Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Περί στησίματος ο λόγος

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Ανοίγω αυτό το θέμα για απορίες με στησίματα που μπορεί να προκύψουν με διάφορους ατμοποιητες.

Ένα θεματάκι έχω εγώ καλή ώρα,

Δουλεύω εδω και 4 μέρες ένα phenomenon lite v2.
Με το στήσιμο που έχω κάνει (μετά από 3-4 πειράματα) νόμιζα ότι το πέτυχα .
Άμ δε... τον έστησα εχθές με 5 ανοιχτές σπείρες 40ρι σύρμα κανθαλ, από εχθές μέχρι πριν λίγο όλα οκ, εδω και 1 ώρα όμως μου μπουκώνει πράγμα που μου έκανε και στα αλλα στησίματα με την διαφορά ότι στα αλλα το έκανε στο μισάωρο επάνω.
Έχω διαβάσει το σχετικό θέμα με το phenomenon (για να δω το στήσιμο) όπως έχω δει και video .
Για πείτε καμία άποψη παρακαλώ

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Μπουκώνει τί εννοείς; Γίνεται πιό σφικτός ή δεν ρουφάει καθόλου;

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Πατάω το κουμπί και πρέπει να περιμένω πάνω από 3sec για να μου έρθει ατμός δεν αρπάζει , νόμιζα ότι φταίει το mod, άλλαξα mod έβαλα άλλον πάλι τα ίδια . Λες και έχει παρά ποτίσει το βαμβάκι και δεν μπορεί να το κάψει

OFFLINE   gigelis

gigelis

Member

• VF Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
Καταρχάς για το φαινόμενο το 40αρι είναι πολύ χοντρό,δοκίμασε σε 2αρι πυρήνα 0,28 ή 0,32mm συρμα,5 ανοιχτες σπείρες και όχι πολύ βαμβάκι το ντεκ του χρειάζεται ελάχιστο.
Βάλε και μια φωτό από το στήσιμο που έχεις τώρα να σου πούμε τυχόν λαθάκια.
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο

Please Login or Register to see this Hidden Content

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   gigelis

gigelis

Member

• VF Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
Όπως το βλέπω μάλλον το βαμβάκι σου κάνει τα κόλπα, βέβαια το πολύ βαμβάκι δίνει καμένο και όχι αυτό που περιγράφεις,δοκίμασε το στήσιμο που σου γράφω με 0,28 συρμα,κούρεψε το βαμβάκι να πιάνει όλο το ντεκ αλλά να μην περισσεύει γιατί όταν βραχεί θα πρηστεί και θα μπουκωσει μέσα στη καμπάνα
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Νίκο δεν μας είπες με αυτό το στήσιμο στα πόσα Watt τον δουλεύεις;

Με σύρμα 0,40mm και 5 σπείρες σε 2,5mm είσαι στα 14 με 15 Watt.

Mε περισσότερες σπείρες ανεβαίνεις σε Watt.

Αλλά ο Φαινόμενο αγαπάει πιο λεπτά σύρματα και 2mm πυρήνα

Δοκίμασε όπως σου είπε και ο @

με 0,28 ή 0,32mm Kanthal 5 σπείρες ανοιχτές σε 2mm πυρήνα στα 12 Watt.

Στην φωτό το βαμβάκι σου είναι πολύ για την μικρή καμπάνα του Φαινόμενο.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
32ρι σύρμα δεν..... θα δοκιμάσω όμως να το στήσω σε 2ρι πυρήνα και θα σας πω αποτελέσματα.
Παίζω στα βατ που εγγραψες
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Νικο. @

Το βαμβάκι ειναι παρά πολύ , προφανώς γιαυτο μπουκώνει , έτσι όπως ειναι στην φωτό δοκίμασε να το κουρεψεις λιγο , να αφαιρεσεις απο εκεί που βγαίνει απο την αντισταση ( απο το σύρμα ) Πάρε 0.32mm κανθαλ η ss και κάνε σε 2αρι η 2.5 πυρήνα , εγω στήνω 0.32 κανθαλ σε 2.5 πυρήνα 5-6 στροφές και σχεδόν μισό απο το δικό σου βαμβάκι χωρίς κανένα πρόβλημα , καλή επιτυχία *** κατα λάθος μηπως ειναι κλειστές οι τρύπες απο το δαχτυλίδι του αερα ?

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 27 Ιανουάριος 2018 - 21:04.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Όχι είναι το πρώτο που κοιτάω , θα δοκιμάσω σε 2ρι πυρήνα με το ήδη υπάρχων σύρμα και θα σας πω.
  • Μου αρέσει (+) x 1

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests
Το βαμβακι σου ειναι παρα πολυ κ μπουκωνει την αντισταση (λογικα φρακαρει στον πυρηνα) βαλε λιγοτερο ισα να περναει απ το κοιλ!

OFFLINE   nikos

nikos

Member

• VF Members
  • 13 Δημοσιεύσεις

λιγοτερο βαμβακι σιγουρα!!!!

OFFLINE   rakiracer

rakiracer

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:vasilis
  • Περιοχήcreta
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:berserker mini-doggystyle sxk-berserker mtl rda-sxk kf prime-phenomenon zest2.2

πολυ η λιγο βαμβακι ειναι υποκειμενικο αναλογως πως το αντιλαμβανεται κανεις....να περναει απο την αντισταση αλλα αν ειναι 28g το συρμα η ιδια ποσοτητα θα χαλαει τις σπειρες σε 32g...

το prime  δεν φουσκωνει τοσο οσο το απλο cotton bacon οποτε πρεπει να υπολογισουμε και την συμπεριφορα του καθε  βαμβακιου!!!σε δουλεια να μαστε....

λεω εγω που περιμενω τον lite να ερθει ....

Επεξεργάσθηκε απο rakiracer, 19 Ιανουάριος 2019 - 13:18.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αν το βαμβάκι περνάει οριακά (ίσα που να πάει να παραμορφώσει την αντίσταση) είναι οκ και μπορεί να χρειάζεται αφράτεμα στις άκρες Αν δουλεύεις πολύ λεπτό σύρμα είναι πολύ ευαίσθητο στην παραμόρφωση. Αν πάλι λόγω διαμέτρου ότι κι αν κάνεις είναι λίγο, τότε αύξησε την διάμετρο. Σπάνια πάντως η διάμετρος θα είναι η αιτία του προβλήματος.

• Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη