτο που λενε.....η διαφορα δεν ειναι μεγαλη και δεν ειναι σιγουρη...παιζει ρολο και ο ατμοποιητης και τι στησιμο κανεις, διατομη συρματος...σε ποσα βατ  ατμιζεις κλπ.

Και παλι δεν ξερεις σε ποια θερμοκρασια ατμοποιησης το καθε αρωμα αποδιδεται σωστα....και που οχι....γενικα ειναι πολλοι οι ασταθμητοι παραγοντες που λεμε.

Αυτα τα γραφω οχι μονο για σενα αλλα και για πολλα παιδια που θελουν να ψαχτουν με τα συρματα.

Ξεκιναμε με το απο που παιρνουμε τι.......και προχωραμε βημα-βημα με πολλες δοκιμες και διαφορετικα setup και ρυθμισεις........ΑΝ εχεις ορεξη

Αλλιως μενεις οπως οι περισσοτεροι σε κανθαλακι και SS και πορευεσαι......μην νομιζεις, και μεις μια χαρα ατμιζουμε  :D  :D

Φυσικα ολο και καθε τοσο αγοραζω και κανα καρουλακι....με το νεο "εξωτικο" συρμα που βγαινει.......αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι ΟΥΑΟΥ.....(για γευση)

• Μου αρέσει (+) x 9
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Gatilaras

Gatilaras

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Σπυρος
  • ΠεριοχήΛαμια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Wismec rx gen3-Innokin Ares RTA
Υποθετικα ειναι το nife30 της dicodes και το ψώνισα απο fabvape.Παντως και εγω κανθαλακιας ειμαι αλλα ψαχνομαι με τα συρματοβαμβακα μηπως πετυχω κατι καλυτερο σε αποδοση στους ατμοποιητες μου.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Ξεκίνησα, έμαθα και συνήθισα το ss με την λογική του ότι μπορώ να παίζω ταυτόχρονα με watt & tc

Δοκίμασα για λίγο και kanthal της ud

Μου δίνει την αίσθηση που είχα μικρός μετά την παιδική χαρά στο μονόζυγο και της κούνιες, είναι αυτή η σιδερίλα που είχα στα χέρια.

Είναι πιθανό όμως να φταίει πιο πολύ το ότι είναι ud παρά ότι είναι kanthal  :lol:

• Συμφωνώ! (+) x 2

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.314 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Νίκο προσωπικά θεωρώ τα σύρματα της UD πολύ μέτρια για να μην πω κακά.

Δεν θα έβγαζα συμπέρασμα για κάποιο τύπο σύρματος με μόνη δοκιμή σύρμα της συγκεκριμένης εταιρείας.

Δοκίμασε κάποιο άλλο σύρμα ίδιου τύπου πριν καταλήξεις.

Προσωπικά χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον SS αλλά και Kanthal. 

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Το Kanthal της UD απλά δεν είναι Kanthal.

Οι κινέζοι το βάφτισαν Kanthal.

To γνήσιο Kanthal αποτελείται από σίδηρο, χρώμιο και αλουμίνιο (FeCrAl) και χαρακτηρίζεται από την μεγάλη του αντοχή στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες (έως 1260 βαθμούς Κελσίου).

Το γνήσιο Kanthal περιέχει το βασικό του συστατικό που είναι ο σίδηρος (Fe), χρώμιο (Cr) 20 με 30% και αλουμίνιο (Αl) 4 έως 7,5%.

Το πρώτο Kanthal FeCrAl κατασκευάστηκε από τον Hans von Kantzow στο Halistahammar της Σουηδίας το 1931 και συνεχίζει να παράγεται μέχρι σήμερα από την εταιρία KANTHAL μέλος του γκρουπ SANDVIK.

Ότι άλλο Kanthal δεν κατασκευάζεται εκεί, απλά είναι αντιγραφή (πιστή ή μέτρια) που έχει σαν πρότυπο το γνήσιο Kanthal και κάποιοι κατασκευαστές του δίνουν το όνομα "Kanthal" επειδή πλησιάζει τα ποσοστά των συστατικών που αποτελείται το γνήσιο.

Μεγάλο ρόλο παίζει η ποιότητα των επιμέρους συστατικών που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή του Kanthal (Fe, Cr και Al).

Γι αυτό και υπάρχουν αυτές οι διακυμάνσεις που διαπιστώνουμε στην ποιότητα των συρμάτων που βαφτίζονται "Kanthal" με χαρακτηριστικό παράδειγμα το "Kanthal" της UD.

• Χρήσιμο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Χρησιμοποιω αυτο το συρμα της crazy wire και ειμαι ευχαριστημενος. 

Αν τωρα βρουμε να παρουμε το γνησιο που λεει ο Μακης, ακομα καλυτερα θα ειναι πιστευω. 

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Να συμπληρώσω ότι η

βγάζει διαμέτρους από 0,010 έως 12,000 mm δηλαδή σε AWG από 60 έως 4/0 (0000)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Η Kanthal ανάλογα με τον τύπο του σύρματος βγάζει και διαφορετικές διαστάσεις - διαμέτρους - πάχος.

Υπάρχουν 102 τύποι συρμάτων Kanthal αν δεν κάνω λάθος.

Μπορείτε να δείτε τον κατάλογο για τα σύρματα Kanthal

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Χθες αλλαξα βαμβακι στον ατμοποιητη και παρατηρησα κατι αξιοσημείωτο. Αυτη την φορα δεν αλλαξα συρμα μετα απο 20 ml. Ηταν σχεδον σε αριστη κατασταση ενω δεχοταν συνεχως την πιεση των 30watt. Συρμα INOWIRE. Τελικα το συρμα δικαιολογει την τιμη του. 

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Γιά πες λίγο στήσιμο (και ατμοποιητή εννοείται)  :default_bye:

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Inowire 0.51mm σε 3αρι πυρηνα στον engine nano

• Χρήσιμο (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη