Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Skyline RTA (Coppervape)

* * * * * 2 ψήφοι Skyline Coppervape Παρουσίαση

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
329 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 176 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Δεν ξερω αν η κυκλικη απο την κωνικη δινει καλυτερη,πιθανοτατα  ομως να αποδιδει διαφορετικα τα αρωματα

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   sergor

sergor

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Σεργιος
  • ΠεριοχήΚΟΖΑΝΗ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:λίγο απ'ολα

πολλοι γευστικοι ατμο/τες έχουν κυκλική επεξεργασία από μέσα. προσωπικά δεν εχω δοκιμάσει, κρίνω από τις εμπειρίες αλλονων   

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 196 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Εγω δεν κατάλαβα κάποια διαφορά στην γευση πάντως , με κοντή και με μεγάλη καμπάνα ίδιο γευση !

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Επισυναπτόμενο Αρχείο  image.jpeg   85,66K   9 Αριθμός λήψεων

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 06 Μάρτιος 2018 - 17:29.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   sergor

sergor

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Σεργιος
  • ΠεριοχήΚΟΖΑΝΗ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:λίγο απ'ολα

βάλε clapton και ανέβα στα 25 watt

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Ο Βασίλης μου είχε πει ότι με το skydrop αυξάνεται η ένταση της γεύσης και ο ατμός γίνεται πιό ζεστός, αλλά δεν αλλάζει η διακριτική ικανότητα. Ο κύριος λόγος των μεταβολών είναι το μήκος της καμπάνας και όχι το σχήμα της. Τέλος, ο βασικός λόγος που κυκλοφόρησε ήταν αισθητικός και όχι λειτουργικός.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.609 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Aν τον έχεις στημένο με πολύ ανοιχτό airdisk για πνευμονικές μπορείς να βάλεις "κλάφτον". :laugh1:

Αν τον έχεις στημένο για σφιχτές τζούρες μέχρι 0,40mm σύρμα είναι αρκετό.

• Συμφωνώ! (+) x 5

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Το πιο ανοικτό που είχα ποτέ ήταν μέχρι να βρω το airdisk στο σιφόνι του νεροχύτη  :wallbash:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.609 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Κλωνο-ορινγκς συνέχεια.

Πριν 20 μέρες περίπου πήρα έναν κλωνοSKY και στο δεύτερο τανκάκι (μετά από καλό πλύσιμο βέβαια) μου έβγαζε λαστιχίλα με αποτέλεσμα να  αλλοιώνει την γεύση του υγρού.

Επειδή δεν είχα τα γνήσια στην καβάτζα, είπα να ακολουθήσω την συνταγή του Δημήτρη @

που αποδεδειγμένα καθαρίζει από μυρωδιές τα Κινεζο-ορινγκάκια.

Τα έβαλα λοιπόν όλα μέσα σε χλιαρό κοκτέϊλ (νερό - ξύδι - υγρό σαπούνι πιάτων) για 24 ώρες.

Μετά τα έβγαλα και τα ξέπλυνα πολύ καλά και τα άφησα να στεγνώσουν και να επανέλθουν στην αρχική τους μορφή για άλλες 24 ώρες, μιας και είχαν ξεχειλώσει από το πολύ μούλιασμα. :laugh1:

Αφού επανήλθαν στην αρχική τους μορφή τα έβαλα στον κλωνοSKY και αφού τον έστησα έκανα 3 τανκάκια μέχρι να αρχίσει να αλλοιώνεται η γεύση του υγρού.

Στο τέταρτο τανκάκι αν και άλλαξα βαμβάκι άρχισα να νιώθω πιο έντονα την λαστιχίλα πράγμα που επιβεβαιώθηκε και από δύο συνατμιστές που έτυχε να έρθουν σπίτι μου για καφεδάκι και παραλαβή του Hussar RDTA, ο Περικλής @

και ο Βασίλης @

Σήμερα τον έλυσα γιατί το υγρό δεν ατμιζόταν και διαπίστωσα ότι όλα τα κινεζοορινγκάκια είχαν ψωριάσει και ένα ήταν τόσο ταλαιπωρημένο που μόλις το τέντωσα λιγάκι κόπηκε αμέσως.

Δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό και μάλλον φταίει το εκρηκτικό κοκτέϊλ στο οποίο έκαναν μπάνιο υποχρεωτικό για 24 ώρες. :lotpot:

Υπομονή τώρα μέχρι να προμηθευτούμε τα γνήσια γιατί εδώ Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν.

Στην παρακάτω φωτό φαίνεται το χάλι ενός εκ των ορινγκς.

323,98K   5 Αριθμός λήψεων

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.337 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Μάκη το θέμα orings είναι μια πονεμένη ιστορία.

Το γεγονός ότι σου ψώριασε είναι κάτι που μπορεί να συμβεί.

Η πιθανότητα να συμβεί είναι μεγαλύτερη σε αυτά των κλώνων ίσως λόγω κατώτερης ποιότητας.

Αντίστοιχα με εσένα έχω και εγώ πρόβλημα με τα αντίστοιχα orings (αυτά που στεγανοποιούν το τανκ), μόνο που αυτή τη φορά μιλάμε για τα αυθεντικά.!!!

Στο δικό μου skyline ,που τα orings έχουν αντικατασταθεί με τα γνήσια, έχουν ψωριάσει και τα δυο.

Τα συγκεκριμένα δεν έχουν περάσει το "εκρηκτικό κοκτέιλ" των 24 ωρών αλλά παρ αυτά ψώριασαν.

Αντίστοιχα orings άλλων κλώνων που χρησιμοποιώ για μεγάλο χρονικό διάστημα (Kayfun 3.1, Doggy κ.α.) δεν έχουν πάθει το παραμικρό.

Αστοχία υλικού, όριο χρήσης,υλικό κατασκευής ή δεν ξέρω τι άλλο δημιουργούν τέτοια θέματα.

Αν δεν κάνω λάθος την τελευταία φορά που βρεθήκαμε σου είχα αναφέρει το "πρόβλημα" με τα συγκεκριμένα orings.

Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω εύκαιρο φωτογραφικό υλικό και θα το ανεβάσω την επόμενη φορά που θα στήσω τον ατμοποιητή. ;)     

• Χρήσιμο (+) x 5
  • Χμμμμμ !!! x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.609 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δημήτρη έχω τον γνήσιο πάνω από χρόνο με τα ίδια ορινγκς (γνήσια) και είναι σαν καινούργια.

Τα ορινγκς του κλώνου εκτός ότι βρωμάνε είναι πολύ ευαίσθητα και μειωμένης αντοχής από ότι φάνηκε.

Για μένα δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ γνήσιων ορινγκς και κλώνου.

Το ότι σου ψώριασαν εσένα τα γνήσια στα καλά καθούμενα και μάλιστα από ότι ξέρω σε μικρό χρονικό διάστημα λειτουργίας, αυτό είναι άξιο απορίας και φοβάμαι ότι ίσως η ποιότητα των γνήσιων ορινγκς πλέον να μην είναι αυτή των πρώτων παρτίδων.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Δημήτρη είναι περίεργο γιατί θα συμφωνήσω με τον Μάκη ότι τα o-ring του γνήσιου δεν μου έχουν φθαρεί παρά του ότι τα έχω βγάλει αρκετές φορές. Μια φορά που φάνηκε ότι έχουν "κολλήσει" έφταιγε το ότι είχα βάλει VG και στο αυλάκι που κάθεται το λάστιχο σε περιοχές που ανεβάζουν θερμοκρασία γιατί έγινε σε όλους τους ατμοποιητές μου. Μετά το πλύσιμο ήταν όπως πριν. Θα σου έλεγα να ρωτήσεις τον Βασίλη, αλλά μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να ρωτήσεις τον κατασκευαστή γιατί χαλάνε τα o-rings όταν τα βάζεις σε κλώνο  :whistling:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 176 Δημοσιεύσεις

Εγω τωρα που ντρεπομαi να πω οτι του κλωνου μου τα oring που τα δουλευω απο τοτε που τον εχω,

δηλαδη περιπου νομιζω 6 μηνες ισως και παραπανω και δεν εχουν κανενα θεμα αλλα παντα μετα απο πλυσιμο τα λυπαινω με βαση.

Μπανακι του κανω καθε φορα απο την πρωτη μερα με corega και σαπουνονερο,ντετολ αν παιζει καποιο ρολο.

Καμια περιεργη γευση εξαρχης,αν και συνεχεια με λεμονοταρτα τον εχω.

Πιστευω οτι ειναι οπως κατσει με τους κλωνους οπως εχουμε ξαναπει.

Και για τα αυθεντικα oring ισως και παλει μπορει να ειναι και παρτιδες μιας και με το φαινομενο εχουν γραφτει τα παντα ολα με το θεμα των oring.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.337 Δημοσιεύσεις

@

Δημήτρη τα orings λιπαίνονται με VG μετά από κάθε πλύσιμο

Το πρόβλημα το διαπίστωσα πριν από περίπου 2 εβδομάδες όταν πήγα να λιπάνω τα orings και είδα μικρά κομματάκια πάνω στη μπατονέτα.

Τα συγκεκριμένα έχουν αλλάξει περίπου 10 ημέρες μετά την αγορά του κλώνου δηλ. πάνω από χρόνο.

Το πλύσιμο που κάνω είναι το ίδιο σε όλους του ατμοποιητές μου.

Θεωρώ τουλάχιστον περίεργο να έχω κλώνο σε χρήση περίπου 2+1/2 χρόνια με κλωνοorings και να μην έχουν πάθει κάτι και να προκύψει στο συγκεκριμένο με τα αυθεντικά.

Τείνω να καταλήξω σε αυτό που λέει ο Θοδωρής @

και ο Μάκης @

ότι μπορεί κάποιες παρτίδες να έχουν τα θέματά τους.

Πάντως δεν το θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό θέμα μιας και τα orings είναι αναλώσιμα με όχι ιδιαίτερο κόστος. 

• Συμφωνώ! (+) x 6

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Εχω 3 κλώνους .Δεν αντιπετωπισα ποτε προβλημα χωρις να κανω κατι ιδιαίτερο,και τους εχω αλλαξει τα φωτα.Δλδ οταν τους πλένω δεν τα βγαζω ποτε,δεν τα λιπαίνω κτλ.Τελικα ειναι τι θα σου κάτσει.

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

179,91K   3 Αριθμός λήψεων

Σίγουρα;;;

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 07 Μάιος 2018 - 10:47.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 176 Δημοσιεύσεις

:lol:  :lol: ναι γιατρε μου ειναι ξερεις η σαπουνοκρεμα χεριων απλα ειναι της dettol.Βαζω και νερακι και τα σαπουνιζω ολα τα κομματια του ατμο.

Δεν ξερω και δεν νομιζω να παιζει ισως και κανενα ρολο απο καποιο αλλο συμβατικο κρεμοσαπουνο.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Giorgos.K

Giorgos.K

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις

@

attachicon.gif

Σίγουρα;;;

Έχω και εγώ τον skyline κλώνο και πέρα από το oring του αέρα που κόπηκε από δικό μου λάθος (και συνέχισα να το χρησιμοποιώ 1 μήνα ) δεν αντιμετώπισα τέτοιου είδους προβλήματα. Νομίζω ότι είναι η παρτίδα ή έχουν παλιώσει , ξεραθεί. Έχω ακούσει και με τα γνήσια προβλήματα.  

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.337 Δημοσιεύσεις

Χρωστούσα κάποιες φωτογραφίες από τα αυθεντικά orings που στεγανοποιούν το τζάμι του skyline.

Skyline1oring.jpg

Από όλα τα orings του ατμοποιητή είναι τα μοναδικά που έχουν "πρόβλημα".

Δυστυχώς δεν έχω καλή αυτόνομη φωτογραφική μηχανή και δεν μπορώ να βγάλω κοντινή και πιο αναλυτική φωτογραφία, αλλά πιστεύω ότι φαίνεται η αλλοίωση.

Παρ όλη όμως την εμφανή αλλοίωση δεν υπάρχει πρόβλημα στη στεγανότητα του ατμοποιητή και μέχρις ώρας δουλεύει χωρίς πρόβλημα. 

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 296 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Τα γνήσια ο-ring της SM είναι απο σιλικόνη με επικάλυψη teflon.

Χημικός δεν είμαι αλλά το teflon πιθανόν να είναι για προστασία απο τις θερμοκρασίες. Τώρα αν το πειράζει κάποια απο τις ουσίες που χησιμοποείται για το καθάρισμα δε ξέρω.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Ναι κάνω "βρώμικα" υγρά

Ναι έβαλα λίιιιιγο παραπάνω βαμβάκι απ'ότι συνήθως

Όχι η ρύθμιση των υγρών δεν είναι πολύ ανοιγμένη

Όχι δεν είναι παλιό στήσιμο (μόλις τελειώνει το δεύτερο τανκάκι)

:wtf2png:  ξερνάει σκούρο υγρό σαν τρελός. Με το ίδιο υγρό στον kf prime ούτε ίχνος επιστροφής μετά από 5 τανκ. Μάλλον ήρθε η ώρα να βρει το νέο του ιδιοκτήτη  :angry:

IMG_20180605_094240.jpg

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη