Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Ερωτήσεις - απορίες ηλεκτρονικών mod

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
197 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   kpapahristou46

kpapahristou46

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις
Πριν 3 μήνες αγόρασα ενα typhon 100 aspire κ ενώ όλα καλά ξαφνικά σήμερα το πρωί δεν άνοιγε.Προηγήθηκε φόρτιση το βράδυ.. όταν το έβαλα για να φορτίσει είχε λιγο μπαταρία κ δούλευε κανονικά..
Έχετε καμιά ιδέα, κάθε βοήθεια πολύτιμη
Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.213 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Καλημέρα Κατερίνα

Δοκίμασε σε πρώτη φάση να δεις αν φορτίζει γιατί υπάρχει πιθανότητα να μην φόρτισε.

Ξαναβάλτο στη πρίζα και αν φορτίζει τότε το πρόβλημα πάει αλλού.

Αν δεν φορτίζει δοκίμασε με ένα άλλο καλώδιο φόρτισης μήπως έχει πρόβλημα αυτό που χρησιμοποιείς.

Δες και την εγγύησή σου γιατί μπορεί να χρειαστεί να κάνεις χρήση της.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Πιστεύω ότι έκανες την διαδικασία on-off. Δοκίμασε άλλο καλώδιο και άλλη πηγή ρεύματος που δουλεύουν σίγουρα. Κοίτα μήπως το USB στο μοντάκι δεν είναι στραβωμένο. Ζεσταίνεται στην διαδικασία φόρτισης; Δυστυχώς μετά από αρκετό ψάξιμο δεν βρήκα αν και πώς ανοίγει για να τσεκάρεις και να αλλάξεις τις μπαταρίες (νομίζω 2Χ18650) αν χειάζεται. Ρώτα στην αντιπροσωπεία (αν υπάρχει επίσημη για έλεγχο και πιθανό κόστος επισκευής. Αν δεν δουλέψει τίποτα, με γειά το καινούργιο μοντ που θ’ αγοράσεις ;)
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kpapahristou46

kpapahristou46

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις
Καλημέρα παιδιά κ από μένα,ευχαριστώ πολύ για το άμεσο ενδιαφέρον αλλά δεν τίθεται θέμα φόρτισης αν κ το ξαναεβαλα διότι οταν το έβαλα χθες βράδυ ήδη είχε αρκετή μπαταρία... υπάρχει περίπτωση να έκανε υπερφόρτωση λόγω πολλών ωρών φόρτισης κ να μην ανοίγει;;...λεω τώρα...μα στα ξαφνικά χωρίς κανένα πρόβλημα πιο μπροστά

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.213 Δημοσιεύσεις

Κατερίνα όλα τα σύγχρονα ηλεκτρονικά mod έχουν πολλές προστασίες στην πλακέτα τους και μια απ αυτές είναι  η προστασία από υπερφόρτιση.

Δεν θεωρώ πιθανό να έπαθε κάτι τέτοιο αλλά αν συνέβει αυτό μπορούν να το δουν μόνο στο service.

Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι έχει καταστραφεί η πλακέτα και μάλλον το κόστος επισκευής είναι απαγορευτικό.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Κατερίνα αν έχεις την δυνατότητα πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία άμεσα για έλεγχο και εφόσον είναι μέσα στο χρονικό περιθώριο της εγγύησης θα πρέπει να στο επισκευάσουν ή να στο αντικαταστήσουν.

Πάντως για να μην δίνει έστω και ένα σημείο ζωής και δεδομένου ότι η μπαταρία όπως έγραψες δεν ήταν τελείως αποφορτισμένη όταν το μοντ μπήκε για φόρτιση, δεν φταίει κατά τη γνώμη μου ο φορτιστής, αλλά η πλακέτα ή η ενσωματωμένη μπαταρία του.

Επίσης κάτι άλλο που μου έρχεται στο μυαλό τώρα, αν και κουρασμένος από την δουλειά, είναι ότι σε κάποια φάση είχα ένα μοντάκι που τα έπαιξε η οθόνη του, αλλά κατά τα άλλα λειτουργούσε κανονικά.

Προσπάθησε να ατμίσεις βάζοντας έναν ατμοποιητή πάνω του και θέσε το μοντ σε κατάσταση λειτουργίας με πέντε κλικ για να δεις αν δουλεύει.

Αν δεν μπορείς να ατμίσεις κάνε το ίδιο ξανά (5 κλικ) μήπως την προηγούμενη φορά ήταν ανοιχτό και το έκλεισες.

Αν δουλεύει, δηλαδή μπορείς να ατμίσεις ενώ η οθόνη δεν δείχνει τίποτα δύο περιπτώσεις υπάρχουν:

1. έχει μπει με κάποιον τρόπο σε stealth λειτουργία

2. τα "έπαιξε" η οθόνη

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   kpapahristou46

kpapahristou46

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την προθυμία σας να βοηθήσετε, έκανα ότι μου είπατε χωρίς αποτέλεσμα. Το έστειλα ήδη στο service. Η εγγύηση του λήγει σε 2 μέρες.Ελπιζω να έχει φτάσει μέχρι τότε κ να βγάλω άκρη μαζί τους.
Τι θα λέγατε σιγά σιγά να προετοιμαζεστε για προτάσεις;;

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 99 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

Να προετοιμαζόμαστε , αλλά να μας πεις και τί θες...

Με ενσωματωμένη μπαταρία ή αποσπώμενη?  Ως εκ τούτου προκύπτουν

πόσα mah ή με πόσες(και τί) μπαταρίες?

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Kατερίνα καλημέρα.

Εγώ θα σου πρότεινα μοντάκι με αποσπώμενη μπαταρία γιατί είναι πιο βολικό και πιο αξιόπιστο κατά τη γνώμη μου.

Βέβαια στην αξιοπιστία συμβάλουν πολλοί άλλοι παράγοντες όπως η μάρκα, ο τρόπος που το μεταχειρίζεσαι, το αν φορτίζεις την μπαταρία πάνω στο μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή κλπ.

Φορτίζεις πάντα σε εξωτερικό φορτιστή που αγοράζεις μία φορά και έτσι δεν καταπονείς την πλακέτα του μοντ.

Επίσης με μία έξτρα μπαταρία έχεις διπλάσια αυτοδυναμία.

Έχω παρατηρήσει στην μέχρι τώρα πορεία μου στον ατμό αλλά και σε συζητήσεις με ανθρώπους που ασχολούνται με την τεχνική πλευρά των μοντ, πολλές περιπτώσεις προβλημάτων σε μοντάκια με ενσωματωμένες μπαταρίες.

Βέβαια η τελική απόφαση είναι δική σου. :)

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
@

Μάκη το μόνο mod που μου είχε κάνει πρόβλημα με την οθόνη είχε μια (surprise - surprise) DNA75. ‘Έκανα τις ρυθμίσεις με το Escribe αλλά ήταν άβολο και το έστειλα για αντικατάσταση στον Προβατίδη (GProv) στην Ελβετία. Όσοι ξέρετε την ιστορία, τα πούλησε όλα σε άλλους, το έκλεισε το μαγαζί και έκτοτε αγνοείται :wallbash:
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 579 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

@

Kατερίνα καλημέρα.

Εγώ θα σου πρότεινα μοντάκι με αποσπώμενη μπαταρία γιατί είναι πιο βολικό και πιο αξιόπιστο κατά τη γνώμη μου.

Βέβαια στην αξιοπιστία συμβάλουν πολλοί άλλοι παράγοντες όπως η μάρκα, ο τρόπος που το μεταχειρίζεσαι, το αν φορτίζεις την μπαταρία πάνω στο μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή κλπ.

Φορτίζεις πάντα σε εξωτερικό φορτιστή που αγοράζεις μία φορά και έτσι δεν καταπονείς την πλακέτα του μοντ.

Επίσης με μία έξτρα μπαταρία έχεις διπλάσια αυτοδυναμία.

Έχω παρατηρήσει στην μέχρι τώρα πορεία μου στον ατμό αλλά και σε συζητήσεις με ανθρώπους που ασχολούνται με την τεχνική πλευρά των μοντ, πολλές περιπτώσεις προβλημάτων σε μοντάκια με ενσωματωμένες μπαταρίες.

Βέβαια η τελική απόφαση είναι δική σου. :)

Συμφωνώ με όλα τα άνωθεν !

Πολλοί ατμιστές έτσι παίζουν

Γνώμη μου πάρε ένα καλό mod που δέχεται 1 μπαταρία 21700 + 2 μπαταρίες 21700

για να διαδέχεται η μία την άλλη + 1 φορτιστή

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   kpapahristou46

kpapahristou46

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις
Το mod με ενημέρωσαν πως δεν επισκευάζεται κ επειδή είχα την τύχη να είναι μέσα στην εγγύηση -σε 2 μέρες εληγε-μου είπαν πως μπορώ να επιλέξω ότι άλλο θέλω μιας που το ίδιο δεν υπήρχε.
Ξεχώρισα κάποια πιο πολύ από την εμφάνιση τους παρά για τις δυνατότητες τους δεδομένου ότι δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα.
Σας τα παραθέτω κ θέλω τη γνώμη σας γιατί χωρίς εσάς βλέπω να παίρνω κάτι πάλι για τον κουβά

Box Poker 218W - Teslacigs
Skystar Battery Kit ASPIRE
Eleaf istick Mix Box Mod
Box Luxotic MF (with screen) 100W - Wismec
Voopoo Drag 2 Mod
Voopoo Drag 157W Mod
Augvape Druga Foxy 150W Mod

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 99 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

Voopoo Drag 2 Mod  

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 271 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Έχω ενα pen-mod, τίποτα σπουδαίο, βγάζει σταθερά volt. Τελευταία κολλάει και δίνει συνεχώς ρεύμα που και που, και μετά κλειδώνει μόνο του.

Να το στείλω στα σκουπίδια, μην έχω τίποτα εκπλήξεις;

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Kατερίνα όλα όσα έβαλες είναι μοντάκια με 2 μπαταρίες 18650. :rolleyes:

Θα πρέπει να σκεφθείς ότι δεν είναι τόσο πρακτικά από άποψη μεγέθους και βάρους.

Αν πάλι δεν σε πειράζει εγώ θα πήγαινα με κριτήρια αξιοπιστίας (εταιρεία) και μετά ομορφιάς (υποκειμενικό) στα παρακάτω με σειρά προτίμησης:

1. Eleaf istick Mix Box Mod

2. Box Poker 218W - Teslacigs

3. Voopoo Drag 2 Mod

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Θα πρέπει να αγοράσεις απαραίτητα και έναν εξωτερικό φορτιστή για να μην έχεις τα ίδια προβλήματα.

Ένας από τους καλύτερους φορτιστές και αρκετά οικονομικός για όσα προσφέρει είναι ο

Φορτίζει πολύ γρήγορα μέχρι 4 μπαταρίες ταυτόχρονα.

Επίσης θα χρειαστείς 4 επώνυμες μπαταρίες 18650 2 για το μοντ και 2 για να έχεις έτοιμες φορτισμένες.

Για μπαταρίες προτείνω τις SONY VTC6 που κατά την γνώμη μου είναι στην κορυφή.

Εμείς προτάσεις κάνουμε με ότι εμπειρίες και γνώσεις έχουμε και οι επιλογές είναι δικές σου. :)

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Κώστα αυτό θα σου πρότεινα (ανακύκλωση) αν δεν είναι μέσα στην εγγύηση. B)

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.213 Δημοσιεύσεις

@

Κατερίνα καλημέρα.

Απ ότι βλέπω ψάχνεις αποκλειστικά διμπάταρο.

Αυτά που προτείνω χωρίς σειρά προτίμησης είναι το Voopoo Drag 2 Mod, Box Poker 218W - Teslacigs, Eleaf istick Mix Box Mod.

Όσο αφορά το Voopoo είναι ένα mod που έχει πουλήσει πολύ και με θετικά σχόλια από τους κατόχους του.

Το Tesla γιατί η συγκεκριμένη εταιρεία έχει επιδείξει πολύ καλή αξιοπιστία σε όσα mod έχω δοκιμάσει ή κατέχω εγώ και αρκετοί φίλοι.

Όσο αφορά το Eleaf έχει πίσω του τη Joyetech με τεράστια εμπειρία και αξιοπιστία σε πλακέτες και mod.

Η επιλογή δική σου.

Έχω ενα pen-mod, τίποτα σπουδαίο, βγάζει σταθερά volt. Τελευταία κολλάει και δίνει συνεχώς ρεύμα που και που, και μετά κλειδώνει μόνο του.

Κώστα θα σου έλεγα αυτό που σου είπε και ο Μάκης @

μην το ζορίζεις και απόσυρέ το.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 579 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Τα διπλής μπαταρίας mod σε γυναικείο χέρι είναι κάπως

Αν όμως επιμένεις για 2 μπαταρίες οι άνωθεν προτάσεις με βρίσκουν σύμφωνο

Ειδικά το Voopoo Drag 2 Mod που γράφει Δημήτρης @

Δεν το έχω

Το έχει φίλος και δεν έχει παράπονο

Αν και εγώ τον Opus έχω νομίζω ότι μπορείς να κάνεις δουλειά και με πιο φθηνό (2 θέσεων - Μπαταριών) φορτιστή

Το Skystar Battery Kit ASPIRE να σε ενημερώσω ότι δίνει και ατμο/τη μαζί πράγμα που δεν νομίζω ότι σου χρειάζεται

Οι μπαταρίες Sony VTC6 είναι κορυφή :ok:

Γνώμη μου να τις αγοράσεις από καταστήματα που έχουν καλές κριτικές και πουλάνε ΜΟΝΟ μπαταρίες

Θα χρειαστείς 4 όπως γράφει κι ο Μάκης  @makis66

2 παίζουν 2 φορτίζουν

Αν πάρεις τον Opus απλά το βράδυ θα μπορείς να φορτίσεις και τις 4 μαζί

Μια πρόταση εκτός λίστας σε άπαικτη τιμή (Αν έπαιρνε και μπαταρία 21700 θα το αγόραζα χθές)

574399_132092993859819873_2.jpg

:thumbup: :thumbup: :rasta: :cigar: :rasta:  :uup: 

• Μου αρέσει (+) x 4

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη