Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Μπαταριες

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
164 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Μιας και είμαι κλεισμένος σπίτι και έχω χρόνο για σκότωμα είπα να παίξω λίγο με τις μπαταρίες μου.

Εργαστηριακά όργανα μέτρησης μπορεί να μην έχω αλλά υπάρχει η δυνατότητα με arctic fox που έχει device monitor για εξαγωγή δεδομένων σε φύλλο εργασίας των μετρήσεων.

Τα data βέβαια δεν θα τα θεωρήσουμε ότι θα είναι με απόλυτη ακρίβεια αλλά σαν τάξη μεγέθους.

Το ζητούμενο είναι να δούμε τις επιπτώσεις στην υγεία της μπαταρίας με το πέρασμα του χρόνου.

Πέρα από την χωρητικότητα που μπορούμε εύκολα να δούμε ότι χάνει μια μπαταρία τόσο εμπειρικά όσο και σε ένα σχετικά απλό φορτιστή...

τι σημαίνει η αύξηση της εσωτερικής αντίστασης;

μπορεί να δίνει το ίδιο ρεύμα με μια καινούργια μπαταρία;

έχει την ίδια δύναμη και αντοχή;

ζεσταίνεται το ίδιο;

έχει κάποιους άλλους περιορισμούς;

προκύπτουν θέματα ασφάλειας;

Τα δείγματα που έχω στα χέρια μου για σύγκριση.

2 ολοκαίνουργιες 2922 & 2884 mah ~22-24 mohm (Samsung 30q αγορασμένες σαν Murata vct6)

2 LG hg2 2 χρόνων αλλά όχι πολύ δουλεμένες 2596-2600 mah ~35-45 mohm

2 Samsung ~3 χρόνων καλοδουλεμένες αλλά με αρκετούς κύκλους 2308-2336 mah ~70 mohm

τα mohm είναι ένας μέσος όρος από ενδείξεις που δίνει ο lii500 και δεν είναι πάντα απόλυτα σταθερές

Τα δεδομένα που θέλουμε είναι τάση μπαταρίας σε ηρεμία, τάση κατά την λειτουργία και την ισχύ που αποδίδει το mod στην αντίσταση. Για λόγους ευκολίας δεν έχει υπολογιστεί ο βαθμός απόδοσης του mod (χαμένη ενέργεια που καταναλώνεται αλλά δεν αποδίδεται).

Από την διαφορά των 2 τάσεων προκύπτει η πτώση τάσης υπό φορτίο.

Από την αποδοθείσα ισχύ δια της τάσης προκύπτει θεωρητικά το ρεύμα από τις μπαταρίες.

Η εσωτερική αντίσταση IR προκύπτει από την πτώση τάσης δια το διερχόμενο ρεύμα. Αναφέρεται στην συστοιχία των δυο μπαταριών σε σειρά. Άρα δια δυο για την εσωτ. Αντίσταση κάθε μπαταρίας.

Η σχέση μεταξύ της αντίστασης του φορτίου που βλέπουν οι μπαταρίες δια της εσωτερικής αντίστασης, δηλαδή πόσες φορές μικρότερη είναι η εσωτ. αντίσταση από την αντίσταση φορτίου (όχι του coil)

Η απόλυτη ισχύ που καταναλώνεται πάνω στις μπαταρίες και το παίρνουμε ως θερμικό έργο. (πτώση τάσης επί ρεύμα)

Οι μετρήσεις έγιναν σε 10 – 200 watts για δύο μπαταρίες με pusle των 2 sec στα μεγάλα watts για να αντέξουν οι μπαταρίες καθώς ξεπερνάμε αρκετά τα προτιμώμενα χαρακτηριστικά του κατασκευαστή. Οι hg2, 30q, vct6 έχουν όλες την αποφόρτισης στα 30 Α σαν διάγραμμα ασφάλειας, όχι σαν προτεινόμενο.

Μερικά γρήγορα στοιχεία για τις πιο κουρασμένες 30q

Δεν μπορούν να δώσουν πάνω από 168 watts (pulse των 2 sec!) όταν ζητήσαμε 200watts.

Όταν το κάνουν έχουν >1,1 volts πτώση τάσης ανά μπαταρία. Σχεδόν φτάνει στην τάση που θα κάνει cut off το mod ενώ είναι full φορτισμένες.

Με 28 amber επί 2,22 v πτώση τάσης σημαίνει ότι πάνω από 60 watts καταναλώνονται πάνω στις μπαταρίες και φυσικά ζεσταίνονται πολύ.

Αντίστοιχα οι πιο φρέσκιες έδωσαν 185 watts (δεν δοκιμάστηκαν πιο ψιλά) με μισό volt πτώση τάσης ανά μπαταρία και 26 watts στις δυο μπαταρίες.

Γενικό συμπέρασμα

Οι πολυδουμεμένες μπαταρίες σε μεγάλα ρεύματα θα δείξουν τις αδυναμίες τους, μεγάλες πτώσεις τάσης, μεγάλες θερμικές απώλειες και γενικά ζορίζονται και δουλεύουν στα όρια τους.

Εάν υπάρχει ενδιαφέρων για τους τύπους από τους οποίους προκύπτουν τα δεδομένα μου λέτε για ανάλυση.

Please Login or Register to see this Hidden Content

107,22K   13 Αριθμός λήψεων

123,37K   13 Αριθμός λήψεων

131,18K   13 Αριθμός λήψεων

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Πολύ καλή δουλειά Νίκο, εύγε !!!

Η πτώση τάσης σε ταλαιπωρημένες - παλιές μπαταρίες είναι κάτι δεδομένο και φυσιολογικό.

Σε καινούργιες μπαταρίες έχω παρατηρήσει μικρή πτώση τάσεως μόνο όταν βρίσκονται κάτω από 3,3 Volt

Φυσικά αν τις δουλέψουμε στο όριο η αντοχή τους εξαρτάται από τις προδιαγραφές που δίνει η κάθε εταιρεία.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Μετά από αυτό το εξαντλητικό τεστ στις 3 χρόνων samsung 30q, η μια παρέδωσε το πνεύμα της.

Η χωρητικότητα της έπεσε σε ~1700 mah αλλά το βασικό της πρόβλημα είναι ότι χάνει φορτίο μόνη της και την επόμενη μέρα δείχνει ~3,7volt.

Βέβαια την είχα ήδη για eof & rip

Το ίδιο τεστ έκανα και σε μια avr 21700  (avatar 4000mah 30A) με ένα espion solo στα 60, 70 & 80 watts και ομολογώ ότι περίμενα χειρότερα αποτελέσματα.

67,56K   5 Αριθμός λήψεων

• Χρήσιμο (+) x 5

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Νίκο τα 3 χρόνια, (αν τις χρησιμοποιούσες αρκετά), είναι μια χαρά. :ok:

Οι μπαταρίες όταν είναι υπό πίεση (φορτίο), τότε δείχνουν αν είναι "κουρασμένες".

Εγώ όταν βλέπω σημάδια κόπωσης τις στέλνω ανακύκλωση. ;)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Νοέμβριο 2017 αγοράστηκαν και για 6 μήνες ήταν το μοναδικό set που είχα για διμπάταρο.

Αλλά και μετά προτιμούσα να κρατάω το δεύτερο set με λιγότερη χρήση για να είναι σε καλύτερη κατάσταση.

Στα 2 χρόνια είχαν δείξει ήδη την κόπωση τους αλλά επειδή οι απαιτήσεις μου ήταν μικρές με κάλυπταν.

Θεωρώ πάντως ότι έκαναν απόσβεση 2 φορές την αγορά τους.

• Μου αρέσει (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη