Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Skyline RTA (Coppervape)

* * * * * 2 ψήφοι Skyline Coppervape Παρουσίαση

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
329 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
Εμενα η αντισταση μου βγηκε τωρα 1,19 Ωμ . Τι watt παιζουμε
για αναλογα την αντισταση που θα μας βγει, απο 0,1 Ωμ εως 2 που μπορει να βγει..

επισης εκανα ενα ξεπλυμα του skyline ,και νιωθω οτι το δαχτυλιδι που βιδωνει για να ασφαλιζει τα υγρα δεν καθετε καλα ,δλδ δεν ηταν οπως πριν.Προσπαθω να γυρισω μονο το δαχτυλιδι και γυρναει ολη η καμπανα μεσα στο γυαλι.

Επεξεργάσθηκε απο montevoutsas, 29 Νοέμβριος 2018 - 11:38.

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

για αναλογα την αντισταση που θα μας βγει, απο 0,1 Ωμ εως 2 που μπορει να βγει..

Μην αφήνεις τις αντιστάσεις να σου βγαίνουν αυτές

Βγάλτες εσύ εκεί που θες

Κι αυτό γίνεται εδώ

Please Login or Register to see this Hidden Content

επισης εκανα ενα ξεπλυμα του skyline ,και νιωθω οτι το δαχτυλιδι που βιδωνει για να ασφαλιζει τα υγρα δεν καθετε καλα ,δλδ δεν ηταν οπως πριν.Προσπαθω να γυρισω μονο το δαχτυλιδι και γυρναει ολη η καμπανα μεσα στο γυαλι.

Για τον Skyline και το δαχτυλίδι που γράφεις μάλλον το έσφιξες πολύ υποθέτω

Όμως περισσότερα ΜΟΝΟ από αυτούς που τον έχουν

:default_bye:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

θα ηθελα επισης να κανω ποιο σφικτο/τσιγαρισιο τον skyline. Εχω airdisks , απλα δεν τα εχω ξανα χρεισιμοποιησει και θα ηθελα να μου πειτε τι παιζει / και στησιματα για το καθε airdisk...

Στην παρουσίαση του Skyline στην πρώτη σελίδα του νήματος ο Δημήτρης @

κάνει

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΗ

παρουσίαση των airdisk του ατμο/τη

Διάβασε και γι αυτά και για όλο τον ατμο/τη μιας και τον έχεις

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.609 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Μήπως στραβοβίδωσες το δαχτυλίδι;

Κάτι δεν συναρμολόγησες σωστά. :WhatHeMeans:

Δεν μπορεί να γυρίζει όλη η καμπάνα μέσα στο γυαλί.

Απορώ πώς τα κατάφερες. :D

Όταν λύνουμε τον Skyline φροντίζουμε να μην έχουμε κλειστή την ρύθμιση των υγρών, αλλά ανοιχτή.

Ξεβίδωσε το δαχτυλίδι, προσάρμοσε σωστά το πάνω μέρος που κινείται δεξιά - αριστερά για να ανοιγοκλείνει τα υγρά.

Ξαναβίδωσε το δαχτυλίδι με προσοχή να μην το στραβοβιδώσεις.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.337 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Αν γυρνάει όλη η καμπάνα κοίταξε λίγο μήπως έχει κατέβει πολύ χαμηλά η εσωτερική καμπάνα με αποτέλεσμα να μην δουλεύει το ανέβασμα και κατέβασμά της.

Αν έχει γίνει αυτό, βίδωσέ την με το χέρι μέχρι να βγει προς τα πάνω.

Επίσης έλεγξε αν το τζάμι του τάνκ έχει κουμπώσει σωστά χωρίς κενά.

Τώρα όσο αφορά τα σύρματα και τα στησίματα, χωρίς να διαφωνώ σε κάτι με όσα σου έγραψαν πιο πάνω, θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις σύρματα 0,32 (28AWG) - 0,40 (26AWG) και 5-6 σπείρες.

Το πόσο θα σου βγει η αντίσταση και τι watt θα χρησιμοποιήσεις στο έγραψε ο Κώστας @

(steam engine).

Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε. 

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
Παντος , και το τσαμακι,ραγισε πριν λιγο. Οταν ειχε σπασει το προηγουμενο τσαμακι οταν το αλλαξα και το γυρνουσα να το βαλω.μεσα ακουγοταν σαν κριτσ κριτσ.

Δεν ξερω τι κανω λαθος ρε παιδια,παντα ολο κατι γινετε και δεν με αφηνει να το απολαυσω. Εστησα οπως το βιντεο που εστειλε.ο μακης αλλα παλι εχω αισθηση καμενο . δεν ξερω τι να κανω.

Το βαμβακι θα ηθελα να ρωτησω ποση ποσοτητα να βαζω , εχω pads αυτην την στιγμη.

Το συρμα μου ειναι 0,32mm 28 ga kanthal 30feet.
και απο 5 εως 20 το πολυ watt παιζω

Επεξεργάσθηκε απο montevoutsas, 30 Νοέμβριος 2018 - 08:44.

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 149 Δημοσιεύσεις

Αρχικά είχα το ίδιο περίεργο φαινόμενο με αίσθηση dry hit προς το καμένο. Γύρναγα αμέσως ανάποδα, ξεβίδωνα deck και τα βαμβάκια ήταν κανονικά βρεγμένα. Με τα πολλά το μόνο που μπορούσα να υποθέσω ήταν ότι το πρόβλημα δεν ήταν στην τροφοδοσία αλλά κάπου αλλού. Οι υποψίες μου πηγαίναν στο ότι μάλλον προσπαθούσα να βάλω παραπάνω σπείρες από ότι η απόσταση των post επιτρέπει και ενώ πάντα της έκανα ανοικτές αυτές κατά το βίδωμα μπορεί να στράβωναν ακόμα και εάν είχα τον άξονα περασμένο. Στο dry burn δεν εμφάνιζε hot legs ή spots αλλά μετά το πέρασμα του βαμβακιού ίσως κάτι να είχε αλλάξει. Τελευταία δεν το έχω ξαναπάθει πάντως. 

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Εδω κατι εχει στραβοβιδωσει 100%.....ξεβιδωμα....ριξε λιγο υγρο (για λαδωμα)...και σιγα-σιγα ξαναβιδωσε...αμα στραβοβιδωνει συνεχεια.....αντε με γεια..!!!!

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Παντος , και το τσαμακι,ραγισε πριν λιγο. Οταν ειχε σπασει το προηγουμενο τσαμακι οταν το αλλαξα και το γυρνουσα να το βαλω.μεσα ακουγοταν σαν κριτσ κριτσ.

Δεν ξερω τι κανω λαθος ρε παιδια,παντα ολο κατι γινετε και δεν με αφηνει να το απολαυσω. Εστησα οπως το βιντεο που εστειλε.ο μακης αλλα παλι εχω αισθηση καμενο . δεν ξερω τι να κανω.

Το βαμβακι θα ηθελα να ρωτησω ποση ποσοτητα να βαζω , εχω pads αυτην την στιγμη.

Το συρμα μου ειναι 0,32mm 28 ga kanthal 30feet.
και απο 5 εως 20 το πολυ watt παιζω

Οταν σπαει ραγιζει τζαμι....το αλλαζουμε και το ξεπλενουμε πολυ -πολυ καλα...να μην αφησσει "γρεζια" απο το τζαμι.....αν νοιωσουμε γρατσαγρουτσα....ξανα πλυσιμο και με μια παλια οδοντοβουρτσα τριψιμο να σιγουρευτουμε οτι καθαρισε

Κανε 4 σπειρες που να μην ακουμπανε μεταξυτους....μετρα την αντισταση.....και να κοιταξεις να ειναι ιδια τα αποτελεσμετα της μετρησης και οταν βιδωνεις-κλεινεις τον ατμοποιητη για να τον ατμισεις....για να εισαι σιγουρος οτι δεν ακουμπαει καπου το συρμα

Αν εχεις διαφορετικη αντισταση οταν ειναι "ανοιχτη" η αντισταση , δηλ. χωρις την καμπανα απο πανω...τοτε καπου ακουμπαει το συρμα σου και σου κανει χοτσποτ (ελληνιστι)

Ανοιξε το ντεκ και συμμαζεψε την αντισταση

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

@

Μήπως να δοκιμάσεις κανένα RDA ? γιατί με το βίδωμα που κάνεις τον τελείωσες τον Skyline

Επεξεργάσθηκε απο Scorpion, 30 Νοέμβριος 2018 - 19:51.

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις

Μου αφηνει μια γευση εντονη στο στομα σαν να μου πεταει υγρο στο στομα , ενω πριν δεν μου αφηνει. γιατι συμβαινει αυτο ; 

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Παιδιά, είναι κλώνος ενός δύσκολου στην αντιγραφή ατμοποιητή, όσο κι αν κάποιοι επιμένουν (προφανώς από την επαγγελματική τους εμπειρία) ότι είναι πανεύκολος. Δεν υπάρχει πάντα πλήρης αντιστοίχιση των επιμέρους τμημάτων, οπότε άλλοι είναι τελείως προβληματικοί, άλλοι κουτσά στραβά δουλεύουν και άλλοι παίζουν καλά. Μπορεί κάποιος να δίνει μια σωστή συμβουλή για κάποιο πρόβλημα, αλλά να μην εφαρμόζεται σε μια άλλη (αν και παραπλήσια) εκδοχή του ατμοποιητή. Αν δείτε ότι ενώ τα κάνετε όλα σωστά εξακολουθεί να βγάζει πρόβλημα, πάτε γι' άλλα και μη το ταλαιπωρείτε το πράγμα. Τα δικά σας νεύρα θα σπάσουν όχι του Κινέζου.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.609 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Αν είναι μόνο αυτό το θέμα που έχεις κοίταξε λιγάκι το στήσιμο που του έχεις κάνει, μήπως έχεις υπερτροφοδοσία.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις

@

Αν είναι μόνο αυτό το θέμα που έχεις κοίταξε λιγάκι το στήσιμο που του έχεις κάνει, μήπως έχεις υπερτροφοδοσία.

πως το καταλαβαινω αυτο;

τωρα που μπορω να βρω γυαλι για τον skyline εδω Ελλαδα?

εχω δει υπαρχουν και απο pc υλικο τι να προτιμησω;(κινα τα ειδα)

Επεξεργάσθηκε απο montevoutsas, 25 Δεκέμβριος 2018 - 12:06.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.609 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

με ένα στήσιμο που κάνω στον γνήσιο Skyline και "κάνε ότι κάνω".  :yes:

Πάρε καλύτερα γυάλινο τανκ, από Κίνα είναι πολύ φθηνά.

Αν το βιάζεσαι μία λύση είναι

Tαιριάζει και στον γνήσιο και στον κλώνο.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις

@

με ένα στήσιμο που κάνω στον γνήσιο Skyline και "κάνε ότι κάνω".  :yes:

Πάρε καλύτερα γυάλινο τανκ, από Κίνα είναι πολύ φθηνά.

Αν το βιάζεσαι μία λύση είναι

Tαιριάζει και στον γνήσιο και στον κλώνο.

Bro σε ευχαριστω... το εχω δει το στησιμο καμοια 5 φορες και το εκανα βημα βημα . αλλα μου ερχετε τωρα πολυ εντονη γευση στο στομα . Απο την μια λεω α ωραιο , αλλα απο την αλλη δεν θελω να πινω υγρα. Μηπως εστησα καλα και περνω την γευσαρα του skyline ; δεν μπορω να καταλαβω αν κατι ειναι λαθος 

Επεξεργάσθηκε απο montevoutsas, 25 Δεκέμβριος 2018 - 13:58.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Παιδιά, είναι κλώνος ενός δύσκολου στην αντιγραφή ατμοποιητή, όσο κι αν κάποιοι επιμένουν (προφανώς από την επαγγελματική τους εμπειρία) ότι είναι πανεύκολος. Δεν υπάρχει πάντα πλήρης αντιστοίχιση των επιμέρους τμημάτων, οπότε άλλοι είναι τελείως προβληματικοί, άλλοι κουτσά στραβά δουλεύουν και άλλοι παίζουν καλά. Μπορεί κάποιος να δίνει μια σωστή συμβουλή για κάποιο πρόβλημα, αλλά να μην εφαρμόζεται σε μια άλλη (αν και παραπλήσια) εκδοχή του ατμοποιητή. Αν δείτε ότι ενώ τα κάνετε όλα σωστά εξακολουθεί να βγάζει πρόβλημα, πάτε γι' άλλα και μη το ταλαιπωρείτε το πράγμα. Τα δικά σας νεύρα θα σπάσουν όχι του Κινέζου.

Δημήτρη δεν γνωρίζω αν όντως υπάρχουν διαφορές μεταξύ Skyline γνήσιου και κλόνου

Και ποιος κλόνος από όλες τις Κινέζικες εταιρίες που τον βγάζουν είναι ο καλύτερος

Για να γράφεις ότι γράφεις κάτι θα ξέρεις

Τον Skyline τον έχω γνωρίσει λίγο (Μια βδομάδα – Ήταν δανικός Γνήσιος)

Απ ότι βλέπω στο forum πολλοί που έχουν τον κλόνο είναι ευχαριστημένοι έως ενθουσιασμένοι

Όπως ο KFV5 που έχω έτσι και ο Skyline αλλά και άλλοι πολλοί (Και το γνωρίζεις καλά εσύ)

δεν είναι κατασκευές εύκολες που συχωρούν λάθος στη συναρμολόγηση τους

Εντάξει λαθάκια στην αντίσταση , στο βαμβάκι όλοι κάνουμε και μετά από διόρθωση όλα πάνε καλά

Όταν όμως δεν μπορώ να καταλάβω που πάει το κάθε λαστιχάκι η αν σφίγγω με κάβουρα το τάνκ

η μπαμπάκια και αντίσταση είναι στην τύχη τότε δεν φταίει ο ατμο/της κι ας είναι και κλόνος

Αν τώρα επιμένω σε όσα κάνω παραπάνω και τον τρόπο που στήνω τότε ναι χάνω το χρόνο μου

Με κίνδυνο μάλιστα να χαρακτηρίσω το ΗΤ μη λειτουργικό και να απογοητευτώ από αυτό

Όλα έχουν ένα όριο

Το παλεύω το προσπαθώ με έναν ατμο/τη κι αν δω ότι δεν ψάχνω άλλον εύκολο απλούστερο

που θα με ικανοποιήσει και θα με κρατήσει στο ΗΤ

Όπως έχω διαβάσει και συμφωνώ 1000%

Δεν είναι όλοι οι ατμο/τές για όλους (Τουλάχιστον στην αρχή)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.609 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Μήπως έστησα καλα και παίρνω την γευσάρα του skyline ;

Μάλλον αυτό συμβαίνει...... :delicious2: :yes:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις

Μάλλον αυτό συμβαίνει...... :delicious2: :yes:

Δεν εχω απαντησει παντος . Συνηθως ενιωθα ατονη την γευση του Skyline ,μονο στηην αρχη αισθανομουν γευση ποιο εντονη,μετα με τις ωρες/ημερες επεφτε η ενταση. Τωρα με αυτο το στησιμο που εκανα μου φανηκε παρα πολυ γευση να περνω στο στομα ,αλλα εχω τους ενδιασμους μου οτι κατι λαθος παει και περνω υγρο ταυτοχρονα (κατι που ειχα βιωσει στο παρελθον , οταν ερχοταν υγρο στο στομα,αλλα δεν ηταν το ιδιο ) Δεν εχω και καποιον εδω να ανταλασουμε γνωμες και εμπειριες για να ξερω τι μου γινετε . Τεσπα εγω εστησα ξανα καινουργια αντισταση και εχω παλι αυτο το ψιλο ατονο που ειχα και πριν ,τωρα οι γνωμες και οι εμπειριες σας ισως με βοηθησουν να καταλαβω τι γινετε πραγματικα! Δλδ με Dripper πως θα νιωθω την γευση :P 

Επεξεργάσθηκε απο montevoutsas, 25 Δεκέμβριος 2018 - 21:18.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Με τις κατασκευές του ESG υπάρχει ένα "πρόβλημα". Έχουν εξαρτήματα με ελάχιστες ανοχές και ελεγμένα κομμάτι - κομμάτι. Υλικά επώνυμα από το ατσάλι και τα μονωτικά έως το γυαλί και τα πλαστικά. Γυαλισμένα στο χέρι με τελικό έλεγχο από τον ίδιο τον Βασίλη και απόρριψη των προβληματικών. Το τελικό αποτέλεσμα είναι σπειράματα "βούτυρο" και απόλυτη εφαρμογή και λειτουργία των εξαρτημάτων. Ο Κινέζος δεν μπορεί να διαθέσει τόσες ανθρωποώρες ούτε τέτοιο κόστος για να πουλήσει με 15-20€ με τα μεταφορικά. Κατά συνέπεια δεν είναι περίεργο να υπάρχουν κάποια προβλήματα στον κλώνο ανεξάρτητα εργοστασίου. Θα πρότεινα να τον χαρείτε όσο δουλεύει χωρίς να περιμένετε ποτέ την απόδοση του γνήσιου και μετά αποσύρτε τον ή ανακυκλώστε τον.

• Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη