Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Επιλογή Σύρματος

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
186 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Giorgoskef

Giorgoskef

Newbie

• Members
  • 2 Δημοσιεύσεις

Καλησπερα σε ολους....και χρονια σε οσους γιορταζουν σημερα!! θα ηθελα να ρωτησω τι συρμα εχετε να μου προτινεται για επισκευασιμο ατμοποιητη για σφηχτη τσιγαρισια τζουρα και ποσες σπειρες? ( μιλαμε για τον ΤΑΕ )

OFFLINE   Carnivorous Vulgaris

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης
  • ΠεριοχήΝότιο Μπανανιστάν
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:P80 - άει στικ 100 - siren2 - κυρ φόντας f2 - χάνταλης
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy

Το συρμα είναι μάλλον υποκειμενικο ζήτημα αλλά μια ασφαλής σχετικα επιλογη για να αρχίσεις ειναι kanthal 28ga.
2.5mm πυρηνας με 5- 6 σπειρες.
Αν δεν...ξαναστριβεις με περισσότερες σπειρες
ή πας σε διάμετρο 2 ή 3. Εχει να κανει με το γουστο το στυλ το υγρο τον ατμο
και ποσο ψηλά ή χαμηλα θες/μπορείς να ατμίσεις.

Εγώ εκεί που καταλαβαίνω διαφορά (αξια αναφοράς εννοώ) ειναι το βαμβακι.

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk

Επεξεργάσθηκε απο Carnivorous Vulgaris, 07 Ιανουάριος 2018 - 22:26.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

@

Γιώργο και Αντώνη το θέμα μεταφέρεται στα

.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Giorgoskef

Giorgoskef

Newbie

• Members
  • 2 Δημοσιεύσεις

ευχαριστω αντωνη για την απαντηση σου.....

δημητρη δεν ηξερα οτι πρεπει να παω στην κουβεντα "συρματα" ! σορυ

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   vagskarm

vagskarm

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγέλης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hussar clone, subtank mini with rba, η φωτο είναι με τον ijoy exo rta

Μια και υπάρχει θέμα, να μην ανοίγουμε κι άλλο, παιδιά ακούω καλά λόγια για το Ni80 (ή N80) που παίζει σε vw, το έχει δουλέψει κανείς ? Μιλάω για απλό σύρμα (όχι κλάφτον)

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Νιχρωμιο ε;μια χαρα ειναι.....αρπαζει πιο γρηγορα και εχει λιγο μικροτερη ωμικη αντισταση απ το κανθαλ,εχω ενα καρουλακι που ειχα αγορασει 26g και δεν το δουλεψα......εχω μαθει με το κανθαλ και δε δουλευω αλλα συρματα,αμα περασετε καμια μερα απο πειραια θα σας το δωσω να το δουλεψετε....ετσι και αλλιως στο συρταρι εχει μεινει...
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Bαγγέλη μάλλον εννοείς το Nichrome 80,  το οποίο είναι κράμα Νικελίου 80% και Χρωμίου 20%.

Το συγκεκριμένο σύρμα το δουλεύω συχνά πυκνά.

Δουλεύει σε Wattage mode.

Έχει μικρότερη αντίσταση στο ίδιο μήκος και πάχος σύρματος από το Κanthal A1 και "αρπάζει" πιο γρήγορα.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   vagskarm

vagskarm

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγέλης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hussar clone, subtank mini with rba, η φωτο είναι με τον ijoy exo rta

Εμένα πήρε το αυτί μου ότι από γεύση περνάει και το ss, και προσωπικά είμαι watt τύπος, με το παλιό nichrome που πουλούσαν τα μαγαζιά πριν το kanthal, έχει σχέση ? κάπου έχω λίγα μέτρα αλλά με μικρές διατομές, 0.17 - .20.  (δεν υπάρχει λόγος να αρχίσουν διαφωνίες, ξέρουμε ότι οι ουρανίσκοι είναι μοναδικοί άρα το πως αντιλαμβάνεται έκαστος το υγρό του με τον τρόπο που ατμίζει, είναι αυστηρά προσωπική υπόθεση).

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Εγω δεν ειδα καποια τρομερη διαφορα στη γευση,νορμαλ......τουλαχιστον σε σχεση με το κανθαλ που ειναι το αγαπημενο μου.....εχει μια μικρη διαφορα να πω την αληθεια μου στη γευση αλλα δεν ειχα τη εμπειρια να κρινω αν ειναι προς το καλυτερο η το χειροτερο,αυτο ομως που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι αρπαζει αμεσως.....το καρουλι που εχω ειναι της thunderhead creations...ni80 26g........
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Εμένα πήρε το αυτί μου ότι από γεύση περνάει και το ss, και προσωπικά είμαι watt τύπος, με το παλιό nichrome που πουλούσαν τα μαγαζιά πριν το kanthal, έχει σχέση ? κάπου έχω λίγα μέτρα αλλά με μικρές διατομές, 0.17 - .20.  (δεν υπάρχει λόγος να αρχίσουν διαφωνίες, ξέρουμε ότι οι ουρανίσκοι είναι μοναδικοί άρα το πως αντιλαμβάνεται έκαστος το υγρό του με τον τρόπο που ατμίζει, είναι αυστηρά προσωπική υπόθεση).

Εχει καλυτερη γευση απο το ss, αρπαζει πιο γρηγορα, παιζει σε watt (power mode), εχει μικροτερη ωμικη αντισταση και ειναι πιο σταθερο στην αποδοση (απο το ss). 

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   stavraetos

stavraetos

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις

φαν κανθαλ ....γιατι σαν το κανθαλ δεν εχει....ομως εχω πειραματισετι παλαιοτερα με διαφορους τυπους συρματων....δοκιμασα πχ συρμα ss σε τανκατο και δεν αντεχοταν, και σε αλλον ζωγραφιζε....

επισης η διατομη του συρματος παιζει μεγαλο ρολο οπως και τα βατ που δινουμε σε αυτο...δεν πιστευω πχ πως θα αποδωσει σωστα ενα συρμα 50αρι σενα φαινομενο...θα του ανεβασει τις θερμοκρασιες ψηλα και δεν θα εχουμε σωστο αποτελεσμα....ομως ενα 50αρι στον μερλιν θα το φορεσει μια χαρα....

καλο ειναι σε καθε συρμα να δοκιμαζουμε μια διατομη πχ 30αρι και να ανεβαινουμε σταδιακα διατομη η να κατεβαινουμε αναλογα...

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Περιμενω ζιρκονιο προς δοκιμη και επανερχομαι.

Inowire εχει δοκιμασει κανεις; 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

Inowire, αν θυμάμαι καλά, έχει χρησιμοποιήσει ο Δημήτρης @

σε κάποια παρουσίαση Παναγιώτη.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Το έχω δοκιμάσει, δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε, ίσως είναι μια ιδέα πιο γρήγορο (όταν φτιάχνεις αντίσταση έχε υπόψη ότι λόγω της τρύπας υπάρχει λιγότερο μέταλλο και αντιστοιχεί σε μικρότερη διάμετρο άρα μεγαλύτερη αντίσταση ανά μέτρο). Δε νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του. Έχω 5-6m για αργότερα, όταν μου τελειώσει το Resistherm. Το ζιρκόνιο πάλι, επίσης δεν με τρέλανε, ούτε με έπεισε ότι καθαρίζει και αντέχει πιο πολύ. Από γεύση, μάλλον ουδέτερο.

• Χρήσιμο (+) x 5

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασιλης
  • ΠεριοχήΣαμος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:DID NextGen genesis TNS genesis Somnium Hybrid V2,Ares,Tilemachos v2 plus,Gini

Για υπολογισμό σπείρες,αντίσταση κτλ στο

βάζεις το είδος του σύρματος και το πάχος και σου βγάζει πόσες σπειρες και στα πόσα watt να το δουλέψεις (προαιρετικά).

1W2kGnF.png

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Πολύ καλό, έχω μόνο 2 επισημάνσεις. Μετράτε (αν μπορείτε) το πραγματικό πάχος του σύρματος και του εργαλείου που χρησιμοποιείτε για το τύλιγμα, μπορεί να έχετε εκπλήξεις :) και οι πλήρεις στροφές (περιελίξεις) σημαίνουν ότι τα σύρματα έχουν αντίθετη κατεύθυνση στην τελική αντίσταση ενώ οι μισές ότι έχουν την ίδια. Αυτό έχει σκοπό η αντίσταση να βιδώνει με σωστή κατεύθυνση στους πόλους.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν "εξωτικά" σύρματα (clapton, flat clapton κλπ) κατάλληλα για mtl άτμισμα? Άκουσα έναν Έλληνα reviewer να αναφέρεται σε fine mtl clapton σύρμα αλλά όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Λέω κι εγώ στα γεράματα να δοκιμάσω τίποτα πιο extreme.  :idiot1:

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Έχω την αίσθηση ότι σε έναν σφιχτό mtl (πχ Phenomenon) η διάρκεια τζούρας είναι μεγαλύτερη από έναν αεράτο η πολύ περισσότερο από έναν dtl. Τα εξωτικά σύρματα έχουν σκοπό να αυξήσουν πολύ την επιφάνεια θέρμανσης ώστε να γίνεται γρήγορη παραγωγή ατμού. Αν η τζούρα διαρκεί αρκετή ώρα υπάρχει υψηλή πιθανότητα να πάρεις καμμένο. Αν πάλι βάλεις σε TC χαμηλή θερμοκρασία παύει να έχει νόημα το εξωτικό σύρμα. Λέω τώρα...
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Δημήτρη κι εγώ δεν γνωρίζω. Τα "εξωτικά" σύρματα ούτε καν τα κοίταζα με τους ατμοποιητές που χρησιμοποιώ. Απλά η αναφορά που γράφω έγινε από reviewer στην παρουσίαση του Ares και από τον τίτλο του σύρματος αν τον συγκράτησα σωστά παραπέμπει σε mtl. Ίσως να είναι κάποια λεπτά σύρματα πλεγμένα μεταξύ τους και το αποτέλεσμα να μην είναι για τρελά watt και αέρηδες. Λέω τώρα... :D  

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests

Θα σου προτεινα να δοκιμασεις Ni80 απ το οποιο θα παρεις κ μια μικρη εξοικονομηση στην μπαταρια!

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη