Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Ερωτήσεις - Απορίες - Προτάσεις για Επισκευάσιμους Ατμοποιητές

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
341 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Georgechalkida

Georgechalkida

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Puma Baby με Berserker mini V 1.5
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ψάρεμα!!!!!!! Μπάσκετ και γυμναστική..!!!
Με τέτοιου τύπου σύρματα σε τι watt περίπου παίρνεις χλιαρό όρος ζεστό ατμό?? :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OFFLINE   aks7

aks7

Member

• VF Members
  • 78 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Άκης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Leto, Pharaoh mini, Ares, Rose gold ed.,Drop dead...

To χλιαρό είναι σχετικό  :) . Όπως έχουν να κάνουν και άλλα πράγματα , διάμετρος πυρήνα , σπείρες κτλ.  Για να αποδώσουν πάντως ,το ελάχιστο θεωρώ γύρω στα 35w + πάνω. Ένα καλό εργαλείο αν δεν το ξέρεις είναι το steam-engine.org  

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Georgechalkida

Georgechalkida

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αδερφέ.

Δε θα προχωρήσω σε μια τέτοια αγορά αν και ψάχνω έναν ατμοποιητή αεράτο/τσιγαρίσιο καθώς η 1.8μμ του berserker μου φαίνεται σφιχτή και θέλω κάτι πιο αεράτο!!

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Simon35

Simon35

Member

• VF Members
  • 49 Δημοσιεύσεις

Διαγραφή άμεσης αντιπαράθεσης

φίλε καλησπέρα... Σε ποιο αερατη δοκίμασε και τον ammit mtl .. πιστεύω θα σου κάτσει κουτί ...αυτόν έχω πάρει το τελευταίο δίμηνο και είναι απ' τους πολύ λίγους τσιγαρισιους που δίνουν καλό αέρα κ χωρίς διαρροές.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Georgechalkida

Georgechalkida

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Καλησπέρα Simon. Τον είχα και τον έδωσα. Ο λόγος ήταν γιατί στη ρύθμιση που μου άρεσε σφύριζε και μάλιστα αρκετά.

Δε ξέρω εάν είχα πέσει σε προβληματικό κομμάτι αλλά ενώ από γεύση ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος, στο θέμα σφυρίγματος δεν τη πάλεψα.

Μάλλον θα πάω σε Eviva, όταν με το καλό είναι διαθέσιμες πάλι οι βάσεις.

Δοκίμασα και τον Gate αλλά ο αέρας του αν και με κάλυψε σε καμία περίπτωση δεν ήταν smooth.

Επεξεργάσθηκε απο Georgechalkida, 13 Ιούλιος 2019 - 17:23.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   vassilis1966

vassilis1966

Member

• VF Members
  • 51 Δημοσιεύσεις
Καλησπέρα σε όλους
Μεταξύ precisio-MD-expromizer v4
Έχετε να σχολιάσετε κάτι;
Γεύση; τζούρα;
Γενικά την εχω κατά βρει με True, gate,prime αλλά ένεκα εορτών λέω να κάνω άλλη μια αγορά...
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Από τους τρεις θα σου πρότεινα τον Expromizer v4 (23-άρης) που τον δοκίμασα σε έναν γνωστό μου και μου άρεσε πολύ.

Βέβαια για τα δικά μου γούστα.

Από γεύση μια χαρά ήταν, αν και δεν ήταν γνώριμο το υγρό που είχε μέσα.

Είναι σε γενικές γραμμές σφιχτός ατμοποιητής και έχει αθόρυβη τζούρα.

Mοναδικό αρνητικό που του βρήκα ήταν η χωρητικότητά του που είναι 2ml αν και σε μέγεθος δεν είναι μικρός.

Υπάρχει στην αγορά bubble tank με το οποίο φθάνει τα 4ml

Πολύ καλή η ρύθμιση του αέρα στο πάνω μέρος, εγγυάται την απουσία διαρροών, ρύθμιση υγρών, εύκολο στήσιμο κλπ.

Μάλιστα με γαργαλούσε η τσέπη μου την τελευταία βδομάδα. :laugh1:

200,58K   11 Αριθμός λήψεων

Θα γράψω και τις σκέψεις μου για τους άλλους δύο:

Ο Precisio RTA MTL (22-άρης) είναι παραπλήσιος με λίγο μεγαλύτερη χωρητικότητα (2,7ml) αλλά η εισαγωγή και η ρύθμιση του αέρα γίνεται στο κάτω μέρος του.

25,03K   11 Αριθμός λήψεων

Ο MD 24 RTA είναι κάπως ιδιαίτερος ατμοποιητής που με τα δισκάκια που τον συνοδεύουν μπορείς να τον κάνεις από σφιχτό έως πνευμονικό.

Το ντεκ του μοιάζει λίγο με του Skyline.

Αν και 24-άρης παίρνει 2ml και με το bubble tank φθάνει τα 4ml

Μάλλον τα κάνει όλα, αλλά μέτρια (άποψή μου).

29,69K   10 Αριθμός λήψεων

H απόφαση δική σου. :)

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   vassilis1966

vassilis1966

Member

• VF Members
  • 51 Δημοσιεύσεις
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες @

, δεν έχω βρει κανέναν για δοκιμή κάπου κοντά μου όποτε ψάχνομαι
Από χτύπημα ο ν4 πώς σου φάνηκε;
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Όταν είχα δοκιμάσει τον Expromizer v4, το υγρό που περιείχε είχε μεγαλύτερο ποσοστό νικοτίνης από 4mg που ατμίζω εγώ.

Οπότε το χτύπημα ήταν δυνατό.

Δε μπορώ να γνωρίζω τί χτύπημα θα είχε με υγρό στα 4mg.

Πιστεύω όμως είναι μια χαρά.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   vassilis1966

vassilis1966

Member

• VF Members
  • 51 Δημοσιεύσεις
Ευχαριστώ @

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Georgechalkida

Georgechalkida

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Ελπίζω να γράφω στο σωστό νήμα!!

Έχω εδώ και μια εβδομάδα στην κατοχή μου τον Elder Dragon rda και είμαι ενθουσιασμένος.

Θα ήθελα να ρωτήσω, τι σύρμα προτείνετε να χρησιμοποιήσω, καθώς με τις αντιστάσεις της συσκευασίας, αν και πήρα πολύ καλή γεύση, είχα και αρκετό spitback!! :)
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιώργο έχουμε γράψει και στο παρελθόν γι αυτό το άτιμο το spit-back και δυστυχώς άκρη δεν βρήκαμε. :WhatHeMeans:

Παίζουν πολλά ρόλο, όπως το υγρό, το στήσιμο (αντίσταση - βαμβάκι), το υλικό της αντίστασης, τα Watt κλπ.

Με δοκιμές θα την βρείς την άκρη.

Αν θέλεις δοκίμασε και με μονό σύρμα Kanthal Α π.χ. με 0,40mm να δεις πως θα συμπεριφερθεί.

Μετά παίξε με τα εξωτικά σύρματα (σε περισσότερα φυσικά Watt) ανοίγοντας ή κλείνοντας τελείως τις σπείρες.

Καλοάτμιστος ο Elder :)

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Wallsdoc ascended

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 43 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΑΝΤΡΕΑΣ
  • ΠεριοχήΑθήνα αμπελόκηποι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vaporesso Gen, Eleaf lemo 3

Ποτε καταλαβεναιτε οτι το coil(συρμα) πρεπει να πεταχτει? Μετα που εχει μαυρισει ξερωγο και εχει καραμελωσει γευση απο καιρο πανω στο μεταλλο, μπορει να το καυστηριασο μεσα σε νερο παρολο που δεν ειναι πολυ υγεινο αλλα παλι δεν ξερω αν οντως χρεαιζεται πεταμα. Εχετε ματι για κατι συγκεκριμενο, να ειναι ασχημη η γευση ασπουμε μετα απο καινουργιο βαμβακι?!

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αλλαγή στο βαμβάκι κάνεις όταν βλέπεις διαφορά στην γεύση ή αν αρχίζει να βγάζει κάτι σαν μάκα στο υγρό. Δεν περιμένεις να πάρεις καμένο. Μπορείς χωρίς το βαμβάκι να δουλέψεις λίγο την αντίσταση για να κάψει ότι έχει κολλήσει πάνω της, την καθαρίζεις με ένα πανάκι ή μαλακό χαρτί ή πολύ μαλακή οδοντόβουρτσα (για γλώσσα θα ζητήσεις) και βάζεις ξανά βαμβάκι. Στην 2η αλλαγή αλλάζεις και αντίσταση. Τώρα αν ανοίγοντας δεις μαύρη μαυρίλα, άλλαξε και την αντίσταση. Προσωπικά αλλάζω πάντα αντίσταση γιατί το dry burn που πρέπει να κάνεις για να φύγουν τα κατάλοιπα δεν μου πολυαρέσει.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 43 Δημοσιεύσεις
@

για συρμα λεω οχι βαμβακι. Αποκλειστικα συρμα. Ουτε γω υποστηριζω το afterburn δημιουργουνται ουσιες που της εισπνεεις μετα μαζι με τη γευση. Δεν ειναι υγεινο αλλα κλεινω λιγο τα ματια μου. Απλως δεν ξερω πιο σημειο ειναι που οντως το μετταλο εχει χασει τις ιδιοτητες του και δεν μπορει να χρησμοποιηθει για αντισταση πλεον. Δηλαδη εχω παλιες συρματα που ειναι καφε, λιγο καφε, λιγο μαυρο, λιγο πιο καφε και λιγο μαυρο. Δεν θελω να τα πεταξω αν μπορουν να ξαναχρησιμοποιηθουν.

Επεξεργάσθηκε απο Wallsdoc ascended, 16 Φεβρουάριος 2020 - 21:37.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Δεν το πρόσεξα ότι μιλούσες μόνο για την αντίσταση  :wallbash: Πάντως ισχύει αυτό που γράφω στο 2ο μέρος της απάντησης. Προσωπικά όπως είπα συνήθως την αλλάζω μαζί με το βαμβάκι γιατί με απλό σύρμα δεν θα πάρει πάνω από 5 λεπτά. Έχω παρατηρήσει ότι μετά από "καθάρισμα" δεν αντέχει το ίδιο. Το μόνο σύρμα που βάσει προδιαγραφών πλένεται με νερό και χρησιμοποιείται ξανά και ξανά είναι το ζιρκόνιο, αλλά δεν τα βρήκαμε γιατί δεν πάω σε τόσο χαμηλά Ohm ούτε χρησιμοποιώ πλέον TCR.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 134 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

Εγώ θα τις πετούσα τις παλιές που αναφέρεις .

Τί κόστος έχουν άλλωστε?

Αν δεχτούμε ότι ένα ταλαιπωρημένο σύρμα είναι πιο επιβλαβές για την υγεία από ένα φρέσκο

αξίζει να ρισκάρεις την υγεία σου για λίγα ευρώ?

Και κάτι γενικό: στις αντιστάσεις μου κοιτάω βεβαίως πρώτα το βαμβάκι αλλά μεγαλύτερη βαρύτητα δίνω στο τί υπάρχει πάνω στο σύρμα.

Υπάρχουν και υγρά που αφήνουν σε καλή κατάσταση το βαμβάκι, δεν το μαυρίζουν  πολύ δηλαδή

αλλά το σύρμα έχει πιάσει μάκα. Και το αντίστροφο...

Επεξεργάσθηκε απο jimfer13, 16 Φεβρουάριος 2020 - 22:51.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 145 Δημοσιεύσεις

μπορει να το καυστηριασο μεσα σε νερο 

Ποτέ μα ποτέ μην πυρώσεις σύρμα και το βουτήξεις σε νερό. Δεν ξέρω πως έχει περάσει αυτό σαν καθαρισμός του σύρματος αλλά είναι ο πιο απαράδεκτος τρόπος.

Στην αρχή το είχα δοκιμάσει σε τύπου clapton και έβλεπα διάφορα μαυράκια να επιπλέουν στο νερό και έλεγα “πω πω κάπνα που βγήκε!”. Μετά τα μαυράκια έπεφταν κατευθείαν στον πάτο και όσο περισσότερο το έκανα τόσο περισσότερα έβγαιναν. Στο τέλος το σύρμα ήταν ένα μαύρο χάλι που είχε χάσει κάθε μεταλλικό χρώμα.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Προσωπικη αποψη , επειδη το κοστος ειναι απειροελαχιστο και προτεραιοτητα εχει η υγεια σου , μην λυπηθεις αγορα καινουργιων συρματων και τις συχνες-οταν χρειαζεται , αλλαγες βαμβακιου.

Πρωτα απο ολα ατμιζουμε για καλυτερη υγεια και μετα ζυγιζουμε και το οικονομικο.

Τοσα και τοσα εχουμε δωσει για ατμιστικο εξοπλισμο , στα αναλωσιμα θα κολλησουμε.

Ασε που αμα κλεισει ο κυκλος χρησης των συρματων - βαμβακιου χανεις κατα πολυ σε γευση.

Για εμενα αν δεν ειναι το ατμισμα απολαυστικο και γευστικο  ,χανει την μαγεια του. ;)

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 43 Δημοσιεύσεις
Συμφωνω απολυτα, η αποτομη αλλαγη θερμοκασιας στο συρμα αλλαζει τη χημικη του συσταση και καταστρεφει το συρμα. Τα τοξικα μετα σπασμενα μορια τα εισπνεις μαζι με τη γευση. Overall very unhealthy. Με οδοντοβρουτσα μολις παγωσει το τριβω συνηθως αλλα ειμαι και λιγο ξεροκεφαλος και μπορει να το βαλω στο νερο οπως και να χει..συνηθειο που πρεπει να κοπει.
  • Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη