Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Ερωτήσεις - Απορίες - Προτάσεις για Επισκευάσιμους Ατμοποιητές

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
345 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 147 Δημοσιεύσεις

Το νερό από μόνο του δεν κάνει κακό (εκτός εάν μένουν άλατα). Τα κράματα στα ss, fecral (kanthal) & nicrome έχουν χρώμιο για να μην οξειδώνονται (σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος). Ούτε η ήπια αφαίρεση με μηχανικό τρόπο που δεν ξύνει το μέταλλο δημιουργεί πρόβλημα.

Από αυτά που έχει πει ο Κ. Φαρσαλινός μου έχουν μείνει...

όχι στο nikel / nicrome

όχι dry burn

η μετανάστευση υλικού σε καινούργιο coil είναι μεγαλύτερη από ότι σε χρησιμοποιημένη.

Από εκεί και πέρα βάση ελλείψεις περισσοτέρων στοιχείων ο κάθε ένας πράττει όπως το καταλαβαίνει.  

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 246 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019
Ανδρέα @

Please Login or Register to see this Hidden Content

εγώ αλλάζω σύρμα και βαμβάκι κάθε εβδομάδα, παρότι τα υγρά που χρησιμοποιώ είναι καθαρά και δεν αφήνουν μάκα. Το κόστος είναι μηδαμινό.
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.335 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Αντρέα καλησπέρα.

Πάνω κάτω σου είπαν όλοι περίπου τα ίδια πράγματα.

Δεν θα διαφοροποιηθώ ιδιαίτερα και θα σου πω ότι σε καθαρά υγρά αλλάζω βαμβάκι περίπου στα 30ml.

Όσο αφορά το σύρμα κάνω ένα πολύ ελαφρύ Dry burn με πολύ χαμηλά watt και δεν πυρώνω την αντίσταση.

Αυτό το κάνω με συνεχόμενα πατήματα όταν έχει επικαθίσεις το σύρμα.

Γενικά ένας κανόνας που ακολουθώ είναι κάθε μια με δυο εβδομάδες να αλλάζω σύρμα.

Έχει χαμηλό κόστος και δεν είναι κόπος. 

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Δεν διαφωνώ, αλλά δεν ισχύει για το SS. Με ερυθροπύρωση και απότομη ψύξη (πχ νερό) γίνεται η λεγόμενη βαφή του μετάλλου και μεταβάλει την σκληρότητα και την ελαστικότητά του. Έτσι θα δεις μια αντίσταση που παραμορφώνεται εύκολα, με την βαφή να γίνεται ελατήριο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνεις αλλά ούτε και κίνδυνος αν σου αρέσει να ατμίζεις ελατήρια  :laugh1:  Προσοχή μόνο μη βγάλεις κάνα μάτι :lotpot:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 147 Δημοσιεύσεις

Ελατήριο δεν φτιάχνεις με βαφή. Κάποια κράματα ss βάφονται με νερό κάποια άλλα κράματα χάλυβα θέλουν λάδι.

Η βαφή έχει 2 στάδια, την σκλήρυνση όπως την περιέγραψες που κάνει το υλικό σκληρό αλλά μετά από ένα σημείο σπάει και την επαναφορά που θέλει θέρμανση (όχι τόσο όσο το πρώτο στάδιο ) και πολύ πολύ αργά να έρθει σε κανονική θερμοκρασία, που θα του δώσει αντοχή και κάποια ελαστικότητα για να μην σπάει.

Όλα αυτά όμως έχουν να κάνουν με τους εσωτερικούς δεσμούς των μορίων εάν θα είναι άτακτοι ή κρυσταλλικοί  και όχι με το τι γίνετε στην εξωτερική πλευρά του υλικού και τι ενώσεις θα προκύψουν, ούτε με τις φλοίδες που θα αποκολληθούν από το θερμικό σοκ.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Wallsdoc ascended

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 43 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΑΝΤΡΕΑΣ
  • ΠεριοχήΑθήνα αμπελόκηποι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vaporesso Gen, Eleaf lemo 3

@

ερωτηση σε κατι που ειπατε πριν
nickel and nichrome εχω διαβασει οτι δεν ειναι καλα να τα πυρωνεις αυτα ουτε οταν εγκαταστεις την αντισταση ισχυει?

Επεξεργάσθηκε απο Wallsdoc ascended, 17 Φεβρουάριος 2020 - 21:03.

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 43 Δημοσιεύσεις

εχει κανενας δουλεψει με Μ1 μεταλλο καθολου. το mod που εχω τωρα vaporesso gen μου δειχνει οτι το συγκεκριμενο μπορει να παει μεχρι 1000 fahrenheit. Η τουλαχιστον ετσι δειχνει στο display

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 147 Δημοσιεύσεις
Τα λόγια του Κ. Φαρσαλινου όπως τα θυμάμαι είναι...

Με την πύρωση δημιουργείται εξασθενές χρώμιο
Το νικελ δεν πρεπει να χρησιμοποιείτε

Εάν έχεις κουράγιο δες αυτά

Το μ1 δεν είναι μέταλλο είναι η μνήμη 1 για την τιμή του tcr που θα βάλεις εσύ με το χέρι σου.

και αυτό 

• Μου αρέσει (+) x 4

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 43 Δημοσιεύσεις

@

AXAXAXAXAA :D  λεω και γω γιατι παει απο 1 μεχρι 1000 αυτο ρε δεν το χω ξανακουσει. θα τα δω λιγο οταν θα με free. Απο σα ξερετε εσεις γιατι δεν ειναι καλο το νικελιο?

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Δλδ όποιος θέλει να ατμίζει ελατήρια είναι καταδικασμένος να χρησιμοποιεί τα springomizers του GG που έχουν εξαφανιστεί από την αγορά κάτι χρόνια; Αίσχος  :laugh1:  :laugh1:  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 147 Δημοσιεύσεις

Σου έχω λύση!

Θα πάρεις ατσάλι από σούστα φορτηγού εισαγωγής από Γερμανία, να έχει δουλέψει και με το αλάτι που ρίχνουν στους δρόμους να έχει κάνει μια καλή διάβρωση και θα είσαι και ο πρώτος

Ατμίστε υπεύθυνα και άφοβα !! 

:D

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 43 Δημοσιεύσεις

Εδω εχω τα συρματα που χρησμοποιω τωρα. Μετα που βγαλα το βαμβακι τα πυροσα και τα αφησα να ερθουν πισω σε θερμοκρασια δωματιου μονα τους. Διπλα εχω ενα ολοκαινουργιο συρμα οπως βλεπετε αλλα γιατι ας πουμε να μην ξαναβαλω βαμβακι στα παλια. Βλεπω οτι εχουν αλλαξει αλλα η ερωτηση μου που δεν πηρα διευκρινιστικη απαντηση ειναι σε πιο ακριβως σημειο ξερω οτι Ναι το συρμα πρεπει να αλλαχτει.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   vassilis1966

vassilis1966

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδήμων, την μικρή μου εμπειρία θα εκφράσω.
Η κατάλληλη στιγμή για να αλλάξει η αντίσταση είναι κάτι που επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες (υγρά, βατ ατμισματος, συχνότητα χρήσης, ποιότητα συρματων κοκ) αλλά εγώ με χρήση 2 ή 3 ατμο ημερησίως max στις 10 μέρες στριβω νέες, εκτός αν το υγρό είναι νετ οπότε την 3η μέρα παίζει αλλαγή.
Προσπαθώ επίσης να τις κάνω spaced για να αποφεύγω το dryburn.
Αυτές που έχεις στη φωτο, χωρίς να έχω κάποιο καταδικαστικο στοιχείο, δεν θα τις χρησιμοποιούσα.
Όπως νομίζω είπαν και άλλοι πριν, τα σύρματα κ το βαμβάκι είναι το μικρότερο κόστος σε αυτό το ταξίδι του ατμισματος. Ας μην ξεχνάμε ότι αποδείξεις δεν υπάρχουν και αυτό φαίνεται από τις διαφορετικές αποψεις/πρακτικές που εκφράζουν / ακολουθούν οι περισσότεροι από εμάς. Το κοινό στοιχείο είναι το να αποφεύγουμε τις αφορμές.
Sorry για το σεντόνι
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 43 Δημοσιεύσεις
Ουτε γω θα τες χρησμοποιουσα αλλα ρωτουσα για ενα συγκεκριμενο σημειο που θα ξερω σιγουρα οτι δεν ειναι καλες για χρηση. Εχω διαβασει απο το ecig forums και περιπου τα βρηκα. Ευχαριστω οπως και να χει.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 137 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

Εδω εχω τα συρματα που χρησμοποιω τωρα.

Τί σύρμα είναι? Εννοώ μάρκα, τύπο κτλ

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 147 Δημοσιεύσεις

lucky guessing

2 x 26 ga twist core + 32 ga wrap σε kanthal  :)

Τα δικά μου κριτήρια αλλαγής σύρματος είναι...

Εάν μετά από καθαρισμό δεν φαίνεται το σύρμα από τις επικαθήσεις, πάει για αλλαγή.

Εάν έχει πάρει ένα σταχτί χρώμα, πάει για αλλαγή.

Εάν μετά από καθαρισμό το σύρμα δείχνει θαμπό έχοντας χάσει την στιλπνότητα του, είναι σημάδι ότι έχουν δημιουργηθεί πόροι στην επιφάνεια του και πάει για αλλαγή.

Φυσικά δεν περιμένω να δω τέτοια σημάδια για να κάνω αλλαγή αλλά λέμε τώρα.

Στο ss που κάνω σχεδόν αποκλειστικά, δημιουργούνται χρώματα ανάλογα με το πόσο έχει εκτεθεί σε θερμοκρασία. Η διαβάθμιση σε τόνους των κίτρινο, χρυσό, καφέ, κόκκινο - βιολετί, μοβ, μπλε, γαλάζιο και μετά ένα σαν γκρι που δεν αλλάζει. Αρχικά εμφανίζονται στο κέντρο του coil και μεταφέρονται προς τα έξω. Από μόνο του δεν είναι κριτήριο αλλά δείχνει σε πόσο υψηλές θερμοκρασίες & πόσο dry burn έχει φάει το σύρμα.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 147 Δημοσιεύσεις

αλλα η ερωτηση μου που δεν πηρα διευκρινιστικη απαντηση ειναι σε πιο ακριβως σημειο ξερω οτι Ναι το συρμα πρεπει να αλλαχτει.

Βασικά είναι διατυπωμένη λάθος η ερώτηση σου.

Κανείς δεν μας έχει πει ότι πρέπει να καθαρίζουμε το σύρμα αντί να τα αλλάζουμε.

Είναι κάτι που κάνουν κάποιοι επειδή π.χ λυπούνται να πετάξουν το σύρμα στα 30- 50 ml είτε για μια φορά βιάζονται να στήσουν.

add:

Αναφέρομαι πάντα για πλέξεις που αντέχουν πιο πολύ και είναι σε 3 μέτρα μόνο το καρούλι και όχι για μονόκλωνα που αγοράζεις 10 μέτρα να έχεις να αλλάζεις κάθε μέρα.

Επεξεργάσθηκε απο lounik, 18 Φεβρουάριος 2020 - 13:49.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 43 Δημοσιεύσεις

Τί σύρμα είναι? Εννοώ μάρκα, τύπο κτλ

Μαρκα δεν ξερω, ειναι kanthal fused claptons 3mm
  • Μου αρέσει (+) x 2

Wallsdoc ascended

Member

• VF Members
  • 43 Δημοσιεύσεις

Βασικά είναι διατυπωμένη λάθος η ερώτηση σου.
Κανείς δεν μας έχει πει ότι πρέπει να καθαρίζουμε το σύρμα αντί να τα αλλάζουμε.
Είναι κάτι που κάνουν κάποιοι επειδή π.χ λυπούνται να πετάξουν το σύρμα στα 30- 50 ml είτε για μια φορά βιάζονται να στήσουν.

add:
Αναφέρομαι πάντα για πλέξεις που αντέχουν πιο πολύ και είναι σε 3 μέτρα μόνο το καρούλι και όχι για μονόκλωνα που αγοράζεις 10 μέτρα να έχεις να αλλάζεις κάθε μέρα.

Και παλι, δεν μιλαω για εμας μιλαω αποκλειστικα για το συρμα και την επιδοση του σαν συρμα και μεταλλο. Οχι για το ποτε θελεις να το αλλαξεις και αν το αλλαζεις πιο γρηγορα η πιο αργα.

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 147 Δημοσιεύσεις

Το σύρμα σαν ηλεκτρικό εξάρτημα θέρμανσης δεν περιμένουμε να έχει αστοχίες για πολύ μεγάλο βάθος χρόνου.

Σκέψου μια κλασσική λάμπα για πόσο λειτουργεί ενώ είναι πυρακτωμένη ή μια αντίσταση στον φούρνο & θερμοσίφωνα.

Μπορεί βέβαια να κοπούν τα ποδαράκια στο σημείο που τα σφίγγει η βίδα ή σε κάποιο βραχυκύκλωμα σε μηχανικό να λιώσει τα σύρμα αλλά αυτό είναι βλάβη όχι χρήση.

add:

Στα εργοστασιακά coils όταν λέμε κάηκε η  αντίσταση συνήθως αναφερόμαστε στο βαμβάκι. Πολύ μικρο ποσοστό θα έχει διακόψει το κύκλωμα και μάλλον θα είναι λόγο κακής επαφής και όχι καμένο σύρμα. Εκτός εάν ένα μια 1,8 ohm των 8-12 watts την πάμε 80watts  :lol:

Επεξεργάσθηκε απο lounik, 18 Φεβρουάριος 2020 - 19:55.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

1 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη

Bing (1)