Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αγαπημενο Συρμα Και Γιατι......

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
116 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

αυτα ειναι εμπιστα κομματια απο vapeexperts παιδια;

πάρε απο μια εταιρεία που πουλάει το καρούλι έτοιμο, δεν λέω οτι δεν ειναι έμπιστο, ΑΛΛΑ έτσι θα πάρεις 10 μέτρα στα 10ευρω ( με το μέτρο) ενώ στο λινκ που σου έβαλα θα πάρεις 5,5€ τα 10 μέτρα)

OFFLINE   tpal

tpal

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
Ισχύει και δεν ήξερα ότι φέρνει η vapeland οπότε κομπλέ. Ευχαριστώ πολύ παίδες

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

θεωρώ οτι αυτό το κάνει γιατί από την στιγμή που περνάει την οποιαδήποτε επεξεργασία στα μηχανουργεία τους παύει να είναι το αυθεντικό ( εμένα αυτό μου δείχνει μια εταιρεία που σέβεται και την kanthal και τον πελάτης της αλλά και τον ανταγωνισμό της....) και στα συν, οτι αν βάλει το logo της μαμάς εταιρείας θα παει η χ  vapeland  και θα υποστηρίξει ας πούμε οτι κάνει διακρίσεις η μαμά εταιρεια και δίνει μόνο στην crazy μικρές διατομές...κατι που σίγουρα δεν θα το επέτρεπε η ίδια η κανθαλ)

Νικόλα διαφωνώ μαζί σου κάθετα, και είμαι σε θέση να σε διαβεβαιώσω ότι αυτά που γράφω είναι 100% αληθή.

Περισσότερα στο π.μ. που σου στέλνω.

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

αυτα ειναι εμπιστα κομματια απο vapeexperts παιδια;

Ναι ειναι
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Νικόλα διαφωνώ μαζί σου κάθετα, και είμαι σε θέση να σε διαβεβαιώσω ότι αυτά που γράφω είναι 100% αληθή.

Περισσότερα στο π.μ. που σου στέλνω.

οκ, όλοι έχουν τα προβλήματα τους..αχχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχχα, :mollie:  :mollie:  :tongue_updown:  :hahahaha:

δεν έχουμε κάτι να διαφωνήσουμε,απο την στιγμή που η crazy δηλώνει στην σελίδα της οτι το σύρμα πάνω του 1mm είναι της kathal και μάλιστα με όλες τις επισημότητες ( logo,trade mark, χώρα προέλευσης κτλ κτλ ) είναι κάτι που δεν χωρά αμφισβήτηση,( ειτε σαν crazy ,ειτε σαν vape coil ειτε σαν mesh wire,-επωνυμιες/εταιρειες που συνεργαζονται ή ανηκουν στον ιδιο ομιλο με την crazy)

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Kanthal A1 και ξερω ψωμι!!!! Μακη περιμενω να δω δημοσιευση σου περι συρματος εκ σουηδιας απο το e-shop που στηνεται. Παντως παιδια οσοι στηνεται spaced coils και σας βγαινει η πιστη να κανετε τις αποστασεις των σπειρων ισοποσες βρηκα λυση (εκτος χρησης βιδας που σε βοηθανε τα αυλακια απο τις βολτες) αλλα με την προυποθεση οτι θα στριψετε το συρμα με coil master κυλινδρο-τρυπανακι.

Λοιπον......εφοσον εχετε στριψει το συρμα και εχετε ισιωσει τα ποδαρακια των αντιστασων, περνετε ενα μαχαιρι (το λεπτοτερο κατα προτιμηση που διαθετεται ωστε να ειναι ελαχιστη η αποσταση των σπειρων) και ενω βλεπετε την αντισταση απο επανω πατε και βαζετε το μαχαιρι σε καθε μια εσοχη μεταξυ των σπειρων (ειναι ενωμενες βεβαια ως microcoil και ετσι τις ανοιγετε βαση παχους μαχαιριου). Αυτο το κανετε σε ολες τις ενωμενες εσοχες του coil καθως επισης και απο την αλλη μερια του. Ετσι οι αποστασεις θα ειναι αλφαδι μιας και το παχος τις λαμας του μαχαιριου ειναι  σταθερο σε ολες τις περιπτωσεις που επεμβηκατε πανω στην αντισταση.

Κεντραρετε καλα , σταθερο χερι , αργες και ηρεμες κινησεις και αν δεν σας κατσει με την πρωτη μην απογοητευτειτε , αξιζει να ξαναπροσπαθησετε διοτι εκτος απο το οπτικο αποτελεσμα, παιζει κατ' εμε ρολο στην αποδοση γευσης διοτι τα spaced coils δινουν ενα σκαλι πανω σε γευση. Παντα βεβαια κατα του δικο μου γουστου. Μια δοκιμη πιστευω θα σας πεισει.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Γιάννη δεν χρειάζεται να κάνεις όλη αυτήν την χρονοβόρα διαδικασία με το μαχαίρι.

Στο παρακάτω βιντεάκι δείχνω πώς γίνεται spaced coil σε λίγα δευτερόλεπτα.

Δες από το 2:20 και μετά πώς γίνεται πανεύκολα με κουροεργαλείο η τέλεια αντίσταση:

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Μάκη πολύ ωραίο το βιντεάκι, αλλά έχω μια μόνιμη απορία που μου καθυστερεί τα στησίματα ή φτιάχνει αντιστάσεις με όχι τόσο καλλιτεχνικά σπειράματα. Αν το πλάτος της αντίστασης είναι πιό μικρό από την απόσταση των post κανένα πρόβλημα, ανοίγεις λίγο τις σπείρες για να έρθουν οι άκρες στην απόσταση των post. Αν όμως η αντίσταση είναι πιό μεγάλη από αυτή την απόσταση όταν την βιδώνεις καμπυλώνεται και δεν είναι συνήθως δυνατό να φέρεις τις σπείρες πιό κοντά για να γίνει ευθεία. Μία λύση είναι να λυγίσεις τις ελεύθερες άκρες για να είναι όσο το πλάτος των post, αλλά αυτό εύκολα λέγεται αλλά δύσκολα γίνεται. Ένα άλλο θέμα είναι να ευθυγραμμίσεις τις άκρες της αντίστασης ώστε να βγαίνουν από το κέντρο της πρώτης και της τελευταίας σπείρας οπότε να υπάρχει ίδιο ύψος της αντίστασης και από τις δύο πλευρές (όπως στις έτοιμες).Δοκίμασα να τις πατήσω με μυτοτσίμπιδο ταυτόχρονα πάνω στον οδηγό αλλά δεν το έχω πετύχει ποτέ. Τέλος και απλά ενημερωτικά για κάποιους φίλους που τώρα ξεκινάνε τους επισκευάσιμους, σε περίπτωση που τα post είναι ψηλά και θέλουμε η αντίσταση να βρίσκεται πιό χαμηλά χωρίς να υπάρχει πολύ ελεύθερο σύρμα για να φτάσει τα post, τυλίγουμε το σύρμα αριστερόστροφα οπότε οι σπείρες κοιτάνε προς τα κάτω.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Μάκη πολύ ωραίο το βιντεάκι, αλλά έχω μια μόνιμη απορία που μου καθυστερεί τα στησίματα ή φτιάχνει αντιστάσεις με όχι τόσο καλλιτεχνικά σπειράματα.
Αν το πλάτος της αντίστασης είναι πιό μικρό από την απόσταση των post κανένα πρόβλημα, ανοίγεις λίγο τις σπείρες για να έρθουν οι άκρες στην απόσταση των post. Αν όμως η αντίσταση είναι πιό μεγάλη από αυτή την απόσταση όταν την βιδώνεις καμπυλώνεται και δεν είναι συνήθως δυνατό να φέρεις τις σπείρες πιό κοντά για να γίνει ευθεία.
(εδω υπαρχει η λυση με τις κολητες σπειρες γιατρε, αν θελεις ντε και καλα ανοιχτες κανε 1-2 λιγοτερες)

Μία λύση είναι να λυγίσεις τις ελεύθερες άκρες για να είναι όσο το πλάτος των post, αλλά αυτό εύκολα λέγεται αλλά δύσκολα γίνεται.
(εύκολο είναι,στο σημείο που θέλεις να γυρίσεις την άκρη βάζεις ενα μυτοτσιμπιδο και λυγίζεις το σύρμα, θα δημιουργηθεί μια πανέμορφη γωνία..) 

Ένα άλλο θέμα είναι να ευθυγραμμίσεις τις άκρες της αντίστασης ώστε να βγαίνουν από το κέντρο της πρώτης και της τελευταίας σπείρας οπότε να υπάρχει ίδιο ύψος της αντίστασης και από τις δύο πλευρές (όπως στις έτοιμες).Δοκίμασα να τις πατήσω με μυτοτσίμπιδο ταυτόχρονα πάνω στον οδηγό αλλά δεν το έχω πετύχει ποτέ.
(πάλι το ιδιο με μικρο μυτοτσιμπιδο ( ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ,) δεν υπάρχει κανένας λόγος, η αντίσταση είναι ίσια με τις άκρες να ξεκινάνε πάνω και κάτω,εκτός αν την μετράς με μοιρογνωμονιο που μπορεί να χάνει 0,001  της μοιρας...

Τέλος και απλά ενημερωτικά για κάποιους φίλους που τώρα ξεκινάνε τους επισκευάσιμους, σε περίπτωση που τα post είναι ψηλά και θέλουμε η αντίσταση να βρίσκεται πιό χαμηλά χωρίς να υπάρχει πολύ ελεύθερο σύρμα για να φτάσει τα post, τυλίγουμε το σύρμα αριστερόστροφα οπότε οι σπείρες κοιτάνε προς τα κάτω.
Διαφωνώ και δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση τα πόδια πάνω, μεγάλη πιθανότητα να κάνει την εμφάνιση της μια μικρή μεταλιλα, (σε αυτή την περίπτωση είτε χρησιμοποιείς γωνιακή λαβίδα είτε κατασκευάζεις ένα εργαλειακι σαν αυτό που δίνει στον καινούργιο berserker η μαμά εταιρεία)

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δημήτρη δεν έχω ποτέ τέτοιου είδους πρόβλημα γιατί ποτέ δεν κάνω αντίσταση πάνω από 6 σπείρες. ;)

Τα περισσότερα στησίματα που κάνω είναι με 5 ή 6 σπείρες και σε εξαιρετικές περιπτώσεις (π.χ. dripper) θα ξεφύγω από τα τετριμμένα και θα κάνω περισσότερες.

Όταν σώνει και καλά θες να κάνεις παραπάνω σπείρες (π.χ. 8), δεν τις ανοίγεις τόσο πολύ όπως έκανα στο βιντεάκι αλλά λιγότερο και τις συμπιέζεις περισσότερο.

Το αποτέλεσμα θα είναι να είναι μεν ανοιχτές αλλά λιγότερο, οπότε οι 8 σπείρες θα καταλάβουν τον χώρο που θα καταλάμβαναν οι 6 πιο ανοιχτές.

Πολύ βασικό για να μην χαλάει η αντίσταση κατά την διάρκεια του βιδώματος στα ποστ, είναι να την βιδώνουμε ενώ η αντίστασή μας είναι στον πυρήνα που την τυλίξαμε (κατσαβιδάκι κουροκόιλερ, βίδα κλπ) όπως δείχνω στο βιντεάκι.

Τον πυρήνα τον βγάζουμε μέσα από την αντίσταση μόνο αφού τελειώσουμε το στήσιμο της αντίστασης.

Μ' αυτό τον τρόπο καταφέρνουμε να έχουμε τέλειο αποτέλεσμα. :D

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

@

Τα ξέρω όλα αυτά, δοκιμή ήταν να δω αν τα ξέρετε κι εσείς  :mollie:  :mollie:  :mollie:

Κάποιες ιδέες θα τις δοκιμάσω, αλλά τις σπείρες τις καθορίζω από την αντίσταση που θέλω και το σύρμα που έχω και πραγματικά δεν είχα ακούσει ξανά για το θέμα της "ανάποδης" αντίστασης. Θα το ψάξω γιατί δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην κοιτάνε τα πόδια πάνω  :)

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δημήτρη το έχουμε γράψει αρκετές φορές ότι η ωμική αντίσταση δεν παίζει ρόλο στα ηλεκτρονικά μοντάκια αρκεί να είναι μέσα στα όρια που θέτει ο κατασκευαστής (του μοντ)

Το αν η ωμική αντίσταση θα είναι 0,7 ή 1,4 Ohm δεν παίζει κανένα ρόλο.

Η πλακέτα θα δώσει τα Watt που ζητάμε υπολογίζοντας όλα τα δεδομένα.

Η ωμική αντίσταση παίζει σημαντικό ρόλο μόνο όταν στήνουμε ατμοποιητή για μηχανικό μοντ και εκεί πρέπει να υπολογίσουμε την αντίσταση ανάλογα με το πάχος και είδος του σύρματος που έχουμε αλλά και με το πόσα Watt θέλουμε να το λειτουργήσουμε.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Σε power mode αν θέλω να έχω συγκεκριμένο heat flux με δεδομένο σύρμα και διάμετρο σε σχετικά χαμηλά watt, ουσιαστικά έχω ορίσει και Ohms γιατί πλέον οι σπείρες παίζουν σε μικρό εύρος, σωστά;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου Δημήτρη.

Αν κάνεις στήσιμο με σύρμα Kanthal 26 ΑWG 8 σπείρες σε πυρήνα 2,5mm (1 Ohm) και θέλεις Heat flux π.χ. 180 θα πρέπει να το δουλέψεις στα 20W

82,09K   10 Αριθμός λήψεων

Αν κάνεις στήσιμο με σύρμα Kanthal 26 ΑWG 6 σπείρες σε πυρήνα 2,5mm (0,75 Ohm) και θέλεις Heat flux πάλι 180 θα πρέπει να το δουλέψεις στα 15W

80,34K   11 Αριθμός λήψεων

Με οποιοδήποτε σύρμα στήνουμε για να έχουμε το ίδιο Heat flux ανάλογα με τον αριθμό των σπειρών πάνε και τα Watt (σε Power mod αναφέρομαι).

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Για κάνε έναν υπολογισμό όταν έχεις κέφι: στον α' ατμο η απόσταση των πόστ χωράει 8 σπείρες και στον β' 5 σπείρες στην ίδια διάμετρο (για να βγουν ίσια τα ποδαράκια). Αυτό δεν αλλάζει όλο τον υπολογισμό;

Μη το κάνεις, πρέπει να είναι κάποιος τελείως ανώμαλος για να θέλει να φτιάξει αντίσταση όπως λέω  :wallbash: Τον τελευταίο καιρό βάζω με SS304L (Inowire) 0,32mm 5-5,5 σπείρες στα 2,5mm και 6 σπείρες στα 2mm και βιδώνω την καμπάνα γρήγορα για να μη δει κανείς πώς βγήκε  :lotpot:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Το απέκτησα πρόσφατα από Κίνα μεριά κυρίως επειδή δεν έβρισκα τόσο λεπτό στην εδώ αγορά.Με έκπληξη παρατήρησα ότι δεν μυρίζει μηχανολαδα και λοιπά συναφή όπως της ud.

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Δεύτερο αγαπημένο σύρμα και αυτά τα δύο είναι που δουλεύω το τελευταίο διάστημα

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Απο τα τρία κινέζικα Vandy Vape, Geekvape και UD ποιό να προτιμήσω;

Ένα UD Kanthal Α1 έχω...

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Σίγουρα όχι UD. Θα έπαιζα στα άλλα 2. Προσωπικά χρησιμοποιώ VV.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

@

Προτίμησε το Vandyvape  :)

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη