Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Επιλογή Σύρματος

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
186 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Δοκιμη απο χθες στησιμο με συρμα ss430, το συρμα αυτο συμπεριφερεται σταθερα αλλα εχει ενα μειονεκτημα, ανυπαρκτη γευση.

Συμπερασμα, καλυτερο συρμα σε γευση και σταθεροτητα ειναι το 317L.Μετα ακολουθει το inowire. 

• Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Μάνο επειδή χρησιμοποιώ κατά κόρον SS316L θα συμφωνήσω με το Μάριο @mfk  ,ότι το SS αρπάζει πιο γρήγορα από το Kanthal και έχει αυτά τα σκασίματα.

Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να παίξεις με την ποσότητα του βαμβακιού.

Θέλει λίγο περισσότερο βαμβάκι από το Kanthal και να περνάει πιο σφικτά από την αντίσταση, χωρίς όμως να παρασέρνει τις σπείρες.

Έχω διαπιστώσει επίσης ότι μετά από 2-3 ml το φαινόμενο μειώνεται.

Προφανώς έχει να κάνει και με τη διόγκωση του βαμβακιού.

Κάνε τις δοκιμές σου σύμφωνα με αυτά που σου είπαν και οι προλαλήσαντες και πιστεύω ότι θα το βρεις.

Πάντως γενικά το SS είναι λίγο πιο "θορυβώδες" από το Kanthal.  

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 175 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Το μονο ss που εχω δοκιμασει ηταν της UD αν θυμαμαι καλα που επεσε στα χερια μου 316 πρεπει να ηταν,κοκκινο καρουλακι.

Με τρελανε στα σκασιματα δεν μου αρεσε καθολου ετσι το εδωσα σε φιλους να δοκιμασουν και εκεινοι με τη σειρα τους.

Το κανθαλακι βλεπω να μην το αλλαζω.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Θοδωρή θεωρώ πως το SS της UD ίσως να είναι και ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει σε αυτό τον τύπο του σύρματος.

Σε κουβέντα που έκανα με φίλους είχαν ακριβώς την ίδια άποψη.

@

Παναγιώτη αν μπορείς βάλε ένα link από το 317L που έχεις πάρει.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

;)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Λοιπόν επανέρχομαι με νέο βαμβάκωμα με cottonbacon αυτή τη φορά (κυρίως για να εκμεταλλευτώ και το φούσκωμα του όταν βρέχεται) και όσο πιο σφιχτό γίνεται χωρίς να παρασύρει τις σπείρες. Το φαινόμενο των σκασιμάτων εξαφανίσθηκε.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις συμβουλές τους.   :thnx:   

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

Και στο τελος καταληγουμε ολοι ξανα στο Kanthal    :laugh1:  

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Πέστα Χρυσόστομε... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Δοκιμαστε συρμα 36/32ga n80-ka1 clapton, αρπαζει σχετικα γρηγορα για τον τυπο του (λογω του n80).Αντισταση 5 σπειρες σε 3αρι πυρηνα δινει 0,64 ohm περιπου. 

Προτεινεται για δυσκολους ατμοποιητες σε γευση. 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Το Ni80 στα πόσα Ω το παίζετε συνήθως. Δύο αντιστάσεις που έφτιαξα στο 1,1 - 1,2Ω δεν λένε  :(

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Κατω του 1 ohm δοκιμασε

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ανδρέας
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Με 1.66 to δεκάμετρο τις UD από ανατολάς εμένα πάντως όλοι οι προβληματισμοί μου ξεπεράστηκαν στιγμιαία. Προτιμώ να πάρω όλες τις διαστάσεις σε Κινέζο να κάνω τις δοκιμές μου παρά ένα που μπορεί να μην με βολέψει κιόλας. Αν στο μέλλον τελειοποιηθώ τόσο πια , ίσως να δοκιμάσω ένα πεντάμετρο άπλα από περιέργεια αν θα καταλάβω διαφορά.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Να ήξερα Αντρέα ότι σου κάνουν τα σύρματα της UD θα σου έδινα ότι είχα.

Πριν κανένα μήνα τα ξεφορτώθηκα και Kanthal και SS316L σε πολλές διαστάσεις.

Προσωπικά για μένα πεταμένα λεφτά ήταν.

Υπάρχουν πολύ καλύτερα σύρματα στην αγορά.

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

Νομίζεις ξέρω εγω αν θα μου κάνουν ?

Είμαι αρκετά νέος στο ατμισμα ακόμα για αυτο κ είπα "για τις δοκιμές μου". 

Αλλα εκτός απο εμένα πιστεύω ότι εφόσον έχουν χρησιμοποιηθεί χιλιόμετρα των συγκεκριμένων συρμάτων παγκοσμίως (τυχαιο παράδειγμα ήταν η UD, μην νομίζεις οτι τα ξέρω.) δεν μπορεί να είναι τόσο τραγική η διαφορά.

Πάντως σαν νέος στο RTA το να έπρεπε να δώσω 40-50 ευρώ για σύρματα μόνο (2 διατομές ΚΑ και 2 ss316 π.χ.) απλά για να δοκιμάσω αν θα μου κάνουν μου φένεται αποθαρυντικό. 

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Ανδρεα αν μου επιτρεπεις και με ολο το θαρρος, ησουν καπνιστης και ξεκινησες το ηλεκ.τσιγαρο ή δεν καπνιζες και μπηκες τωρα στον κοσμο του τσιγαρου?

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

Κάπνιζα κ πολυ μάλιστα, κ ακόμα ψιλοκαπνίζω

Επεξεργάσθηκε απο Vagand, 16 Απρίλιος 2018 - 20:37.

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

@

Ανδρεα Παρε απο 2 μετρα κανθαλ 0.32  0.35  ο.40 Και ξεκινα δοκιμες , δεν χρειαζεται να παρεις ποσοτητες Αν μας ελεγες ποιους ατμο εχεις περιπου θα σου λεγαμε τι χρειαζεσαι   :thumbup:

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Καπως ετσι λοιπον και εγω εκανα την μεταβαση μου στο ηλ.τσιγαρο . Το εκανα ταυτοχρονα και σε συντομο χρονικο διαστημα, μερα μερα εμεινα μονο στο ηλεκτρονικο. Παντως αν θες την ταπεινη μου γνωμη καλο θα ηταν τα αναλωσιμα - πρωτες υλες σου να ειναι οσο το δυνατον πιο ποιοτικες για να κανεις ετσι ενα καλο δωρο στον οργανισμο σου αλλα και στους γευστικους σου καλυκες. Εφοσον υπαρχει αποδεδειγμενα καλυτερο (σε ποιοτητα αρα και 'υγειεστερο' αλλα και γευστικοτερο ) συρμα γιατι να μην το επιλεξεις? Το λεω με γνωμονα το οτι ξοδευες αρκετα λεφτα για τα τσιγαρα οποτε θεωρω με λιγοτερα (μακροχρονια) χρηματα θα εχεις και καλυτερο συρμα στα χερια σου αρα και ποιοτικοτερο ατμισμα. Εκτος βεβαια αν ξεκινησες το ηλεκτ.τσιγαρο για οικονομικους λογους καθαρα. Θα μου πεις ψαχνεσαι αλλα προτεινω οι δοκιμες να γινουν με καλα συρματα. Παντως της συγκεκριμενης εταιριας (UD) , χωρις να ειμαι και ο ειδικοτατος, χαλια σε γευση σε συγκιση με αλλα , βρωμικο συρμα και απο συνθεση τι να πω? Πιο παλια οταν πρωτοξεκινησα τους επισκευασιμους μερικα μετρακια περασαν απο τα χερια μου αλλα με την παροδο καθως δοκιμασα και αλλες εταιριες ουτε να τα ξαναδω!!!! Παντα βεβαια με τα δικα μου γουστα κ γνωσεις αλλα και απο αυτα που διαβαζω απο παλαιοτερους και γνωστες του αντικειμενου αξιζουν το κοπο και αλλα συρματα αν οχι του Μακη.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

με αυτές τις τυχαίες κυριώς επιλογές αποφάσισα να "παίξω" 

78,24K   8 Αριθμός λήψεων

κακοστημένα (ίσως), με έτοιμα coils, αλλά πρώτες δοκιμές είναι.

Οποιαδήποτε σχόλια κ παρατηρήσεις καλοδεχούμενα βεβαίως.

Ακόμα κ έτσι έχουν τρελη διαφορά κ ένταση στην γεύση σε σχέση με ένα vivi-nova που είχα βρει ξεχασμένο μέσα στο σπίτι και αποφάσισα να δοκιμάσω to H.T. πάλι.

(Το Diablo πάρθηκε καθαρά κ μόνο τιμής ένεκεν στα βραδιά που χάσαμε κυνηγώντας μπαρμπαδέλλια στο Diablo II :D  :D  :D  :D )

Μετά διάβασα και στο ιντερνετ λίγο παραπάνω κ κατέληξα.... οτι τους θέλω όλους  :WhatHeMeans:  :WhatHeMeans:  :WhatHeMeans:  :WhatHeMeans:

Αλλά τελικά για την ώρα αποφάσισα να βάλω ένα πρόγραμμα γιατί + αρώματα + μπαταρίες φορτιστές κτλ κτλ κτλ μου κάτσανε λίγο απότομα με όλα μαζί σε σχέση με το τετραευράκι (που αδειάζει πιο ανώδυνα μεν αλλά σταθερά κ δια παντός την τσέπη)

Γενικά πάντως η διαδικασία του στησίματος + φραππες μου αρέσει κ περνάει ευχάριστα η ώρα. Όπως και η ετοιμασία υγρών , Πραγμα που θεωρώ θετικό στο να μείνω τελικά στο Η.Τ. αλλά κ ρίσκο για περιόδους με πραγματικά περιορισμένο χρόνο. 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

Μέτα από πολλά χρόνια πρίν απο καναν μήνα ήταν η πρώτη φορά που εφυγα απο το σπίτι χωρίς τσιγάρα  :)  :)

Η διαφωνία μου δεν είναι στο άν είναι ποιοτικότερο.

Είναι στο αν αυτή η ποιοτική διαφορά αξίζει τα 10πλασια λεφτά. η' έστω τα τετρααπλάσια απο το ίδιο συρμα απο άλλη ευρωπαική χώρα που πόσταρε κάποιος συμφορουμίτης.

Γενικά νομίζω πώς οτι γράφει για Η.Τ. πρέπει να περνει κ ένα κατ'ελαχιστο 200 % πανω. (ακόμα και στο ebay , όχι μόνο στην ελλάδα).

Οπότε δεν πάμε στο θέμα του ποσου ατμίσματος vs ποσού καπνίσματος ακριβως αν κ γενικά νομίζω οτι δεν μπορώ να "φαω " στο ΗΤ όσα καπνιζα με τπτ. Απλα ίσως φεύγουν λίγο πιο μαζεμένα αλλα με DIY υγρά το θεωρω αδύνατο για κάποιον που κάπνιζε πολυ. 

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη