Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Πως περναμε σωστα το βαμβακι-φιτιλι.

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
34 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Επειδη ειναι κατι που το ατμιζουμε και εχει σχεση με την υγεια μας, θα μπορουσαμε ολοι μαζι να μοιραζομασταν το κοστος (θα βγει πολυ μικρο ποσο για το καθενα) και να στειλουμε για αναλυση ενα δειγμα και να παρουμε επισημα αποτελεσματα πλεον στα χερια μας. Τι λετε;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Αυτό είναι δύσκολο να γίνει για πολλούς γιατί:

Ο καθένας έχει διαφορετικές προτιμήσεις σε "φίρμα" βαμβακιού.

Χρειάζεται να βρεθεί το κατάλληλο εργαστήριο αφού γίνει έρευνα αγοράς.

Δηλαδή χρόνος και κάποιες γνώσεις.

Άτομο με όρεξη για τρέξιμο

Συνεννόηση μεταξύ όσων ενδιαφέρονται.

Όλες οι παρτίδες του βαμβακιού θα είναι από το ίδιο "χωράφι" και με τις ίδιες προδιαγραφές;

Τα υγρά που ατμίζουμε, είμαστε σίγουροι για το τί περιέχουν;

Γιατί μην μου πείτε ότι κάθε φορά που πηγαίνετε να πάρετε ένα διαφορετικό υγρό ζητάτε πιστοποιητικά και αναλύσεις.

Για το σύρμα που χρησιμοποιούμε δεν θα έπρεπε να γίνει κάτι αντίστοιχο.

Ξέρουμε με την θέρμανσή του τί απελευθερώνει;

Έχεις δίκιο που λες ότι είναι καλό για την υγεία μας να ξέρουμε τί περιέχει ο ατμός που ατμίζουμε.

Εγώ κάπνιζα επί 30 χρόνια.

Έχω βάλει τόση πίσσα στα πνευμόνια μου που μπορώ να στρώσω άσφαλτο. :lotpot:

Αλλά νομίζω ότι το βαμβάκι που χρησιμοποιούμε είναι τόσο λίγο σε σχέση με τα υγρά που περνάνε μέσα από αυτό και τα διάφορα σύρματα που χρησιμοποιούμε που δυστυχώς δεν βγαίνει άκρη.

Αν έχεις όρεξη για τρέξιμο μπορείς να κάνεις μία έρευνα ειδικά αν είσαι Αθήνα και να τις καταθέσεις εδώ για συζήτηση.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Εγω παντως δεν θα εμπαινε σε τετοιες διαδικασιες,παντα θα ακουσω και θα μαθω απο ανθρωπους που εχουν εμπειρια πανω στο ειδος,θα εμπιστευτω βαμβακια που δουλευουν οι περισσοτεροι οπως muji,koh gen do,cb, τι συρματα να αποφυγω και ποια να προτιμησω.Απ τη στιγμη που δεν μενει αυτη η βρωμα στο στομα και στα χερια...αλλα και η κιτρινιλα σε χερια και δοντια απ την καυση του χαρτιου στο κ.τ. τελος.Ολα θελουν ενα μετρο....
  • Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Βασιλης

Βασιλης

Member

• VF Members
  • 18 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:SUBTANK mini..OBS nano..Avocado 24.
@ makis66
Όλα πολύ κατατοπιστικά και κατανοητά που μας έδειξες. Λίγο πολύ κάνουμε όλοι περίπου το ίδιο. Πιστεύω πάντως ότι για γεύση πεζει τον ρόλο του και ο ατμοποιτης. Έχω κάνει το ίδιο στήσιμο σε δύο διαφορετικούς με μόνη αντίσταση πάντα και είχε διάφορα στη γεύση.Το στήσιμο που κάνω εγώ είναι με 28 &26αρι σύρμα σε 2,5αρι πειρινα &γύρω στις 7σπείρες.
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Έχεις απόλυτο δίκιο Βασίλη.

Το έχω ξαναγράψει ότι από ατμοποιητή σε ατμοποιητή υπάρχει διαφορά στη γεύση με το ίδιο υγρό και το ίδιο στήσιμο.

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

Απλά ο κάθε ατμοποιητής αποδίδει διαφορετικά το ίδιο υγρό λόγω κατασκευής.

Δηλαδή διαφορετικός χώρος ατμοποίησης, άλλη καμπάνα - καμινάδα, διαφορετικό ύψος, διαφορετική εισαγωγή υγρού και αέρα κλπ.

Όλα παίζουν τον ρόλο τους.

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Βασιλης

Βασιλης

Member

• VF Members
  • 18 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:SUBTANK mini..OBS nano..Avocado 24.
@

Με καλυψες απόλυτα αυτό ακριβώς εννοούσα. 👍
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
@

Μάκη, απλά να επισημάνω ότι ο όρος βιολογικό ή organic αφορά την διαδικασία μέχρι και την συγκομιδή (σπόρος, έδαφος, λιπάσματα, τρόπος συγκομιδής). Η διαδικασία μέχρι την παραγωγή του τελικού προϊόντος πρέπει να επισημανθεί από τον κατασκευαστή και δεν μπορεί να καθορίσει το βιολογικό ή μη του τελικού προϊόντος (πχ η λεύκανση δεν είναι κατ’ ανάγκη βλαπτική για το τελικό προϊόν ώστε να μεταβάλει τον χαρακτηρισμό του ως βιολογικό, ούτε η ύπαρξη σκουπιδιών σημαίνει κατ’ ανάγκη βιολογικό).
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Συμφωνώ Δημήτρη αλλά συνήθως για την λεύκανση ακολουθείται μία κατεργασία για να αποδοθεί αυτό το κατάλευκο χρώμα που έχουν πολλά βαμβάκια.

Το βασικό είναι το βαμβάκι κατά την διάρκεια της καλλιέργειάς του μέχρι να πάει στο εκκοκκιστήριο να μην έχει ραντιστεί με εντομοκτόνα και άλλα χημικά σκευάσματα.

Ευελπιστούμε ότι το βαμβάκι που χρησιμοποιούμε εμείς οι ατμιστές  είναι ότι καλύτερο σε ποιότητα μιας και οι τιμές που το πουλάνε στα ατμομάγαζα είναι τιμές πώλησης μεταξιού.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 680 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Doggy Sxk , Berserker , Kayfun Prime

Παιδες ψαχνω να βρω κανενα βιντεακι για σωστο τροπο αφρατεματος βαμβακιου καθως και να ρωτησω αν υπαρχει καποιο μικροεργαλειο που τοποθετουμε τις ινες του αφρατεμενου βαβακιου στα αντιστοιχα αυλακια τροφοδοσιας του καθε ατμοποιητη.

Παιζει βοηθεια ?  :D

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.213 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Γιάννη δεν έχω υπόψη μου κάποιο βίντεο που να αναφέρεται σε αφράτεμα βαμβακιού.

Αυτό που κάνω είναι πολύ απλό και πολύ εύκολο.

Παίρνω ένα ψιλό κατσαβιδάκι και χτενίζω το βαμβάκι κατά τη φορά των τριχών του,από την αντίσταση προς το σημείο που τοποθετείται, στις δυο πλευρές τις αντίστασης.

Μετά προσεκτική τοποθέτηση με το κατσαβιδάκι χωρίς να το πιέζουμε έτσι ώστε να καθίσει στα σημεία τοποθέτησης χωρίς να το στουμπώσουμε ή να διπλώσει.

Αυτός είναι ο τρόπος που χρησιμοποιώ χωρίς προβλήματα εδώ και πολύ καιρό.

Ελπίζω να βοήθησα.  :)  

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 579 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

1 Το καλύτερο εργαλείο για χτένισμα βαμβακιού

viva-radio.eu_225-460x600.jpg

Χρησιμοποιείτε χωρίς πίεση

Πάμφθηνο

Το βρίσκεις παντού

2 Και αυτό χρησιμοποιώ εγώ και για αφράτεμα και για τοποθέτηση

_________________5a94c42417ad5.jpg

3 Μυτερό κυρτό τσιμπιδάκι

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Επίσης και με μία καρφίτσα ή ένα χοντρό βελόνι "χτενίζεις" και αφρατεύεις το βαμβάκι.

Για την τοποθέτησή του βαμβακιού στα λούκια το καλύτερο είναι το μικρό μπλε ίσιο κατσαβιδάκι που βάζουν συνήθως οι Κινέζοι στα ανταλλακτικά των κλώνων ή κάτι παρόμοιο και όσο το δυνατόν μικρό

Τα 2mm πλάτος μύτης του ίσιου κατσαβιδιού είναι το ιδανικό.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Επειδή τα βαμβάκια που χρησιμοποιούμε (όχι αυτά με μορφή pads) έχουν κοντές ίνες, με το χτένισμα αφαιρούμε ίνες και κάνουμε τις άκρες από λίγο έως πολύ λεπτότερες. Αυτό μέχρι κάποιο σημείο δεν δημιουργεί πρόβλημα αλλά προσωπικά το αφράτεμα το κάνω με οδοντογλυφίδα ή κάτι σχετικό από την άκρη προς την αντίσταση. Στη συνέχεια αν η κατασκευή του ατμοποιητή χρειάζεται αρκετό μήκος βαμβακιού, πιάνω την άκρη σύριζα με μια λαβίδα και την βάζω στο σχετικό κανάλι. Αν χρειάζεται το κατεβάζω περισσότερο με ένα κατσαβιδάκι. Ένα άλλο σημείο που είχα παρατηρήσει είναι το ότι το τμήμα του βαμβακιού που πέρασε την αντίσταση φαίνεται λεπτότερο από αυτό που δεν πέρασε γιατί έχει πιεστεί περνώντας ή έχει στριφτεί για να περάσει. Μπορεί συνήθως να είναι μόνο αισθητικό το θέμα αλλά λύνεται περνώντας όλο το βαμβάκι που θα μπει τελικά από την αντίσταση, ξετυλίγοντας αν το έχω στρίψει για να περάσει την αντίσταση και το τραβώντας όσο χρειάζεται πάλι πίσω. Έτσι οι ίνες είναι πάλι παράλληλες και πιεσμένες εξίσου. Όταν πάντως βιάζομαι δεν κάνω τίποτε από αυτά και το αποτέλεσμα είναι μέσες - άκρες το ίδιο οπότε μην τρελαίνεστε.
  • Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 680 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Doggy Sxk , Berserker , Kayfun Prime

1 Το καλύτερο εργαλείο για χτένισμα βαμβακιού

viva-radio.eu_225-460x600.jpg

Χρησιμοποιείτε χωρίς πίεση

Πάμφθηνο

Το βρίσκεις παντού

2 Και αυτό χρησιμοποιώ εγώ και για αφράτεμα και για τοποθέτηση

_________________5a94c42417ad5.jpg

3 Μυτερό κυρτό τσιμπιδάκι

@

Κωστα καλημερα !!! 

Μπορεις να μου παραθεσεις ή αναφερεις που μπορω να προμηθευτω - αγορασω την μυτερο-κυρτο τσιμπιδακι που παραθετεις παραπανω ?

Εχω θεματακι με την τοποθετηση του βαμβακιου . Το αφρατεμα μου ειναι ταμαμ αλλα στην τοποθετηση μενω μετεξεταστεος . 1 στις 5 το πετυχαινω και θελω να δοκιμασω και με αυτο

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 579 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Γιάννη Καλημέρα

Να ξεκαθαρίσω ότι το εργαλείο αυτό ΔΕΝ είναι τσιμπιδάκι

Με την μυτερή πλευρά ξύνω – αφρατεύω το βαμβάκι

Με την άλλη πλευρά το βάζω μέσα στη θήκη για το βαμβάκι του ατμο/τη

Για παράδειγμα στον KFV5 όταν είναι έτοιμο το βαμβάκι να μπεί στη θέση του το γέρνω προς τα κάτω

Το σηκώνω ελαφρά με το δάκτυλο και με το κυρτό μέρος του εργαλείου το βοηθάω να μπεί στη θέση του

Η καμπύλη που έχει το εργαλείο βοηθά και κρατά και το βαμβάκι σε καμπύλη χωρίς να το πιέζει

Αφού μπεί με το ίδιο εργαλείο επεξεργάζομαι την τελική θέση του βαμβακιού

Το διώχνω αν έχει πάει λίγο στην εισαγωγή αέρα το σηκώνω αν χρειάζεται κλπ

Με έχει βολέψει τρομερά και το χρησιμοποιώ από την πρώτη μέρα που ασχολήθηκα με επισκευάσιμους

Δεν ξέρω αν μπορέσεις να το συνηθίσεις κι εσύ

Αν το πάρεις θα σου πρότεινα να προτιμήσεις αυτό που έχει στις άκρες 2 κυρτά

%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE

Και όχι αυτό με τη μύτη

Αφράτεμα κάνεις και με μια καρφίτσα – οδον/δα δεν σου χρειάζεται στο εργαλείο επάνω

Εγώ έχω και τα 2

Τα ψάχνεις βάζοντας στο γούγλη

1 Δερματολογικά Εργαλεία Κιουρέτα δέρματος

2 Εργαλείο Κιουρέτα Αφαίρεσης Μαύρων Στιγμάτων

Από μια γρήγορη αναζήτηση

Όχι δεν αγόρασα τα εργαλεία αυτά για να σπάω σπυράκια :lol:

Τα αγόρασα πρίν μερικά χρόνια για να κάνω Head Porting

Oval_Port_Head_-_Stock_vs_Ported__79586.

Ούτε που το φανταζόμουν ότι τα ίδια αυτά απλά εργαλεία θα με βοηθούσαν τόσο να περνάω βαμβάκι :blink: :D

Ελπίζω να βοήθησα :ok:

• Μου αρέσει (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη