Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Μπαταριες

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
164 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Γαμώτο δεν το ήξερα (σκέφτηκα) και έχω χαλάσει μέχρι τώρα μισό μέτρο μονωτική ταινία  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Παιδες αν αγοραστει μια μπαταρια τωρα αλλα χρησιμοποιηθει σε 8-10 μηνες (χωρις χρηση) χανει σε κατι ή απλα περιμενει να χρησιμοποιηθει διατηρωντας τα ιδια χαρακτηριστικα της οπου αρχικα αγοραστηκε ? 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Οι καινούργιες μπαταρίες έχουν τάση γύρω στα 3,5 με 3,7 Volt.

Mπορείς να τις αγοράσεις τώρα και να τις χρησιμοποιήσεις μετά από ένα χρόνο, εφόσον μία φορά κάθε 2  - 3 μήνες κάνεις έλεγχο να είναι πάνω κάτω στα ίδια περίπου Volt (3,5 με 3,7), δηλαδή να μην έχουν αποφορτιστεί.

Αν έχουν χάσει λίγο από την χωρητικότητά τους, τίς φορτίζεις για λίγο μέχρι να φτάσουν στα 3,7Volt περίπου.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Πολυ χρησιμη πληροφορια !!!

Οταν εχω στα χερια μου ολα τα παραγγελθεντα θα παιζει ταχυρυθμο μαθημα  (ελπιζω να μην σας εσπασα τα αυγα  :rolleyes:  :laugh1: )

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Για να μην σπαω λοιπον τα αυγα μονο σε σας , επιασα συζητηση με εναν συναδελφο ατμιστη και τα λεγαμε γενικως για ατμο και συσκευες μεχρι που εφτασε η συζητηση για μπαταριες  :D

Εχει διμπαταρο mod και μου ειπε μεταξυ αλλων πως στα 2μπαταρα ή 3μπαταρα , η μπαταρια που βρισκεται πιο κοντα στην πλακετα , καταπονειτε περισσοτερο και οι κυκλοι ζωης της μειωνονται αισθητα , αν η διαταξη των μπαταριων μενει η ιδια και δεν αλλαζει θεση η μπαταρια.

Παιζει τετοιο σεναριο ?

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 145 Δημοσιεύσεις

Εάν φορτίζεις σε εξωτερικό φορτιστή και δεν προσέχεις με ποια σειρά βάζεις τις μπαταρίες σου θα έχεις στατιστικά 50/50 πιθανότητες να βάλεις την μπαταρία Α στην θέση 1 ή στην θέση 2 οπότε και να ισχύει κάτι τέτοιο θα είσαι καλυμμένος.

Προσωπικά δεν πιστεύω πως η θέση μιας μπαταρίας μέσα σε μια συστοιχία επηρεάζει το πόσο “ζορίζεται” ούτε αλλάξει το ρεύμα που θα δώσει.

Εάν όμως φορτίζουμε πάνω στο mod τα πράγματα αλλάζουν καθώς οι περισσότερες υλοποιήσεις παρουσιάζουν από μικρο έως αρκετό offset στην μέτρηση τάσης ανάμεσα στις 2-3 μπαταρίες με αποτέλεσμα μόνιμα κάποια να φορτίζετε με παραπάνω τάση από το ταίρι της με επίπτωση στην υγεία της.  

Επεξεργάσθηκε απο lounik, 25 Οκτώβριος 2019 - 11:35.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δεν είμαι ειδικός σε θέματα μπαταριών, αλλά θα πω την άποψή μου από την ενασχόλησή μου εδώ και κάμποσα χρόνια.

Στην προηγούμενη σελίδα και συγκεκριμένα

έχω γράψει για το θέμα των μπαταριών και τις συνδέσεις τους μέσα στα μοντάκια.

Έχω παρατηρήσει λοιπόν ότι σε μοντάκια με δύο μπαταρίες που έχω και σε συνδεσμολογία μπαταριών σε σειρά, όταν έρχεται η ώρα της φόρτισης έχουν διαφορά στην τιμή της τάσης (Volt) π.χ. 3,15 με 3,08.

Σε μοντ με 2 μπαταρίες αλλά συνδεδεμένες παράλληλα αυτό το θέμα δεν υπάρχει ή υπάρχει πολύ μικρή διαφορά θα έλεγα αμελητέα.

Πάντα κάθε φορά που φορτίζω τις δύο μπαταρίες αφού τελειώσει η φόρτιση, τις αλλάζω θέση στο μοντ έτσι ώστε να έχουν την ίδια φθορά και οι δύο σε βάθος χρόνου.

Αυτό είναι που λέμε πολλές φορές "παντρεμένες" μπαταρίες.

Αυτές λοιπόν οι μπαταρίες πάνε πακέτο μέχρι να πάρουν διαζύγιο ή να τις χωρίσει ο θάνατος στον κάδο ανακύκλωσης. :laugh1:

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Μια ερώτηση μια που κάθομαι σ’ ένα μπαλκόνι στην βροχερή Τιφλίδα χαζεύοντας τον ποταμό Μκτβάρι κι έχω όρεξη να βάζω κόσμο σε σκέψεις.

Στα notebooks με αφαιρούμενη μπαταρία έχουμε συστοιχίες συνήθως 18650 σε σειρά και κάποιες φορές και παράλληλα. Φορτίζονται πάνω στην συσκευή και συνήθως δεν έχουν πρόβλημα. Γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό για τις ίδιες μπαταρίες σε mod;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Συνήθως οι μπαταρίες στα laptop αποτελούνται από συστοιχίες μπαταριών 18650 οι οποίες είναι συνδεδεμένες ανάλογα με την περίσταση (τάση και χωρητικότητα) εντός πλαστικού περιβλήματος.

Στην έξοδο των μπαταριών υπάρχει ηλεκτρονικό κύκλωμα το οποίο επιτρέπει την όσο το δυνατόν σωστότερη φόρτιση (balanced) της κάθε μίας μπαταρίας ανεξαρτήτου τρόπου συνδεσμολογίας.

Στα μοντ που κυκλοφορούνε η πλακέτα τους για να μπορέσει να κάνει ιδανική φόρτιση θα έπρεπε να ήταν κατά πολύ μεγαλύτερη, πράγμα που δεν γίνεται λόγω μη υπάρξεως του κατάλληλου χώρου.

Σε συστοιχία έξι μπαταριών 18650 σε laptop Τοshiba Satelite που αποσυναρμολόγησα (βλέπε φωτό) ήταν συδεδεμένες ανά δύο παράλληλα και ανά τρεις σε σειρά.

Κάθε μπαταρία ξεχωριστά είναι συνδεδεμένη με λεπτό καλωδιάκι με την ηλεκτρονική πλακέτα.

Έτσι φορτίζεται η κάθε μία ανάλογα με τις ανάγκες της και γι αυτό φροντίζει η ενσωματωμένη πλακέτα.

Αν και με τόσο καλό σύστημα φόρτισης οι μπαταρίες των laptop μετά από αρκετούς κύκλους φορτίσεων παρουσιάζουν κόπωση και μείωση αυτονομίας.

264,5K   7 Αριθμός λήψεων

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 145 Δημοσιεύσεις

Όπου υπάρχουν συστοιχίες μπαταριών που είναι κλεισμένες σε pack και δεν μας δίνεται η δυνατότητα να κάνουμε εξισορρόπηση σε μια μια με το χέρι, υπάρχει σίγουρα ή ενσωματωμένο bms (battery management system) ή μας δίνεται ένα βύσμα με τις μεσαίες λήψεις των μπαταριών για να μπει σε φορτιστή με δυνατότητα εξισορρόπησης.

Το δεύτερο το συναντάμε συχνά σε lipo για τηλεκατευθυνόμενα και πολύ ακριβούς φορτιστές.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Δεν διαφωνώ με τους αποπάνω, απλά ήθελα να επισημάνω την ανεπάρκεια των κυκλωμάτων φόρτισης ακόμα και σε ακριβές πλακέτες (πχ DNA 200C). Τέτοιες ανεπάρκειες υπάρχουν και σε πολύ φτηνά laptop λόγω μείωσης του κόστους.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Παιδες καλημερα !!!

Μια ερωτηση:

Τις μπαταριες 18650 θα τις αφηνω πανω στο mod μεχρι να 'κοψει' την παροχη ρευματος το modακι οταν τελειωνουν ή βλεποντας την ενδειξη στην οθονη , οταν πλησιαζει να τελειωσει να την αλλαζω ?

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιάννη όπως σε βολεύει.

Αυτές οι μπαταρίες δεν έχουν το φαινόμενο "μνήμης", οπότε τις φορτίζεις και πριν "κόψει" το μοντάκι.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Γιατι φιλε υπαρχουν μπαταριες με το φαινομενο μνημης ?

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Ρωτησα μηπως καποιος τροπος μειωνει τη διαρκεια ζωης της μπαταριας

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Γιάννη καλημέρα.

Φαινόμενο μνήμης είχαν οι παλιές μπαταρίες Ni cd (Νικελίου Καδμίου) και οι αρχικές παρτίδες από τις Ni Mh (Νικελίου υδριδίου του μετάλλου).

Στις σύγχρονες Ni Mh το φαινόμενο μνήμης έχει εξαλειφθεί.

Στις Li ion (Λιθίου) όπως σου είπε και ο Μάκης @

φαινόμενο μνήμης δεν υπάρχει οπότε δεν επηρεάζεται η διάρκεια τους από το πότε θα φορτιστούν αλλά μόνο από τους πλήρεις κύκλους αποφόρτισης - φόρτισης.

Αυτό που εξαντλεί και καταπονεί την μπαταρία είναι η μεγάλη αποφόρτιση και ειδικά αν πέφτει κάτω από τα 2,5V ή εκεί κοντά.

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Δημητρη μου μηπως κατεχεις το ποσους περιπου πλήρεις κύκλους αποφόρτισης - φόρτισης εχει μια μπαταρια 18650 ? + / -

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

@

Υπαρχει καποιο 'κολπο' ωστε να μπορω να ξερω σε ποσο καλη κατασταση ειναι η μπαταρια ή η σωστη λειτουργια της και οι αριθμοι στον φορτιστη θα μου το πουν ?

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 145 Δημοσιεύσεις

Εντελώς θεωρητικά και αναλόγως της μπαταρίας και της χρήσης της, μπορεί μετά από 500 κύκλους να έχει χάσει το 30% της χωρητικότητας της.

Μιας και πήρες φορτιστή που μετράει τα mah που δίνει στην μπαταρία κατά την φόρτιση αλλά δεν έχει αναλυτή, μπορείς μια φορά να αφήσεις το mod να κόψει για να έχεις μια μέτρηση όσο είναι καινούργια σαν αναφορά για να μπορείς μετά από κάποιο χρόνο να κάνεις ένα έλεγχο.

Τις υπόλοιπες φορές θα φορτίζεις όποτε σε βολεύει προτιμώντας να μην περιμένεις να αδειάσει εντελώς, κυρίως για πρακτικούς λόγους.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

:ok: