Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Επιλογή Σύρματος

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
194 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Μάκη πες τα σε μένα να νουμεράκια ….Θα ασημώσω προμήθεια για να βοηθήσω την διεύρυνση της ενόρασης σου :D

lifehub-esotera-therapeutiki-49.jpg

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   vassilis1966

vassilis1966

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
@

Μάλλον μαζί τα έστειλε γιατί κι εγώ εχθές παρέλαβα....
Ο @

ξέρει...
  • Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.594 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Γιάννη μου σου είπα ότι ο Βούλγαρος είναι εγγύηση.  :ok:  :rockout: 

Λίγο υπομονή θέλει λόγω ταχυδρομείων....... !!!!!! :whistling:

Τζόκερ και γενικά τζόγο δεν παίζω..... :rolleyes:

Λες να δοκιμάσω; :mollie:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.335 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Δεν χάνεις κάτι κάνε μια προσπάθεια. :rolleyes: :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.594 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιάνναρε τί έγινε με το γνήσιο Κανθαλάκι που παρέλαβες;

Έστησες;

Πες μας εντυπώσεις, πώς σου φάνηκε;

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

@

Καλημερα Μακαρε !!! (ωω...ρε συ προς μακαριτη Ψωμιαδη ακουγεται η προσφωνηση  :laugh1: )

Μου ειχε μεινει ελαχιστο απο μια παραγγελια πριν μηνες απο Thermansys Θεσσαλονικη και δεν εχω στησει απο την καινουργια παραλαβη.

Μεσα στο ΣΚ θα στησω Siren 2 & True και θα σου πω.

Μου ηρθε μεσα σε αεροστεγη σακουλακι διαφανο που κλεινει απο πανω και γραμμενο με μαρκαδορακι μαυρο τα mm του καθε συρματος σε καθε σακουλακι.

Παραγγειλα 0,35 & 0,40mm

Ο αρχικος φακελος ηταν κιτρινος και ειχε οπως εχεις προαναφερει τα γραμματοσημα κολλημενα πανω , που δικαιολογουσαν τα ελαχιστα μεταφορικα.

Πιστευω θα αξιζει η αναμονη !!!

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.594 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Είναι 100% γνήσιο Kanthal A και ίδιο με αυτό που είχες πάρει από την αντιπροσωπεία της Kanthal στην Θεσσαλονίκη (Thermansys). ;)

Επειδή το χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό και είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν το αλλάζω με κανένα άλλο. B)

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   atma

atma

Newbie

• Members
  • 4 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

καλησπερα παιδια εχω το ατμοποιητη της qp fatality M25RTA και mode εχω  το VooPoo το X217  δεν γνωριζω πολλα απο συρματα και θα ηθελα να μου προτεινεται καποια  ...με ενδιαφερει η αποδοση της γευσης και ειμαι σε φρουτενιες γευσεις και οχι καπνικα.... επισης το μοντακι σαν λειτουργεια δεχετε τις ακολουθεσ αντιστασεις SS316  NI200   TI   και NC.Αν μπορειτε δωστε μου πληροφορίες ευχαριστώ 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.594 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιώργο κατ' αρχάς να σε καλωσορίσω στην παρέα μας και να σου ευχηθώ καλή διαμονή και καλές δημοσιεύσεις. :welcomeall:

Ο Fatality M25 είναι ένας 25άρης "αεράτος" ατμοποιητής και ως εκ τούτου μπορεί να στηθεί με όλων των ειδών τα σύρματα από το κλασσικό Kanthal A (π.χ. με πάχος σύρματος 0,40mm) έως τα πιο χοντρά που υπάρχουν στην αγορά.

Σίγουρα προτιμά τα χοντρά πολύπλοκα "εξωτικά" σύρματα (τύπου Clapton, Alien, Staggered κλπ) και αυτό το φωνάζει το ντεκ του, που έχει άπλετο χώρο, όπως φαίνεται και στις παρακάτω φωτό που παραθέτω.

Υπόψη ότι αντιστάσεις φτιαγμένες με χοντρά σύρματα χρειάζονται και περισσότερο ρεύμα για να δουλέψουν σωστά, άρα μοντάκια με 2 ή και 3 μπαταρίες είναι πιο κατάλληλα.

Σίγουρα οι (εξωτικές) αντιστάσεις θα δουλέψουν και με μονομπάταρο μοντάκι, αλλά θα μειωθεί δραματικά η αυτονομία και η μπαταρία θα ταλαιπωρείται πολύ, με αποτέλεσμα τη μικρή διάρκεια ζωής της.

Το Voopoo X217 που διαθέτεις είναι διμπάταρο μοντάκι και με τις σωστές μπαταρίες 21700 ή 18650 είναι μια χαρά. :ok:

Το μοντάκι αυτό (όπως και τα περισσότερα της αγοράς) διαθέτει εκτός των άλλων και λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας (το γνωστό TC), γι αυτό έχει και τις επιλογές για σύρματα SS316, NI200, TI κλπ.

Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε τέτοια σύρματα με τέτοιου είδους αεράτους ατμοποιητές.

Αυτά τα σύρματα είναι για διαφορετικής φιλοσοφίας ίσως θα έλεγα για όχι τόσο αεράτους ατμοποιητές, για μικρότερα ντεκ και σίγουρα θέλει αρκετή εμπειρία για να καταφέρεις να έχεις ένα σωστό αποτέλεσμα.

Βέβαια δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις αλλά καλό θα ήταν πρώτα να μελετήσεις πώς δουλεύει ο έλεγχος θερμοκρασίας στο δικό σου μοντάκι, τί ρυθμίσεις έχει κλπ.

Εγώ ασχολήθηκα με τον έλεγχο θερμοκρασίας στις αρχές όταν ανακαλύφθηκε και βγήκε στην αγορά, με αξιόλογα μοντάκια, αλλά δεν με ικανοποίησε, δεν είχε την απαιτούμενη σταθερότητα στην ποιότητα του ατμίσματος, οπότε το άφησα πίσω.

Θα μπορούσα να γράψω πολλά για το θέμα αλλά ήδη αρχίζει να γίνεται σεντόνι...... :lotpot: :laugh1:  :mollie:

Μεγάλη προσοχή όταν αγοράζουμε μπαταρίες ειδικά όταν τις χρησιμοποιούμε για στησίματα υψηλών απαιτήσεων σε ρεύμα.

Πάντα πρέπει να προμηθευόμαστε μπαταρίες γνήσιες και επώνυμες από καταστήματα που εμπιστευόμαστε.

Γιώργο για να μπεις στο νόημα των αντιστάσεων για επισκευάσιμους ατμοποιητές θα σου πρότεινα να διαβάσεις

που έγραψε ο αγαπητός γιατρός μας, Δημήτρης @

Για ότι άλλο χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις. :)

fatality_m25_rta_qp_designs_vapexperts_2

fatality_m25_rta_qp_designs_vapexperts_2fatality_m25_rta_qp_designs_vapexperts_2

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   atma

atma

Newbie

• Members
  • 4 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Μάκη σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση που μου εδωσες θα ψάχτω για Clapton, Alien τουλάχιστον 0.40mm όπως αναφέρεις..τώρα αυτά τα περίεργα στις ρυθμίσεις που έχει το μοντακι μου τι ακριβώς κάνουν..tcr kai adjust coil το δεύτερο από αυτά που καταλαβαίνω είναι τα οmm της αντίστασης ...το πρώτο δεν γνωρίζω.. ευχαριστώ θερμά όλα τα μέλη και εσένα προσωπικά που με δίνεις κάποιες κατευθύνσεις για αρχή!Νασαι καλά φίλε μου Σαν μπαταρία έχω τις21700 δυμπαταρο Το άρθρο που έστειλες το διάβασα το θέμα είναι ότι είμαι αρκετά καινούργιος στο άθλημα και με όλες αυτές τις ορολογίες χάθηκα να σου πω την αλήθεια...με απλά λόγια αν μπορούσες να μου δώσεις να καταλάβω τι σημαίνουν αυτές οι ρυθμίσεις που ανέφερα θα βοηθήσουν πραγματικά..Σε ευχαριστώ και πάλι Μάκη!!

Επεξεργάσθηκε απο atma, 18 Απρίλιος 2021 - 10:35.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.594 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιώργο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :thankyouyellow:

Το 0,40mm που έγραψα ισχύει για τα απλά σύρματα, όπως το Kanthal A και όχι για τα πολύπλοκα σύρματα που φτιάχνονται από 2 ή και περισσότερα σύρματα πλεγμένα με διάφορους τρόπους μεταξύ τους που έχουν στις περισσότερες των περιπτώσεων διαφορετικά σε διατομή και σύσταση σύρματα.

Δυστυχώς δεν έχω στην κατοχή μου αυτό το μοντάκι ή κάποιο άλλο της Voopoo για να γνωρίζω την λειτουργία του (βάση του chip και του λογισμικού του). :WhatHeMeans:

Σου έστειλα μήνυμα (π.μ.) και περιμένω απάντηση. :)

Όταν με το καλό αρθούν τα μέτρα και ο covid μας εγκαταλείψει (που το εύχομαι), θα χαρώ να βρεθούμε για ένα καφεδάκι και να τα πούμε και από κοντά. :rolleyes:

OFFLINE   atma

atma

Newbie

• Members
  • 4 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Ενοειται θα ηθελα οντως να γνωριστουμε μιας και δεν γνωριζω πολλα πραματακια μεχρι στιγμης..Σε ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σου και την βοηθεια που δινεις γενικοτερα σε ολους εδω περα μεσα...

• Μου αρέσει (+) x 1

ONLINE   thanos1071

thanos1071

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΒραχάτι
Καλησπέρα σε όλους.
@

Ας μου επιτραπεί και μια πρόταση, για να συμπληρώσω και όχι να διορθώσω τον φίλο Μάκη.
Δεδομένου ότι έχεις ένα πολύ αξιόλογο mod, μπαταρίες που είναι σε καλή κατάσταση (άρα μπορούν να υποστηρίξουν όσα watts και να ζητηθούν) και ότι σου αρέσει ο αρκετός αέρας στον ατμοποιητή σου, για αυτό και διάλεξες τον συγκεκριμένο:
Προτείνω να ψάξεις έτοιμες αντιστάσεις των εταιρειών Coilology, Wotofo ή ακόμα και τις Apollo από e-cig.gr από Ni80 σύρμα και να χρησιμοποιήσεις VWatts λειτουργία στο μοντάκι σου. Ρυθμίζεις μόνο watts, εκεί που σε ικανοποιεί ο ατμός.
Τώρα όσων αφορά τι τύπο αντίστασης να επιλέξεις, εγώ θα πήγαινα σε fused clapton 2*26 ή 2*28 και στις αντίστοιχες περίπου alien 3*27 ή 3*28.
Αν κάτι δεν είναι κατανοητό ή σε μπέρδεψε, ευχαρίστως να το διευκρινίσω.
Το ιδανικό, μιας και είσαι αρχάριος, θα ήταν να περάσεις από ένα καλό κατάστημα στην περιοχή σου και να ζητήσεις να τον στήσουν, για να πάρεις και μια ιδέα.
Καλή συνέχεια και συγνώμη για το μεγάλο post...
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   atma

atma

Newbie

• Members
  • 4 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Καλησπερα φιλε μου Thano!!Δεν με κουρασες καθολου οσο αφορα το post και σε ευχαριστω πολυ και εσενα οπως και τον Μακη..Σιγα σιγα μαθαινω και σιγουρα με την δικη σας βοηθεια!!Νασται καλα ρε παιδια καλη μερα σε ολους!!θα μπω να κοιταξω αυτα που με προτεινες και μολις κανω το τεστ θα σας πω τις εντυπωσεις μου.Ευχαριστώ πολύ 

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 137 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

@

Γεια σου Γιώργο, καλωσήρθες!

Μιας και όπως είπες αναζητάς τη γεύση, θα συμφωνήσω σε όλα με τον @

Έτοιμες αντιστάσεις για αρχή,  Ν80 από coilology και το μοντάκι σε power mode(Watts)

Ενδεικτικά σε μαγαζί της πόλης, για να τις βρεις εύκολα και αν χρειαστεί να σε βοηθήσουν στο στήσιμο αν γίνεται

σε 3άρη πυρήνα

σε 2.5mm πυρήνα

Αν είσαι εξοικειωμένος με το στρίψιμο, η coilology έχει και καρούλι σύρμα που κόβεις και στρίβεις μόνος σου

Οι παραπάνω προτάσεις είναι οι πιο βασικές και οικονομικές σε ''περίπλοκα'' σύρματα, τις έχω δουλέψει και είναι μια χαρά. Απο κει και πέρα και ξεφεύγοντας στο οικονομικό κομμάτι υπάρχουν περίπλοκες χειροποίητες , π.χ Spanos στο Atmology

Επίσης βάζω κι ένα βίντεο για το dry burn που θα χρειαστούν αυτές οι αντιστάσεις

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη