Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Το άτμισμα ως χόμπυ και το κόστος του....

άτμισμα χόμπυ ευρώ

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 απαντήσεις στο θέμα

Δημοσκόπηση: άτμισμα και ευρώ (43 μέλος(η) έχουν ψηφίσει )

Πόσα χρήματα δίνετε στο άτμισμα κάθε 60 ημέρες

1. 30-60€ (25 ψήφοι [58.14%])

Ποσοστό της ψήφου: 58.14%

2. 60-100€ (10 ψήφοι [23.26%])

Ποσοστό της ψήφου: 23.26%

3. 100-140€ (3 ψήφοι [6.98%])

Ποσοστό της ψήφου: 6.98%

4. 140-190€ (2 ψήφοι [4.65%])

Ποσοστό της ψήφου: 4.65%

5. 190-250 (0 ψήφοι [0.00%])

Ποσοστό της ψήφου: 0.00%

6. 250-350€ (0 ψήφοι [0.00%])

Ποσοστό της ψήφου: 0.00%

7. 5-30€ (3 ψήφοι [6.98%])

Πόσα χρήματα έχετε ήδη δώσει για το άτμισμα την τελευταία 3ετια ή απο τοτε που ξεκινησατε ( αν είστε λιγότερα απο 3 έτη στο άτμισμα!)

1. 100-200€ (3 ψήφοι [6.98%])

2. 200-300€ (7 ψήφοι [16.28%])

Ποσοστό της ψήφου: 16.28%

3. 300-400€. (9 ψήφοι [20.93%])

Ποσοστό της ψήφου: 20.93%

4. 400-550€ (6 ψήφοι [13.95%])

Ποσοστό της ψήφου: 13.95%

5. 550-700€ (1 ψήφοι [2.33%])

Ποσοστό της ψήφου: 2.33%

6. 700-850€ (2 ψήφοι [4.65%])

Ποσοστό της ψήφου: 4.65%

7. 850-1000€ (1 ψήφοι [2.33%])

Ποσοστό της ψήφου: 2.33%

8. 1000+€ (14 ψήφοι [32.56%])

Ποσοστό της ψήφου: 32.56%

Ψήφισε Οι Επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

OFFLINE   Antono35

Antono35

Member

• VF Members
  • 13 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιάννης

Οσα και να είναι σίγουρα είναι λιγότερα από τι έδινα πριν το ατμισμα

Επεξεργάσθηκε απο Antono35, 18 Φεβρουάριος 2018 - 22:41.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta
Αν και δεν έχω κλείσει ακόμα 2 μήνες ατμιστης ψήφισα με βάση τι έχω σκοπό να ξοδεύω με βάση και τον πειραματισμό μου.Απο την πρώτη μέρα που άρχισα περνάω ότι έξοδα έχω κάνει σε εφαρμογή και αυτή υπολογίζει σε σχέση με τον κάπνισμα ποσά ξοδεύω για το ατμιστα με προχειρους υπολογισμούς αν αγοράζω κάθε μήνα έναν ατμοποιητη ή κάθε 2 μήνες ένα μοντάκι πάλι θα με κερδισμένος 50 το μήνα τουλάχιστον, αφού κάνω απόσβεση τα πρώτα έξοδα μου.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Θα το ξαναπώ ότι οι καταναλωτές του χώρου του η.τ. διακρίνονται σε δύο κατηγορίες. Αυτή που αποτελείται από τα άτομα που θέλουν μια πιο υγιεινή εκδοχή του καπνίσματος και αυτή που πέρα από αυτό, το βλέπει και σαν χόμπι. Ο παράγοντας κόστος είναι ο πλέον σημαντικός στην πρώτη κατηγορία. Στην δεύτερη το κόστος εξαρτάται από το πόσο βαθειά μπαίνεις σ’ αυτό το χόμπι. Θα ήταν παράλογο αν θέλω να το αντιστοιχίσω για παράδειγμα με το τί ξόδευα για κτ και τί ξοδεύω τώρα για ητ και αερομοντελισμό!
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ανδρέας
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Έγω είμαι πολύ νέος στο άθλημα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά αν και στις αρχές κ με αρκετές "άστοχες" αγορές αλλά κ αναγκάστικα κάποια έξοδα extra όπως σύρματα σε διάφορες διαστάσεις , αρώματα κτλ πάλι πιστεύω οτι είμαι χαμηλότερα από το κόστος του τσιγάρου.

Επεξεργάσθηκε απο Vagand, 14 Απρίλιος 2018 - 15:41.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   tpal

tpal

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις

Ποναει η καρδια μου να πατησω το 1000+ αλλα ειναι μια αληθεια.
Οσο ειχα δουλεια του εδινα να καταλαβει. Οσο ημουν φανταρος ηρεμησε το πραγμα και τωρα στην ανεργια μονο ανταλλαγες  :lol:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Η μανία των συνεχών αγορών (κύρια ατμοποιητών) που φαίνεται να μειώνεται (με τη βοήθεια των Τελωνείων) κάπου πρέπει να σταματάει. Τί εννοώ; Μετά από κάποια χρόνια στο άτμισμα έχω καταλήξει στις προτιμήσεις μου.

Για παράδειγμα: Δεν θέλω αέρηδες, είμαι του σφιχτού mtl. Οι αντιστάσεις που φτιάχνω είναι 0,3-0,6Ω με ss316l ή Ni80, άρα απλές μονές, άρα δεν θέλω μεγάλο χώρο στο ντεκ. Χωρητικότητα θέλω πάνω από 3,5ml. Θέλω ρύθμιση αέρα από το κεντρικό pin και όχι από εξωτερική εισαγωγή εκτός αν είναι σφιχτός εξαρχής. Επιπλέον θέλω να μπορώ να ρυθμίζω τα υγρά για να έχω την τροφοδοσία που θέλω ανεξάρτητα από την αναλογία PVG εκτός αν τροφοδοτεί καλά και στο 80% VG. Θέλω να λύνεται τελείως για καθάρισμα και να υπάρχουν ανταλλακτικά.

Πέρα από τον χαρακτηρισμό του «παράξενου» που μπορείτε να μου δώσετε, πόσοι ατμοποιητές στην αγορά καλύπτουν τις απαιτήσεις μου; Δύο; Τρεις το πολύ. Άρα αγοράζω αυτούς σταδιακά και δεν σκάω για κάθε πικραμένο που βγάζει αντίγραφο άλλου σε άλλο κουτί και χρώμα. Τώρα αν με παίρνει οικονομικά, μπορώ να δοκιμάσω και άλλους αλλά είναι λίγο χλωμό να αντικαταστήσουν τους βασικούς, οπότε σε τελική είναι απλά σπατάλη.

Τί θέλω να πω με όλο αυτό το σεντόνι; Βάλτε τις προδιαγραφές σας και αγοράστε έναν που να σας καλύπτει και αν μπορείτε αργότερα πάρτε και τον άλλο που δεν μπορούσατε να αποφασίσετε ποιόν από τους δύο. Τα ίδια ισχύουν και για τα μοντάκια και φυσικά για την άλλη πληγή που λέγεται υγρά.
  • Μου αρέσει (+) x 5
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   Carnivorous Vulgaris

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης
  • ΠεριοχήΝότιο Μπανανιστάν
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:P80 - άει στικ 100 - siren2 - κυρ φόντας f2 - χάνταλης
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy

εγώ πάτησα 30-60 στην πρώτη ερώτηση

και 100-200 στην δεύτερη (μόνο ο εξοπλισμός χωρίς υγρά)
κρατάω αρχείο, αλλά δεν κάθομαι τώρα να ψάχνω.

αλλά ρε Νίκο, άμα το πείς "χόμπι", δεν έχει ταβάνι. Δηλαδή, η μηχανή τι σου κοστίζει;
Τι θα βάλεις, τα πάγια του; Και αν το καβαλάς κάθε μέρα και του σκίζεις τι να πείς στο κόστος;

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Maria

Maria

Newbie

• Members
  • 4 Δημοσιεύσεις
Περίπου στα 35-50 δεν νομίζω παραπάνω δεν μπορείς να το υπολογίσεις και ακριβώς
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μωρέ το πρόβλημα δεν είναι να το υπολογίσεις, το πρόβλημα είναι αν θέλεις  :laugh1:  :laugh1:  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Ο ατμός δεν θα φτάσει ποτέ το ΚΤ σε κόστος

Τώρα ΑΝ στο μυαλό γυρνάει ο σατανάς (Βλέπε άλλο νήμα) τότε ….. :WhatHeMeans:

Άλλωστε γι αυτό υπάρχουν και τα forum

Για να αποφεύγουμε αγορές που δεν ταιριάζουν σε μας

Όποιος θέλει να κάνει υπολογισμούς ας το ξεκινήσει από τότε που άρχισε το ΚΤ

Ανυπολόγιστο το κόστος και σε υγεία

Νομίζω όλοι όσοι έχουν καιρό στον ατμό 1- 2 η και παραπάνω ατμο/τες έχουν βρει που να παίρνουν αυτό που θέλουν

και σίγουρα έχουν και κάποια mod που επίσης τους ικανοποιούν

Μπαμπακάκι που και που αρωματάκι συρματάκι και άντε γεια :default_bye:

Αν σ αυτό το σημείο τραβήξουν χειρόφρενο το ΗΤ έχει κόστος γελοίο (Στην κατηγορία Επισκευάσιμος Πάντα)

Είναι όμως αυτό το μικρό παιδί που γυρνά μέσα στο μυαλό μας :hi-there-smiley:

Και που θέλει καινούργια παιχνίδια Τι να του πείς ? Όχι ? Θα βάλει τα κλάματα :(

Κι έτσι το κόστος ανεβαίνει και το παιδί ευτυχισμένο τρέχει παίζει και γελά :tongue_updown: :jumping-19: :jumping-03: :wave_smiley19: :glossa2:  :lollarge:

• Συμφωνώ! (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Κώστα, στο μυαλό μου είσαι  :delicious2:  Έχω ενεργοποιήσει τα κονέ για τον ESG Skyfall dripper, ενώ δεν χρησιμοποιώ RDA  :laugh1: Με βλέπω να παίρνω και bf mod γιατί οι πληροφορίες είναι ότι θα είναι bf για squonking ή θ' αλλάξω το 501 και θα βάλω εξωτερικό μπουκαλάκι με ταινία ή velcro  :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   Paspartou88

Paspartou88

Member

• VF Members
  • 12 Δημοσιεύσεις
Το μικροβιο του υπερκαταναλωτισμου παντα το ειχα!(οχι μονο στο vaping). Το ηλεκτρονικο τσιγαρο πλεον ειναι ενα απο γα βασικα μου "χομπυ" εδω και χρονια οποτε το κοστος ειναι αρκετα υψηλο με δικια μου ευθυνη παντα. Οσες φορες εχω πει " τελευταια αγορα dripper και τελος" παντα θα βγει και "αντε αλλος ενας και τελος"😁
Στο 2μηνο παντως και λογω της καβας που εχω τα 60 ευρω δεν νομιζω να τα ξεπερναω
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Γειά σου συνάδελφε χομπίστα  :default_bye:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Δεδομενου οτι εχω βαση καβα και βαμβακι για τουλαχιστον 1 1/2 χρονο , 4 ατμοποιητες που καλυπτουν τις ατμιστικες αναγκες μου, παντως καιρου και στιγμης της μερας , το κοστος ατμισματος μου για το μηνα ανερχεται στα 15 - 20€ και αυτο περιλαμβανει 1 ή 2 αρωματα και συρμα (το συρμα οχι καθε μηνα).

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   nikos

nikos

Member

• VF Members
  • 13 Δημοσιεύσεις

εγω παρολο που παρασυρομαι ευκολα προσπαθω να κρατιεμαι στα 40-50 ευρω!!!

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 60 Δημοσιεύσεις

δεν μπορεί να υπάρξει μπούσουλας στα σοβαρά.... τα έξοδα ενός ατμιστή σε αυτό το κομμάτι κατ'εμέ μπορούν να χωριστούν σε δύο μέρη

α) αν ο χρήστης είναι χομπίστας ή το βλέπει καθαρά λειτουργικά.
β) πόσο βαρύ πορτοφόλι έχει... 

1. ο χομπίστας θα κόψει από ότι έχει και δεν έχει, και θα αγοράσει  συσκευές οι οποίες πολλές φορές θα είναι και αρκετά ακριβές άσχετα με το αν δικαιολογούν το κόστος τους ή όχι.  ο χομπίστας εφόσον μπορεί θα δοκιμάσει/αγοράσει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κυκλοφορεί στην αγορά.

2. κάποιος που το βλέπει χρηστικά θα πάρει μια συσκευή ίσως από πολύ "μικρή" ΄όπως ένα ΑΙΟ και πολύ πιθανόν να προσπαθήσει να την κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο  και θα προσπαθήσει να το κάνει όσο πιο οικονομικά γίνεται.

4.Κατανάλωση:
ας πούμε χρησιμοποιώ αρώματα εδώ και 5 χρόνια (TPA,Capella κλπ κλπ κλπ) πάντα έχω αρώματα ή και περισσεύματα από τα προηγούμενα, πάντα περισσεύουν αρώματα, πάντα έχω υγρά και το κόστος είναι πολύ μικρό και πέρα από αυτό κάνω χαμηλές νικοτίνες.. (2mg-3mg βαριά βαριά) το κόστος περιορίζεται αρκετά όμως. με ένα 10-15μλ νικοτίνης είμαι έτοιμος να φτιάξω 100ml το υγρό που θέλω. ο άλλος που κάνει μία 6άρα ας πούμε για την ίδια ποσότητα υγρού θα χρειαστεί 30ml στα 100ml. και φυσικά το κόστος των υγρών μου είναι πολύ χαμηλότερα σιγά σιγά με τον καιρό σε σχέση με κάποιον που αγοράζει  SnV ή χρησιμοποιεί έτοιμα υγρά αναπλήρωσης.  επίσης άλλος (εγώ π.χ.) καταναλώνει 30-40 ml Καθημερινά...  άλλος με 2ml γεμίζει το πρωί ... και θα ξαναγεμίσει την επόμενη μέρα το πρωί. 

φτιάχνω τις αντιστάσεις μόνος μου (το κόστος σαφώς από κάποιον που αγοράζει εργοστασιακές είναι "10" φορές κάτω). κάποιος που που μπορεί να διαθέσει περισσότερα εννοείται πως μπορεί αν θελήσει να "απλωθεί παραπάνω"

το βάρος του πορτοφολιού παίζει επίσης ρόλο γιατί όσο έχεις την ευχέρεια να μπορείς να "απλώνεσαι"
ξέρω ανθρώπους που για υγρά και μόνο μπορεί να χαλάσουν και 100 ευρώ τον μήνα γιατί απλώς μπορούν
άλλοι πάλι δεν μπορούν να ξοδέψουν τόσα ή δεν θέλουν...

και υπάρχουν φυσικά και άλλοι παράγοντες... λύσεις δωρεάν γενικώς δεν υπάρχουν για τίποτα, ωστόσο υπάρχουν λύσεις για όλα τα βαλάντια ^_^  

και φυσικά δεν ξεχνάω πως με 3 πακέτα τσιγάρα την ημέρα όταν κάπνιζα ήθελα σχεδόν 300  ευρώ τον μήνα για αυτά... 

Επεξεργάσθηκε απο mohokios, 26 Νοέμβριος 2019 - 14:46.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Thanasis

Thanasis

Member

• VF Members
  • 20 Δημοσιεύσεις

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Ακριβώς, αυτό που θα κρίνει το κόστος είναι ο δρόμος που θα επιλέξει ο κάθε ατμιστής , στην περίπτωση του χόμπυ η όπως προτιμώ να αποκαλώ " κυνήγη της τέλειας τζούρας" , το κόστος είναι μεγάλο αλλά σε καμιά περίπτωση μεγαλύτερο του κόστους της μηνιαίας αγοράς τσιγάρων. Χρειαζόμουν και εγώ τουλάχιστον 300€ το μήνα για IQOS!

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Καλή η παράθεση @

αλλά δεν έχει κείμενο που να την δικαιολογεί. Θα πρότεινα αν το ποστ αναφέρεται στο αμέσως προηγούμενο να μην γίνεται παράθεση γιατί γίνεται μεγάλο και δεν εξυπηρετεί. στην ανάγνωσή του. Εναλλακτικά μπορεί να γίνει παράθεση τμήματος (copy / paste / edit) και  τυχόν επισημάνσεις με έντονο ή υπογραμμισμένο κείμενο.

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 02 Δεκέμβριος 2019 - 19:46.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Thanasis

Thanasis

Member

• VF Members
  • 20 Δημοσιεύσεις

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

@

Πάτησα προσθήκη κατά λάθος, γράφω (και στήνω αντιστάσεις) με ένα χέρι, το άλλο το έχω σε νάρθηκα (σπασμένος ώμος). Επίσης, δεύτερη μέρα μετά το ατύχημα, το τηλέφωνο μου έφυγε απ'το χέρι και έκανε βουτιά θανάτου στην τουαλέττα :( Γράφω από κινητό που μου θυμίζει τα νιάτα μου...

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Περαστικά και με γειά το καινούργιο τηλέφωνο που θα πάρεις  :laugh1: Ήθελες όμως να γράψεις κάτι ή πατήθηκε το Παράθεση - Δημοσίευση καθώς έπεφτε στην τουαλέτα και πήγαινες να το σώσεις;

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

Επίσης με ετικέτα άτμισμα, χόμπυ, ευρώ

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη