Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Πως περναμε σωστα το βαμβακι-φιτιλι.

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
34 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Σχετικα νεος στο ατμισμα(περιπου 2 χρονια)και μισο χρονο στο επισκευασιμο κομματι...αποφασισα να ξεκινησω ενα νεο θεμα που θα εχει να κανει με ενα πολυ κρισιμο ζητημα που "βασανιζει" αρκετα τον νεο αλλα και παλιο ατμιστη που πηρε την αποφαση να φτιαξει την πρωτη...μπορει και εκατοστη δευτερη αντισταση αλλα ποτε δε του κατσε καλα αυτο το ρημαδι το ΒΑΜΒΑΚΙ!Και παμε στο κυριως θεμα!

Το περασα πολυ σφιχτα.....το περασα πολυ χαλαρα.....το περασα ουτε σφιχτα ουτε χαλαρα.....πιο ειναι το ουτε σφιχτα ουτε χαλαρα για τον καθενα;Φουσκωνει....αυτο δε φουσκωνει...υπερτροφοδοσια...υποτροφοδοσια.....χτενισματα...σκασιματα.. γουργουριτα....καμμενο....κτλ!

Ειχα περασει απο παρα πολλα καταστηματα αφου πρωτα ειχα ξεμαλλιασει την μιση Ιαπωνια κυριολεκτικα!Αποτελεσμα;ΚΑΝΕΝΑ!Τα ιδια βαμβακια ολοι με διαφορετικους τροπους και φυσικα εγω με την απορια!Ακομα και στο διαδικτυο θα βρουμε απειρα βιντεο που ο καθε reviewer για παραδειγμα το cb το περναει με δικο του τροπο....αλλος τερμα σφιχτο....αλλος αρκετα χαλαρο γιατι "φουσκωνει"...και φυσικα η διαφορα στη γευση αναλογα το περασμα!

Ο λογος που εγραψα ολα αυτα;

Θελω οσοι εχουν την πειρα-εμπειρια αλλα και ορεξη να γραψουν εδω την δικια τους γνωμη....συμβουλη...πως το καταφεραν...αν υπαρχει καποιος ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΣ για να περνιεται σωστα το βαμβακι αναλογα τον τυπο συρματος και ατμοποιητη φυσικα αλλα και να γλιτωσει οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα μεχρι να το μαθει!

Γνωριζω πως ολα θελουν το χρονο τους για να τα μαθεις....αλλα θεωρω οτι θα ειναι ενα χρησιμο θεμα για καποιον που ζοριζεται και θελει να διαβασει 1-2 πραγματα μαζεμενα απο ανθρωπους που εχουν γνωση του αντικειμενου!
  • Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Καλημέρα φιλε @

Please Login or Register to see this Hidden Content

, εγώ σαν Νίκος θα πρότεινα σε κάποιον νεο στα στησίματα το εξής: να πάει να αγοράσει ένα σύρμα 0,30-0,32ga που είναι αρκετά ψιλό, και να αγοράσει και το βιολογικό βαμβάκι. και να ξεκινήσει να περνάει τα βαμβάκια με τέτοιο τρόπο ώστε τα κενά της αντίστασης(η αντίσταση θα είναι με ανοιχτές σπείρες) να είναι γεμάτα απο βαμβάκι και το βαμβάκι κάνοντας το ελαφρώς δεξιά αριστερά μέσα στην αντίσταση να μην παρασέρνει τις σπείρες της αντίστασης.(το βιολογικό είναι λίγο δύστροπο στην αρχή και επειδή μέχρι να μάθεις να το κόβεις δεν θα σου βγαίνει ομοιόμορφο θα σε δυσκολέψει αλλά θα σε μάθει να παίζεις τα άλλα βαμβάκια στα δάχτυλα! για αυτό και το προτείνω συν οτι η τιμή του ειναι πολύ μικρή και η ποσοτητα τεραστια ...άρα δοκιμάζεις οσες φόρες χρειαστείς χωρίς οικονομικό δισταγμό...)

τώρα στο φούντωμα, με ενα αιχμηρό αντικείμενο αν πειράξεις λιγο τις άκριες βλέπεις σου δείχνει το βαμβάκι ποια κομμάτια πρέπει να αφαιρέσεις,βλέπεις δλδ τι δεν είναι ενα σώμα με το κύριο βαμβάκι της αντίστασης

επίσης ενα κόλπο που είδα απο συνατμιστη είναι αντι να παίρνει μια λωρίδα 3mm πχ πήρε μια λωρίδα 1,5mm την δίπλωσε και την έκανε 3mm την πέρασε μέσα απο την αντίσταση και μόλις την έκοψε ....βουαλα έχουμε ενα βαμβάκι με 4 άκρες( το μεσημέρι θα σηκώσω φώτο) το αποτέλεσμα σε αυτό είναι  αρκετά πιο φουντωτές άκρες.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Ετσι συμπεριφερομαι και εγω στο βαμβακωμα,με την διαφορα οτι το κανω ''παπιγιόν'' και υστερα κοβω τις ακρες και δημιουργώ ''μυτούλες''.Το κανω σε ολους τους ατμο και εχω την εντύπωση οτι εχω καλύτερη τροφοδοσία.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
Εγω τον πρωτο καιρο οπως εγραψα στο αρχικο ποστ περα απ τα βιντεο που εβλεπα..εψαχνα και σε ξενα σαιτ το εξαιρετικό ποστ που θα μου εδινε τυποποιημενο τροπο υπολογισμου του βαμβακιου αναλογως διαμετρου coil αν υπαρχει....και βρηκα αυτο.

πλατος βαμβακιου = 0,785 χ διαμετρος χ διαμετρος.

οπου πλατος εννοουμε το πλατος της λωριδας βαμβακιου σε pad (KGD......muji κτλ). π/4*D^2

για παραδειγμα coil 2.5mm θέλει : 2.5*2.5*0,785 =6.25*0,785 = 5 χιλιοστα περιπου λωριδα.(ολοκληρο οχι χωρισμενο)

Εχετε μπει σε τετοιες διαδικασιες στη αρχη η μονο εγω εκανα φρεσκαρισμα στα μαθηματικα μου; :D

Μιλαω παντα για βαμβακια τυπου pad που ας πουμε ειναι λιγακι πιο φιλικα στον νεοεισερχομενο στους επισκευασιμους!

Επεξεργάσθηκε απο Γιώργος, 17 Ιανουάριος 2018 - 11:31.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 212 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kaifun Prime - Taifun GTR

Γιώργο και εγώ πέρσι που ξεκίνησα με τους επισκευάσιμους, έψαχνα να βρώ αν υπάρχει κάποιος μπούσουλας για να με βοηθήσει, αλλά δυστυχώς δεν είχα βρει κάτι. Σε συνδιασμό με το ότι, εδώ που μένω τώρα δεν υπάρχει και κάποιος άλλος να ασχολείται με το σπορ, η μόνη λύση ήταν οι πειραματισμοί. Κατέληξα λοιπόν, για τον 2.5mm πυρήνα που στήνω, να κόβω το pad ή το CB κάτι λιγότερο από 1cm πλάτος και από εκεί και μετά, αναλόγως τον ατμοποιτή, τριμάρισμα, παπιγιόν, μισό παπιγιόν κλπ. Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Όλα είναι θέμα εξάσκησης και εμπειρίας, η οποία έρχεται σιγά-σιγά :)

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Εγώ χρησιμοποιώ Muji σε παντς (made in Japan) και το τονίζω γιατί κυκλοφορούν και Muji από Κίνα μεριά τα οποία δεν έχουν καμμία σχέση.

Τα παντς κόβονται λωρίδες κατά την φορά των ινών του βαμβακιού.

Το πλάτος των λωρίδων εξαρτάται από τον πυρήνα - διάμετρο της αντίστασης.

Π.χ. για αντίσταση που τυλίχθηκε σε πυρήνα 2,5mm θέλουμε μικρότερη σε πλάτος λωρίδα βαμβακιού.

Κατόπιν βγάζουμε από τις δύο μεριές της λωρίδας τα δύο επιφανειακά στρώματα βαμβακιού και μένει το εσωτερικό αφράτο το οποίο και χρησιμοποιούμε.

Το βαμβάκι, ότι μάρκα βαμβάκι και να είναι, δεν θα πρέπει να περνάει σφιχτό μέσα γιατί δεν μπορεί να απορροφήσει υγρό στον πυρήνα της αντίστασης, δηλαδή εκεί που είναι το ζητούμενο.

Θα πρέπει αφού περαστεί να μπορεί να πηγαινοέρχεται μέσα στην αντίσταση, χωρίς να ζορίζει τις σπείρες.

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
Ετσι ακριβως ειναι!Γι αυτο και γω ξεκινησα αυτο το θεμα για να μπορει οποιος θελει να γραψει την προσωπικη του εμπειρια....ποια τεχνικη τον βοηθησε και ποιο ειναι το ατμιστικο του αποτελεσμα!
Να πω πως σημαντικο ρολο που αργησα να καταλαβω παιζει και το υγρο-βαση που ατμιζουμε!Μιλαω για σκασιματα που τυχων εχουμε καθως πολλα υγρα ετοιμα η diy εχουν μεγαλη ποσοτητα σε νερο με αποτελεσμα να απογοητευομαστε νομιζοντας οτι φταιει το περασμα του βαμβακιου!

Επεξεργάσθηκε απο Γιώργος, 17 Ιανουάριος 2018 - 13:38.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Θα παραθέσω λοιπόν την δική μου εμπειρία με φωτό, μετά από πάμπολλες δοκιμές και μετά από 3 και πλέον χρόνων ασχολίας με επισκευάσιμους.

Το οργανικό βαμβάκι Muji που χρησιμοποιώ εδώ και τρία χρόνια

IMG_20180117_132822.jpg

Ένα παντ 60mm X 50mm από τα 180 που έχει το πακέτο σε μεγένθυνση.

Θα παρατηρήσετε ότι είναι το φυσικό χρώμα του βαμβακιού(εκρού) και όχι λευκό και μέσα του θα δείτε ότι έχει ακόμα και τους σπόρους.

IMG_20180117_132902.jpg

Κόβουμε τα παντς κατά την φορά των ινών του σε λωρίδες.

Για αντίσταση που είναι τυλιγμένη σε πυρήνα 2,5mm κόβουμε σε λωρίδες πλάτους 8mm

IMG_20180117_133200.jpg

Για αντίσταση που είναι τυλιγμένη σε πυρήνα 3mm κόβουμε σε λωρίδες πλάτους 9mm

IMG_20180117_133403.jpg

Για αντιστάσεις που είναι τυλιγμένες σε πυρήνα μικροτέρων ή μεγαλυτέρων διατομών προσαρμόζουμε το κόψιμο των λωρίδων ανάλογα.

Επίσης για το πλάτος των λωρίδων παίζει ρόλο και το πόσο παχύ είναι και το παντ, οπότε οι παραπάνω μετρήσεις ισχύουν για το συγκεκριμένο βαμβάκι.

Απλά δίνω έναν μπούσουλα. :)

Όταν τελειώσουμε με το κόψιμο των λωρίδων, τις τοποθετούμε σε ένα κουτάκι για να τις έχουμε έτοιμες όταν στήνουμε και να μην κόβουμε εκείνη την στιγμή.

Εγώ κόβω 10 παντς σε λωρίδες και έχω περίπου 60 λωρίδες βαμβακιού έτοιμες για 60 στησίματα.

Δεν τελειώσαμε όμως εδώ.

Για να έχουμε πολύ καλή τροφοδοσία του βαμβακιού θα πρέπει να είναι αρκετά αφράτο και γι αυτό κάνουμε μία μικρή επεξεργασία του που θα μας κάνει εύκολη την ζωή και το άτμισμα του αγαπημένου μας ατμοποιητή πιο απολαυστικό.

Η επεξεργασία της λωρίδας βαμβακιού που έχουμε στα χέρια μας έχει ως εξής:

Βγάζουμε με προσοχή από τις δύο μεριές τα πιο "σκληρά" ας το πούμε μέρη, έτσι ώστε να μείνει το εσωτερικό, ή ψίχα του παντ.

IMG_20180117_133531.jpg

Με τα δάκτυλα των δύο χεριών μας "ευγενικά" το ανοίγουμε όπως δείχνει η φωτό.

Εδώ φαίνονται καθαρά οι ίνες του βαμβακιού.

IMG_20180117_133644.jpg

Κατόπιν το βάζουμε πάνω στο μπατζάκι του παντελονιού μας ή της πυτζάμας μας (όπως εγώ στην φωτό) :laugh1:  ή σε κάποιο σημείο του τραπεζιού μας που να έχει καλή πρόσφυση και το ρολάρουμε - τυλίγουμε το βαμβάκι μας με απαλές κινήσεις, έτσι ώστε να γίνει ομοιόμορφα στρογγυλό.

Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνουμε να έχουμε αφράτο βαμβάκι που θα έχει την καλύτερη απορροφητικότητα από οποιονδήποτε άλλο τρόπο έχω δοκιμάσει.

Καρατσεκαρισμένο.

IMG_20180117_133813.jpg

Ιδού το αποτέλεσμα:

IMG_20180117_133858.jpg

Κατόπιν στρίβουμε την μία άκρη για να "χωρέσει" να περάσει μέσα στην αντίστασή μας και αυτό ήταν.

IMG_20180117_133947.jpg

Πιο παραστατικά δεν μπορούσε να γίνει.

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους που έχουν θέμα με το βαμβάκι.

Καλά βαμβακώματα. :rockout:

• Μου αρέσει (+) x 12
  • Χρήσιμο (+) x 9
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 212 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kaifun Prime - Taifun GTR

Νάτος ο μπούσουλας που λέγαμε. Πιο παραστατικά, πεθαίνεις Μάκη :lol: :goodpost: 

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.213 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Χρησιμοποιώ το βαμβάκι που χρησιμοποιεί και ο Νίκος @fantomas7  δηλ. Organic.

Κόβω μια λεπτή λωρίδα και την ανοίγω όπως ο Μάκης @

.

Μετά τη ρολάρω στο πόδι όπως φαίνεται και πιο πάνω στις αναλυτικότατες φωτογραφίες και την περνάω στην αντίσταση.

Αφρατεύω τις άκρες ώστε η τροφοδοσία να είναι η καλύτερη δυνατή.  

Το βαμβάκι πρέπει να είναι τόσο όσο, ώστε να μην περνάει ούτε σφιχτά ούτε χαλαρά. 

Δεν πρέπει να παρασέρνει στην αντίσταση και δεν πρέπει να περνάει πολύ χαλαρά.

Στην πρώτη περίπτωση δημιουργεί πρόβλημα υποτροφοδοσίας και μοιραία σε κάποια στιγμή καμένο και στη δεύτερη περίπτωση υπερτροφοδοσία και σε κάποια στιγμή γουργουρητό.

Με λίγα λόγια η διαδικασία είναι ίδια με αυτή που κάνει ο Μάκης αλλά η διαφορά είναι στο υλικό.

Επίσης σε υγρά με περισσότερη PG χρειάζεται λίγο περισσότερο βαμβάκι και σε υγρά με περισσότερη VG λιγότερο.

Όλα τα βαμβάκια θέλουν λίγο χρόνο και προσπάθειες μέχρι να μάθεις τα "χούγια" τους.

Όλα είναι θέμα επανάληψης και εύρεσης της κατάλληλης ποσότητας.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 579 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@ambient 

Έχω δοκιμάσει αρκετά  

Σαν το Organic κανένα όχι μόνο απο τιμή αλλά και ποιότητας και γεύσης και αντοχής

Πριν απο αυτό είχα Native Wicks – Cotton Bacon – Kendo Gold και άλλα επίσης καλά βαμβάκια

Το χειρότερο απ όλα που δοκίμασα ήταν το Texas Tuff Cotton   :idiot1:

Ίσως να είναι καλό αλλά να μην κάνει για ατμο όπως ο KFV5

Το πρόβλημα μου όμως τώρα είναι που θα βρω την Ατμοπυζάμα του Μάκη σε καρό σχεδιάκι

FT Δεν βρίσκω και στα ατμομάγαζα που ρωτάω με κράζουν   :mollie: :hahaha: :laugh1: :lotpot: :mollie:

@

Μάκη η παρουσίαση είναι κορυφή  :rockout:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Ευχαριστώ Κώστα.

Όσο για την ατμοπυτζάμα μου δεν θα σου πω από πού την πήρα γιατί δεν μου αρέσει να φοράνε και άλλοι την ίδια με μένα. :mollie:

Το μόνο που μπορώ να πω είναι το νούμερο: ΧL :rolleyes:

Αν γίνει βέβαια πολύ δημοφιλής σκέφτομαι να την βάλω σε κλήρωση στο φόρουμ. :lotpot:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 7

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 908 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

:super: η παρουσίαση Μάκη ! Like !!! :like-fb:  

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

Ωραια πυτζαμα ...

Πριν απο καμια βδομαδα , τελειωσαν οι μπαλες που ειχα αγορασει το 2014 ... , απο Sunny side .
Δυστυχως εκλεισε ...
Τις ειχα αγορασει στα 3.5 € τα 100gr.

Tωρα εχω ακομα το ... plit ... ????
Δεν ξερω αν το λεω σωστα ...
(Αυτο που μου ειχατε δωσει εσεις πριν .... 1 χρονο αν θυμαμαι καλα ...;;;;;;)

Ειναι ιδιο με αυτο που ειχα σε μπαλες .
Απλα αυτο ειναι μονοκοματο .

Οταν στηνω με βαμβακι , πεταω δυο και τριες φορες περισσοτερο απο αυτο που τελικα χρησιμοποιω ..... , αλλα και παλι δε λεει να τελειωσει ....
Και μαλιστα ειχα δωσει και το 1/3 στο Μακη (το Μακη απο Λάρσα μερια ... χιχιχι).

Μεγαλη εμπειρια με βαμβακι δε μπορω να πω οτι κατεχω .
Ειναι αρκετη ομως για να μπορω να υπολογιζω με το ματι το ποσο θα βαλω , αλλα και να μη το πετυχω , δε με νοιαζει κιολας ...
Ειναι πολυυυυυυ ... το βαμβακι .....

(Αυτο που με στεναχωρισε ομως , ειναι οτι εγω ειχα αγορασει τις μπαλες στα 3.5€ και πριν κλεισει το καταστημα , το πουλουσε στα 1.75€... Με πιασανε κοροϊδο και πληρωσα 1.75€ παραπανω δηλαδη .........  :mollie:  :hahaha: )

Καλησπερα παλικαριαααααα .....

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Καλώς τονε. :default_bye:

Βασίλη άντε να γράψεις κανένα άρθρο για τις μπαταρίες και τα ρεύματα, (τώρα που σε βρήκαμε πάλι) και άσε τα βαμβάκια για τους άλλους. :laugh1:

Ελπίζω να μας επισκέπτεσαι πιο συχνά τώρα. :rolleyes:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.213 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Βρε βρε σαν τα χιόνια :tongue_updown:

Βασίλη μάλλον το βαμβάκι που χρησιμοποιείς είναι αυτό που έχω εγώ και ο Νίκος δηλ.

.

Όταν ανέβεις Θεσσαλονίκη πες να σε καλύψουμε για 2-3 χρόνια που χρειάζεται για να καταναλώσεις μια συσκευασία. :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

@

Εισαι σιγουρος οτι αυτο το βαμβακι ειναι για ατμισμα; Γραφει πανω cosmetics για αυτο ρωταω.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Μην τους ακούς, είναι ικανοί να ατμίσουν και με χαρτοπετσέτες (organic πάντα)  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   petr@n

petr@n

Member

• VF Members
  • 61 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΠΕΤΡΟΣ
  • ΠεριοχήΠΑΤΡΑ

@

Είναι ένα είδος 'mind control' σε συνδυασμό με το 'not restricted' ώστε κάποια 'τζιμάνια' να μπορέσουν να αποφασίσουν πιο εύκολα..Περνάει?? Δεν περνάει?? Περνάει !!!!   ;)

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Τα περισσότερα βαμβάκια που κυκλοφορούν από παλιά έχουν φτιαχτεί εκτός των άλλων και για τον καθαρισμό του προσώπου κυρίως των γυναικών.

Και επειδή οι γυναίκες μας είναι απαιτητικές θέλουν να καθαρίζουν το πρόσωπό του με τα πιο αγνά υλικά.

Πολλά από αυτά, όπως και το Muji, προέρχονται από βιολογικές καλλιέργειες (έτσι τουλάχιστον ισχυρίζονται οι Ιάπωνες) και δεν έχουν υποστεί χημική επεξεργασία για λεύκανση.

Αυτά λοιπόν τα βαμβάκια υποτίθεται και έτσι θέλω να πιστεύω, δεν έχουν καλλιεργηθεί με φυτοφάρμακα (πράγμα που δεν γίνεται με τα κοινά βαμβάκια) και δεν έχουν περάσει στο εργοστάσιο τυποποίησης την χημική κατεργασία λεύκανσης (για να γίνουν λευκά όπως γίνεται με τα περισσότερα βαμβάκια που κυκλοφορούν).

Γι αυτό θα παρατηρήσεις ότι αυτά τα "βιολογικά ή οργανικά" έχουν το φυσικό εκρού χρώμα που έχει το βαμβάκι που είναι πάνω στο φυτό.

Για να δούμε αν οι Ιάπωνες λένε αλήθεια θα πρέπει να πάμε ένα παντ για ανάλυση σε ειδικό εργαστήριο που κάνει τέτοιες αναλύσεις κάτι που νομίζω κοστίζει και προσωπικά δεν θα μπω σε τέτοια διαδικασία.

Ελπίζω να σε κάλυψα. :)

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη