Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Kanthal A γνήσιο

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
164 απαντήσεις στο θέμα

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Ανοίγω αυτό το θέμα μιας και πολύς κόσμος έχει θεματάκια με τα κάθε λογής σύρματα που κυκλοφορούν με την επωνυμία Kanthal τα οποία όμως δεν προέρχονται από το εργοστάσιο Kanthal που εδρεύει στο Halistahammar της Σουηδίας, αλλά συνήθως από Κίνα και είναι αμφιβόλου ποιότητας.

To γνήσιο Kanthal λοιπόν αποτελείται από σίδηρο, χρώμιο και αλουμίνιο (FeCrAl) και χαρακτηρίζεται από την μεγάλη του αντοχή στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες (έως 1260 βαθμούς Κελσίου).

Περιέχει το βασικό του συστατικό που είναι ο σίδηρος (Fe), χρώμιο (Cr) 20 με 30% και αλουμίνιο (Αl) 4 έως 7,5%.

Το πρώτο Kanthal FeCrAl κατασκευάστηκε από τον Hans von Kantzow στο Halistahammar της Σουηδίας το 1931 και συνεχίζει να παράγεται μέχρι σήμερα από την εταιρία KANTHAL μέλος του γκρουπ SANDVIK.

Please Login or Register to see this Hidden Content

Ότι άλλο Kanthal δεν κατασκευάζεται εκεί, απλά είναι αντιγραφή (πιστή ή μέτρια) που έχει σαν πρότυπο το γνήσιο Kanthal και κάποιοι κατασκευαστές του δίνουν το όνομα "Kanthal" επειδή πλησιάζει τα ποσοστά των συστατικών που αποτελείται το γνήσιο.

Μεγάλο ρόλο παίζει η ποιότητα των επιμέρους συστατικών που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή του Kanthal (Fe, Cr και Al).

• Χρήσιμο (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 3

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Σε συνέχεια και με αφορμή την προηγούμενη δημοσίευσή μου να γράψω ότι έχω επικοινωνήσει τηλεφωνικά με τον αντιπρόσωπο της εταιρείας Kanthal στην Ελλάδα και συνεννοήθηκα να του αποστείλω email με το τί ακριβώς διάσταση και ποσότητα σύρματος Kanthal A1 χρειαζόμαστε.

Μου είπε ότι είναι πολύ δύσκολο να βρει μικρή ποσότητα σύρματος κατευθείαν από το εργοστάσιο της Σουηδίας σε διαστάσεις που χρησιμοποιούμε εμείς, μιας και αυτός εισάγει από το εργοστάσιο Kanthal A1 από 1,5mm και πάνω, αλλά θα προσπαθήσει να βρει διότι για μικροποσότητες συρμάτων αλληλοεξυπηρετούνται μεταξύ τους οι αντιπρόσωποι Kanthal ανά τον κόσμο.

Π.χ. για το συγκεκριμένο πάχος 0,32mm και 0,40mm που τον ρώτησα δεν είχε, αλλά θα προσπαθήσει να βρει (εννοείται γνήσιο), από άλλον αντιπρόσωπο σε άλλο μέρος του κόσμου και όπως καταλαβαίνετε αυτό θέλει κάποιο χρόνο.

Θα του στείλω λοιπόν email με τις διαστάσεις που χρειαζόμαστε και πόσα μέτρα συνολικά.

Λογικό είναι να του δώσουμε λίγες διαστάσεις (το πολύ 2) για να μπορέσει να φέρει και κάποια ποσότητα που να αξίζει τον κόπο.

Περιμένω λοιπόν τις δικές σας σκέψεις και απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα, προκειμένου να συντάξω το email και να το αποστείλω στον Έλληνα αντιπρόσωπο για να δούμε αν μπορεί να μας εξυπηρετήσει.

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

Μάκη @

θα προτείνω τις δύο βασικές που ανέφερες και εσύ, δηλαδή 0.32 και 0.40. Όταν λες ότι θα του στείλεις email με τις διαστάσεις  και τα μέτρα, μιλάς για ομαδική παραγγελία?

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νίκο δεν έχω κατασταλάξει ακόμη για το τί θα κάνουμε.

Προς το παρόν θα του δώσω δύο διαστάσεις συρμάτων πάχους 0,32 και 0,40mm και θα τον ρωτήσω πόση ελάχιστη ποσότητα μπορεί να φέρει, γιατί δεν ξέρω αν θα υπάρξει ανταπόκριση από εδώ μέσα.

Μετά θα περιμένουμε να μας ενημερώσει αν βρήκε τις συγκεκριμένες διαστάσεις και πόση ποσότητα μπορεί να φέρει (όσο γίνεται μικρότερη).

Πάντως από ότι μου είπε το συγκεκριμένο σύρμα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε όλο τον κόσμο γι αυτό και υπάρχουν τόσες πολλές εταιρείες που το αντιγράφουν και το κατασκευάζουν.

Ευελπιστώ να υπάρξει θετικό αποτέλεσμα στην αναζήτηση των διαστάσεων που μας ενδιαφέρουν.

Για το αν θα κάνουμε ομαδική παραγγελία θα δείξει, είναι νωρίς ακόμα.

Έθιξα το θέμα για να σφυγμομετρήσουμε τον παλμό και να δούμε αν υπάρχει ενδιαφέρουν για να το προχωρήσουμε.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 239 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime - Taifun GTR - Kayfun Lite 2019

Ok. Εμένα υπολόγιζέ με πάντως ;)

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Αυτο που χρησιμοποιω ειναι 27ga δηλαδη το 0,35. Αν υπαρξει δυνατοτητα για κατι τετοιο, μεσα ειμαι.

Επεξεργάσθηκε απο fobmove, 07 Μάρτιος 2018 - 13:17.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

ONLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

@

Μακη σε ευχαριστούμε για την ερευνα και το ενδιαφερον

Πολύ σωστη σκεψη-ενεργεια                                                                     

Για τα νουμερα που ρωτας νομιζω τα τρεχούμενα νουμερα είναι ​0.32   0.35  ​0.40  mm ​                                                                                

Αλλα μηπως είναι καλυτερα να ερθεις σε επαφη με καποιον εισαγωγεα ? ( Στρατο )

​ΥΓ. ​Αλλα θα το πληρωνουμε βαπορισιο  :D  :wub:

• Μου αρέσει (+) x 5

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

OK :ok:

@

Ένας εισαγωγές υπήρχε Γιώργο στην Αθήνα αλλά λόγω της κρίσης μάλλον έκλεισε γιατί το τηλέφωνό του δεν λειτουργεί.

Ο συγκεκριμένος που επικοινώνησα είναι αντιπρόσωπος Κanthal στην Ελλάδα εν λειτουργία και εισάγει σύρματα και όχι μόνο από το εργοστάσιο Kanthal που έχει έδρα στην Σουηδία.

Το πρόβλημα είναι ότι σύρματα λεπτά πάχους κάτω του 1,5mm δεν εισάγει, γιατί δεν τα χρησιμοποιεί, οπότε πρέπει να τα βρει από άλλον αντιπρόσωπο σε άλλη χώρα που να μπορεί να του στείλει μικρή ποσότητα.

Γι αυτό και είπα να του ζητήσουμε μία το πολύ δύο διαστάσεις σε πάχος γιατί είναι και το κόστος μεταφοράς στη μέση.

@

Τί 0,32 τί 0,36 σχεδόν το ίδιο είναι.

Μιλάμε για ελάχιστη διαφορά που αγγίζει το όριο του σφάλματος ειδικά σε κλωνοKanthal.

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Δηλώνω κι εγώ ενδιαφέρον. Ωραία πρωτοβουλία Μάκη @

:ok:

Κυρίως 0,32 με ενδιαφέρει αλλά και 0,35-0,40 είναι οκ.

• Μου αρέσει (+) x 4

ONLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

@

Μακη εισαγωγεα εννοω στον χωρο του ατμου ( αν σου πει ο αντιπρόσωπος για μεγαλη ποσοτητα ) Γ αυτό ανεφερα ( Στρατος ) καταλαβες   :WhatHeMeans: 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Με αφορμη αυτο το νημα, μπηκα στην εταιρια που αγοραζω το συρμα της και κοιταξτε τι βρηκα:

Why We Have Added This?

We know that the KANTHAL A1 ™ brand name is regarded as a sign of quality. This KANTHAL A1 ™ resistance wire is sourced by us from Sandvik in Sweden, who are the originators of the protected brand name KANTHAL A1 ™ wire. 

If you require genuine KANTHAL A1 ™ or else alternative FeCrAl wire brands then order it here directly. 

Αποκλειεται να λενε ψεματα, οποτε εχουμε το γνησιο στη διαθεση μας. 

Θα παω να αγορασω καμια 20αδα τωρα απο εκει που τα παιρνω μη γινει καμια ....ια και ψαχνομαστε παλι στο μελλον.

Επεξεργάσθηκε απο fobmove, 07 Μάρτιος 2018 - 13:26.

• Χρήσιμο (+) x 3

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Kατάλαβα Γιώργο μου.

Βασικά έχω νέα.

Επικοινώνησε μαζί μου ο υπάλληλος που ασχολείται με το θέμα "σύρματα Kanthal" ο οποίος διαθέτει και την απαραίτητη τεχνογνωσία και αφού είχαμε μία αρκετά μεγάλη συζήτηση για το εν λόγω θέμα μου είπε τα ακόλουθα τα οποία σας μεταφέρω αυτολεξεί:

Τα σύρματα Kanthal διακρίνονται σε 3 ανώτατες κατηγορίες

Kατηγορίες συρμάτων Kanthal ως προς τον βαθμό αντοχής σε θερμοκρασία.

APM έως 1450 βαθμούς C

A1 έως 1400 βαθμούς C

A έως 1350 βαθμούς C

Δεν αλλάζει κάτι στην ποιότητα του σύρματος αλλά στο ανώτατο όριο αντοχής στις παραπάνω θερμοκρασίες λόγω διαφορετικών ποσοστών των επιμέρους συστατικών και για ποιά εργασία προορίζονται.

To καινούργιο που μόλις έμαθα είναι ότι δεν υπάρχει γνήσιο Kanthal A1 σε πάχος μικρότερο του 1mm !!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτό που αναμένω αυτήν την στιγμή είναι να μάθουμε από την ίδια την εταιρεία Kanthal με την οποία επικοινωνεί ο Έλληνας αντιπρόσωπος αν έχει γίνει από κάποιον άλλο αντιπρόσωπο, ειδική παραγγελία στο εργοστάσιο για κατασκευή μικρότερου πάχους από 1mm σύρματος, προκειμένου να βρούμε από πού μπορούμε να το προμηθευτούμε.

Παραθέτω τα λινκ που μου έδωσε με τα data sheet όλων των γνήσιων συρμάτων Kanthal τα οποία είναι 102 είδη

Αναμένω απαντήσεις και θα σας ενημερώσω.

• Χρήσιμο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   gigelis

gigelis

Member

• VF Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
Πολύ καλή κινηση φίλε Μάκη,το crazy wire που ποσταρε ο φίλος,είναι εργοστάσιο,που κάνει ακριβώς αυτό που λέει και ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα, εισάγει το γνήσιο kanthal από Σουηδία και με τα μηχανήματα το επεξεργάζεται σε διαστάσεις που βολεύουν και έμας τους ατμιστες,και όντως τα σύρματα της crazy είναι άριστα και το kanthal k ni80
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Είναι αυτό που έγραψα στην προηγούμενη δημοσίευσή μου ότι δεν υπάρχει γνήσιο Kanthal κάτω από 1mm.

144,02K   10 Αριθμός λήψεων

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Μακη εχουμε στοιχεια προσμιξης για το kanthal A1 της UD; 

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Όχι Παναγιώτη

@

Εγώ αυτό που κατάλαβα από την Crazy wires είναι ότι διαθέτει Kanthal γνήσιο 1mm και 1,15mm και όλες τις άλλες διαστάσεις τις φτιάχνει χωρίς να αναφέρεται πουθενά ότι προέρχονται από σύρμα της εταιρείας kanthal.

Συγκεκριμένα γράφει για το 0.4mm (26 AWG) - FeCrAl A1 Alloy Wire - 11.46 ohms/m :

Over time FeCrAl has become the go-to heat resistant wire and is often referenced by wire suppliers under their own brand or trade name.

Οπότε δεν έχουν στάνταρ προμηθευτή.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   gigelis

gigelis

Member

• VF Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
Οι 2 τελευταίες γραμμές στη φωτό που ποσταρες νομίζω πως λέει αυτό ακριβώς
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δεν αμφιβάλω ότι το γράφει αλλά δες στην φωτό από το 1mm γνήσιου Kanthal

64,54K   10 Αριθμός λήψεων

και από την δεύτερη φωτό με τα σύρματα μικρότερης διατομής από 1mm που υποτίθεται ότι με τα μηχανήματά τους λεπταίνουν το γνήσιο Kanthal.

Δεν αναφέρει ότι είναι γνήσιο Kanthal αλλά μόνο την διάσταση.

62,42K   10 Αριθμός λήψεων

Εν πάση περιπτώσει ας μην αναλωθούμε στο παρόν νήμα για τo αν η εταιρεία Crazy Wires πουλάει γνήσιο Kanthal ή όχι.

Μόνο αυτοί οι ίδιοι ξέρουν.

Εγώ κάνω μία προσπάθεια με κάποια Ελληνική εταιρεία που είναι αντιπρόσωπος της Kanthal στην Ελλάδα και από ότι βλέπω υπάρχει πολύ φιλική και ειλικρινή αντιμετώπιση.

Αυτήν την στιγμή υπάρχει σε εξέλιξη αλληλογραφία με το ίδιο το εργοστάσιο Kanthal στην Σουηδία και θα ξέρουμε αν υπάρχει πραγματικά μικρότερη διάσταση του 1mm ή σε ποιό εργοστάσιο προμηθεύουν Kanthal για να το μεταποιήσουν σε μικρότερες διαστάσεις πάχους.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   mfk

mfk

Member

• VF Members
  • 62 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:MARIOS KARSANIDIS
  • ΠεριοχήATHENS
Μακη πολυ εξυπνη και ωραια η πρωτοβουλια σου. Ερχεται και σε φαση που μου τελειωνουν τα αποθεματα απο stealthvape.......Μακαρι να ευδοκιμησει η προσπαθεια σου και να βρεθει το kanthal a1 στις διαστασεις που δουλευουμε, εγω ειμαι μεσα για κανενα 100μετρο!

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Μάκη πολύ ωραία η ανάλυση και η πρωτοβουλία σου. :goodpost:  :thankyouyellow:  :urock:

Αυτό που αντιλήφθηκα είναι ότι το Kanthal A1 που αγοράζουμε από διάφορες επώνυμες ή μη εταιρείες δεν είμαστε σίγουροι κατά πόσο είναι πραγματικό Kanthal.

Μάλλον τείνω να πιστέψω ότι είναι σύρματα με παρόμοια του αυθεντικού σύσταση και "αμφιβόλου" ποιότητας.

Εκτός από την Kanthal, που στην ουσία δεν κατασκευάζει τις διαμέτρους των συρμάτων που χρησιμοποιούμε στο άτμισμα, υπάρχει και η εταιρεία Temco για την οποία έχουν κάνει πολλοί εξαιρετικά σχόλια.

Ενδεικτικά βάζω τα

και

σαν εναλλακτική επιλογή στην περίπτωση που δεν ευδοκιμήσει η εύρεση του αυθεντικού Kanthal στις διαστάσεις που μας ενδιαφέρουν.

Στην περίπτωση όμως που βρεθεί το αυθεντικό, υπολογίζεις και μένα στις διαστάσεις που έχεις ήδη αναφέρει. :cool:

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη