Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Genesis ... αυτος ο γνωστος - αγνωστος ....

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

Θεμα με σκοπο τη βοηθεια οσο αφορα τους genesis ατμοποιητες .

Οι ατμοποιητες αυτοι εχουν τη φημη οτι αποδιδουν καλυτερη γευση ....

ΜΥΘΟΣ .....

Κατα την αποψη μου οι ατμοποιητες αυτοι αποδιδουν τη γευση των υγρων ..... διαφορετικα .

Ο τροπος τροφοδοσιας και ατμοποιησης σε ενα τετοιου τυπου ατμοποιητη , διαφερει πολυ σε σχεση με εναν bottom coil ατμοποιητη .
Ο σωστα στημενος genesis θα τροφοδωτει με την ποσοτητα που αναλογει στο στησιμο και στα υλικα που εχουν χρησιμοποιηθει .
Υπαρχει αναλογια ακομα και στον τροπο με τον οποιο στήθηκε ο ατμοποιητης , βασιζομενος στο τι πλεγμα εχουμε χρησιμοποιησει , καθως και σε τι σχημα .

Υπαρχουν παραλλαγες , τροποι και tips που μπορουν να κανουν ενα τετοιο ατμοποιητη εντελως διαφορετικο στην αποδοση του .

Ενα απο τα κυριοτερα σημεια ομως ειναι η επιλογη των υλικων και η γνωση οσο αφορα το στησιμο τους .

Ο δικος μου τροπος ειναι το mesh in mesh , αλλα χρειαζεται εμπειρια και επιμονη για το τελικο αποτελεσμα , καθως και γνωση χρησης των υλικων .

Θα ειναι χαρα μου αν μπορεσ να βοηθησω τον οποιονδηποτε σε οτι αφορα αυτο τον τροπο ατμισματος .

• Μου αρέσει (+) x 8

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

ελα μην μας αφήνεις το τυράκι, δωσε φωτο στον λαο ( πραγματικά εχω μαύρα σκοτάδια σε αυτο τον τροπο ατμισματος)

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

Fantom .... για 'σενα ....

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   lenovo

lenovo

Member

• VF Members
  • 108 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήHeraclion
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:sxg + medusa
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:vaping - camping

λοιπόν...... old school boys .......

υλικά......

Please Login or Register to see this Hidden Content

και ένα μικρο κείμενο στην αλλοδαπη προς μελέτη.......

Please Login or Register to see this Hidden Content

επίσης ενα βιντεακι......  (κάποιοι γνωρίζεται και κατ ιδίαν  τον παρουσιαστή , παλιό μεν αλλα ο τρόπος του βοήθησε αρκετούς οταν ξεκινάγαμε)

για την ακρίβεια τον 360 εγω προσωπικά ακόμα τον εχω στην κατοχή μου μαζι με κατι αλλους  ατμοποιητες εκείνης και προγενεστερης εποχής , πάντα τροποποιημενους ως προς την εισαγωγή αέρα αλλα  και στον τρόπο πλήρωσης με υγρο ,προς διευκόλυνση και απόλαυσης δικης μου. 

ο συγκεκριμενος ατμοποιητης χόρια απο την ποιότητα υλικών , διαθέτει μια στενη καμπάνα με την δυνατότητα ...τοτε ....για δυο οπές εισαγωγής αέρα , την οποία εγω δεν χρησιμοποιησα αλλα προτίμησα να διογκώσω την ηδη ανοιγμένη μια ,μιας και ανεκαθεν δεν με συγκινούσαν οι σφιχτές τζούρες.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

Οχι ... ανεκαθεν ...

Το σωστο ειναι :

- Απο παντα και παντα εξ απ' ανεκαθεν ....... :P  :mollie:  :hahahaha:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   lenovo

lenovo

Member

• VF Members
  • 108 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήHeraclion
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:sxg + medusa
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:vaping - camping

θυμάμαι κάποτε.....(μπορεί και να την εχεις δει)...... ανάρτησα μια φωτο ,με έναν aga-t και φαινόταν η εισαγωγή του αέρα .........   εκεί να δεις τρουπαααα!!!! 

οταν βολέψει θα αναρτηθεί και εδω.....

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 36 Δημοσιεύσεις

Σιγουρα θα την εχω δει .
Εμενα τωρα δεν μου ανεβαζει τον asMODus χωρις καπακι και οι φωτογραφιες που εβαλα ειναι λαθος ..... Εχει βαμβακι ....

Τεσπα .....

Περασαν αρκετοι genesis απο τα χερια μου και δυστυχως για 'μενα οτι δινεις δεν αγοραζεται ξανα .
Nauhalon
DID (αγαπη ... , αγορασμενος δυο φορες , η πρωτη χωρις αριθμο προπαραγγελια)
Rocket (πολυ βαρβατος)
Foggatti
Arrow
AC9
Satburn
NextGen/tiny/tasis (εχω βαλει και τον Era στο ματι....)
Origen MKII 6ml
AGA T/W/S
AGI (δεν τον ηθελε κανεις , αλλα σε 'μενα δουλεψε αρκετο καιρο)
Geni (atmomixani)
DOME
RSST
Arashi
Line .....

Ειναι κι αλλοι , αλλα ουτε που τους θυμαμαι .......

Oλοι τους ειχαν να δωσουν και κατι διαφορετικο.
Ολοι τους ηταν ενα ακομα σχολειο και απολαυση το να καταφερεις να τους κανεις να δουλεψουν .

Αν καποιος ειναι συνηθισμενος σε ''χοντρες'' αερατες τσουρες , δυσκολο να βρει ατμοποιητες που να τον καλυψουν , αν και σημερα ο Nextasis ειν αι ικανος να φτασει σε αερατα επιπεδα .
Δεν ξερω τι κανει ο NextEra βεβαια ....

Ο asMODus Triad βεβαια ειναι ενας υβριδικος ατμοποιητης , στον οποιο μπορεις να βαλεις και βαμβακι .
Εχει τρυπαρες και ειναι ευκολος (και μαλιστα πολυ) στο στησιμο.
Στην ουσια ειναι ενας dripper που τον εβαλαν πανω σε ενα τανκ.
Ειναι ομως πολυ καλος σαν αποδοση και προσωπικα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση του για τον λογο που επιλέχθηκε.

Σε καμια περιπτωση βεβαια η γευση του Rocket ή του NextGen ή του Nauhalon για παραδειγμα δεν πιανεται απο τον Triad.... 

H αποδοση σαν ντουμανι ομως ειναι τρελη ....

• Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη