Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Χαλαρή συζήτηση περί ατμοποιητων

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 233 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Είπα να ανοίξω ένα θεματάκι που αφορά τους ατμοποιητες γενικά και τους εκατοντάδες (?) χιλιάδες (?) που κυκλοφορούν.
Το θέμα έχει την εξής ερώτηση (για αρχή γιατί μπορεί να βγουν και άλλες στην πορεία της κουβέντας): υπάρχουν διαφορά στους τόσους πολλούς ατμοποιητες που κυκλοφορούν ?
Δλδ όντος ο καθένας δίνει κάτι διαφορετικό σε γεύση ? Η απλός πουλάνε εμφάνιση ?
Η απορία αυτή γεννήθηκε από τις αγγελίες που βλέπω στους πόσους πολλούς κυκλοφορούν και μερική μου κάθονται και πανομοιότυπη (πχ Gotank και ares).
  • Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Νίκο σίγουρα υπάρχουν διαφορές και τεράστιες αν το δούμε σε σύνολο,

αν όμως το δούμε σε σύγκριση με συγκεκριμένους τότε μπορεί να έχουμε και 0 ατμιστική διαφορά ;) 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 233 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Σίγουρα σε μερικούς υπάρχουν διαφορά, δεν το συζητάμε αυτό δεν μπαίνουν όλοι στο ίδιο καζάνι, πόσοι διαφορετικοί όμως υπάρχουν ? Πάνω από 50? Εδω μιλάμε ίσως και για 4ψηφιο αριθμό
  • Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Το μόνο καλό παντός είναι ότι πλέον έχεις πολλές επιλογές και σε ποιότητα αλλά και σε τιμές.

Δεν θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια να έβρισκες επισκευάσιμο αξιοπρεπές και φθηνό ενώ τώρα αρκετές.

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Νίκο μου ο ατμός είναι κάτι σχετικά καινούργιο και τεράστια επιχειρηματική ευκαιρία τόσο για τους κατασκευαστές όσο και για τους εμπόρους.

Άρα όσο ανεβαίνει ο αριθμός των ατμιστών και μεγαλώνει η "πίτα", τόσο πιο πολλοί θα μπαίνουν στο παιχνίδι της διεκδικήσεως ενός κομματιού αυτής της "πίτας".

Δυστυχώς έχουμε παρατηρήσει τελευταία ότι βγαίνουν σχεδόν καθημερινά ατμοποιητές και μοντάκια που δεν έχουν να προσφέρουν κάτι νέο, αλλά βασίζονται στην εκ του ασφαλούς μερική αντιγραφή προηγούμενων μοντέλων.

Ειδικά οι ατμοποιητές έχουν φθάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο απόδοσης γεύσης που προσωπικά νομίζω ότι για να βελτιωθεί ακόμη περισσότερο η ατμιστική εμπειρία, θα πρέπει να κατασκευαστεί κάτι τελείως διαφορετικό και καινοτόμο από τις μέχρι τώρα κατασκευές.

Στο χέρι μας λοιπόν είναι να μην μπούμε στο τρυπάκι αυτό, να αγοράζουμε δηλαδή συνέχεια και να γεμίζουμε τα συρτάρια μας.

Π.χ. στο φόρουμ μας δοκιμάζουμε κάποια ατμιστικά προϊόντα και εκφράζουμε την άποψή μας ως επί το πλείστον αντικειμενικά.

Το κάθε μέλος μπορεί να ρωτήσει τον κάτοχο που έκανε την παρουσίαση ή έγραψε την γνώμη του ως κάτοχος για ότι απορίες έχει.

Αυτό λοιπόν είναι ένα εργαλείο που θα βοηθήσει κάποιον στο να αποφασίσει αν κάτι του κάνει ή δεν του κάνει.

Το επόμενο βήμα είναι να πάει σε ένα κατάστημα και να το δει από κοντά για να πάρει την τελική απόφαση.

• Συμφωνώ! (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Θα συμφωνήσω και με το Χρήστο @

και με το Μάκη @

.

Πολλοί οι ατμοποιητές που έρχονται με καταιγιστικούς ρυθμούς σε σχέση με 2-3 χρόνια πριν.

Τώρα είναι όλοι αξιόλογοι; Φυσικά και όχι.

Έχουν να προσφέρουν κάτι διαφορετικό σε σχέση με ότι υπάρχει μέχρι αυτή τη στιγμή; Νομίζω πως όχι.

Νέο και επικερδές επιχειρηματικό project το άτμισμα και ως τέτοιο προσέλκυσε ή ακόμη δημιούργησε αρκετούς κατασκευαστές.

Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν τόσοι πολλοί ατμοποιητές, που αν δεν το ψάξεις κινδυνεύεις αν βρεθείς με κάποιους που δεν αξίζουν ή δεν έχουν να σου προσφέρουν τίποτε παραπάνω από αυτά που ήδη έχεις.  

Εδώ μπαίνει και το παιχνίδι του καταναλωτισμού και των τεχνητών αναγκών.

Μόνη λύση η παρακολούθηση των forums ατμιστικού περιεχομένου και ειδικά αυτών που έχουμε διαπιστώσει ότι υπάρχει αντικειμενικότητα, στο μέτρο του δυνατού, σε σχέση με το ατμιστικό προϊόν που παρουσιάζεται.

Γενικά μια παρουσίαση ενέχει και υποκειμενικά στοιχεία που αφορούν αυτόν που την κάνει και το ατμιστικό του προφίλ, οπότε παρακολουθούμε με περισσότερη προσοχή αυτούς που ταιριάζουν με τα δικά μας γούστα.

Όπως είπε και ο Μάκης πλέον οι εταιρείες έχουν βγάλει τόσα πολλά ατμιστικά προϊόντα που νομίζω ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι καινοτόμο.

Στην ουσία αναμασούν τις ίδιες ιδέες που παρουσιάζουν με διαφορετική υλοποίηση.

Ναι λοιπόν υπάρχουν πολλοί και αξιόλογοι ατμοποιητές και γενικά ατμιστικά προϊόντα, αλλά δεν θα πέφτουμε στη "λούμπα" του να αγοράζουμε ότι κυκλοφορεί χωρίς έρευνα ότι προσφέρει κάτι καινοτόμο και πιθανά αρεστό σε μας.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   teo46

teo46

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδώρης
  • ΠεριοχήΠετρούπολη-Αθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hastur,ares,zeus
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Οικογένεια,Μοτό
    ,MGP

Δυστυχώς έχουμε παρατηρήσει τελευταία ότι βγαίνουν σχεδόν καθημερινά ατμοποιητές και μοντάκια που δεν έχουν να προσφέρουν κάτι νέο, αλλά βασίζονται στην εκ του ασφαλούς μερική αντιγραφή προηγούμενων μοντέλων.

Ειδικά οι ατμοποιητές έχουν φθάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο απόδοσης γεύσης που προσωπικά νομίζω ότι για να βελτιωθεί ακόμη περισσότερο η ατμιστική εμπειρία, θα πρέπει να κατασκευαστεί κάτι τελείως διαφορετικό και καινοτόμο από τις μέχρι τώρα κατασκευές.

συμφωνώ απόλυτα, ειδικά σε ίδιας φιλοσοφίας ατμοποιητες,οι διαφορές είναι πλέον ελάχιστες..θεωρώ ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει τι αρέσει σε εμάς και αν στήνουμε σωστά τον ατμοποιητη.

• Συμφωνώ! (+) x 5

OFFLINE   grigoris

grigoris

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΡΗΓΟΡΗΣ
  • ΠεριοχήΑΡΤΑ
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:SMOK AL85-SERPENT SMMM DOGGY ZEYS
    ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ
Σίγουρα υπάρχουν διαφορές..το θέμα είναι τι αρέσει σε μας... θέλει πρώτα ψάξιμο αξιολόγηση έρευνα και πολλές ώρες στον υπολογιστή.
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Giorgos.K

Giorgos.K

Member

• VF Members
  • 25 Δημοσιεύσεις

Είπα να ανοίξω ένα θεματάκι που αφορά τους ατμοποιητες γενικά και τους εκατοντάδες (?) χιλιάδες (?) που κυκλοφορούν.
Το θέμα έχει την εξής ερώτηση (για αρχή γιατί μπορεί να βγουν και άλλες στην πορεία της κουβέντας): υπάρχουν διαφορά στους τόσους πολλούς ατμοποιητες που κυκλοφορούν ?
Δλδ όντος ο καθένας δίνει κάτι διαφορετικό σε γεύση ? Η απλός πουλάνε εμφάνιση ?
Η απορία αυτή γεννήθηκε από τις αγγελίες που βλέπω στους πόσους πολλούς κυκλοφορούν και μερική μου κάθονται και πανομοιότυπη (πχ Gotank και ares).

Πιστεύω ότι αν εξαιρέσουμε το θέμα αισθητικής , ο μόνος τρόπος να βρούμε μια άκρη είναι να κατηγοριοποιήσουμε τους ατμοποιητές ( mtl, dripers, rta, rdta ..) όσο αναφορά τον τρόπο ατμίσματος και κατά δεύτερον με βάση την κατασκευαστική τους ιδιαιτερότητα αν θέλουμε να έχουμε μια σωστή αφετηρία. Ένα καλό παράδειγμα είναι Ares vs Siren v2  που κατά κοινή ομολογία η διαφορές είναι ελάχιστες και υποκειμενικές.        

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Για μένα κατά το ήμισυ έχει να κάνει με τον αέρα του κάθε ατμοποιητή. Διαφορετική  δυνατότητα για ποσότητα  διερχόμενου αέρα, διαδρομή που θα έχει, με τι τρόπο θα κτυπάει την αντίσταση, γεωμετρία καμπάνας και καμινάδας έως drip tip. Από τον αέρα και μόνο τους κατατάσσουμε σε σφικτούς, χαλαρούς, αεράτους έως τέρμα πνευμονικούς σε 1002 διαβαθμίσεις.

Μετά έχουμε τα πρακτικά πως θα είναι τα post που βιδώνουμε την αντίσταση, τι σύρματα μπορεί να πάρει, πως βαμβακόνουμε και σε τι λούκια, που έχουν αντίκτυπο πάλι στον προσανατολισμό του ατμο αλλά και σε διαρροές αστοχίες και απαιτητικό στήσιμο.

Διπλές καμπάνες με έλεγχο ροής υγρού, καινοτόμα top cap κλπ θα δώσουν και αυτά στην χρηστικότητα μια ακόμα διάσταση.

Ένας σύγχρονος ατμο οφείλει να παρουσιάσει μια καινοτομία. Βασικά θέμα marketing για να πουλήσει έναντι του ανταγωνισμού.

Νομίζω έχω καλύψει ένα μεγάλο φάσμα αέρα με αυτούς που έχω και η επόμενη αγορά μου θα αργήσει λίγο (όχι ότι δεν έχω ήδη βάλει μερικούς στο μάτι)

Κάθε ατμό έχει σίγουρα λίγο διαφορετική αίσθηση αλλά σε παρόμοιο είδος δεν μπορώ να πω ότι ο ένας είναι η μέρα και ο άλλος η νύχτα.  

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta
Γνώμη μου είναι ότι δεν είναι μόνο η διαφορά στη γεύση το ζήτημα αλλά και η ευκολία στο στήσιμο στο γέμισμα στο καθάρισμα πλέον υπάρχουν ατμό που παίζουν και με μια και με δύο αντιστάσεις με πανέυκολο γέμισμα μεγάλη χωρητικότητα κτλ κτλ.Για μένα οι ατμό χωρίζονται ανάλογα το πάχος σύρματος που χωράνε που βρίσκεται το airflow και το drip tip τους.Πιστευω παντος ότι υπάρχει τόσο μεγάλη γκάμα ατμό λόγω μεγάλου εύρους ισχύς (watt) που υπάρχει διαθέσιμη ώστε να ικανοποιήσει και τους πιο θεριακληδες
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Όπως πολύ σωστά έχει αναφερθεί απο πολλούς η ποικιλία, η λειτουργικότητα, η απόδοση κλπ κλπ έχω καταλήξει στο εξής: δοκιμή και ξανά δοκιμή και ξανά μέχρι να πεις "ώπα, εδώ είμαστε"

Με τους εργοστασιακούς αυτό έκανα. Πέρασα απο 4-5 στην αρχή, μέχρι που έπιασα τον Nautilus 2 στα χέρια μου και είπα αυτό είναι, δεν χρειάζομαι κάτι περισσότερο.

Αλλά με την ξενέρα που έφαγα με τις τιμές των αντιστάσεων, το οτι δεν είναι απο βαμβάκι, και οτι 1-2 σε κάθε πακέτο θα είναι φόλα πήρα τον πρώτο επισκευάσιμο.

Επειδή δεν είπα το "ώπα, εδώ είμαστε", σκέφτομαι να πάω στον Hastur Mini...

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

kostasapo

Παρε τον siren 2 να δεις την υγεια σου !!!!! Ευκολο και μεγαλουτσικο deck και απο γευση τα παει μια χαρα!!! Αερας για ολα τα γουστα και οχι πολλα κομματια οσον αφορα την περιπτωση λυσιματος και καθαριοτητας.

Αν και με τον berskerker και με συρμα 0,35mm την εχω καταβρει !!!! :poyro:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

@

Τον ζαχαρώνω και εγω απλα με χαλαει η 2ml χωρητικότητα του.Απο την αλλη με εχει φαει η περιέργεια του πως θα αποδίδει με το συγκεκριμένο επιστόμιο του.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Μακρόστενο επιστόμιο έχει και ο Kayfun Lite Plus version 1 & 2. Λένε οτι αποδίδει καλύτερα τα καπνικά. Αλλά ακόμα και αν όχι έχει και δεύτερο επιστόμιο.

Επίσης το οτι έχει μικρότερη καμπάνα πιστεύω οτι θα δίνει καλύτερη γεύση απο τον κανονικό.

Η χρυσή τομή σε αυτόν θα είναι το μήκος της αντίστασης. Αν καταφέρεις η κάθε μία απο τις τρύπες να χτυπά το 1/2 της αντιστάσης η απόδοση θα είναι στο μέγιστο.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Το ξέρω έχω τον lite. Απλά επειδή έχω ακούσει καλά γευστικά σχόλια έχω περιέργεια να δω την απόδοση του σε συνδιασμό με το συγκεκριμένο επιστόμιο
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   rakiracer

rakiracer

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:vasilis
  • Περιοχήcreta
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:berserker mini-doggystyle sxk-berserker mtl rda-sxk kf prime-phenomenon zest2.2

Μακρόστενο επιστόμιο έχει και ο Kayfun Lite Plus version 1 & 2. Λένε οτι αποδίδει καλύτερα τα καπνικά. Αλλά ακόμα και αν όχι έχει και δεύτερο επιστόμιο.

Επίσης το οτι έχει μικρότερη καμπάνα πιστεύω οτι θα δίνει καλύτερη γεύση απο τον κανονικό.

Η χρυσή τομή σε αυτόν θα είναι το μήκος της αντίστασης. Αν καταφέρεις η κάθε μία απο τις τρύπες να χτυπά το 1/2 της αντιστάσης η απόδοση θα είναι στο μέγιστο.

kostasapo οπαια τα λες για τον αερα αλλα ετσι στους ατμο με στρογγυλη εισαγωγη θα πρεπει ναι στηνουμε 4-5 ανοιχτες σπειρες για να το πετοιχουμε το πολυ...

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Βασίλη θα ακούσεις από διάφορους το μακρύ και το κοντό τους. Μήκος, ύψος, διατομή, βαμβάκι, υγρό, υλικό, θερμοκρασία, καμπάνα, βατ, για να πω λίγα. Παίξε με 1-2 επώνυμους και σχετικά εύκολους στο στήσιμο ατμοποιητές και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα που μπορεί να είναι και τελείως διαφορετικά από τους περισσότερους. Αυτή είναι και η πλάκα άλλωστε  :delicious2:

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   rakiracer

rakiracer

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:vasilis
  • Περιοχήcreta
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:berserker mini-doggystyle sxk-berserker mtl rda-sxk kf prime-phenomenon zest2.2

Δημητρη εχεις δικιο.

Καλο ειναι ομως να υπαρχει ενας μπουσουλας  για τον καθενα στην αρχη να μη βαδιζουμε στα τυφλα καιν ολα τα υπολοιπα ειναι σχετικα  αναλωγως το ατομο.Γιαυτο ειμαστε εδω αλλωστε...

Υπομονη για δοκιμες και αποτυχιες να εχουμε(ο ναυτιλος στην ακρη βοηθαει πολυ τις δισκολες ωρες )

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αφού επιμένεις, να ένας μπούσουλας  :laugh1:  :laugh1:  :laugh1:

image.png

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη