Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Μπαταριες

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
164 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

Γιωργοοοοο ....
Να αρισω παλι τα σεντονια ;;;;

χαχαχαχα

Οταν εχουμε κινηση ρευματος , στην ουσια εχουμε κινηση ηλεκτρονιων .
ΟΛΑ τα ηλεκτρονια ειναι αρνητικα φορτισμενα .
Οποτε οταν μεσα σε ενα ''σωληνα'' κινειται  ρευμα , δηλαδη ηλεκτρονια , εχουμε δυναμεις απωθησης μεταξυ των ηλεκτρονιων .
--- Το ομώνυμα φορτια απωθούνται ---
Αρα μεχρι  τα ηλεκτρονια να ερθουν σε κατασταση ηρεμιας και ισορροπιας μεταξυ τους μεσα σε ενα περιορισμενο χώρο , θα περασει καποιο χρονικο διαστημα .

Το σωστο ειναι μετα απο φορτιση ή αποφορτιση , οι μπαταριες να ξεκουραζονται για λιγο .
Το χρονικο διαστημα ... ''παιζει'' ... απο 10 εως 30 λεπτα .
Προσωπικα τις αφηνω ακομα και μια ωρα μετα την αποφορτιση για να τις βαλω στο φορτιστη .
Αυτο βεβαια δεν ειναι κατι που απαιτειται ....
Τις περισσοτερες φορες ...... τις ξεχναω κιολας ......  :yahoo: 

Παμε τωρα σε μια παλαιοτερη ερωτηση ...

Μπαταριες LiFePO4 .
Υπαρχει μπαταρια η οποια ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΕΡΑΣ ...
Ειναι η Α123system 26650 2500mAh.
Αν οχι η ανωτερη μπαταρια σαν αποδοση εντασης ρευματος (Amperes) , μια απο τις ανωτερες ...

Τα κατα της μπαταριας ομως οπως εγραψε και ο Γιωργος (Camber) , ειναι μικροτερες σε χωρητικοτητα και διαφορετικης χημειας .

Τα μοναδικα που μπορεις να παρεις απο τη μπαταρια αυτη σαν υπερ ...
- ανωτερη μπαταρια σαν ασφαλεια 
- μεγαλυτερη αποδοση σαν δυναμη σε σχεση με ολες τις αλλες κυλινδρικες μπαταριες Λιθιου ... , εκτος απο μερικες δυσεύρετες ομως  LiPO .....

** Σε θεματα ασφαλειας ειναι η ανωτερη και σταματαω εδω διοτι δε χρειαζεται να ειπωθει τιποτε αλλο .....

** Σε θεματα αποδοσης εντασης ρευματος ή αλλιως οσο γινεται πιο ... ''πεζοδρομιακά'' ...  σε ισχυ , για να δουμε τη διαφορα της μπαταριας σε σχεση με ολες τις υπολοιπες , θα πρεπει ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ να εχουμε αντιστασεις εξαιρετικα χαμηλες .
Σε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ θα δουμε διαφορα σε σχεση με τις υπολοιπες στο οτι θα ειναι ικανη να δινει τα Watts που εχουμε επιλεξει μεχρι τελους , αλλα δεν θα ξεπερασει ποτε τα 2000 - 2300 mAh .

Μια μπαταρια υψηλης αποδοσης μπορει να αποδωσει 50 Watts απο τα 4.20 μεχρι τα 3.40 Volts περιπου , αναλογα και με την αποδοτικοτητα του κυκλώματος , αλλα οι  διαφορες απο πλακετα σε πλακετα δεν ειναι και τρομερες πλεον ...
H A123system 26650 σε ζητηση 80 Watts , θα μπορει να αποδωσει την ισχυ αυτη ακομα και μεχρι τα 3.00 Volts που λιγα μοντακια μπορουν να κατεβουν .
Αν παρουμε ενα DNA 60/75/75C ή μια Dicodes FL80 (αυτες γνωριζω οτι μπορεις να κατεβασεις την αποκοπη μεχρι τα 2.00 Volts) και κατεβασουμε την αποκοπη στα 2.00 Volts , με την μπαταρια αυτη θα δουμε καπου στα 2250 - 2350mAh μεχρι .... ΤΟ ΠΟΛΥ ... στα 2.80 Volts .
Απο ΄κει και κατω οτι και να κανουμε δεν προκειται να παρουμε κατι καλυτερο .
Οι πλακετες που αναφερω πιο πανω , με μια μπαταρια το DNA φτανει τα 75 Watts.
Θεωρητικα μονο στο DNA θα ειναι η μπαταρια αυτη χρησιμη .
Στην Dicodes FL80 που φτανει τα 60 Watts , δεν θα δουμε κατι ανωτερο απο μια καλη 18650 3000mAh (θεωρητικα) ή μια καλη 26650 οπως οι Aspire , Golisi , Ijoy , Basen , Shockli .

Y.Γ.
Η Lipo που εχω στο μοντακι μου με DNA , δεν φορτιζεται απο το USB .
Εχω φορτιστη που ειναι κατασκευη ειδικα για φορτιση μπαταριων Lipo .
Oi hobby charger γενικα ειναι κατασκευες για φορτιση μπαταριων Lipo - LiFePO4 (φυσικα και για ολες τις αλλες μπαταριες χωρις καμια εξαιρεση), οι οποιες πιο πολυ χρησιμοποιουνται σε μοντελισμο .
Τα τελευταια χρονια ομως βλεπουμε πολυ μεγαλη εξελιξη στις Li-Ion και χρησιμοποιουνται πλεον ολο και περισσοτερο στο μοντελισμο .
Δε γινεται βεβαια να συγκριθουν σε δυναμη οι Li-Ion με τις Lipo , αλλα σε μικρες απαιτησεις αποφορτισεων , μπορουν πολυ καλα να τα καταφερουν πλεον και οι Li-Ion .

Εδω ομως θα ηθελα να ενημερωσω οτι πλεον εχουμε περασει σε αλλα επιπεδα και οι νεες μπαταριες που θα ερθουν , δηλαδη οι 21700 , θα ειναι σε πολυ ανωτερα επιπεδα σε σχεση με οτι γνωριζουμε μεχρι τωρα .
Η Samsung 30T για παραδειγμα , ειναι μπαταρια η οποια θα εχει ανωτερη απο τα 30Α αποδοση .
Στο μελλον θα ερθουν ακομα περισσοτρες μπαταριες τετοιου τυπου οπως η Sony 21700 VTC6A των 4160mAh με αναλογη αποδοσηση εντασης ρευματος (Amperes) .

Οι Lipo's εχουν ξεφυγει βεβαια πλεον με τις καινουριες κατασκευες ιδιαιτερα με τη χρηση του Γραφενιου αλλα το κακο ειναι οτι ειναι μεγαλυτερες σε ογκο με μικροτερη χωρητικοτητα .
Μια μπαταρια Lipo γραφενιου των 1000mAh , ειναι στο ιδιο σχεδον μεγεθος με τις απλες 1300mAh . Υπαρχουν και μπαταριες με εξαιρετικες επιδωσεις στο ιδιο μεγεθος , αποδιδοντας 1500 - 1600mAh .
Μια τετοια μπαταρια χρησιμοποιω και ΄γω στο μοντακι με την DNA .
Mπαταρια των 1550mAh με θεωρητικα 17.21Wh , δηλαδη σα να μιλαμε για μπαταρια των 4650mAh με συνεχομενη αποδοση 62Α πραγματικα , χωρις να ξεπερνα τους 60 - 65°C.
Σαν συγκριση λοιπον με την Samsung 30T η οποια μπορει να αποδωσει ακομα και 40Α χωρις να εχει ανοδο θερμοκρασιας πανω απο 45°C , αναλογικα η Samsung ειναι ανωτερη .
Aυτα βεβαια ειναι υποθεσεις ... αλλα σιγουρα ερχονται ανωτερης σε σχεση με οτι γνωριζουμε μπαταριες Li-Ion ...

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta
Και ετσί για το αρχειο η voopoo ισχυρίζεται ότι το drag υποστηρίζει φορτίσει διαφορετικών μπαταριών και οτι το voopoo too άκουσον άκουσον όνομα δουλεύει με δύο μπαταρίες αλλά και με με μια
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Τις lipo μπαταρίες όσο άσχετος και να με με το θέμα πολύ τις χρησιμοποιούν για να βάζουν μπρος αυτοκινητα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Γιώργο δε ρώτησα αυτό. Ρωτάω αν υπάρχουν φορτιστές που το κάνουν γιατί κάτι μου θύμισε από διαφήμιση φορτιστή!

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

Και ετσί για το αρχειο η voopoo ισχυρίζεται ότι το drag υποστηρίζει φορτίσει διαφορετικών μπαταριών και οτι το voopoo too άκουσον άκουσον όνομα δουλεύει με δύο μπαταρίες αλλά και με με μια

Για ολα τα κυκλωματα ισχυει αυτο φιλε Βασιλη .
Γενικα μιλώντας παντα .

Οπως για παραδειγμα το DNA 200 το οποιο δουλευει με Li-Ion - LifePO4 - Lipo.
Δεν ειναι ομως το μοναδικο ...
Το ιδιο ισχυει για ολα τα κυκλωματα , αρκει να διαθετει συτημα φορτισης / συστημα balance για συνδιασμο μπαταριων .

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Λοιπόν, γιατί μπερδεύτηκα. Πάμε απ' την αρχή:

Αυτή είναι μιά μπαταρία

105,93K   1 Αριθμός λήψεων

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Για ολα τα κυκλωματα ισχυει αυτο φιλε Βασιλη .
Γενικα μιλώντας παντα .

Οπως για παραδειγμα το DNA 200 το οποιο δουλευει με Li-Ion - LifePO4 - Lipo.
Δεν ειναι ομως το μοναδικο ...
Το ιδιο ισχυει για ολα τα κυκλωματα , αρκει να διαθετει συτημα φορτισης / συστημα balance για συνδιασμο μπαταριων .

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου απλά ενώ ξέφυγε το θέμα εγώ απαντούσα σε έναν φίλο που ρωτούσε αν μπορεί να παντρέψει δύο μπαταρίες τελικά ανακάλυψα την παράθεση συγνώμη κιόλας που μπήκα σφηνα
Απλά θα ήθελα να σημειώσω ότι μου κάνει εντυπώση το ποσο λόγος γίνεται για τις μπαταρίες και προσπαθώ να αποδώσω τις ανησυχίες των φίλων συναγωνιστών και καταλήγω σε λανθασμένες τακτικές των εκάστοτε πωλητων

Επεξεργάσθηκε απο Billygrante, 16 Απρίλιος 2018 - 16:55.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

Γιώργο δε ρώτησα αυτό. Ρωτάω αν υπάρχουν φορτιστές που το κάνουν γιατί κάτι μου θύμισε από διαφήμιση φορτιστή!

Πρόχειρα στο μυαλό μου έρχονται οι περισσότεροι (ίσως όλοι) Nitecore.

Όμως και πολλοί άλλοι έχουν trickle charge όπως οι XTAR VC2, VC4 αλλά όχι ο VP4+ Dragon κλπ

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Τί είναι το Trickle Charge τελικά;

Διάβασα στο ΝΕΤ τα παρακάτω:

"Η φόρτιση σταγόνας (Trickle Charge) χρησιμοποιείται για την επαναφορά πολύ εξασθενημένων κυττάρων.
Για τύπου Li-Ion μπαταρίες αυτό συμβαίνει όταν η τάση στα κύτταρα είναι κάτω από προσεγγιστικά 3V.
Τότε η φόρτιση πραγματοποιείται με συνεχές ρεύμα κατά μέγιστο 0.1 C-rate."

(Από διπλωματική εργασία φοιτητή Πανεπιστημίου Πατρών τμήματος Ηλεκτρολόγων - Μηχανικών)

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι σε πλήρως φορτισμένη μπαταρία γίνεται με το Trickle Charge μία διαδικασία συνεχούς φόρτισης - συντήρησης έτσι ώστε να μην αποφορτίζεται και να παραμένει η τάση στο Full, δεδομένου ότι η μπαταρία μετά την πλήρη φόρτισή της και λόγω της εσωτερικής της αντίστασης έχει την τάση να αποφορτίζεται μερικώς με αργό ρυθμό..

Ας μας δώσουν τα φώτα τους και οι ειδικοί για να μπορούν όλοι να παρακολουθήσουν την συζήτηση.

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Ελπίζω να κόπηκε ο φοιτητής :lol:

Το trickle charge είναι όπως το λες. Πολύ χαμηλό ρεύμα μετά το τέλος της φόρτισης που αντισταθμίζει την αυτοαποφόρτιση της μπαταρίας ώστε αυτή να παραμένει πάντα πλήρως φορτισμένη.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Χα Χα Χα :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Ευχαριστώ βρε Γιώργο. :rockout:

Θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε μ' αυτά που διαβάζουμε μερικές φορές από φοιτητές και μάλιστα ειδικότητας ηλεκτρολόγων μηχανικών. :wallbash:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου απλά ενώ ξέφυγε το θέμα εγώ απαντούσα σε έναν φίλο που ρωτούσε αν μπορεί να παντρέψει δύο μπαταρίες τελικά ανακάλυψα την παράθεση συγνώμη κιόλας που μπήκα σφηνα
Απλά θα ήθελα να σημειώσω ότι μου κάνει εντυπώση το ποσο λόγος γίνεται για τις μπαταρίες και προσπαθώ να αποδώσω τις ανησυχίες των φίλων συναγωνιστών και καταλήγω σε λανθασμένες τακτικές των εκάστοτε πωλητων

Εγω συγνωμη φιλε .
Δεν το ηξερα οτι απαντησες σε καποιον .
Τωρα στο θεμα που αναφερεις , υπαρχει μια πολυ απλη απαντηση ...

Υπαρχουν τρεις ομαδες μπαταριων Ιοντων Λιθιου.

IMR

INR (Χωριζονται σε δυο υποομαδες . Τις NMC και τις NCA)

ICR

Αυτες οι τρεις ομαδες , ειναι ΟΛΕΣ κυκλικες  .
--- Ολα τα αυτοκινητα εχουν 4 ροδες ---
Οπως τα αυτοκινητα λοιπον ετσι και οι μπαταριες ειναι ιδιες .
ΟΜΩΣ δεν κανουν ολα τα αυτοκινητα την ιδια δουλεια .
Το ιδιο και οι μπαταριες .

Εμεις λοιπον βλεπουμε δυο μπαταριες στρογγυλες και λεμε .... σιγα μωρε ... μια μπαταρια ειναι ....
Λαθος και δυστυχως εκει την πατανε οι περισσοτεροι .

Αν διαβασεις την αρχη του νηματος , θα δεις στα δυο πρωτα ποστ πληροφοριες για τις μπαταριες .
Εχω γραψει αναλυτικα για τις ομαδες και τις διαφορες τους .

Tα καταστηματα οπως ακριβως πιστευεις , εχουν πολυ μεγαλη ευθυνη στην λαθος πληροφοριση και ειναι η αιτια που βλεπουμε νεους ατμιστες να ειναι μπερδεμενοι και να πιστευουν οπως ειναι φυσικο λαθος πραγματα .

Trickle charger ...
ΔΥΣΤΥΧΩΣ εχω δυο Nitecore ...
Τov i2 και τον i4 .
Ιδιαιτερα στον i2 , οταν ειναι φορτισμενη η μπαταρια και την ... βαζεις , τη βγαζεις , τη βαζεις , τη βγαζεις ... , μπορει να φορτισει τη μπαταρια με περισσοτερα απο 4.20 Volts .
Φορτισα με τον τροπο αυτο ... ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ... μια μπαταρια μεχρι τα 4.27 Volts .

Mε το που εδειχνε οτι γεμισε η μπαταρια , την εβγαζα και την εβαζα ξανα αμεσως .
Προσπαθεια να κανω ... κακαλία ηταν αυτο βεβαια ..... ** Τα παιδία ...... μ@L@.....ται ....... **   :idiot1:  :wallbash:

• Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Μια ερώτηση γενική: εάν μια μπαταρία έχει φορτιστή καμία 50ρια φορές και έχει μείνει εκτός μάχης 1.5 χρόνο όμως ακόμα κρατάει (στον φορτιστή που την έβαλα για φόρτιση μου έδειχνε ότι είναι 78% φορτισμένη) είναι επίφοβη (για πέταμα) η όχι ;
Εξωτερικά είναι τέλεια .

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
@

καλό είναι οι μπαταρίες να αποθηκεύονται αποφορτισμενες δεν είναι επίφοβες το πολύ πολύ να μην κρατάνε οσο καινούργιες

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Η μπαταρίες που είναι να αποθηκευτούν θα πρέπει να είναι κοντά στο 40%-50% ή αλλιώς στα 3,7V.

• Συμφωνώ! (+) x 6
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Βασίλη @

οι μπαταρίες ιόντων λιθίου δεν τα πάνε καλά με πλήρη αποφόρτιση. Συνήθως ένα 40% που λέει και ο Χρήστος @ higraf είναι αρκετό για αποθήκευση. Καλό είναι επίσης μία φορά τον μήνα να ελέγχονται και αν έχουν πέσει να γίνεται μια φόρτιση μέχρι τα 3,7V. Αυτή η διαδικασία δεν επηρεάζει τον αριθμό κύκλου φορτίσεων ιδιαίτερα. Δεν είναι επίσης καλή ιδέα να αποθηκεύονται με φόρτιση κοντά στο 100% γιατί μειώνεται η διάρκεια ζωής τους. Τελείως διαφορετικά πράγματα ισχύουν για τις NiCd και τις NiMH που υπήρχαν παλιότερα  :)

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Συμφωνώ και διαφωνώ  :)

Οι μπαταρίες πράγματι καλό θα ήταν να αποθηκεύονται στο 40-50% της χωρητικότητας τους αλλά αυτό αντιστοιχεί 3.5-3.6V στις 18650 που χρησιμοποιούμε. Στα 3.7V η μπαταρία έχει περίπου 60-70% της χωρητικότητας της.

• Χρήσιμο (+) x 7
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Ν' αλλάξεις βολτόμετρο  :lotpot:  :lotpot:  :lotpot:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Έχω παρατηρήσει ότι όλες οι καινούργιες μπαταρίες που προμηθεύομαι κατά καιρούς έχουν τάση γύρω στα 3,5 Volt (+ - 0,1 Volt).

Οπότε μάλλον αυτή είναι μία καλή τιμή τάσης για την αποθήκευσή της.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Παιδιά, υπάρχει στην Ελληνική αγορά διαθέσιμη 21700 από κατασκευαστή μπαταριών και όχι rewrapped IJoy, eleaf, κλπ;

• Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη