Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Επιλογή Σύρματος

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
186 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Εννοείς απλό Νι80 ή σε clapton κλπ?

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests

Υπαρχει το σκετο (Nickel) oπως κ το Flat clapton που ειναι Kanthal A1 πλεγμενο 2πλο!

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Το flat clapton μπορεί να μπει σε άτμο όπως ο hussar, taifun gt3, skyline? Εννοώ να αποδώσει καλά.

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 31 Ιανουάριος 2018 - 17:08.

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests

Παντου μπορει να μπει!

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Εχει δοκιμασει κανεις συρμα ss317L; 

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν "εξωτικά" σύρματα (clapton, flat clapton κλπ) κατάλληλα για mtl άτμισμα? Άκουσα έναν Έλληνα reviewer να αναφέρεται σε fine mtl clapton σύρμα αλλά όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Λέω κι εγώ στα γεράματα να δοκιμάσω τίποτα πιο extreme.  :idiot1:

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

υπάρχει, είναι το clapton by vandy vape, ρίξε εδώ μια ματιά!

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Αναμενεται παραλαβη inowire και δοκιμη, θα επανερθω με νεοτερα. 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Anonym0ust

Anonym0ust

Member

• VF Members
  • 12 Δημοσιεύσεις
Λογικα τυπου clapton με μεγαλη ωμικη αντισταση θα κανουν αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι για mtl καλυτερα ειναι τα απλα συρματα!
  • Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Δοκιμη σημερα,στησιμο με 0,40 χιλιοστων συρμα ss 304L  inowire (γαλλικης προελευσης, αυτο που εχει οπη στο διαμηκες). Δινει μια χαρα γευση αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι εχει πολυ σταθεροτερη συμπεριφορα απο το ss316L.

Αναμεινατε..  εκκρεμμουν δοκιμες με ss317 και ss430. 

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Σημερα δοκιμη με συρμα ss317L σε 3αρι διαμετρου πυρηνα 7 σπειρες,βγηκε 0.57 Οhm.
Eιναι σαφως καλυτερο συρμα απο το 316L και το κυριοτερο,απολυτα σταθερο.

Τribeca...ονειρο!  ;) 

• Χρήσιμο (+) x 4

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Χρειάζομαι μια βοήθεια από τους φίλους που χρησιμοποιούν σύρμα ss316L. Όσες φορές έχω δοκιμάσει τέτοιο σύρμα, από διάφορες εταιρείες, έχω σκασίματα κατά τη διάρκεια της τζούρας και δεν μπορώ να καταλάβω αν και τι κάνω λάθος. Ακριβώς το ίδιο στήσιμο με σύρμα kanthal λειτουργεί αθόρυβα. Θέλει κάτι διαφορετικό στο στήσιμο το ss σε σχέση με το kanthal? Να σημειώσω πως τα σκασίματα τα έχω είτε σε W είτε σε TC λειτουργία. Όταν λέω σκασίματα εννοώ τις στακαστρούκες χωρίς όμως να μου έρχεται υγρό στο στόμα ή κάποια άλλη δυσλειτουργία.

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 04 Μάρτιος 2018 - 09:20.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mfk

mfk

Member

• VF Members
  • 62 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:MARIOS KARSANIDIS
  • ΠεριοχήATHENS
To ss αρπαζει πιο γρηγορα απο το kanthal και σε συνδυασμο με τις ανοικτες σπειρες και την καλη τροφοδοσια εχει στην αρχη κυριως σκασιματακια. Αν θες να ελλατωθει το φαινομενο αυτο και σε παιρνει κατεβασε λιγο τα watt σου ή περιμενε να κανεις κανα 2-3 ml και σιγα σιγα θα στρωσει. Παντα με το δεδομενο πως δεν εχεις hot spot.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Μάριε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Hot spot δεν πρέπει να έχω γιατί στήνω πάντα με ανοιχτές σπείρες. Το στήσιμο το έχω από εχθές το απόγευμα και ήδη είμαι στο δεύτερο τανκ δοκιμής άρα έχω ξεπεράσει τα 3ml κατανάλωσης. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε κατέβασα τα watt και πράγματι το φαινόμενο σχεδόν εξαφανίσθηκε. Είμαι με ss316L 26ga 0,38Ω. Στην αρχή το δούλευα στα 14W και τώρα το κατέβασα στα 12. Βέβαια σε αυτά τα watt δεν παίρνω το αποτέλεσμα που μου αρέσει. Τι να πω μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστώ με τις στρακαστρούκες ή να εγκαταλείψω το ss οριστικά.

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 04 Μάρτιος 2018 - 09:43.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

@

εγώ θα έλεγα να περάσεις οσο πιο σφιχτά το βαμβάκι γίνεται, όποτε έχω τέτοιο φαινόμενο πάντα είναι πιο χαλαρό απο οσο πρέπει....

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   mfk

mfk

Member

• VF Members
  • 62 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήATHENS
Τα 14w ηταν ηδη χαμηλα για αυτο το στησιμο. Εγω το δουλευω 17 με 19 αρα το ξεχναμε αυτο. Αφου το στησιμο του συρματος ειναι σωστο και εχεις κανει καποια ml το μονο που μενει ειναι να βαλεις πιο σφικτο το βαμβακι σου στην αντισταση. Επισης ανεβασε τα watt σου στα 20 αν θες για κανα 5-6 τζουρες ή και παραπάνω.

• Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Ευχαριστώ και πάλι Νίκο και Μάριε. Μόλις βρω χρόνο μέσα στην ημέρα θα αλλάξω βαμβάκι και θα το περάσω πιο σφιχτό να δω πως θα συμπεριφερθεί. Ανέβασα για μια τζούρα στα 20W και πήρα υποψία καμένου άρα μάλλον πρέπει να επικεντρωθώ στο βαμβάκωμα. Πιστεύετε δηλ ότι το ss θέλει πιο σφιχτό το βαμβάκι απ'ότι το kanthal  γιατί με το kanthal δεν έχω ποτέ αυτό το πρόβλημα.

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 04 Μάρτιος 2018 - 10:10.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mfk

mfk

Member

• VF Members
  • 62 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήATHENS
Οχι απαραιτητα. Εξαρταται απο πολλους παραγοντες και κυριως το υγρο σου (vg-pg) και την τροφοδοσια αυτου ανεξαρτητα συρματος. Απλα στο ss λογω πιο γρηγορου αρπαγματος τα σκασιματα ειναι πιο ευκολο να υπαρχουν. Και μαλλον για να εχεις αλλοιωση στη γευση στα 20w εχεις λιγοτερο βαμβακι που στεγνωνει και εχοντας κενο με το συρμα σου ερχεται συρματιλα. Αν στησεις παλι δοκιμασε να κλεισεις και λιγο τις σπειρες σου οσο περιπου το παχος του συρματος, σε περιπτωση που της εχει πολυ ανοικτες.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Η αντίστασή μου θεωρώ πως είναι πολύ καλά στημένη με τα κενά της μικρά κλπ. Τα υγρά μου είναι πάντα 50/50. Το βαμβάκι kgd που χρησιμοποιώ πολύ καιρό. O ατμοποιητής είναι ο ubertank που τον δουλεύω για πάνω από 1 χρόνο. Η μόνη παράμετρος που έχει αλλάξει είναι το υλικό του σύρματος άρα πιθανολογώ πως η ποσότητα του βαμβακιού ευθύνεται για αυτή τη συμπεριφορά. Θα κάνω δοκιμές και θα επανέλθω.  :thankyouyellow:

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Το πόσο σφικτό θα είναι το βαμβάκι, εξαρτάται από το βαμβάκι. Για παράδειγμα το Cotton Bacon επειδή διογκώνεται αρκετά πρέπει να περνάει άνετα, ενώ άλλα να περνάνε οριακά χωρίς να παραμορφώνουν τις σπείρες. Οι λόγοι που εμφανίζονται οι στρακαστρούκες που λες μπορεί να οφείλονται:

1. πολύ χαμηλά W (ειδικά σε στήσιμο subohm)

2. πολύς αέρας

3. λίγο βαμβάκι που δεν κλείνει τις τρύπες τροφοδοσίας

4. πολύ λεπτόρευστο υγρό (αναλογία PVG - υψηλή περιεκτικότητα νερού)

5. πρόβλημα στεγανότητας (o-rings)

6. είδος αντίστασης (πχ twisted)

7. στενό drip tip

Το υλικό του σύρματος και ο τρόπος κατασκευής της αντίστασης θα καθορίσουν εν πολλοίς την ισχύ που θα χρειαστείς. Τέλος, κάποιοι ατμοποιητές λόγω κατασκευής είναι πιό εύκολο να κάνουν στρακαστρούκες αλλά σε καμία περίπτωση δεν φταίει το ίδιο το υλικό. Αυτό που μπορεί να αλλάζει είναι το συνολικό στήσιμο, οπότε ή παίξε με διάφορες παραμέτρους (πράγμα που προσωπικά μου αρέσει) ή συνέχισε με αυτό που έχεις βρει ότι δουλεύει και σε ικανοποιεί.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

το στήσιμο σου θα το έπαιζα στα 17 βατ, οχι πιο κατω, οχι πιο πανω, προσωπικα παντα, οταν μπορεσεις αλλαξε το βαμβακι και περνα το σφιχτα,

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη