Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Skyline RTA (Coppervape)

* * * * * 2 ψήφοι Skyline Coppervape Παρουσίαση

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
329 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις

Γεια σας παιδια . Καποιες φορες τον Skyline πετυχαινω να τον στηνω καλα χωρις θεμα  και καποιες αλλες κανω πολλες αντιστασεις(τοποθετω ξανα αλλο βαμβακι) για να τον πετυχω . Το θεμα ειναι οτι δεν τροφοδοτει καλα υγρο και μου ερχεται καμμενο στο στομα . Μηπως να εβλεπα για αλλο βαμβακι; Ποση ακριβως ποσοτητα να βαζω βαμβακι και πως ακριβως να το τοποθετω (εχω δει πολλες φορες το βιντεο που εχει αναβασει ο μακης ) 

Επεξεργάσθηκε απο montevoutsas, 18 Μάρτιος 2019 - 14:10.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.574 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Kαλησπέρα φίλε μου.

Αν έχεις skype μπορώ να σου δείξω σε πραγματικό χρόνο πώς στήνω τον Skyline μιας και είναι ο καθημερινός μου και δεν είχα ποτέ θέμα υπέρ ή υπό τροφοδοσίας.

Αλλιώς δες το βίντεο που είχα κάνει για τον γνήσιο πάλι και κάνε ότι έκανα.

Αν και τα έχω ξαναγράψει σε κάποια δημοσίευση τα ξαναγράφω για να μην ψάχνεις.

Το βαμβάκι δεν θα πρέπει να περνάει σφιχτά αλλά και ούτε τελείως χαλαρά από την αντίσταση.

Επίσης αφού το κόψεις στο επιθυμητό μήκος θα το "χτενίσεις" με μία οδοντογλυφίδα ή κάτι αιχμηρό για να αφρατέψει και μετά όπως είναι στεγνό θα το βάλεις στη θέση του "ευγενικά" χωρίς να το στουμπώσεις.

Μετά το ποτίζεις καλά με το υγρό και δεν το ξαναπειράζεις. 

Τέλος συναρμολογείς τον ατμοποιητή, κλείνεις την ρύθμιση των υγρών (βιδώνοντας), γεμίζεις, βιδώνεις το πάνω καπάκι, ανοίγεις τροφοδοσία υγρών (ξεβιδώνοντας) και αυτό ήταν.

Επίσης έλεγξε την αντίσταση μήπως έχει κάποιο hot spot και πατώντας το fire ανάβει ανομοιόμορφα.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Χοντρικά το βαμβάκι το κόβεις στο όριο της εξωτερικής διαμέτρου του Sky. Το χτένισμα δεν είναι απαραίτητο σε όλα τα βαμβάκια (πχ GG) ειδικά αν δεν το έχεις στρίψει πολύ για να περάσει απ' την αντίσταση. Συνήθως πιάνω την άκρη του με μια λαβίδα, το γυρίζω προς τα μέσα και το κατεβάζω με ένα λεπτό κατσαβίδι μέχρι να πατήσει στην βάση του deck. Το βαμβάκι πρέπει να καλύπτει τελείως τις τρύπες των υγρών αλλά να μην βγαίνει και έξω απ' αυτές. Αν σου βγει παραπάνω, μπορείς να το φέρεις λίγο προς τα εμπρός του airdisk με προσοχή να μην καλύψεις τις τρύπες του αέρα. Λίγο πότισμα, δοκιμή και δέσιμο. Στο δέσιμο ή ρύθμιση υγρών πρέπει να είναι τελείως ανοιχτή και στην συνεχεια την κλείνεις τελείως για να γεμίσεις με το υγρό. Κλείνεις το πάνω μέρος, ανοίγεις τα υγρά μέχρι να βγάλει 1-2 φυσαλίδες κι έτοιμος!

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Έχω τρεις κλονους και ακόμα απόλυτα στο βαμβακωμα δεν έχω πετύχει κανένα.Αυτο που κάνω είναι να βάζω λιγότερο βαμβάκι από το κανονικό,απορροφητικό να φουσκώνει δηλαδή, και τέρμα ανοιχτά τα υγρά.Στην αρχή μέχρι να πιάσει "μάκα" γουργουριζει αλλά μετά σταματά.Καπως έτσι τον βρισκω και δεν παίρνω καμμένο.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Δεν πιστεύω ρε Κυριάκο να έχει τόση διαφορά στο βαμβάκωμα ο γνήσιος από τον κλώνο. Και οι 2 γνήσιοι που έχω δεν έχουν κάνει ποτέ πρόβλημα και τους θεωρώ από τους πλέον εύκολους στο στήσιμο, ειδικά σε σχέση με κάτι Phenomenon.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.574 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Έχω γνήσιο και κλώνο Skyline.

Είναι ίδιοι και δεν έχουν καμία διαφορά στο στήσιμο.

Το στήσιμο δε, είναι από τα πιο εύκολα που υπάρχουν.

Καμία σχέση με τον Φαινόμενο που θέλει πολύ προσοχή στο βαμβάκωμα και μετά στο βίδωμα της καμπάνας να μην παρασυρθεί το βαμβάκι.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
Μα δεν ανέφερα τους κλώνους για να πω ότι διαφέρουν από τον γνήσιο παρά μόνο για το ότι δεν μπορώ ακόμα να τον πετύχω όπως θα ήθελα.Απλα έπαιρνα τον ένα μετά τον άλλο θεωρώντας ότι φταίει το ότι δεν είναι αυθεντικός
Πάω τώρα να τον στήσω με φουλ βαμβάκι,έτσι για να πάρω καμμένο και να στανιαρω!
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις

Ευχαριστω,

Ιθικο διδαγμα : Οτι  κανεις  οτι ειναι αυτο, καντο με Αγαπη και Ηρεμια και ολα πανε ομορφα!

Στο εξαρτημα κατω εκει που γυριζεις για να εχεις παραπανω αερα , υπαρχει μεσα oring; γιατι δεν θυμαμαι αν εβγαλα ή πειραξα κατι αλλα γυριζει παρα πολυ ευκολα και εκει που ατμιζω καποιες φορες γυρναει

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Ναι υπάρχει, φαίνεται και το αυλάκι που κάθεται. Λειτουργεί κυρίως για να γυρίζει ομαλά το δαχτυλίδι αέρα και να μην κουνιέται χωρίς λόγο με το παραμικρό γιατί δεν στεγανοποιεί τίποτα.

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 19 Μάρτιος 2019 - 06:47.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις

Ναι υπάρχει, φαίνεται και το αυλάκι που κάθεται. Λειτουργεί κυρίως για να γυρίζει ομαλά το δαχτυλίδι αέρα και να μην κουνιέται χωρίς λόγο με το παραμικρό γιατί δεν στεγανοποιεί τίποτα.

Υπηρχε στα ανταλακτικα που δινουν με το κλωνο , καποιο oring ανταλακτικο για εκει ; γιατι μαλλον η χαλασε και το εβγαλε ή δεν θυμαμαι, και δεν εχει μεσα oring

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.574 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Nαι υπάρχει στα ανταλλακτικά ορινγκάκια και είναι διάσταση 18mm εξωτερική διάμετρος Χ 16mm εσωτερική διάμετρος Χ 1mm πάχος.

Aν δεν το βάλεις το δαχτυλίδι γυρνάει πολύ εύκολα και χάνεις την ρύθμισή σου.

Από τα ορινγκάκια που έχεις (ανταλλακτικά) θα μετρήσεις και θα διαλέξεις όχι τα 2 χοντρά που είναι για το γυάλινο τανκ, τα υπόλοιπα που είναι πάχους 1mm.

Αν δεν έχεις ηλεκτρονικό παχύμετρο για να το βρεις με ακρίβεια μέτρησε κατά προσέγγιση με ένα χάρακα και βάλε το στην θέση του.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
Ο Skyline πεταει υγρο στο στομα (δλδ υδροσταλιδες ), και νομιζουμε οτι δινει καλη γευση απο αυτο(και ποσο υγιεινο ειναι αυτο) ;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.574 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Πολύ παράξενο. :blink:

Μπορεί να το κάνει σε σένα για κάποιο λόγο που δε μπορώ να γνωρίζω.

Πολλά μπορεί να φταίνε όπως π.χ. το στήσιμο, τα πολλά watt για το συγκεκριμένο στήσιμο, υπερτροφοδοσία, δυνατή τζούρα, το ποσοστό PG/VG κλπ.

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο εδώ και 2 χρόνια που τον δουλεύω καθημερινά.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.330 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Όπως λέει και ο Μάκης @

αυτό προέρχεται συνήθως από λάθος ποσότητα βαμβακιού που δημιουργεί υπερτροφοδοσία.

Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι και το αρκετά ρευστό υγρό που συνήθως προέρχεται από την ύπαρξη νερού (WFI) στο υγρό και προκαλεί τέτοιου είδους σκασίματα.

Δοκίμασε να βάλεις λίγο περισσότερο βαμβάκι και δες τη συμπεριφορά του.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
Ο skyline δεν πετάει υγρό και δεν θα έπρεπε .Δοκίμασε να αλλάξεις επιστόμιο σε κάτι πιο φαρδύ. Ιδανικό το μαύρο που έχει μέσα αν δεν σε ενοχλεί το ότι σου αλλάζει την τζούρα.
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Υγρό; Ο Skyline; Πώς το κατάφερες βρε θηρίο  :laugh1: Χωρίς πλάκα τώρα, είναι πολύ ανεκτικός στο στήσιμο οπότε πρέπει να έχει γίνει τελείως λάθος βαμβάκωμα ή κάτι παίζει με το o-ring που στεγανοποιεί την καμπάνα. Βάλε ένα σετ γνήσια o-ring, στήσε σύμφωνα με κάποιο από τ' άπειρα βίντεο που υπάρχουν και αν συνεχίζει να σου κάνει πρόβλημα μπορεί να παίζει κάτι στην κατασκευή του κλώνου.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις

Καλησπερα παιδια.. εχω δοκιμασει τα παντα αλλα παλι εχω την αισθηση οτι εχει υπερτροφοδοσια και μου πεταει υδροσταλιδες , αισθανομαι εντονη την αισθηση της γευσης στο στομα μου . Στην αρχη που εκανα το στησιμο σημερα δεν ειχα θεμα , αλλα μετα απο μια μερα αρχισε παλι αυτο . Υπαρχει καποιος που θα ηθελε να κανουμε βιντεο κληση να του δουμε μαζι ; @

Ευχαριστω 

Επεξεργάσθηκε απο montevoutsas, 12 Ιούλιος 2019 - 16:52.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.574 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Kαλησπέρα φίλε μου. Μετά χαράς να βοηθήσω όπου και όπως μπορώ.

Σου έστειλα το skype μου σε π.μ.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Ίσως να κλείνει χρόνο η προσπάθεια στησίματος του συγκεκριμένου Skyline

Μήπως έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα ο ατμο/της ? (Από κατασκευής η από κακή χρήση)

Μήπως να δοκίμαζες με κάποιον απλούστερο ατμο/τη ?

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.574 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Κώστα εχθές το βράδυ είχα ζωντανή video-σύνδεση μέσω skype με τον Δημήτρη @

. :computerfight:

Ο κλωνο-Skyline είναι της Coopervape χωρίς τα λογότυπα (από Gearbest).

Λύσαμε - δέσαμε τον ατμοποιητή, αλλάξαμε ορινγκ, τον στήσαμε, συζητήσαμε και λύσαμε απορίες κλπ.

Πιστεύω ότι λύθηκαν τα περισσότερα θεματάκια. :)

Θα μας ενημερώσει βέβαια και ο ίδιος. :rasta:

• Μου αρέσει (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη