Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Μπαταριες

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
164 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 145 Δημοσιεύσεις

Το πάντρεμα των μπαταριών είναι η κάθε δυνατή προσπάθεια που κάνουμε στο να είναι 2 ή περισσότερες μπαταρίες στην ίδια κατάσταση για να έχουν την ίδια καμπύλη αποφόρτισης.

Το ότι εμείς τις παντρέψαμε δεν σημαίνει όμως τίποτα απολύτως καθώς κάποια στιγμή θα αρχίσουν να παρουσιάζουν μικροδιαφορές στην τάση εκφόρτωσης τους.

Εάν αυτό γίνει κάπου στο τέλος τις ζωής τους τότε είχαμε έναν πολύ επιτυχημένο γάμο.

Με το σκεπτικό ότι 2 μπαταριές 15 ημερών έχουν δουλέψει εναλλάξ στο ίδιο mod και στα ίδια watt στατιστικά στην καλύτερη περίπτωση θα έχουμε κάπου στης 7 πλήρεις αποφορτίσεις για την κάθε μια και στην χειρότερη κάποια λίγο περισσότερες ή λιγότερες από την άλλη.

Εάν μπουν οι 2 μπαταρίες πλήρως φορτισμένες και παρακολουθούμε στην αρχή συνεχώς τις τάσης των μπαταριών για διαφορές (όλα τα mod έχουν menu με info για τα volt) δεν βλέπω τίποτα το καταστροφικό χωρίς φυσικά να μας εγγυάται κανείς ότι θα συνεχίσουν με αυτό το ρυθμό.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Παιδιά, παίζει κανένα mod μπαταρίες LiFePO4;

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Όχι, αλλά και να έπαιζε γιατί να τις προτιμήσεις;

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Από περιέργεια ρωτάω γιατί κάπου διάβαζα ότι θα είναι η επόμενη γενιά στις μπαταρίες των mod.

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Το μόνο που έχω δει με lipo  είναι το μηχανικό ξυλομοντάκι  του craven που έφτιαξε για τον Βασίλη,@

Please Login or Register to see this Hidden Content

26113773_2027455777499739_44045755831054

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Νομίζω δεν υποστηρίζεται από καμία πλακέτα επί του παρόντος και δεν τις φορτίζουν σωστά όλοι οι φορτιστές. Δεν ξέρω αν πλεονεκτούν σε κάτι, είπα μήπως ξέρει κάποιος κάτι να μας (μου) πει  :WhatHeMeans:

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Νομίζω δεν υποστηρίζεται από καμία πλακέτα επί του παρόντος και δεν τις φορτίζουν σωστά όλοι οι φορτιστές. Δεν ξέρω αν πλεονεκτούν σε κάτι, είπα μήπως ξέρει κάποιος κάτι να μας (μου) πει  :WhatHeMeans:

Γιατρέ @

το συγκεκριμένο παίζει με dna πλακέτα, τώρα τεχνικά χαρακτηριστικά κτλ απο τον δημιουργό ή τον Βασίλη @

rm2dU3i.png

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Craven ακούω και Craven δεν βρίσκω!

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Άλλο οι LiPO και άλλο οι LiFePO4 που ρωτάει ο @

. Οι LiPO υπάρχουν όχι μόνο σε μοντάκια του Craven αλλά και σε πλήθος άλλων. Όσα έχουν ενσωματωμένη μπαταρία φοράνε LiPO. Ακόμα και οι αρχαίες ταπεινές eGo έχουν μια μπαταρία LiPO μέσα.

Οι LiPO δεν διαφέρουν από τις Li-Ion. Στην πραγματικότητα είναι Li-Ion σε διάφορα μεγέθη και σχήματα.

Οι LiFePO4 είναι διαφορετικής χημείας (φωσφορικού άλατος σιδήρου) και έχουν ονομαστική τάση 3.3V αντί 3.7 των LiPO - Li-Ion. Αυτό από μόνο του μας δείχνει ότι μπορούν να δώσουν μικρότερη ισχύ από τις Li-Ion. Επίσης έχουν μικρότερη ενεργειακή πυκνότητα, δηλαδή στον ίδιο όγκο έχουμε λιγότερα mAh.

Στα πλεονεκτήματα τους ότι έχουν πολλούς περισσότερους κύκλους ζωής και είναι ασφαλούς χημείας. Είναι λοιπόν ελκυστικές σε τομείς όπως ηλεκτρικά αυτοκίνητα, ιατρικά μηχανήματα κλπ όπου εκεί δουλεύουν σε συστοιχίες και δεν ενδιαφέρει τόσο η δύναμη αλλά η αξιοπιστία και η ασφάλεια. Σε συσκευές όπως τα ηλεκτρονικά τσιγάρα ή τα κινητά τηλέφωνα δεν έχουν καμία τύχη γιατί εκεί θέλουμε όσο το δυνατό περισσότερη δύναμη και χωρητικότητα στον ελάχιστο δυνατό όγκο.

Επεξεργάσθηκε απο camber, 02 Απρίλιος 2018 - 16:43.

• Χρήσιμο (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Για να επανέλθω στο ερώτημα του ποστ #8 του Μάκη: για mech VTC5a ή VTC6;

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Θεωρητικά καλύτερη είναι η VTC5A γιατί έχει μικρότερη εσωτερική αντίσταση, επομένως μικρότερη πτώση τάσης υπό φορτίο και άρα μεγαλύτερη ισχύ.

Λέω θεωρητικά γιατί δεν κατόρθωσα να μετρήσω κάποια. Έχω αγοράσει 3 συνολικά από διαφορετικά μαγαζιά αλλά ήταν όλες μαϊμού. Στο κάλυμμα έγραφαν VTC5A αλλά στην πραγματικότητα ήταν απλές VTC5.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Μένω λοιπόν στις γνήσιες VTC5 που έχω. Btw για τις μπαταρίες που πουλάει το

ξέρει κάνεις τίποτα;

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 13 Απρίλιος 2018 - 16:03.

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Μένω λοιπόν στις γνήσιες VTC5 που έχω. Btw για τις μπαταρίες που πουλάει το

ξέρει κάνεις τίποτα;

ένα από τα 2-3 πιο αξιόλογα όσο αφορά τις μπαταρίες.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Καλά θα παραγγείλω 2 και με την ευκαιρία κι έναν φορτιστή ;)

Update Τα πήρα, το κρίμα στο λαιμό σου τώρα :D :D :D

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 13 Απρίλιος 2018 - 21:55.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Κατά τη διάρκεια του ατμίσματος η μπαταρίες αδειάζουν (Τι ανακάλυψα ο άνθρωπας ε ?) :rolleyes:

Απορία

Τις βγάζω από το mod και τις βάζω στη φόρτιση αμέσως ?

Τις αφήνω κάποια ώρα και μετά τις βάζω για φόρτιση ?

Κάνω το 2ο

Ρωτώ μήπως δεν χρειάζεται να περιμένω πριν τη φόρτιση

Φορτιστής Nitecore Intelli charger New i2

Μπαταρίες Sony VTC6

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Είχα κάνει κι εγώ την ίδια ερώτηση παλαιότερα και οι μπαταριολόγοι μου απάντησαν πως καλό είναι να τις αφήνουμε τουλάχιστον για κανά μισάωρο πριν τις βάλουμε για φόρτιση και φυσικά το εφαρμόζω.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

Κι εγώ αυτό ξέρω

Όμως για άλλου τύπου μπαταρίες

Για τις 18650 συγκεκριμένα ΔΕΝ ξέρω γι αυτό ρωτώ

Εσένα οι μπαταριολόγοι στο είπαν συγκεκριμένα για 18650 ?

Μετά ίσως παίζει ρόλο και ο φορτιστής

Αυτός που έχω δεν είναι και ο Top

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

προσωπικά δεν το έχω ξανά ακούσει, αλλά τις βάζω απευθείας στον φορτιστή, νομίζω δεν εχει και νόημα κάτι διαφορετικό καθώς η μπαταρία ακόμα και ξεφορτιστη ακόμα και εκτός λειτουργίας συνεχίζει να δουλεύει το στοιχείο της..

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Δεν έχω διαβάσει ή δει κάπου ότι οι μπαταρίες χρειάζονται "ξεκούραση" πριν τις βάλουμε στο φορτιστή.

Προσωπικά τις βάζω όπως και ο Νίκος απευθείας για φόρτιση.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Τί νόημα έχει να μείνει; Στο mod παίζει χλιαρά, στον φορτιστή το ίδιο. Αν καίει όταν την βγάζεις απ’ το mod 1) βάλε μια μόνωση στους πόλους και ανακύκλωσέ την και 2) ψάξε αν παίζει κάτι στο mod. Οι σύγχρονες μπαταρίες μπορούν να φορτιστούν πάνω στα ίδια σύγχρονα mod ακόμα και στα 2Α. Προσωπικά δεν το κάνω, αλλά το γράφω για να τονίσω το άκυρο του θέματος.
  • Συμφωνώ! (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη