Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Νέες κυκλοφορίες κλώνων από Coppervape - SXK - SJMY και όχι μόνο

* * * * * 1 ψήφοι coppervape κλώνοι SXK SJMY

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
150 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 176 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Καλο για μας βρε σεις!

Καπου ειχα ακουσει οτι κλωναρουν πολυ καλα και μονο απο φωτο που ανεβαινουν και δειχνουν τα παντα ολα απο μεσα σε υψηλη αναλυση.

Αντε να βγει το ατιμο το ντριπερακι :lol:

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Αυτό που με τρελαίνει είναι πως οι Κλωνοεταιρίες βρίσκουν τα αυθεντικά κομμάτια για να φτιάξουν τα αντίγραφα από ατμοποιητές με περιορισμένο αριθμό κομματιών που πωλούνται με λίστες κλπ. :WhatHeMeans:     

Θα ελεγα οτι ειναι αθωο.....εως αφελες να πιστευουμε οτι σημερα γινονται ετσι τα πραγματα

οι περιπτωσεις ειναι δυο

α) ο ιδιος ο κατασκευαστης ή καποιος στον χωρο του μοσχοπουλαει τα σχεδια ή τον ατμοποιητη

β) υπαρχουν τυποι που βγαζουν "μεροκαματο" μεταπουλωντας τους ατμοποιητες στην Κινα......

σε καμμια περιπτωση μην πιστεψετε οτιδηποτε αλλο....

• Συμφωνώ! (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 193 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Μάλλον Μακη @

Please Login or Register to see this Hidden Content

έχεις δίκιο , Γ αυτο και πολλές φορές ο κλώνος κυκλοφορεί ταυτόχρονα με τον γνήσιο !!!

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 05 Ιούλιος 2018 - 06:26.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Και πλερω ερμε......ετσι για να καμαρωνεις μετα και να νοιωθεις απο τους λιγους που εχουν τοv ατμοποιητη ferrari αλλα οι κατασκευαστες να εχουν τις δικιες τους ferrari.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.323 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Θοδωρή μερικές μέρες υπομονή και θα βγει. ;)

Όλοι αυτό περιμένουμε. :)

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Όχι όλοι Δημήτρη ...... :laugh1:  :tongue_updown:

Αυτή τη φορά λέω να δείξω εγκράτεια. :whistling:   :WhatHeMeans:

Ή μήπως όχι;;;;;;;;; :rolleyes:  :idiot1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 7

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.323 Δημοσιεύσεις

Η εγκράτεια και εσύ δεν πάτε πακέτο. :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Κρατα γερα Μακαρε !!!! 

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 176 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

@

Bρε Μακη οχι εγκρατεια σε αυτο το μικρουλακι δεν βλεπεις τι ομορφουλι που ειναι και θα καθεται και ομοεφα στα μοντακια,αυτο βλεπω να με κανει να παρω και ζουλιχτιρι.

Τζαμπα πραμα περνουμε Maserati με ενα 20ρικακι :lol:

@

Δημητρη σοβαρα πρωτη φωρα ειπα να ενα ντριπερακι που θελω πολυ να δοκιμασω,μιαςκ αι ειμαι της ''σφιχτης'' και η παραξενια μου στο θεμα τζουρας ειναι ανυποφορη,ημου καιρο αναμενα σε concorde και τον berserker πως λεγεται.

Τον δευτερο τον δοκιμασα και τον βρηκα πολυ καλο για τα γουστα μου,τον πρωτο ημουν στο τσακ να τον παρω,και μολις ειδα οτι εσκασε ο "james bond",σταματησα.

Δεν ξερω αλλα οπτικα βλεπω οτι εχει γινει πολυ καλη δουλεια απο τον κατασκευαστη με τα πινακια αερα,σαν να εχει παρει ολα τα καλα του γαλλου και εχει ανεβει ενα επιπεδο σε ολα.

Ασε που ειναι και πανεμορφο το ατιμο :lol:

Επεξεργάσθηκε απο teo77, 05 Ιούλιος 2018 - 12:59.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Λοιπόν το πλάνο (μου) είναι:

1. κάνω παρουσίαση τον γνήσιο (όταν τον αποκτήσω)

2. άλλος κάνει παρουσίαση τον μαϊμού (όταν κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα)

3. ποιός θα μου δανείσει τον μαϊμού να κάνω συγκριτικό;

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.323 Δημοσιεύσεις

Βρες πρώτα τον αυθεντικό και για τον κλώνο μην ανησυχείς, κάτι θα κάνουμε. ;)

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Ετοιμος για παραγγελια (preorder) πλεον ο "JamesBond" της coppervape 

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Είμαστε σίγουροι ότι θα περάσει ή κουβέντα να γίνεται;

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.323 Δημοσιεύσεις

@

Δημήτρη σίγουροι απόλυτα δεν μπορούμε να είμαστε αλλά, έχουμε μεγάλες πιθανότητες.

Για λεπτομέρειες με π.μ. :)

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 294 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Το ότι ο Κινέζος πάντως έχει κέρδος στα 15 ευρώ για την ίδια ποσότητα ατσαλιού που πουλάει ο κατασκευαστής εδώ στα 170, είναι πρόκληση.

Θα μου πείς διαφορετικά κόστη, ποιότητα κλπ Θα μπορούσε να το κατασκευάζει στη Κίνα με χαμηλά κόστη, και αντί 170 να το πουλάει 50. Όσο για την ποιότητα, και τα iphone στη Κίνα κατασκευάζονται, μη ποιοτικά δε τα λές.

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Τί έγινε ρε παιδιά με τον 007; Δεύτερη αναβολή κυκλοφορίας με πιθανή ημερομηνία 18/7/18 για YFTK και Coppervape και 25/7/18 για SXK. Οι τιμές τους ξεκινάνε από 15,5€ και φτάνουν τα 19€ με όλα τα δισκάκια. Λίγο με προβληματίζει η πολύ χαμηλή τιμή αλλά επειδή δεν είσαστε αξιόπιστοι τον παράγγειλα για δοκιμή για μην υποχρεώνομαι σε κανέναν  :laugh1:

Η σύγκριση (όταν θα καταφέρω να τους έχω) θα γίνει με βάση τα παρακάτω κριτήρια (βάζω πάρα πολλά λόγω μεγάλης διαφοράς τιμής):

ΠΟΣΟΤΙΚΑ
 1 Διάμετρος
 2 Ύψος (με τον πόλο)
 3 Βάρος με airdisk 3X1,6mm
 4 Πλάτος airdisc
 5 Ύψος airdisc
 6 Βάρος airdisc
 7 Ειδικό βάρος 316L
 8 Πάχος peek
 9 Μήκος βίδας πόλου
10 Διάμετρος βίδας πόλου
11 Ύψος drip tip
12 Πλάτος drip tip
13 Ύψος πόλου 510
14 Διάμετρος bf

ΠΟΙΟΤΙΚΑ
 1 Ανάγκη επιμελούς καθαρισμού
 2 Ευκολία στο βίδωμα 510
 3 Συναρμογή 510
 4 Ευκολία στο βίδωμα πόλων
 5 Συγκράτηση σύρματος
 6 Τέλειωμα βίδας πόλου
 7 Συναρμογή βιδών πόλου
 8 Κούμπωμα airdisc 
 9 Περιστροφή πλαστικού αέρα
10 Βγάλσιμο πάνω μέρους 
11 Σημάδια κοπτικού
12 Θόρυβος στο τράβηγμα αέρα με τα 1,6mm X 3 και τα 1,9 Χ 3 (αν και θα βγει καινούργιο στα 1,8mm Χ 3)

Στήσιμο Ni80 0,32mm (CrazyWire) σε πυρήνα 2,5mm 6 σπείρες 0,4Ω στα 24W με CB Prime 
Δοκιμή με:
1 Καπνικά
2 Ημικαπνικά - γλυκά
3 Φρουτώδη
4 Κρέμες

Αν έχετε κι άλλες παραμέτρους μου τις λέτε  ;)

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Μην συγκρίνεις τα iPhone γιατί το εργοστάσιο είναι της Apple, τα ηλεκτρονικά μέρη και η οθόνη δεν κατασκευάζονται στην Κίνα, η Διοίκηση είναι της Apple και το μόνο Κινέζικο είναι τα φθηνά εργατικά χέρια και άλλοι λόγοι (πχ φορολογικοί). Κατασκευάζει εκατοντάδες χιλιάδες κομμάτια. Για παράδειγμα με τιμή λιανικής του 32GB iPhone 7 555€ το κόστος είναι 192€ με κόστος συναρμολόγησης 3,5€ (Σεπτ 2016). Δηλαδή 2,9Χ. Εδώ δεν υπολογίζεται το κόστος προώθησης. Στο θέμα μας τώρα. Αν δεχτούμε αντίστοιχα νούμερα (χωρίς κόστος προώθησης αφού το έχει κάνει ο κατασκευαστής του γνήσιου) για να πουλάει ο Κινέζος τον κλώνο 15,5€ του κοστίζει 5,35€ Δηλαδή ο Έλληνας αν τον πούλαγε 60€ θα είχε κέρδος 91% και θα τους έκλεινε όλους. Πώς και δε το σκέφτηκε άραγε; :WhatHeMeans:

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Για να χαριτολογήσουμε και να ευθυμήσουμε λιγάκι:

Αυτό θα είναι ΤΟ συγκριτικό λέμε ..............  :rolleyes: :yahoo: :ok:

Δημήτρη @

θέλεις μερικές παραμέτρους ακόμη, έτσι;

Για να σκεφτώ λιγάκι ......... :WhatHeMeans: :WhatHeMeans: :WhatHeMeans: :WhatHeMeans:  ΑΑΑΑΑΑ, μάλιστα, να μερικές που είναι πολύ αναγκαίες για το πιο TOP συγκριτικό EVER:

Στήσιμο και των δύο σε διαμέτρους πυρήνα εκτός από 2,5 mm που αναφέρεις, σε 2 και σε 3 mm.

Στήσιμο και των δύο με σύρματα διαστάσεων από 0,28 mm έως 0,50 mm (0,28 - 0,32 - 0,40 - 0,50 mm)

Στήσιμο και των δύο με όλα τα είδη συρμάτων που κυκλοφορούν (Kanthal A, SS316L, NiChrome, Νι200, Τι, Ζιρκόνιο, NiFe30, Tungsten).

:toohot: :toohot: :toohot: :toohot: :toohot:

Όλα αυτά θα χρειαστούν βέβαια λίγο χρόνο εκτός αν είσαι γρήγορο πιστόλι.  :tongue_updown:

Επίσης θα σου πρότεινα και μία ρίψη και των δύο (γνήσιου και κλώνου) ταυτοχρόνως, από ύψος 20 μέτρων (π.χ. 6ος όροφος πολυκατοικίας), σε τσιμέντο (ή και σε πεζοδρόμιο, το ίδιο κάνει), για να ελέγξουμε την αντοχή τους (crash test).

Αυτό πρέπει να γυριστεί σε βίντεο 4Κ με κάμερα υψηλής ανάλυσης (1500 καρέ/sec) που θα είναι στην άκρη της διαδρομής (πεζοδρόμιο).

Έτσι θα διαπιστώσουμε ποιός από τους δύο θα φθάσει πρώτος κάτω και θα δούμε με κάθε λεπτομέρεια την στιγμή της πρόσκρουσης (πώς και πόσο θα παραμορφωθούν).

Καλού κακού όταν τους παραλάβεις και τους έχεις με το καλό στα χέρια σου, πάρε μία άδεια ένα μήνα από την δουλειά για να μην αγχώνεσαι και να κάνεις το συγκριτικό πιο άνετα. :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αυτό θα είναι το τέλειο συγκριτικό. :urock:

Kαι μετά τρέμετε γατάκια reviewers :rockout:

ΥΓ. Μπορώ να βοηθήσω ανεβάζοντας το βίντεο στο YOUTUBE εφόσον μου το στείλεις  B)

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 294 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Μπορεί και να το σκέφτηκε, αλλά εαν βρήκε Κινέζικο μηχανουργείο που να πληρούσε τις προδιαγραφές που αυτός έθετε, αλλά ο Κινέζος ζήταγε ελάχιστη παραγγελία 5 χιλ. τεμάχια, και στην συνέχεια έπρεπε να βρεί προμηθευτή ατσαλιού απο την Κίνα, και στην συνέχεια να βρεί εξαγωγέα/εισαγωγέα, και αποθήκες κλπ κλπ μάλλον το ξανασκέφτηκε.

Το ότι πουλά με λίστα, δείχνει οτι προφανώς δεν θέλει πολλούς μπελάδες στο κεφάλι του. Αλλά και το ότι έχει πουλήσει όλα και όλα 500 τεμ. δε το λές και τρελή επιτυχία. Πόσες λίστες θα βγάλει ακόμα;

Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι κατασκευαστές ξέρουν οτι δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τους Κινέζους.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μπορεί και να το σκέφτηκε... Το λες και συ ότι το κόστος θα ήταν αυξημένο αν και δεν έχω γνώσεις του χώρου για να έχω άποψη.

Το ότι πουλά με λίστα... Είναι καθαρά θέμα παραγωγής / προώθησης. Η πρώτη λίστα ήταν 350 κομμάτια + 20-30 για reviews και κάποιον πολύ στενό κύκλο. Η δεύτερη θα είναι περίπου άλλα τόσα και πιστεύω να μπορέσω να τον αγοράσω. Το ότι βάζει 3ψήφιο S/N δηλώνει την αρχική του εκτίμηση και το ότι οι 3 γνωστοί Κινέζοι αντιγραφείς τον έχουν βάλει σε προπαραγγελία δεν μου θυμίζει αποτυχία. Τώρα αν κάποιος μπορεί ή θέλει να τον αγοράσει είναι προσωπικό θέμα.

Να θυμίσω ότι ΟΛΟΙ οι Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι κατασκευαστές προϊόντων περιορισμένης διάθεσης κάθε είδους απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό. Αν είναι λιγότερο έξυπνοι από κάποιους άλλους δεν μπορώ να το πω.

Αυτά τα λέω όχι για να υπερασπιστώ τον συγκεκριμένο κατασκευαστή, απλά να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα  :) 

• Μου αρέσει (+) x 3

Επίσης με ετικέτα coppervape, κλώνοι, SXK, SJMY

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη