Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)

Vandy Vape (Vape Wires)

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 απαντήσεις στο θέμα

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests

Wires By

Please Login or Register to see this Hidden Content

KA1_zps949mbxea.jpg

KA1-_zpswycalkmy.jpg

SS_zpsa6s88cxg.jpg

SS-_zpsy0letunh.jpg

Ni80_zpsfdmzq6xz.jpg

Ni80-_zpsmn5kijh7.jpg

Clapton_zpsx0mb1rgw.jpg

Clapton-_zpsc7ziiq11.jpg

Mesh_zpsnpfqilmf.jpg

Mesh-_zpsiw0dr49d.jpg

MTL_zpsaluwt4jv.jpg

MTL-_zpsqahjvtem.jpg

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Από τις γνωστές - καλές εταιρείες.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Δεν μου φαίνεται να τα βρίσκω με το Ni80 Vandyvape, ειδικά σε mech. Θα το δοκιμάσω με 2 στριμμένα για να μειώσω την αντίσταση στο 0,32mm στις 5-6 σπείρες. Αν δεν, πάω ξανά σε 304L μακαρόνι (Inowire) ή ένα ζιρκόνιο που έχει περισσέψει (για να τελειώνει)

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

SS 317 εχεις δοκιμασει; 

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Αυτή την στιγμή ατμίζω στον hadaly το Ni80 fused clapton 30gax2&38ga , ωραίο ντουμάνι δίνει, καλύτερη και πιο έντονη γεύση από διάφορα απλά σύρματα ( 5 σπείρες σε 2,5 πυρηνα δινουν 0.52 που τα βαράω στα 30 watt,η μεγάλη μου έκπληξη δεν ειναι η καλύτερη γεύση αλλά η μη ύπαρξη θερμότητας στον ατμό παρά τα watt και τις πολλές τζούρες ανά λεπτό

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Αν βγει πακέτο στυλ mixed grill με σύρματα, θα το δοκιμάσω. Είναι πολύ δύσκολο να παίρνεις 5-10m για δοκιμή από 5-10 σύρματα για πειράματα. Επί του παρόντος, έχω καταλήξει σε ss (τί ss δεν το θεωρώ ουσιώδες, πιστεύω ότι πιό πολύ πάει σε εμπορικό ανταγωνισμό παρά ουσία), NiFe30 (resistherm) γιατί δε με βολεύουν τα Ω/m των άλλων και στην μεγάλη ανάγκη σε kanthal (τί kanthal πάλι δεν το θεωρώ ουσιώδες). Το ζιρκόνιο το βρήκα αδιάφορο (και ακριβό), το Ni200 το φοβάμαι και για το N80 είπα πριν. Τιτάνιο είναι εκτός συζήτησης καιρό τώρα. Βάλτε αυτά σε συνδυασμό με το ότι έχω βαρεθεί το TC και παίζω μόνο με W και το ότι οι ατμοποιητές που χρησιμοποιώ δεν έχουν τεράστιο χώρο για εξωτικές υλοποιήσεις και θα καταλήξετε νομίζω και εσείς στο ss.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Το ni200 ειναι οτι καλυτερο για οποιον ατμιζει με ελεγχο θερμοκρασιας. Για οποιον ατμιζει με watt, εκτος του kanthal, αν θελει να ατμισει με ss και να εχει καλο ατμισμα, εχει 2 επιλογες, ss317 και inowire. Διαπιστωμενο μετα απο δοκιμες. Οσο για το τιτανιο, ακυρο.Ζιρκονιο απλα αδιαφορο και ακριβο στην τιμη. Τελος για το nife δεν το εχω δοκιμασει και δεν γνωριζω.

Ss 304 ακυρο και αυτο. 

Επεξεργάσθηκε απο Διηνεκης, 07 Απρίλιος 2018 - 11:37.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Inowire ναι και ss304 όχι, πώς ταιριάζουν;

48,32K   12 Αριθμός λήψεων

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Καλη ερωτηση,εκανα συγκριση μεταξυ των 2,αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι αν και σταθερο το ss304 δεν μου εδωσε ιδια γευση με το inowire καθώς και το οτι το 304 ηθελε περισσότερα watt για να "αρπαξει" σε σχεση με το inowire και ειναι λογικο λογω κατασκευης. Για τον ιδιο λογο το inowire κρυωνει πιο γρηγορα.

Το inowire δεν εχει σταθεροτητα οπως τα υπολοιπα αλλα στο ατμισμα δεν ειναι αντιληπτο, πραγμα που δεν ισχυει για το ss316.

Για απολυτη σταθεροτητα και γευση ss317. 

Επεξεργάσθηκε απο Διηνεκης, 07 Απρίλιος 2018 - 12:09.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Συμφωνώ περί ταχύτητας αλλά τί εννοείς σταθερότητα; Στα Ω/m εννοείς;

Όσον αφορά τα κράματα, το L σημαίνει προσθήκη μολυβδένιου που το κάνει πιό ανθεκτικό σε όξινα διαλύματα χλωρίου (γιαυτό χρησιμοποιείται σε χειρουργικά εργαλεία). Για το άτμισμα είναι ερωτηματικό η ύπαρξη μολυβδένιου και δεν έχει διαφορά από το σκέτο σε ιδιότητες πλην του ελαφρά διαφοροποιημένου TCR. Η διαφορά 304 με 316/317 είναι κύρια στο ποσοστό άνθρακα που είναι πολύ μικρή, όπως και στο ποσοστό Ni & Cr που διαφοροποιούνται από τις Αμερικάνικες και Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Μία επιπλέον διαφορά είναι η σκληρότητα και άλλη μία η ελαστικότητα που έχουν ιδιαίτερη σημασία στην κατασκευή σωληνώσεων και γενικότερα της επεξεργασίας. Προσωπικά πιστεύω ότι οι μεγάλες διαφορές είναι αστικός θρύλος και κατά τη γνώμη μου σε μεγάλο βαθμό placebo  :)

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 07 Απρίλιος 2018 - 12:53.

• Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Ακριβως στα ωμ εννοω (οταν πατας το fire) 

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Άααααα!  :)

OFFLINE   Celme

Celme

Member

• VF Members
  • 48 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μενελαος
  • ΠεριοχήΑθηνα

, ειδικά σε mech.

Mech= μηχανικό?

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Ναι  ;)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Πρόταση για Ni80 (μάρκα); Δεν ξέρω το Made in China της Vandy Vape λίγο με φοβίζει...
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 812 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Crazy wire?

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 812 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Παντως ενας φιλος, μου εδωσε ενα καρουλακι 0,40mm kanthal  , εταιρειας Diamont Mist και απο γευση μια χαρα . Αγγλικα πρεπει να ειναι αλλα οταν καθαριζα το συρμα με οινοπνευμα εβγαζε αρκετη μαυριλα σε συγκριση με crazy wire ακομη και geekvape . Τωρα απο θεμα ποιοτητας (θελω να πιστευω) ειναι καλυτερα απο της Vandy Vape που και εγω εχω φοβιες!!!

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

SS 317 εχεις δοκιμασει; 

Χμμ, ατσάλι που δουλεύει με Watt και όχι με Temp Control ;

Δε το 'χει πάρει το μάτι μου πουθενά...

Σε σχέση με το Kanthal πως είναι ;

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Ολα τα συρματα ss μπορουν να δουλεψουν και στις 2 λειτουργιες.

Το 317 ειναι σταθερο και δινει γευση στο μεγιστο. Οτι καλυτερο σε ατσαλι μαζι με το inowire. 

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   perelevas

perelevas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Περικλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονκη

Μηπως εχει κανεις υπ΄οψιν του που θα βρω ss317 στη θεσσαλονικη;

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη