Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Ερωτήσεις - απορίες ηλεκτρονικών mod

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
219 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο

Καλησπέρα , βρήκα σε καλή τιμή και πήρα ένα Dani mini (μεταχειρισμένο) έχω ένα θεματάκι, μου πίνει την μπαταρία , 1 μέρα δεν μου βγάζει (έχω 3 μπαταρίες και στις 3 το ίδιο), και μιλάμε ότι το παίζω στα 15w (και κατανάλωση 6ml υγρού). Τις πρώτες 2 μέρες το καταλάβαινα (έπαιζα με το μενού) όμως τελικά δεν έφταιγε αυτό (από τι διαπίστωσα τις επόμενες ημέρες) . καμία ιδέα ?

Να ενημερώσω το λοιπόν: πλην της Κατανάλωσης μπαταρίας είχα διαπιστώσει ότι το mod ζεσταινόταν.
Επικοινώνησα με την εταιρεία (fabvape) και μου είπαν να τους το στείλω πράγμα και το οποίο έκανα την προηγούμενη Τρίτη. Για ένα λόγο τον οποίο δεν κατάλαβα (και κακώς δεν ρώτησα) δεν μου είπαν να τους το στείλω απευθείας στο δικό τους μαγαζί παρά να το στείλω στην red courier και από κει θα τους το παραδώσει αυτή εταιρεία. Η red courier το παρέλαβε την Τετάρτη και την Παρασκευή που επικοινώνησα εγώ με την fabvape αυτή δεν το είχαν παραλάβει ακόμη , Τους έδωσα το track number το έψαξαν και όντως με ενημέρωσαν ότι μέχρι το μεσημέρι θα το έχουν. Εφόσον έχει περάσει μία βδομάδα από την ημέρα που το έχω στείλει και δεν έχω καμία ενημέρωση , αποφάσισα να πάρω σήμερα εγώ τηλέφωνο . Μου είπαν ότι όντως διαπίστωσαν κι αυτή ότι ζεσταίνεται με χαμηλά βατ χωρίς να πιέζεται, Ρώτησα αν διαπίστωσαν κι αυτή την γρήγορη κατανάλωση της μπαταρίας και μου απάντησαν ότι ίσως οφείλεται στο ότι ζεσταίνεται πολύ γρήγορα το mod και φαίνεται σα να ζορίζεται . Θα σταλεί στη Γερμανία για να το δει η εταιρεία και αυτό σημαίνει ότι τουλάχιστον θα έχω μία αναμονή ενός μήνα ακόμη.
Δεν μπορώ να πω ευγενικότατοι στο τηλέφωνο , όμως ρε παιδιά αν δεν έπαιρνα εγώ τηλέφωνο για να δω τι γίνεται δεν θα με ενημέρωνε κανένας? Αυτό με πείραξε ομολογουμένως

Επεξεργάσθηκε απο Nikoss rocket, 22 Μάρτιος 2019 - 20:23.

• Χρήσιμο (+) x 4

ONLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Νικο προφανώς μίλησες με τον Φώτη που ειναι άψογος επαγγελματίας , η δουλειά σου θα γίνει , αλλα ειναι κάπως αυτή η χρονοβόρα αναμονή Υπομονή
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο

@

Νικο προφανώς μίλησες με τον Φώτη που ειναι άψογος επαγγελματίας , η δουλειά σου θα γίνει , αλλα ειναι κάπως αυτή η χρονοβόρα αναμονή Υπομονή

Δεν αμφισβητώ ότι τα παιδιά είναι επαγγελματίες, άλλωστε το ήξερα ότι άμα κάτσει κάποια στραβή πρέπει να πάει Γερμανία, Όμως με χάλασε ότι δεν με πήραν ένα τηλ για ενημερώσει.
  • Μου αρέσει (+) x 1

ONLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Δίκιο έχεις τι να πω !!!
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Η λειτουργία της Red Courier με παραξενεύει γιατί εδώ και 3 χρόνια που την χρησιμοποιώ είναι άψογη και φαίνεται να υπάρχει στενή επαγγελματική σχέση με την FabVape. Πέρα από αυτό, η FabVape δεν έχει φυσικό μαγαζί για να στείλεις κάτι, είναι μόνο ηλεκτρονικό οπότε λειτουργεί ως ενδιάμεσος η Red Courier. Συνήθως επικοινωνώ με e-mail με σχεδόν άμεση απάντηση, σπάνια τηλεφωνικά με τον Φώτη όταν υπάρχει θέμα όπως το δικό σου. Συμφωνώ ότι όπως τα λες έγινε μια σειρά φάουλ, υπομονή τώρα να δεις τί θα πουν οι Γερμανοί που δυστυχώς καθυστερούν. Συμβουλή: παίρνε τηλέφωνο κάθε 7-10 μέρες, μπορεί να υπάρχει ενημέρωση για την πορεία της επίλυσης του προβλήματος.
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Η έδρα της FabVape (Όχι φυσικό κατάστημα) είναι

Λεοντίου 17 Αθήνα 11745

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   aks7

aks7

Member

• VF Members
  • 78 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Άκης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Leto, Pharaoh mini, Ares, Rose gold ed.,Drop dead...

Παιδιά θέλω βοήθεια σε επιλογή mod. Συνήθως  χρησιμοποιώ μονομπαταρα μοντάκια αλλά θέλω και ένα διμπάταρο να αντικαταστήσει το παλιό ταλαιπωρημένο μου wye. Και το δίλημμα είναι: Αugvape vx200 ή Aspire  skystar ?

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Δυστυχώς είναι μοντάκια που δεν "κινούνται" πολύ στην αγορά.

Δες μερικά βιντεάκια στο YouTube και αποφάσισε.

Aspire Skystar 210W Touch Screen

45,83K   4 Αριθμός λήψεων

Augvape VX200

48,4K   5 Αριθμός λήψεων

Το Skystar Aspire έχει το πλεονέκτημα της μονόχρωμης οθόνης αφής αλλά από την άλλη το VX200 έχει το πλεονέκτημα έγχρωμης οθόνης, μεγάλο κουμπί fire και μικρού βάρους (65gr χωρίς μπαταρίες), άρα καλύτερη φορητότητα.

Όμορφα είναι και τα δύο.

Επειδή είχα μοντάκι με οθόνη touch screen δεν είχα τρελαθεί κιόλας.

Επίσης έχει πολύ μεγάλη ευαισθησία στα χτυπήματα.

Αν ρωτούσες την γνώμη μου θα πήγαινα στο Αugvape VX200 δεδομένων των χαρακτηριστικών του.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Δηλαδη ρε παιδες για πειτε μου:

Το στυλ ατμισματος μου και οι αναγκες μου απαιτουν max 17-18watt.

Οι ατμοποιητες μου προς το παρον (και θα μεινει πιστευω για παντα) ειναι max 24mm πλατος.

Τα οικονομικα μου ειναι ξεμαλλιασμενα και δεν μενουν πολλα για να ριξω στο ατμισμα.

Ποσο κοστιζει μια καλη αλλα οικονομικη επιλογη μονομπαταρου ? διμπαταρου ? mod  ....μαζι με εναν ασφαλη φορτιστη και 2 ή 3 μπαταριες 'σωστες-ασφαλης' ?

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιάννη ένα αξιοπρεπές μοντάκι είτε μονομπάταρο είτε διμπάταρο κοστίζει από 30 έως 50 ευρώ

Μία μπαταρία επώνυμη

Ένας οικονομικός αλλά καλής ποιότητας

Άλλος ένας

Αν κάπνιζες σε ένα μήνα πόσα θα έδινες; :rolleyes:

Τον εξοπλισμό υποτίθεται αν δεν είναι κάποιος χομπίστας τον αγοράζει μία φορά μέχρι να τον αλλάξει λόγω φθοράς.

Έχω μοντάκι που το δουλεύω καθημερινά σχεδόν 3 χρόνια, το έχω δώσει και σε φίλους και δουλεύει ακόμα άψογα. ;)

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

@

Για προτεινε φιλε κανενα mod?

Παιζει καποια μπαταρια να ειναι μαιμου?

Αν ναι πως το ξεχωριζω και ειδικα αν γινει αγορα μεσω ιντερνετ?

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Όσον αφορά τους φορτιστές και τις μπαταρίες που έβαλα θεωρώ 99,99% ότι είναι αξιόπιστα και σε πολύ καλές τιμές.

Για μοντάκια υπάρχει πληθώρα στην αγορά πλέον και σε καλές τιμές, αλλά δεν μπορώ να ξέρω με ποιά κριτήρια θέλεις να κάνεις κάποια αγορά.

Τα τηλέφωνά μου τα έχεις.

Για περισσότερες πληροφορίες, όποτε θέλεις κάλεσε.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Γιάννη,αν δεν υπήρχε το θέμα της περιεργιας-υπερκαταναλωτισμου- θα εμενα με το istick 30 και τον Ναυτιλο. Από εκεί και πέρα όπως ορθώς είπε ο Μάκης και γενικά,ένα μοντάκι από 40-50€ είναι μια χαρά ειδικά αν είσαι της τσιγαρισιας. Οι επιλογές σε αυτό το δεδομένο είναι πάρα πολλές. Googlαρε vape mod,βάλε τιμή έως 50€ και θα δεις ένα μικρό χαμουλη.
  • Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις
Έψαχνα ένα mod για να αντικαταστήσει το eleaf invoke. Τα κριτήρια ήταν να είναι  σχετικά καλό αλλά όχι ακριβό, το format του να μην είναι τριγωνοειδές (wye, wismec) αλλά ούτε ταμπακιέρα (drag, legend), εάν έπαιξε και σωστά σε tc θα ήταν θαύμα.

Dna δεν παίρνω ούτε με 3 χρόνια έρανο, σε yihi θα ήθελα κοντά στα 2 χρόνιο αλλά ένα vk530 ήταν εντός ορίων. Μου φαινόταν όμως πολύ μπαούλο (invoke γαρ είχα). Άσε που αυτή η οθόνη του ήταν πολύ εφέ για το τίποτα.
Κάπου εκεί είδα το vx200. Λιτά ωραίο, φτηνό αλλά αυτό το gloss ημιδιάφανο πλαστικό γύρω γύρω  σαν να το έβλεπα μετά από λίγους μήνες χρήσης γεμάτο γρατζουνιές και να βάζω τα κλάματα. 

Τελικά πήρα ένα hcigar wildwolf. Ελαφρώς μεγαλύτερο από το invoke με πολύ καλό hardware και σπαρτιάτικο software σε σχέση με το arctic fox.

Σε αυτή την ζωή δεν μπορείς να τα έχεις όλα αλλά εάν τα έχεις δεν θα έχεις λεφτά στην τσέπη σου.    :lol:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   aks7

aks7

Member

• VF Members
  • 78 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Άκης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Leto, Pharaoh mini, Ares, Rose gold ed.,Drop dead...

Κάπου εκεί είδα το vx200. Λιτά ωραίο, φτηνό αλλά αυτό το gloss ημιδιάφανο πλαστικό γύρω γύρω  σαν να το έβλεπα μετά από λίγους μήνες χρήσης γεμάτο γρατζουνιές και να βάζω τα κλάματα. 

Ο μεγαλύτερος φόβος μου για το vx200 είναι ακριβώς αυτό .... 

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

@

Παιδιά το VX200 είναι φτιαγμένο εξ' ολοκλήρου από ABS πλαστικό (από ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά του), οπότε δεν ξεβάφει.

Είναι το ίδιο υλικό δηλαδή με τα TESLA WYE200W και WYE 85W που έχω στην κατοχή μου εδώ και πολύ καιρό (από τότε που κυκλοφόρησαν) και δεν παθαίνουν τίποτα από θέμα γρατζουνιών ή φθοράς, απλά γιατί δεν έχουν πάνω τους χρώμα.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   thanos1071

thanos1071

Member

• VF Members
  • 20 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΒραχάτι
Καλησπέρα σας
@"Iounik" Παρήγγειλα το Wildwolf προχθές και το παρέλαβα χθες για φίλο, βασιζόμενος σε απόψεις του ίντερνετ.
Το modάκι είναι φοβερό, πολύ ωραία ρεύματα, υποκειμενικά όμορφο, ελαφρύ και με ωραίο κράτημα, εύκολο μενού και θήκη σιλικόνης.
Τι άλλο να ζητήσει κανείς?
Εύχομαι να το ευχαριστηθείτε και να βγάλει τα λεφτά του...

Επεξεργάσθηκε απο thanos1071, 29 Μάρτιος 2019 - 21:41.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Παιδιά το VX200 είναι φτιαγμένο εξ' ολοκλήρου από ABS πλαστικό (από ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά του), οπότε δεν ξεβάφει.

Από ABS είναι το σώμα του mod.

Όλη η πλάτη και μπροστινή πλευρά όμως είναι από “ζελατίνη”

augvape-vx200-box-mod.jpg

Ο φόβος μου ήταν ότι έστω και λίγο να μοιάζει η φθορά του σε αυτό που έχει πάθει η θήκη των μπαταριών μου , το μοντάκι δεν θα βλέπεται.

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Έχεις προσπαθήσει να το καθαρίσεις με τρίψιμο; Μοιάζει σα να έχει χαρακιές κυρίως προς μία κατεύθυνση. Πάντως μπορείς να το γυαλίσεις (ή απλά να γίνει ματ χωρίς σημάδια) με σειρά γυαλόχαρτων, αν και δε θ' αγόραζα τόσο "ευαίσθητο" mod ειδικά αν είναι να φάει κάποια ταλαιπωρία. Δεν υπάρχει πάντως υλικό που να μην γρατζουνιέται, έχω καταφέρει να το κάνω σε επίστρωση DLC  :wallbash:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Ναι, θα πάω να πάρω το kit της 3M για ξεθάμπωμα φαναριών αυτοκινήτου για να φτιάξω την θήκη του ενός ευρώ.  :lol:

Δεν είμαι τόσο ψυχαναγκαστικός. Τον εξοπλισμό μου τον έχω για να τον χαίρομε και τα σημάδια  είναι τα παράσημα του. Φυσικά και γύρω από τον πόλο θα τριφτεί το μέταλλο και στο κάτω μέρος θα φύγει  σε μερικά σημεία η μπογιά και γύρω από το fire θα έχει μια φθορά. Αλλά όποιος σχεδίασε το vx200 το έφτιαξε για να δείχνει ωραίο σε μια βιτρίνα όχι μετά από χρήση.

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη